MSI X79A-GD65

MSI X79A-GD65

MSI je pripremio više modela matičnih ploča za kraj godine, među kojima se izdvajaju modeli bazirani na Intel X79 čipsetu, namenjeni platformi visokih performansi za desktop tržište. Sa novim Sandy Bridge procesorima (sa sufiksom E na kraju) ogromne snage, sa četvorokanalnim memorijskim kontrolerima, desktop dobija novu dimenziju performansi kakvu možda nikada do sada nije imao - makar ne u tako izrazitoj meri. Nikada veća razlika između modela niže i visoke klase, makar u sintetičkim testovima, i - imamo utisak - nikada uže ciljana grupa korisnika. Šta MSI može ponuditi upravo tim korisnicima, ispitujemo testirajući njihovu X79 matičnu ploču, model oznake X79-GD65...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković Svoju kampanju u X79 areni MSI započinje sa trenutno udarnim X79A-GD65 modelom. U stvari, postoji još jedna varijanta X79A-GD65 koja nosi dodatnu oznaku “8D”. Nema potrebe za strahovanjima, nije u pitanju osma dimenzija ko zna čega, stvar je mnogo prostija. Primarna razlika je da “8D” model poseduje ukupno osam memorijskih slotova (dva po kanalu), dok X79A-GD65 poseduje samo četiri slota (jedan po kanalu). Deluje malo čudno što se MSI odlučio da napravi dva različita GD65 modela samo sa ovom razlikom, ali dobro. Očigledno su procenili da će biti kupaca koji žele neku uštedu, a dovoljno im je četiri memorijska slota. Ostali modeli matičnih ploča koje trenutno MSI nudi su kompaktniji modeli koji bi i trebalo da budu i nešto povoljniji sa cenom. Ipak, i X79A-GD65 nije nešto preterano oštar po ovom pitanju, već se cena nalazi u sredini trenutne ponude X79 matičnih ploča.
       

      Novi čipset – X79 Svaku novu generaciju Intel procesora prati i novi čipset, što opet sa sobom povlači i novu seriju matičnih ploča. Ni ovoga puta situacija nije drugačija, što znači da Sandy Bridge E procesori koriste novi LGA2011 soket zajedno sa X79 čipsetom. Novi soket izgleda dosta drugačije u odnosu na prethodne, pa pored osetno većih dimenzija, poseduje i mehanizam sa duplim polugama za fiksiranje procesora. Jednostavno, radi se o masivnom jezgru pa je očigledno bilo potrebno primeniti ovaj sistem kako bi procesor sigurno ležao na svom mestu. Što se tiče kulera, upotreba starih modela uglavnom neće biti moguća, pa će kupci novog sistema morati da potraže i novi kuler. Kažemo uglavnom, jer su određeni proizvođači matičnih ploča na nekim modelima primenili korigovani sistem koji omogućava upotrebu LGA1366 kompatibilnih kulera.  

      Pored drugačijeg soketa, ubedljivo najveća razlika koju donosi LGA2011 je u “quad channel” memorijskom kontroleru. Tako se na novim matičnim pločama nalazi minimum četiri memorijska slota, dok jači modeli poseduju osam slotova. Pored memorijskog kontrolera, novi procesor poseduje i veoma moćan PCI Express kontroler. Sada je na raspolaganju ukupno 40 PCI Express linija, što je mnogo više u odnosu na LGA1155 platformu. Ovaj broj PCI Express linija omogućava da X79 ploče rade u većem rasponu multi GPU konfiguracija, i to u modovima 2×16 & 1×8, 1×16 & 3×8 i 1×16 & 2×8 & 2×4. Tako će sada korisnicima na raspolaganju biti mnogo više opcija kada su u pitanju multi GPU konfiguracije, a sa druge strane, proizvođači matičnih ploča neće biti prinuđeni da koriste dodatne PLX čipove kako bi povećali broj PCI Express linija. Iako Intel zvanično ne navodi PCI Express 3.0 podršku, Sandy Bridge E ipak podržava novu generaciju ovog standarda, što će moći da se isproba u praksi kada se pojave prve PCI Express 3.0 grafičke karte.

      Što se tiče ostalih detalja vezanih za X79 čipset, po dijagramu možemo videti da u realnosti ovaj čipset ne donosi nikakav specijalni novitet. Sve pomenute stvari su direktno vezane za karakteristike procesora, dok sam čip(set) ne nudi neke nove mogućnosti. USB 3.0 podrške je i dalje na istom nivou kao i kod prethodnih verzija čipseta, broj SeriaATA 6 Gb/s portova je ostao isti, kao i gotovo sve ostale karakteristike. Zbog toga se može reći da X79 predstavlja potpuno isto rešenje koje smo videli na LGA1155 platformi, sa tek neophodnim modifikacijama za rad sa Sandy Bridge E procesorima.

      Tokom godine u raznim najavama za X79, mogli smo videti da je ovaj čipset trebao da ponudi ipak nešto više, ali se očigledno od toga odustalo. Verovatno Intel nije hteo tokom ove godine da komplikuje stvari, pa se odlučio za sigurnu i proverenu varijantu. Iskustvo početkom godine sa greškom na SerialATA III kontroleru je i dalje u sećanju, pa je ovo sigurno jedan od razloga zbog kojeg X79 ne nudi ništa naročito novo. Shodno tome, veoma je moguće da će se u sledećem kvartalu opet pojaviti novi čipset, koji će eventualno imati i neke značajnije novitete. Sada, X79 čak ima i jednu funkciju manje u odnosu na LGA1155 rešenja. Radi se o Intel RST sistemu, o kojem smo već pisali, i koji omogućava da se manji SSD disk koristi kao jedna vrsta keš memorije za hard disk većeg kapaciteta. Ova tehnologija definitivno funkcioniše, pa je zbog toga iznenađenje zašto je nema i na X79 čipsetu. Kako bi otklonili ovaj nedostatak, neki proizvođači ploča su odlučili da ponude svoju varijantu ove tehnologije. Na prvi pogled, X79A-GD65 izgleda kao lagana evolucija u odnosu na prethodne MSI modele. U principu, to nije loše, jer generalno i sam X79 čipset ne predstavlja neki bobmastičan novitet. Ipak, MSI je u poslednje vreme dodao malo gas kada su matične ploče u pitanju, pa je već nekoliko prethodnih generacija postajao sve bolji i bolji, ulazeći žestoku borbu sa druga dva vodeća proizvođača. Međutim, kada se uđe malo detalje X79A-GD65 ploče, može se videti da ovaj model predstavlja značajni korak napred za MSI. Nema boljeg momenta za prezentovanje novih tehnologija od trenutka kada Intel predstavlja novu platformu i seriju procesora, pa je sasvim logično da i MSI želi to da iskoristi.
       

      Udarna stvar treba da bude nova “Military Class III” specifikacija, što je i jasno naglašeno na ambalaži. Tako kutijom dominira ogroman “Military Class III” logo, dok su sve ostale stvari tu manje bitne. Kada smo već kod paketa, X79A-GD65 je tu nešto bogatiji nego uobičajeno. Tu su dva dodatna bracket-a, jedan sa dva dodatna USB 3.0 porta i jedan sa dva eSATA priključka zajedno sa dodatnim konektorom za napajanje. Pored toga, dobija se i kamara SerialATA kablova, SLI i Crossfire “mostova” i par sertifikata koji napismeno garantuju “Military Class III” karakteristike. Logično, “Military Class III” specifikacija se u najvećoj meri odnosi na naponsku jedinicu.
       

       
      Tako X79A-GD65 poseduje 12-phase naponsku jedinicu koja prvi put poseduje drugu generaciju DrMOS II MOSFET-a. Suština je ista, gornji i donji MOSFET zajedno sa IC drajverom su deo jednog čipa koji predstavlja DrMOS II, ali uz interne modifikacije se dodatno povećava efikasnost pri napajanju procesora u uslovima većih zahteva pri overklokingu. Pored toga, IC driver poseduje termalnu zaštitu, pa će korisnik pri temperaturi od 115 stepeni dobiti upozorenje, a na 130 stepeni sledi automatsko gašenje ploče.
       

      Pored DrMOS II, deo “Military Class III” specifikacije su kao i ranije SFC prigušnice i kondenzatori jezgrom od Tanatlum materijala koji garantuje do osam puta duži radni vek dotičnih kondenzatora. Preko MOSFET-a se nalazi klasičan pasivni hladnjak, koji je heatpipe-om povezan se nešto većim hladnjakom koji se nalazi preko čipseta. U principu, hlađenje ovih komponenti može biti i bolje, ali DrMOS II očigledno se i manje zagreva, pa bolje hlađenje i nije neophodno.
       

      Odmah ispod hladnjaka se nalaze i 12 LE dioda koje označavaju broj aktivnih delova naponske jedinice, koje svetle dosta jako. Na sreću, diode su malo zaklonjene pa ne “ubijaju” plavim osvetljenjem. Raspored memorijskih slotova je isti kao i na prvoj X79 ploči koju smo probali, samo što je kod ove varijante X79A-GD65 na raspolaganju četiri memorijska slota. Takođe je ista situacija kada su u pitanju kuleri, što znači da je neophodno novo LGA2011 kompatibilano rešenje. Kada su grafički PCI Express slotovi u pitanju, X79A-GD65 ih poseduje čak pet. Od tih pet, tri su PCI Express x16 u 3.0 specifikaciji, dok su dva u aktuelnoj 2.0 specifikaciji. Za PCI Express 3.0 potrebe, tu je ICS 932SQ420DKL klok generator, koji je i kompatibilan sa 2.0 specifikacijom. Naoko, razlika između 2.0 i 3.0 slotovo se može videti po sistemu za osiguravanje karte u slotu, gde je na 3.0 slotovima ovaj sistem nešto veći. Uglavnom, Sandy Bridge E podržava ukupno 40 PCI Express kanala, a oni se mogu koristiti u raznim kombinacijama, kako to korisniku odgovara. 2×16+1×8 ili 1×16+3×8 ili 1×16 + 2×8 + 2×4 , svašta je tu moguće, ali je bitno da X79A-GD65 sve ove mogućnosti ima na raspolaganju. Korisniku samo ostaje da izabere koju će multi GPU konfiguraciju koristiti.  

       
      X79A-GD65 poseduje ukupno osam SerialATA priključaka, i to ako ne računamo eSATA priključke preko dodatnog bracket-a. Šest je podržano direktno kroz X79 čipset, gde su dva porta SeriaATA 6 Gb/s, dok su četiri SeriaATA II. Za dodatna dva porta (plus jos dva eSATA), brine se dodatni ASMedia ASM 1061 kontroler. Od dodatnih čipova, X79A-GD65 poseduje još VIA VT6315N kontroler koji obezbeđuje dva firewire porta,  Realtek ALC892 koji se brine za 7.1 audio podršku i na kraju, tu su i dva NEC D720200AF1 čipa koji daju USB 3.0 podršku. S obzirom na dva NEC čipa, na raspolaganju je četiri USB 3.0 portova, dva na dodatnom bracket-u i dva na I/O panelu. Pored toga, na I/O panelu se nalazi osam USB 2.0 portova, po jedan PS/2, firewire i LAN priključak, kao i obavezan set audio konektora.  

      Mali taster koji se krije među svim navedenim konektorima predstavlja “CLR CMOS” taster, što je uvek dobra i pristupačna lokacija za ovu korisnu funkciju. Od ostalih MSI specifičnosti, X79A-GD65 poseduje “V-Check” tačke, preko kojih se multimerom mogu proveravati radni naponi procesora, memorije i čipseta. Istina da je ovo za tek mali broj ljudi korisna stvar, ali za one kojima je to bitno, ovo definitivno dosta znači pri ozbiljnim overkloking sesija. I drugi MSI specifičan detalj se logično tiče overklokinga, a u pitanju je “OC Genie” taster kojima se aktivira ova funkcija, pa se preko dva “Direct OC” tastera mogu vršiti dodatna podešavanja. BIOS Naravno, za sve ostale detalje mora se ući u BIOS, a to će vas dočekati nova MSI UEFI verzija. Promene su u najvećoj meri kozmetičke, pa tako novi BIOS izgleda mnogo lepše nego ranije, i bolje iskorišćava činjenicu grafičkog okruženja. Ipak, jedna od mana je mala sporost u odzivu prilikom promene nekih opcija, pa to iskusnim BIOS surferima može malo da smeta, jer usporava rad. Jedan od interesantnijih detalja je opcija koja kontroliše dodatni BCLK klok generator. Preko ove opcije, omogućeno je povećane BCLK takta, bez uticaja na ostale stvari koje su vezane za BCLK. Ovo je veoma bitno za overkloking procesora koji imaju zaključan množilac, jer do sada nikako nije bilo moguće povećanje BLCK takta preko nivoa do maksimalno 110 MHz.

      Što se tiče ostalih bitnih i manje bitnih overkloking opcija, sve je prisutno pa nema potreve dodatno naglašavati domete po pitanju napona i slične stvari. Jednostavno, X79A-GD65 nudi sve što se od ploče ove kategorije i očekuje kada su BIOS opcije u pitanju. Pored klasične kontrole opcija, MSI uvodi i “Click BIOS” softver preko kojeg je moguće iz operativnog sistema direktno menjati većinu parametara. Ovo je samo dodatni bonus na već postojeći “Control Center” koji nudi uglavnom osnovna podešavanja napona, takta i memorije. Ipak, ono što je na kraju bitno, BIOS na X79A-GD65 solidno funkcioniše i većina opcija radi na način na koji se to očekuje.
       

      Naravno, ima tu manjih bagova, malo oko “OC Genie” funkcija, malo oko restarta u nekim situacijama, i još nekih stvari, ali to nije toliko problematično kao u slučaju prethodne X79 ploče koju smo testirali. Tako BIOS na X79A-GD65 omogućava dobar overkloking rezultat od 4.6 GHz sa Core i7 3930K procesorom, što nije mnogo daleko od realnih limita za koje je dotičan procesor sposoban sa klasičnim vazdušnim hlađenjem.
       

       

       

       

       

       Ovde možete videti rezultate koje ploča postiže u standardnoj bateriji testova, u direktnom poređenju sa jednim od svojih konkurenata. 

      Evo nekoliko fotografija Control Center aplikacije koju MSI isporučuje sa ovom pločom, a koji lepo ilustruju funkcije koje možete podešavati iz Windows okruženja.

       

       

       

      Zaključak U skladu sa prethodnim naporima, MSI i u X79 arenu ulazi veoma spremno, nudeći matičnu ploču koja je spremna da korisnicima ponudi sve ono što se očekuje od LGA2011 platforme. Za one kojima je neophodna veća količine memorije, tu je “8D” varijanta X79A-GD65, tako da i tu nema problema. Ploča se tokom testiranja pokazala maksimalno stabilno, što uz solidan BIOS rezultuje ugodnim radom. Mali je broj problema na koje se može naići u radu (čitati – prilikom overklokovanja), ali i to samo u slučajevima da se krene u neko detaljnije podešavanje. Za zahteve korisnika koji je zainteresovan za LGA2011 platformu, X79A-GD65 nudi i više nego dovoljno.
       

      Ono što bi takođe trebalo da ide u prilog X79A-GD65 modelu je cena, koja ne bi trebalo da bude mnogo visoka, pa u maloprodaji očekujemo cifru oko 250 evra. Za ovaj novac se dobija dobar proizvod, sa bogatim paketom i raskošnim setom funkcija, pa je tako X79A-GD65 i prva matična ploča za Sandy Bridge E procesore koju možemo preporučiti. Stvari će se sigurno još malo popraviti sa novim verzijama BIOS-a, ali je bitno da X79A-GD65 već od starta prodaje radi dovoljno dobro. MSI je definitivno na uzlaznoj putanji, pa stoga sa interesovanjem iščekujemo još jači GD80 model, koji bi verovatno trebao da se pojavi u bliskoj budućnosti.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test