MSI Z87-G45 Gaming

MSI Z87-G45 Gaming

Gaming serija MSI matičnih ploča od nedavno je uvrštena u standardu ponudu kao zanimljiva alternativa namenjena igračima. Ovo u suštini znači da MSI odabere dobru matičnu ploču ili seriju, oboji PCB crnom bojom i zameni određene komponente kako bi ova ploča postala interesantna igračima. Naravno, tu su razni logoi, tribali, zmajevi, ratnici i slični “ložački” elementi, koje možete posmatrati i kao stvari bez kojih se ploče ovog tipa ne bi prodavale tako dobro

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      MSI Z87-G45 Gaming, model koji nam je ovog meseca stigao na test na sebi poseduje najjaču Intel kontrolersku logiku namenjenu Haswell generaciji procesora – Z87. U startu priča deluje veoma dobro, a letimičan pogled na kutiju otkriva deo dizajna onoga što ćete naći unutra. Crna kutija poseduje poveći logo srebrnog zmaja koji je karakterističan i po tome što se nalazi na njihovoj Gaming značkici koju poseduju sve ploče Gaming serije. Pored Z87-G45 naziva, crvenim slovima je ispisan i Gaming sufiks, čisto da neko slučajno ne zaboravi na njega.

      Da bi se cena održala na što nižem nivou MSI je odlučio da uštedi na dodatnoj opremi, pa ćete uz ovaj model dobiti samo najosnovnije, što u suštini i nije loše, jer dodaci koji na prvu loptu izgledaju super kul, uglavnom ostanu da skupljaju prašinu u kutiji ispod kreveta, a bogato opremljene matične ploče po pravilu koštaju mnogo više nego od regularnih modela. Jeftini a vrlo korisni “Do Not Distrub” kartončić za vrata i MSI Gaming bedž su dve stvari koje ne podižu cenu toliko, a definitivno vam izmame osmeh na lice.

      Za slučaj da ste zaboravili nešto o Intel Z87 čipsetu, evo prave prilike da se malo podsetimo pre nego što se pozabavimo novinama koje donosi Z87-G45 Gaming.
      Intel Z87 Express
      Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.

      Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…

      Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.

      CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.

      Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
      [modul]specifikacija=2975[/modul] Crni PCB poseduje dobro poznatu MSI pedantnost, pa se vidi da se pridavala pažnja detaljima, te da je svaki pedalj štampane ploče dobro osmišljen. CPU soket okružuje osam faza naponske jedinice, a svi elementi ispunjavaju Military Class 4 standard osmišljen kako bi se zagarantovale performanse, stabilnost i istrajnost komponenata. Ovde govorimo o zavojnicama sa feritnim jezgrom kao i oklopljenim tamnim kondenzatorima čiji životni vek, po rečima MSI može da bude preko deset godina teške eksploatacije. Dva masivna rashladna tela zadužena su za hlađenje naponske sekcije, a kako je ista podeljena na 4+4, kada su faze u pitanju, ne čudi što su kuleri gotovo identični.

      Za dodatnu struju ka procesoru brine se jedan osmopinski konektor, pa je ozbiljan overklok vrlo realni scenario. Tu su i četiri DIMM slota što je standard za ploče punog ATX formata sa ovim čipsetom, a zahvaljujući dodatnim fazama koje su zadužene za isporuku kvalitetne struje ka memorijskim modulima ne čudi podrška za radne frekvencije koje prelaze 3 GHz. Napomenućemo da se pri popunjavanju slotova, ako raspolažete sa dva štapa memorije prvo popunjavaju drugi i četvrti slot (oni dalji od soketa).

      Tik ispod soketa MSI je ubacio mSATA slot, pa je moguće dodati wireless karticu ili mini SSD, i na taj način unaprediti performanse sistema, što nam se jako svidelo.

      Za proširenje su vam na raspolaganju tri PEG slota pune veličine i čak četiri PCI Express x1 slota, raspoređenih između dugačkih PCI Express x16 slotova, pa planirajte upošljavanje manjih slotova prema zauzetosti većih jer će kuleri grafike vrlo često zauzimati i po nekoliko susednih portova, pa će manji slotovi biti prekriveni i neupotrebljivi.

      Kada su uređaji za skladištenje podataka u pitanju MSI se zadržao na onome što obezbeđuje Z87 čipset, te je ploča opremljena sa šest SATA 6 Gb/s portova koji su okrenuti pod uglom od 90 stepeni što će umeti da znači kada budete skrivali kablove.

      MSI logo i zmaj opet krase jedan deo ploče, a ovoga puta u pitanju je hladnjak na čipsetu koji se nalazi u donjem desnom uglu matične ploče. Napomenućemo i da je tu osvetljeni Audio Boost logo koji ispod sebe krije Realtek ALC 1150 čip i OPA1652 pojačalo koje u kombinaciji sa kvalitetnim kondenzatorima isporučuju snažan i kvalitetan signal ka audio izlazima.

      Zadnja strana nosi šest USB portova, od čega dva po najbržem, 3.0 standardu. Za periferije tu je i PS/2 port, dok se za video izlaze brine trojka: VGA, DVI i HDMI. Kvalitetna audio sekcija je jedan od detalja na koji se pazilo, pa pored pozlaćenih analognih konektora možete pronaći koaksijalni i optički S/PDIF izlaz. Ono što definitivno nismo očekivali, a što je uglavnom karakteristika dosta skupljih overklokerskih ploča je prisustvo Clear CMOS tastera na zadnjem panelu
      Gaming dodaci
      Ono što ovu ploču izdvaja od ostatka ponude i što opravdava “Gaming” naziv je i prisustvo određenih unapređenja/dodataka. O specijalnoj audio kartici sa dodatnim pojačalom smo vam već pričali, a tu je i Killer E2200 gigabtni LAN kontroler. Killer E2200 čip je poznat jer se preko njega može vršiti prioritetizacija saobraćaja tako da u igrama imate mali ping, što online često može da napravi razliku između pobede i poraza. Jednostavnim odvajanjem saobraćaja namenjenom igranju i svega drugog vrši se automatski multitasking koji u prvi plan stavlja kvalitet vaših paketa koji su namenjeni igricama, tako da nemate potrebu da manuelno ograničavate aplikacije.
      VGA Boost je još jedna od specijalizacija koje MSI čuva za svoje Gaming modele, a radi se o povećanju isporuke struje ka grafici kako bi se u Turbo modovima postigli viši taktovi i da bi se dozvoljeno vreme na višim taktovima što više produžilo. Najbolji efekata se postiže kombinaovanjem ove ploče sa MSI grafičkim karticama jer onda dolazi do automatskog prepoznavanja i komunikacije direktno između hardvera.
      Prva “kućica” na zadnjem panelu u sebi nosi dva USB-a i jedan PS/2 port koji su namenjeni igračkim periferijama. Ovo znači da su PS/2 i USB portovi dodatno pozlaćeni što u praksi omogućava bolji odziv. Kada se koriste igračke periferije odziv je jako bitna kategorija, a pozlaćeni konektori garantuju mnogo bolju komunikaciju sa mišem i tastaturom, a kao dodanta stavka tu je i zaštita od oksidacije i korozije.  Iako na samoj ploči ne postoji OC Genie taster moguće je aktivirati ga preko opcije u BIOS sekciji. Za razliku od ploča koje mnogo više naginju ka overkloku ovde nema hardverskih tastera na PCB-u, kao ni LED lampica i dijagnostičkih ekrana. Ono što je prisutno su merne tačke na ploči preko kojih se može direktno meriti napon na najbitnijim delovima sistema.


      BIOS ploče je doživeo blagi redizajn, i dodat je veliki broj dodatnih opcija. Pored pregršt overklokerskih opcija i podešavanja “u sitna crevca” posebno nam se svideo Board Explorer koji predstavlja neku vrsu help sekcije za ne tako vične korisnike. Očekivano, OC profili su podržani, a tu je i Hardware monitor preko kojeg se može kontrolisati rad ventilatora sistema i kontrolisati ponašanje prema temperaturi.


      U sprezi sa naprednim BIOS-om, tu je i Control Centar sa podešavanjima svih parametara sistema direktno iz operativnosg sistema preko intuitivnog GUI-ja. Nama su se svidele opcije poput GPU iščitavanja prifila direktno iz modula, kao i kontrola rada ventilatora preko posebnog interfejsa. Naravno, OC Genie i Auto tune opcije su prisutne, pa je MSI ploča uspela i da automatski overklokuje naš sistem. Sa nominalnih 3,4 GHz CPU je podignut na 4 GHz, RAM je sa 1866 skočio na 2 GHz, dok je maksimalni takt GPU-a sa 600 otišao na 1400 MHz. OC je postignut jednostavnim aktiviranjem OC Genie opcije iz BIOS-a, a moguće je isto izvesti i iz Command Center aplikacije. Iako OC nije ni na pola puta od onoga što naš CPU može, za overklok koji zahteva jedan klik ovo je fantastičan rezultat.


      Kao i kod drugih MSI ploča, ovde se radi o fiksnom overkloku, pa, za razliku od pojedinih modela drugih proizvođača radne frekvencije su fiksne, i ne predstavljaju proširenje Turbo frekvencija koje rade samo dok to dozvoljava TDP. Ovo znači da naša frekvencija od 4 GHz može da da mnogo bolje rezultate od na primer 4,5 GHz, ukoliko te frekvencije rade samo kao Turbo takt, posebno u aplikacijama i testovima koji umeju da koriste radni takt na malo duže od nekoliko desetina sekundi.


       
       Ako bacite pogled na rezultate, oni reflektuju overklok, i fiksne frekvencije, pa su rezultati uporedivi i sa Gigabyte pločom koja je ovaj CPU overklokovala na 4,3 GHz. Pomak u odnosu na referentni Core i5 4760K je evidentan, i veći u testovima koji traju duže, jer u onim kraćim Turbo frekvencija ume lepo da nadoknadi


       
       [modul]test=342[/modul] [modul]test=343[/modul] S obzirom na to šta sve nudi, ova matična ploča ne košta previše, što uz orijentaciju ka igračima treba da bude vrlo važna karakteristika kada su najbitnije karakteristike u pitanju. Dodaci specijalno prilagođeni igračima, stilizovan izgled, crno-crvena kombinacija boja, moćna platforma, jak softverski paket, i sve to upakovano u vrlo razuman cenovni razred učinile su da ova ploča bude jedna od modela na koje itekako treba obratiti pažnju ukoliko planirate sistem sa Haswell procesorom. Sve u svemu, MSI u svom Z87-G45 Gaming modelu ima sasvim pristojnog učesnika u tržišnoj utakmici…

      Za: – stilizacija okrenuta ka igračima – odlična platforma, čipset – kvalitetne komponente – veliki broj dodataka – igračke karakteristike i oprema – dobar OC; podržan kroz hardver i softver – dobar odnos cena/oprema – mSATA Protiv: – ništa posebno
      Matičnu ploču za potrebe testa ustupio MSI Balkan.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test