MSI Z97S SLI PLUS

MSI Z97S SLI PLUS

Većina nas bi uvek izabrala ploču sa "najjačim" čipsetom, bez obzira da li uopšte tačno znamo zašto je Intel Z97 bolji od H97 ili B85. U skladu sa tim kompanije se trude da što više približe svoje modele iz više kategorije budžetskoj klasi. Rezultat toga je MSI Z97S SLI PLUS.

    Sadržaj

      Prvi susret kao da smo doživeli već ko zna koliko puta, ako se ograničimo na izgled kutije. Kao i svaka druga matična ploča koja ne pripada nekoj specijalnoj seriji, Z97S SLI Plus ne dolazi u naročito inspirativno dizajniranom pakovanju. Štaviše, ovakve kutije se koriste već neko vreme, tako da na ovom polju MSI nije eksperimentisao.
      msi_z97s_sli_plus_017_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_018_s.jpg
      Poleđina pakovanja otkriva nekoliko specifičnih karakteristika ploče, detaljne specifikacije i grafički predstavljenu ploču. Stoga, sama kutija nosi dosta informacija vezanih za proizvod koji se nalazi unutra, što je svakako za pohvalu.
      msi_z97s_sli_plus_019_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_020_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_021_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_022_s.jpg
      Propratno pakovanje bismo ocenili kao “spartansko”, jer nema mnogo toga osim najnužnijeg. Prvo se nailazi na obimno i detaljno uputstvo, kratku dokumentaciju i disk sa drajverima, odnsono propratnim softverom.
      msi_z97s_sli_plus_023_s.jpg
      Tu su i limeni štit za zadnji panel, SLI kablić, kao i nekoliko SATA 6 Gbps kablova. To je sve, što je doduše i odluka na mestu, obzirom na to da je glavni adut Z97S SLI Plus matična ploče cena, odmah zatim mogućnosti, dok je propratno pakovanje ostavljeno po strani. Ipak, drago nam je da kompanija nije preterivala do te mere da isporuči, primera radi, samo jedan SATA kabl, jer smo i to imali prilike da vidimo.
      msi_z97s_sli_plus_024_s.jpg
      Dizajn ploče je vrlo jednostavan i iako se vidno radi o nekom od modela sa ozbiljnijim Intel čipsetom, isto tako da se po samom “layoutu” i ugrađenim komponentama prepoznaje da nije reč o matičnoj ploči skupljoj od 150 evra. Dobra vest je to da je MSI Z97S Plus znatno jeftiniji i od ove cifre. Zapravo, kada saznate da se radi o nešto manje od 120 evra, ova ploča počne da deluje znatno primamljivije, zar ne?
      msi_z97s_sli_plus_025_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_026_s.jpg
      Layout je prilično dobar, bez bilo kakvih nepravilnosti koje bi mogle da poremete montažu komponenti i kabliranje. Ukoliko bismo baš morali da prigovorimo nešto, to bi onda pozicija CPU_FAN2 konektora, koji je mogao da bude malo bliži primarnom.
      msi_z97s_sli_plus_028_s.jpg
      Naponska jedinica je izvedena u 6+2 faze, a u pitanju je potpuno digitalno rešenje. MSI je ugradio svoje Super Ferrite Choke zavojnice koje pripadaju Military Class IV komponentama. U svakom slučaju, naponska jedinca je kvalitetna, čak i nešto bolja od mnogih drugih modela u cenovnoj klasi. Hladnjaci su masivni i odlično rade svoj posao, iako bismo više voleli da ih pričvršćuju šrafovi umesto malih plastičnih elemenata sa oprugom.
      msi_z97s_sli_plus_029_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_004_s.jpg
      Desno od CPU soketa se nalaze četiri DIMM slota sa zvaničnom podrškom za DDR3 module brzine do 3300 MHz. Kako bi se lakše pravilno ubacivali memorijski moduli, slotovi su plavi, odnosno crni.
      msi_z97s_sli_plus_016_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_002_s.jpg
      [modul]specifikacija=6488[/modul]Što se slotova tiče, MSI omogućava dosta u slučaju da su vam potrebni PCIe pune veličine zbog SLI ili CrossFire konfiguracije. Konkretno, tu su tri PCIe 3.0 slota koji mogu da rade u x16/x1/1, x8/x8/x1 ili x8/x4/x4. Bitno je naglasiti da su i PCIe x16 slotovi razdvojeni tako da ima više mesta između grafičkih karti.
       
      msi_z97s_sli_plus_030_s.jpg
      MSI omogućava dosta u slučaju da su vam potrebni PCIe pune veličine zbog SLI ili CrossFire konfiguracije. Konkretno, tu su tri PCIe 3.0 slota koji mogu da rade u x16/x1/1, x8/x8/x1 ili x8/x4/x4. Bitno je naglasiti da su i PCIe x16 slotovi razdvojeni tako da ima više mesta između grafičkih karti.
      msi_z97s_sli_plus_010_s.jpg
      Pored pomenuta tri PCIe x16 slota, tu su i dva PCIe 2.0 x1, kao i dva stara PCI slota. U zavisnosti od toga da li koristite stariji hardver ova konfiguracija će vam se dopasti ili ne.
       
      U pogledu interfejsa koji su zaduženi za komunikaciju sa optičkim uređajima, hard diskovima i SSD-ovima MSI Z97S SLI PLUS ima dosta toga da ponudi. Iako smo očekivali da će na ovom polju biti ušteda, MSI nije škrtario. Pre svega, tu je šest SATA 6 Gbps konektora u uglu ploče. Desno od njih treba primetiti i USB 3.0 konektor sa podrškom za dva porta.
      msi_z97s_sli_plus_006_s.jpg
      Pored njih, tu je i SATA Express 10 Gbps koji je praktično odvojena sekcija. Osim njega, iznad PCIe x16 slota se nalazi M.2 slot. Bitno je naglasiti da samo jedan od ovih interfejsa može da bude uposlen u jednom trenutku, iz prostog razloga, jer dele istu magistralu. S obzirom da su oba standarda isuviše mlada, sumnjamo da će ih veliki broj koristiti uopšte koristiti na domaćoj sceni, a kamoli da oba odjednom, tako da ova “mana” i nije vredna pomena.
      msi_z97s_sli_plus_007_s.jpg
      msi_z97s_sli_plus_003_s.jpg
      Zadnji panel ploče je solidno opremljen, ali ima i nekih nedostatatka. Tu su DVI, HDMI i D-SUB koji su odabrani kao video izlazi. Rado bismo menjali D-SUB za DisplayPort, ali mala je verovatnoća da će se korisnici oslanjati na integrisani GPU. Tu je PS/2, šest USB 3.0 i dva USB 2.0 što je sjajna vest, posebno što se tiče USB portova. Naravno, nisu zaboravljeni ni LAN i šest 3.5mm audio portova. Ipak, nedostaje nam S/PDIF koji je mnogima jako bitna stavka. Jedini način da prenesete digitalnim putem audio signal je kroz HDMI.
      msi_z97s_sli_plus_008_s.jpg
      Od zanimljivih stavki treba primetiti V-Check sekciju, odnosno merne tačke gde možete proveriti direktnim putem napone na kritičnim tačkama. Iako nije reč o modelu koji je striktno namenjen entuzijastima, ovo može biti vrlo korisno u slučaju da želite da se uključite u napredniji overklok.
       
      Od zanimljivih stavki treba primetiti V-Check sekciju, odnosno merne tačke gde možete proveriti direktnim putem napone na kritičnim tačkama. Iako nije reč o modelu koji je striktno namenjen entuzijastima, ovo može biti vrlo korisno u slučaju da želite da se uključite u napredniji overklok.
       
      msi_z97s_sli_plus_005_s.jpg
      Što se tiče audio sekcije, nije reč o sjajnom Audio Boost sistemu sa osvetljenem, posebnim kondenzatorima i EMI oklopom. U pitanju je klasično rešenje zasnovano na Realtek ALC892 čipu, čime je MSI pokušao da što više redukuje konačnu cenu.
      msi_z97s_sli_plus_009_s.jpg
      Dok smo za mrežni kontroler očekivali Realtek 8111 čip, proizvođač se ipak odlučio na Intelov I218V koji smatramo ipak najboljim rešenjem.
      msi_z97s_sli_plus_011_s.jpgMSI je ugradio svoj prepoznatljivi UEFI BIOS u ovu ploču. Interfejs je vrlo intuitivan i istu organizaciju smo videli i kod MPower Max AC modela i mnogih drugih MSI ploča. To znači da je korisniku na raspolaganju pregršt opcija na svim poljima, uključujući i overklok sekciju.
       
      MSI je ugradio svoj prepoznatljivi UEFI BIOS u ovu ploču. Interfejs je vrlo intuitivan i istu organizaciju smo videli i kod MPower Max AC modela i mnogih drugih MSI ploča.
       
      bios_002_s.jpg
       
      bios_003_s.jpg
       
      bios_004_s.jpg
       
      Organizacija je jasna i logična, uz grafičku prezentaciju osnovnih sekcija. Glavni meni konstantno prikazuje vreme, datum i temperature ploče i procesora što je svakako korisno.
       
      bios_006_s.jpg
       
      bios_007_s.jpg
       
      bios_008_s.jpg
       
      Hardver monitor opcija je odlično odrađena, uz mogućnost prilagođavanja brzine ventilatora putem dijagrama sa odnosom temperature i broja obrtaja. Jedino što nam se nije dopalo što je korisna opcija Board Explorer malo korisna, jer prikazuje sliku MPower ploče, a ne konkretnog modela sa testa. Šteta, jer ovako korisna mogućnost uvek može biti korisna početnicima.
       
      bios_009_s.jpg
       
      bios_001_s.jpg
       
      OC Genie opcija je tu da odradi automatski overklok i dopada nam se što je ova mogućnost dostupna u samom biosu, a ne kroz operativni sistem. Sa druge strane, dok je kod nekih proizvođača ova opcija preterano opuštena sa naponima i taktovima, kod MSI-a je situacija obrnuta. Takt je povećan na razumnih 4 GHz uz napon od 1.12 V. Sve ovo rezultuje pouzdanim i stabilnim radom, ali je naš testni Core i5 4670K realno imao barem još 200 ili 300 MHz slobodnog hoda. Interesantno je da smo dobili 200 MHz na GPU što mnoge ploče zapostave tokom automatskog OC-a.  
       
      OC Genie opcija je tu da odradi automatski overklok i dopada nam se što je ova mogućnost dostupna u samom biosu, a ne kroz operativni sistem. Sa druge strane, dok je kod nekih proizvođača ova opcija preterano opuštena sa naponima i taktovima, kod MSI-a je situacija obrnuta.
       
      cpuz_1_1.png
       
      cpuz_2_1.png
       
      cpuz_3_1.png
       
      cinbench_s.png
       
      aida64.png [modul]test=251[/modul] [modul]test=252[/modul] MSI Z97S SLI PLUS je veoma dobra ploča u svom cenovnom rangu. Ovaj model omogućava da dođete do Intel Z97 čipseta po ceni nešto manjoj od 120 evra, što je čini jednim od najjeftinijih modela, posebno što ne žrtvuje mnogo.
      msi_z97s_sli_plus_001_s.jpg
      Ukoliko ne patite od toga da imate najnoviji integrisani audio sistem, LED osvetljnje ili ploču sa gejming pedigreom, Intel Z97S SLI PLUS će vas učiniti zadovoljnim korisnikom kome ništa nikada neće zafaliti u odnosu na 30 ili 50 skuplje modele.
      award_2.JPG
       
       
      Za:
      – Kvalitetne komponente – Tri dobro pozicionirana PCIe x16 slota- Dobar izbor SATA interfejsa
      Protiv:
      – Automatski overklok bi trebao da bude bolji- Prosečan integrisani audio sistem

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test