Filip Majkić
Mushkin IO series SSD (64 GB)
Nakon što smo u prethodnim prikazima SSD-ova uglavnom pažnju posvećivali najaktivnijim firmama koje promovišu NAND fleš tehnologiju kod nas, odnosno kompanijama kao što su Kingston i Intel, došao je trenutak koji smo žarko želeli, a to je da domaće firme počnu da nude uređaje raznih firmi. Intel ionako nije zainteresovan za prodaju svojih SSD-ova ovde već se uglavnom ograničava na marketinšku stranu cele priče, dok Kingston dosta dugo nije ni imao konkurenciju u samoj prodaji. Iako Kingstonu moramo odati priznanje na volji da u priču uđe praktično od samog početka, ne možemo reći da nismo želeli da vidimo još neke proizvođače na našem tržištu, naročito pošto smo videli da mnogi od njih “niču kao pečurke posle kiše”, omogućavajući kompanijama koje nikada nisu učestvovale u storage segmentu, ili koje makar nisu bile prepoznatljive po tome.
Taj prostor je otvoren za brojne firme koje su se bavile memorijskim proizvodima. Jedna od takvih firmi-specijalista je i Mushkin. Radi se o kompaniji čija je puna oznaka Mushkin Enhanced, koja se nalazi u Denveru u Koloradu, u Sjedinjenim Američkim Državama. U godinama koje su iza nas, ova firma osnovana 1994. godine je bila prepoznatljiva pre svega po sjajnim memorijskim modulima. Ipak, vremena se menjaju i DRAM proizvođači moraju da ulaze i u druge tržišne segmente. Ono što je u konkretnom slučaju dobro jeste što je Mushkin oduvek bio prepoznatljiv po vrhunskom kvalitetu i beskompromisnim performansama, za šta smo se nadali da će preneti i u ovaj segment proizvoda. Između ostalih, u klijente kompanije Mushkin spada i NASA. Kompanija ne propušta priliku da na svakom koraku naglasi svoju “Get More” filozofiju. Gde je Mushkin u SSD svetu, kako se snalazi sa SLC i MLC čipovima, i konačno – šta može ponuditi korisniku u Srbiji, saznaćemo uskoro
SSD na testu
Do nas je stigao Mushkin IO series solid state drajv, kapaciteta 64 GB. Verovatno će prva reakcija korisnika biti procenjivanje odnosa cene po gigabajtu prostora, i ako tako posmatrate stvari, ovo definitivno nije drajv za vas, pošto po tom parametru teško da može da se nosi ne samo sa hard diskovima, već i sa pristupačnijim SSD-ovima drugih proizvođača. Pored ovog modela, u ponudi su još i uređaji kapaciteta 128 GB i 256 GB. Pakovanje u kome je drajv stigao je vrlo specifično, odnosno jedinstveno. Metalizovana kutija podseća na one u koje se stavljaju radioaktivni elementi radi bezbednog prenosa. Naravno, jasno je da unutra nema plutonijuma niti drugih radioaktivnih elemenata, da kutija nije izrađena od materijala koji je otporan na radijaciju, ali je poruka korisnicima jasna – čuvajte se onoga što se nalazi unutra, dabome u pozitivnom smislu. Nažalost, samo pakovanje se sastoji upravo od – nabrojanog, to jest kutije i drajva unutra. Nema nikakvog uputstva, dodatnog kabla (za napajanje ili protok)…na korisniku je da se snađe za takve stvari. U principu, ne bi bilo problema da je sama kutija više “prilagođena” value segmentu. Ovako, imamo utisak da smo dobili skupo, a prazno pakovanje, kome inicijalno ne bi trebao biti cilj da se uštedi što više, tim pre ako imamo u vidu cenu.
Drajv je tamno sive boje, smešten unutar kućišta od aluminijuma, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama Mushkina. Raspolaže standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs, pri čemu naglašavamo da se radi o 2,5-inčnom drajvu, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom. Uređaji imaju rupice za šrafove po bokovima i na donjem delu, što mu omogućava zašrafljivanje po dve površine, u zavisnosti od toga u kakvom ćete ga računaru koristiti, mobilnom ili desktopu, ili pak u nekoj fioci. Mushkin za potrebe ovih drajvova koristi MLC (multi-level cell) NAND flash memorijske čipove, koje izrađuje kompanija Samsung. Za kontroler se koristi Indilinx Barefoot, baziran na ARM tehnologiji, koji je pobrao brojna priznanja usled izvanrednih performansi. Pored toga, postoji bafer od 512 Mb (64 MB) koji radi na 166 MHz, ako je verovati specifikacijama.
Specifikacije su “utisnute” na poleđini pakovanja u vidu nalepnice koja pruža bazične informacije o proizvodu. Tako saznajemo da su brzine čitanja i upisa deklarisane na “do 220 MB/s”, odnosno “do 140 MB/s”. MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 1,5 miliona radnih sati, duže od standardnih 1 milion, na koliko smo uglavnom navikli. Sa jedne strane, to pokazuje da Mushkin ima puno poverenja u svoje drajvove, dok sa druge to i ne potvrđuje baš kroz garanciju. Iako dvogodišnja garancija zvuči kao sasvim prihvatljiva u globalu, nešto je kraća od garancija koje daje konkurencija, bez obzira da li govorimo o HDD ili SSD uređajima, a koja traje tri ili pet godina.
Mushkin IO series (64 GB)
Brzina čitanja
do 220 MB/s
Brzina upisa
do 140 MB/s
Format
2,5”
Dimenzije
99,88 x 69,63 x 9,30 milimetara
MTBF
1,5 milion radnih sati
Cena
20,500 dinara
Garancija
24 meseca
Šta je tehnološki zanimljivo u ovim drajvovima? Verovatno najznačajnija novina jeste implementacija TRIM tehnologije. TRIM komanda omogućava operativnom sistemu da direktno komunicira sa kontrolerom, te saopštava informacije o obrisanim fajlovima. Ova informacija je od izuzetnog značaja zato što je lakša manipulacija praznim prostorom, odnosno efikasnija je raspodela upisa novih informacija, što je od suštinskog značaja za SSD-ove imajući u vidu ograničen broj zapisa. Na taj način inteligentni kontroleri mogu da vode računa o ovim parametrima i u samom startu, uslovno rečeno, “ravnomerno raspodele teret” između memorijskih ćelija, tako da ograničenje broja zapisa praktično nikada ne uzrokuje otkazivanje neke ćelije. Čak i da se to desi, ne treba brinuti, jer kontroler motri i na stanje ćelija te blagovremeno izmešta upisane podatke iz ćelije koja više “nije sasvim zdrava”. Pre treba brinuti o firmveru, ali otom potom, dovoljno smo vas naplašili, zar ne?
TRIM komandu za sada podržava samo Windows 7, a malom broju proizvođača koji nude drajvove sa podrškom za ovu tehnologiju sada se priključio i Kingston. Uz već navedeno, pomaže se i performansama, jer se omogućava da se sa diska brišu informacije na redovnoj bazi, umesto tek kada prostora počne da nedostaje. Ubacivanje TRIM podrške je moguće kroz apdejtovanje firmvera, što smo mi ionako učinili čim smo raspakovali drajv. Sam proces je detaljno objašnjen, a kompatibilan firmver se može za tili čas skinuti sa sajta kompanije Mushkin i ugraditi u drajvove. Mushkin se postarao za lako nadograđivanje firmvera.
Način testiranja, test sistem
Uređaj smo povezali na SATA port matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, HD Tach, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo vršili testiranja:
Test sistem
Matična ploča
Gigabyte GA-P55-UD3
Procesor
Intel Core i5 750 2,66 GHz
RAM
Patriot 4 GB DDR3-1600
Sistemski hard disk
Samsung Spinpoint F1 750 GB
Grafička karta
Radeon HD 5850
Napajanje
Cooler Master Silent Pro M 600 W
Operativni sistem
Windows 7 Ultimate (64-bitni)
Rezultati, testovi, tabela sa najznačajnijim rezultatima
Kingston SSDNow V+ gen2 128 GB
Kingston SSDNow V gen2 128 GB
Kingston SSDNow V 30 GB
Patriot PS-100 128 GB
Mushkin IO series 64 GB
HD Tune Read
176,4 MB/s
185,8 MB/s
169,8 MB/s
167,9 MB/s
186,6 MB/s
HD Tune Write
164,9 MB/s
110,2 MB/s
52,4 MB/s
78,0 MB/s
151,6 MB/s
HD Tune Access Time
0,2 ms
0,2 ms
0,2 ms
1,2 ms
0,2 ms
PC Mark Vantage HDD Score
18,997
14,977
13,242
8,677
21,710
SiSoft Sandra 2010 HDD Score
206,37 MB/s
226 MB/s
177,53 MB/s
191,2 MB/s
213,36 MB/s
Rezultate koje ostvaruje disk sa testa možete videti u koloni skroz desno, a najbolji rezultati su boldovani. Poređenja radi, priložili smo i rezultate koje ostvaruju nedavno testirani modeli Kingston SSDNow V+ i V od 128 GB i 30 GB, kao i Patriot PS-100 čiji test možete očekivati uskoro. Ispod možete pronaći i skrinšotove sa samim testovima. Nakon njih nam ostaje nam da damo zaključak. Preporučujemo vam da obratite pažnju na IOPS (Input/Output Operations Per Second), odnosno izuzetno visok broj ovih operacija koje je u sekundi u stanju da izvrši drajv sa testa. Nije ni čudo što stoga ostvaruje tako ubedljive skorove, naročutio u sveobuhvatnom PCMark Vantage test programu i pruža fantastičan osećaj u svakodnevnom i intenzivnom radu.
Zaključak
Mushkin IO SSD je izuzetno brz. Možda nije najbrži drajv na svetu kada govorimo o brzinama transfera, ali ima fantastične IOPS performanse, i visok nivo performansi kada govorimo o brzinama transfera. U realnosti, pitanje je i koliko će vam sirov transfer biti bitan, imajući u vidu da se radi o drajvu malog kapaciteta, koga u suštini nećete „puniti svim i svačim“, već koji ćete, nagađamo, koristiti pre svega kao boot drajv, stavljajući na njega operativni sistem sa pratećim aplikacijama. Paradoks je da što je drajv skuplji i boljih performansi, lakše će biti ubediti entuzijastu da je to pravi izbor za njega jer entuzijasti novac nije primaran. Upravo takvi korisnici su ciljna grupa kompaniju Mushkin, koja cilja one koji žele više i žele odmah, imajući kao prioritet otklanjanje dugogodišnjeg čuvenog uskog grla savremenih PC računara – storage podsistema.
Mushkin IO series 64 GB – Benchmark Highly Recommended Award
SSD zadržava sve prednosti tehnologije, kao što su izuzetno brz odziv, brzine transfera, mala potrošnja i potpuna nečujnost – ali i na ovom mestu želim oda istaknemo šta to znači u suštini, nevezano za brojke i rezultate koji se ostvaruju u testovima. U praksi, to sve rezultuje ekstremno dobrom odzivnošću sistema, osećaju „da Windows leti“, koji se ne može tek tako izmeriti benchmark testovima. Korisnici koji koriste hard diskove nikada neće doživeti da im se učitavanje aplikacija skrati po četiri ili pet puta, da se Crysis učita tri puta brže nego inače, da im sve „leti“, bez ikakvog „drljanja“ hard diska, pa makar i sa najbržim dostupnim drajvovima. Kapacitet je sasvim dovoljan ne samo za operativni sistem i prateće aplikacije, već i za par igara nove generacije. Sveukupan osećaj jeste da je Mushkin ponudio odličan i zaokružen proizvod, kome se ne mogu naći slabe strane, izuzmemo li trošak, odnosno cenu. To je, uostalom, mana SSD-ova uopšte. Nema savremenih tehnologija, niti uživanja u njima, bez plaćanja adekvatne sume. Reputacija proizvođača kao kreatora vrhunskih komponenti namenjenih entuzijastima je ponovo opravdana van svake sumnje. Sada je, međutim, na entuzijastima da pokažu da li im je stalo do ovakvih proizvoda, ili pak preferiraju da se zadržavaju na čitanju prikaza poput ovog. Uređaji su dostupni, i nema puno izgovora. Naravno, kako tehnologija bude nastavljala da se razvija, cene će padati. No, u IT industriji važi čudno pravilo, suprotno narodnoj izreci – ko čeka, taj ne dočeka.
Prednosti:
– Sjajne performanse, naročito IOPS
– Karakteristike SSD-ova (štedljivi, tihi, nepokretni, izdržljivi, kompaktni)
– Učiniće da vaš diskovni podsistem i OS polete, osećaj na koji mnogo polaže veliki broj PC korisnika
– TRIM komanda
– Lako nadograđivanje firmvera
Nedostaci:
– (Uslovno) Cena i dalje visoka
Uređaj na test ustupio Bench House