nForce 780i - ASUS P5N-T Deluxe

nForce 780i - ASUS P5N-T Deluxe

Odmah pošto je NVIDIA najavila nForce 780i čipset, nama su u ruke stigle prve ASUS ploče bazirane na novoj kontrolerskoj logici. Prvi model pripada Deluxe seriji i samo nas je zagrejao u očekivanju druge generacije Striker Extreme matične ploče iz serije „Republic of Gamers“...

    Sadržaj

      Marko Vezmar

      ASUS P5N-T Deluxe

      Svestan velike popularnosti Intel procesora, tajvanski ASUS se uvek trudio da izađe prvi na tržište sa matičnim pločama koje će ponuditi više od konkurencije u svakoj od klasa. Kada je najviši segment u pitanju, to „nešto više“ je potrebno razviti „od nule“, bilo da se radi o potpuno novoj, revolucionarnoj naponskoj jedinici, drugačijem, efikasnijem sistemu hlađenja za čipset, pametnim opcijama u bios-u (za automatski overklok, safe-flešovanje i sl.) ili nečeg što još nismo videli… Poznato je da veliki broj korisnika uz Intel procesor želi – i logično je – Intel matičnu ploču. To je oduvek važilo za „proverenu kombinaciju“. Prve generacije nForce čipsetova za Intel platformu nisu ni izbliza imale toliko uspeha kao one za AMD procesore, ali je i danas činjenica da ljubitelji najviših 3D performansi nemaju izbora ako žele da ostvare DualGPU mod sa GeForce grafičkim karticama. Jednostavno – matične ploče bazirane na Intel čipsetovima (965, 975, P35, X38…) podržavaju DualGPU režim rada, ali samo AMD CrossFire. Za NVIDIA SLI vam je neophodna i nForce matična ploča, bilo da ste pobornik AMD ili Intel CPU tehnologije. Ako znamo da pomenuta SLI tehnologija, gledano kroz arhitekturu, može da komunicira i sa Intel čipsetovima (kroz odgovarajuće drajvere), jasno je da je ta nemogućnost namerna. Cilj Chipzille je ostao da proda što više nForce SLI baziranih matičnih ploča. Tim potezom zagarantovan je određeni deo tržišta i svakako je teško očekivati da će u budućnosti Nvidia dozvoliti korišćenje SLI tehnologije na Intel baziranim matičnim pločama.

       

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      nForce 780i

       

      Trenutno aktuelni čipset ponikao iz Nvidie jeste upravo nForce 680i koji je doneo potpunu podršku za Core 2 Duo procesore i sa kojim je omogućen niz drugih poboljšanja kao što je i visok FSB, a sve to u poređenju nForce 5xx seriju starijih čipsetova. Međutim, jedan od osnovnih problema zbog kojih je nForce 680i čipset morao biti zamenjen novim jeste i nepotpuna komunikacija sa tek nadolazećim Intel procesorima izrađenim u 45 nanometarskoj litografiji.

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      Da bi se prevazišao pomenuti problem inženjeri kompanije NVIDIA projektovali su novi čipset koji nosi naziv nForce 780i SLI. Sa implementacijom nForce 780i SLI čipseta u nove modele matičnih ploča pored mogućnosti komunikacije sa novom generacijom Intel procesorima, poradilo se i na nekim veoma bitnim poboljšanjima, vezanimm, pogađate za gaming i overclocking. Igrače koji ne pitaju koliko nešto košta će obradovati činjenica da novi čipset donosi unapređenu SLI tehnologiju koju je Nvidia nazvala 3-way SLI. Korišćenjem pomenute tehnologije omogućeno je uparivanje tri grafičke kartice zarad što boljih performansi u igrama. Kako proizvođač navodi – uz pomoć 3-way SLI tehnologije moguće je ostvariti 2.8 puta veće performanse u poređenju na performanse jedne grafičke kartice, što je svakako za svaku pohvalu. Čak iako ne dostignemo ovaj magični boost performansi, inovacije su prisutne, ali da li će kupci biti zadovoljni, ostaje da se vidi. Jer, NVIDIA je za sada ograničila 3-way SLI tehnologiju samo na dva najjača modela grafičkih kartica – moele GeForce 8800 Ultra i GeForce 8800 GTX. Ipak, kako se cela priča svodi na podršku kroz drajvere moguće je u skorijoj budućnosti očekivati i podršku za slabije modele (jedini problem može biti taj što slabiji modeli nemaju dva SLI konektora, pa se i fizički mogu povezati samo dve kartice – prim. ured.). Još jedna u nizu inovacija jeste i ESA tehnologija (Enthusiast System Arhitecture) uz čiju je pomoć ostvarena kontrola i prikaz svih bitnih informacija svake komponente ponaosob (neke od njih su, recimo napon procesora, GPU-a, memorije, temperatura procesora, GPU-a itd). Broj inovacija je velik i svakako da nForce 780i SLI u ovom trenutku zavređuje veliku pažnju, gde nam ne preostaje ništa drugo nego da našu test ploču propustimo kroz bazu testova koje smo joj pripremili.

      ASUS P5N-T Deluxe

       

      ASUS P5N-T Deluxe matična ploča stigla nam je u prepoznatljivom pakovanju crne boje koje se ponavlja na nekoliko zadnjih „Deluxe“ modela. 3-way SLI, ESA, EPU samo su neki od reklamnih natpisa koji jednim delom govore o najbitnijim stavkama specifikacije naše nForce 780i SLI bazirane ploče. Kao i što smo rekli, pakovanje se ne razlikuje od onog u kojem su stizali „Deluxe“ modeli kao što su recimo ASUS P5K Deluxe, P5E3 Deluxe i drugi. Ipak, zanimljivo je napomenuti i to da recimo „Deluxe“ modela nije bilo kako kod nForce 680i SLI , tako ni kod cele nForce 6xx serije baziranih ASUS matičnih ploča, tj. ASUS P5N-T Deluxe je prvi predstavnik te vrste.

      Otvaranjem kutije nailazimo na uputstvo na kojem se ne nalazi srpski jezik, disk sa drajverima i osnovnim programima, jedan ventilator za hlađenje naponske jedinice u slučaju korišćenja vodenog hlađenja, kao i standardan back plate. Od kablova prisutni su UltraDMA 133/100/66, Floppy disk drive, SATA i SATA power kablovi itd. Pošto je ploča kompatabilna i sa SLI i 3-way SLI tehnologijom u pakovanju se našao kako SLI mostić, tako i 3-way SLI mostić za povezivanje tri grafičke kartice bez kojeg nije moguće iskoristiti pun potencijal pomenute tehnologije.

      Raspored komponenti je za svaku pohvalu, čist i uredan PCB dovoljno govori koliko je uloženo truda pri projektovanju ovog modela. Prostora oko podnožja procesora ima sasvim dovoljno, tako da montiranje nekog većeg vazdušnog hlađenja ne bi trebalo da predstavlja problem. U gornjem levom uglu smešten EPS 12V konektor, što skoro predstavlja standard za sve nove ASUS modele matičnih ploča. U desnom središnjem delu, tj. tik uz memorijske slotove smešten je 24-pinski konektor zajedno sa Flopy i IDE konektorom, što i nije za pohvalu jer pri montiranju kablova može da dođe do manje „gužve“.

      Celom dužinom ploče prostire se bakarno hlađenje povezano toplotnim cevima čiju efikasnost nećemo komentarisati iz tog razloga što se ovaj sistem pokazao i više nego dobro na prethodnim modelima. Isto tako dalo se primetiti da je bakarni hladnjak iznad podnožja procesora koji služi sa hlađenje naponske jedince, dodatno pričvršćen šrafovima sa podlogom koja je takođe od bakra. Na prethodnim Deluxe modelima, ali i ASUS Striker Extreme ploči je to upravo bio problem – pomenuti hladnjak nije adekvatno nalegao na Mosfetove, sa čim je i umanjeno hlađenje istih, što je posebno bio problem kod prethodne serije nForce čipseta, koja je poznata po tome što ume prilično da se zagreje.

      Memorijski klok od 1066 MHz je ujedno i maksimalni podržani (što u uslovima overkloka naravno ne važi), dok je maksimalna količina memorije koja može da se koristi ograničena na 8 GB. Za filtriranje napona memorije zadužena je 1-fazna naponska jedinica koja se nije nešto preterano proslavila, jer je pad napona pri punom operećenju bio prisutan na drugoj decimali tačnije za 0,015V. Isto tako overklok naše Corsair Dominator CM2X1024-8500C5D memorije zaustavio se na 1150 MHz CL 5-5-515. Taj rezultat, pak, i nije tako loš ako se uzme u obzir da smo koristili napon od samo 2.35 V. Kada smo već kod filtriranja napona, moramo da pohvalimo sektor zadužen za filtriranje napona procesora. Uvođenjem ASUS Power Saving solucije koju karakteriše ASUS EPU (Energy Processing Unit) i ASUS 3rd Generation 8-fazna naponska jedinica, pad napona pri opterećenju se sveo na treću decimalu.

      Za audio ugođaj zadužen je ADI 1988B 8-channel High Definition Audio codec čip na čije zvučne sposobnosti nemamo nekih zamerki, što ne mora da znači da se jedno takvo rešenje može meriti sa onim koje dolazi kao neintegrisano rešenje. Na ploči je prisutno šest SATA II portova, jedan UltraDMA 133/100/66/33 port za dva PATA uređaja kao i dva IEEE 1394 porta. Neizbežno je i prisustvo Dual Gigabit LAN kontrolera čiji se portovi nalaze na pozadinskom panelu. Svakako bitno je napomenuti da se na ploči nalazi 10 USB portova od kojih se šest smešteno na samoj ploči (posredstvom konektora na kućištu ili postavljanjem dodatnih portova na mesto jednog praznog PCI slota), a četiri na panelu na kraju kućišta.

      Najzanimljiviji deo ove priče odnosi se na čipset ovog modela tj. na nForce 780i SLI. Arhitektura pomenutog čipseta dozvoljava korišćenje čak tri punokrvna PCI Express X16 slota, što je veoma pozitivno, a sve to gledano iz ugla performansi nekog budućeg 3-way SLI sistema. Isto tako pomenuti slotovi u potpunosti su kompatabilni sa novim 2.0 standardom (samo plavi slotovi podržavaju pomenuti standard), pa će i nove grafičke kartice koje budu podržavale isti biti u mogućnosti da se koriste u nekoj ASUS P5N-T Deluxe baziranoj konfiguraciji. Sva tri slota raspolažu sa punih 16 PCI Express linija, što je dodatno bitno za konačan ishod performansi. Od dodatnih slotova prisutna su dva PCI Expres X1, kao i jedan PCI 2.0 slot. Kada se sve sabere i oduzme ovaj model pokazao se veoma dobro pa se može reći da je NVIDIA i pored velike konkurencije u vidu Intel čipsetova pokazala da može da bude dostojan rival, a sve to kroz ovaj fenomenalan model matične ploče.

      Specifikacija

       

      CPU
      Intel Socket 775 Core™2 Quad/Core™2 Extreme/Core™2 Duo/Pentium® Extreme/Pentium® D Processors
      Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors
      Support Intel® next generation 45nm CPU

      Chipset
      NVIDIA nForce 780i SLI
      Front Side Bus
      1333/1066/800 MHz

      Memory
      4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR2 1066*/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory
      Dual Channel memory architecture

      Expansion Slots
      3 x PCIe x16 (blue @PCIe2.0 x16 mode, black @PCIe x16 mode) supports SLI Technology
      2 x PCIe x1
      1 x PCI

      Storage
      Southbridge
      1 xUltraDMA 133/100/66
      6 xSATA 3 Gb/s ports NVIDIA® MediaShield™ RAID
      Support RAID 0,1,0+1,5,JBOD configuration across Serieal ATA drives
      Marvell 88SE6111
      1 xExternal SATA

      Scalable Link Interface (SLI™)
      Support three identical NVIDIA SLI-Ready graphics cards (all at x16 mode)

      LAN
      Marvell88E1116 PCIe Gigabit LAN PHY featuring AI NET2

      Audio
      ADI® AD1988B 8 -Channel High Definition Audio CODEC
      Coaxial / Optical S/PDIF out ports
      ASUS Noise Filter
      Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming
      AI Audio 2

      IEEE 1394
      VIA6308P controller supports 2 x 1394a ports

      USB
      10 USB 2.0 ports (6 ports at mid-board, 4 ports at back panel)

      ASUS AI Lifestyle Features
      ASUS Power Saving Solution
      – ASUS EPU (Energy Processing Unit)
      – ASUS 3rd Generation 8-phase Power
      – ASUS AI Nap
      ASUS AI Lifestyle
      – ASUS AI Direct Link
      ASUS Quiet Thermal Solution
      ASUS Fanless Design: Stack Cool 2
      – ASUS Q-Fan 2
      – ASUS Optional Fan for Water-cooling or Passive-Cooling only
      – ASUS Fanless Design: Sophisticated Heat-pipe solution
      ASUS Crystal Sound
      – ASUS Noise Filter
      – ASUS AI Audio 2
      ASUS EZ DIY
      – ASUS Q-Connector
      – ASUS Q-Shield
      – ASUS O.C. Profile
      – ASUS CrashFree BIOS 2
      – ASUS EZ Flash 2

      Overclocking Features
      Intelligent overclocking tools
      – ASUS AI Booster Utility
      Precision Tweaker 2
      – vDIMM: 64 -step DRAM voltage control
      – vCore: Adjustable CPU voltage at 0.00625V increment
      – vChipset (N.B.) 64-step voltage control
      – vChipset (S.B.): 16 step Chipset voltage control
      – vHT (Hyper Transport): 41-step Hyper Transport voltage control
      SFS (Stepless Frequency Selection)
      – FSB tuning from 133MHz up to 800MHz at 1MHz increment
      – Memory tuning from 400MHz up to 2600MHz
      – PCI Express frequency tuning from 100MHz up to 200MHz at 1MHz increment
      Overclocking Protection
      – ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)

      Special Features
      Multi-language BIOS
      ASUS MyLogo 3

      Back Panel I/O Ports
      1 x PS/2 Keyboard
      1 x PS/2 Mouse
      1 x External SATA
      1 x S/PDIF Out
      1 x IEEE 1394a
      1 x LAN(RJ45) port
      4 x USB 2.0/1.1
      8 -Channel Audio I/O

      Internal I/O Connectors
      3 x USB connectors support additional 6 USB ports
      1 x Floppy disk drive connector
      1 x IDE connector
      6 x SATA connectors
      1 x IEEE 1394a connector
      1 x CPU Fan connector
      1 x Chassis Fan connector
      2 x Power Fan connector
      1 x S/PDIF Out connector
      1 x8-pin ATX 12V Power connector
      24 -pin ATX Power connector
      1 x COM connector
      20 Pin Panel connector
      Front panel audio connector
      Chassis Intrusion connector
      System Panel Connector
      CD audio in

      BIOS
      8 Mb Flash ROM
      DMI 2.0
      AMI BIOS
      PnP
      WfM 2.0
      SM BIOS 2.3
      Multi-language BIOS

      Manageability
      WOL by PME,WOR by PME,Chasis Intrusion,AI NET2 PXE

      Accessories
      User's manual
      1 x 2-port USB2.0 module / 1-port 1394 module
      1 x UltraDMA 133/100/66 cable
      1 x Floppy disk drive cable
      6 x SATA cable
      1 x SATA power cable for 2 devices
      3 in 1 Q-connector
      1 x Optional Fan for Water-Cooling or Passive-Cooling only
      1 x 3-Way SLI bridge card
      1 x 2-Way SLI bridge cable
      ASUS Q-Shield

      Support Disc
      Drivers
      ASUS PC Probe II
      ASUS AI Suite
      Anti-virus software (OEM version)
      ASUS Update
      Image Editing Suite

      ATX Form Factor
      12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )

      BIOS

       

      BIOS naše test matične ploče potpisan je od strane AWARD-a i struktura tj. raspored pojedinih opcija u mnogome podseća na onaj kod nForce 680i baziranih modela poniklih u ASUS-u.

      Ulaskom u sekciju „Extreme Tweaker“ nailazimo na nekoliko podsekcija koje su usko povezane za fino podešavanje tj. overklokovanje sistema. FSB i Memory config podeskcija zadužena je za fino podešavanje FSB-a kao i takta memorije koja se u i ovom slučaju može podesiti u „unlink“ modu, tj. klok memorije može da se podešava nezavisno od kloka FSB-a. Promena sprečavanja variranja takta procesora, latencije memorije, spektrumi kao i neke druge veoma bitne stavke za overklok mogu da se podese unutar sekcije koja se specijalno naziva „Overclock“.

      Svakako najzanimljiviji deo BIOS-a su naponi, čiji su rasponi za svaku pohvalu. Maksimalna vrednost napona koja može da se podesi za procesor iznosi 1.9 V, što je sjajno, ali ako se na to doda da ploča na recimo 1.7 V postavljenih u BIOS-u daje napon od 1.60 V u Windowsu i 1.59 V pri punom opterećenju, onda je jasno je da je pad skoro neprimetan. Međutim, razlika napona koji se podesi unutar BIOS-a i onog koji se očitava u Windowsu je velika, ali baš velika, gde smo ubeđeni da je u pitanju još uvek nedovoljno „ispeglan“ BIOS tj. da će update istog rešiti pomenuti problem.

      Napon memorije moguće je podizati do 3.11 V što je svakako dovoljno da se izvuče maksimum iz npr. svake memorije sa Micron D9GKX, D9GMH ili D9GCT čipovima, isto tako sa pomenutim naponom svaka od njih može da se pošalje u večna lovišta. Severni most je u stanju da primi maksimalni napon od čak 2.46 V, naravno to vam ne bi savetovali, jer na datoj vrednosti može da dođe do velikog zagrevanja ali i spaljivanja matične ploče. Maksimalna vrednost napona južnog mosta iznosi 1.85 V, gde se dodatno mogu podešavati i vrednosti napona CPU VTT-a (povećanjem istog „zateže“ se već podešena vrednost napona CPU-a), kao i vrednosti GTLVREF-a čijim je zatezanjem moguće pomeriti granice FSB-a Quad Core procesora.

      Hardware Monitor opcija zadužena je za prikaz svih vitalno bitnih napona, kao i svih temperatura čiji prikaz može da pomogne pri podešavanju stabilnosti celog sistema. Unutar pomenute sekcije može se podešavati i broj obrtaja svih ventilatora koji se priključuju na ploču, kako bi moglo da se izvede što bolje hlađenje pojedinih komponenti, isto tako da bi mogla da se reguliše buka proizvedena od strane prikačenih ventilatora.

      Deo BIOS-a nazvan Tools sadrži dve veoma korisne opcije od kojih je jedna ASUS EZ Flash, tj. opcija zadužena za „flešovanje BIOS-a“ odnosno opcija zadužena za zamenu starog sa novim BIOS-om i O.C Profile opcija. Pomoću O.C Profile opcije moguće je sačuvati određena overklok podešavanja unutar jednog profila i isti potom možete koristi po potrebi.

      Test sistem i overklok postavka

       

      Matične ploče

      ASUS P5N-T Deluxe (nForce 780i SLI čipset, A2 rev.)
      ASUS Maximus Formula SE (Intel X38 čipset, 01 rev.)

      Procesor

      Intel Core 2 Duo E6850(2 X 3.0 GHz, 4 MB L2)

      Memorija

      2 X 1 GB Corsair Dominator 1066 MHz

      Grafička karta

      AMD ATI Radeon HD3870

      Hard disk

      2 x WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Coler Master Real Power Pro M1000W

      Monitor

      Belinea 2225 S1W

      Za potrebe poređenja rezultata naše test ploče koristili smo trenutno aktuelnu matičnu ploču sa Intel čipsetom (DDR2 izdanje) – fenomenalni ASUS Maximus Formula Special Edition. Odluka oko testiranja je bila jednostavna i svodila sa na poređenje rezultata kako na Default vrednostima, tako i na vrednostima maksimalno postignutog FSB-a obe matične ploče. Pri maksimalnoj vrednosti FSB-a koristili smo 7 množilac procesora i odnos memorije u tom slučaju bio je 1:1. Posle višečasovnog testiranja maksimalni klok naše ASUS P5N-T Deluxe matične ploče zaustavio se na 480 MHz, dok je ASUS Maximus Formula prošla za nijansu bolje i ostvarila je 490 MHz. Isto tako ATI Radeon HD 3870 grafičku karticu nismo overklokovali.

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      Za prikaz performansi koristili smo četiri baterije testova. Prva baterija testova oslanja se na Sandra 2008 testove usko povezane sa algoritmima koje računa procesor i memorija. Druga baterija testova oslanja se strogo na enkoding, dok je treća i četvrta zadužena za prikaz 3D Markova i može se reći najzanimljivijih igračkih naslova za testiranje jedne matične ploče. Kako imamo četiri baterije testova tako smo iste provrteli dva puta, tj. na Default i maksimalnom kloku postignutom na pomenutom nam sedam množiocu našeg Intel Core 2 Duo E6850 procesora. U svakom od testova smo prvo dali tabelu sa rezultatima postignutim na default vrednostima, ispod koje se nalazi i “oc tabela”.

      Rezultati – sintetički testovi

       

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      Rezultati – sintetički 3D testovi

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      Rezultati – aplikacije i drugi testovi

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      Rezultati – 3D igre

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      karakteristike, statistike, nforce 780i - asus p5n-t deluxe maticne ploce

      Zaključak

      Trenutno najmoćnije gejmerske platforme zasnovane su na 3-way SLI tehnologiji i samim tim možemo konstatovati da je ploča sa testa – ASUS P5N-T Deluxe pravi je predstavnik te vrste. Tri uparene NVIDIA GeForce 8800 Ultra ili GeForce 8800 GTX grafičke kartice, svaka sa čak 768 MB video memorije u mogućnosti su da ostvare blizu 2.8 puta veće performanse u odnosu na jednu karticu tj. u odnosu na single GPU režim rada, što je svakako jedan veoma veliki tehnološki napredak. Međutim, kada se na to doda potpuna podrška za novu generaciju Intel procesora izrađenih u 45-nm procesu onda je jasno da će platforme bazirane na ovoj matičnoj ploči svakako predstavljati najbolji preduslov za maksimalno „izbacivanje“ frejmova u bilo kom naslovu. Mane kao što su još uvek nedovoljno ispeglan BIOS svakako je nešto što smo i očekivali, a kako se radi ASUS-u jasno je da će do update-a nove verzije doći veoma uskoro. Upravo model matične ploče koji smo vam premijerno prikazali u ovom testu bi trebalo da uzmete u obzir, jer, dok ne stigne Striker Extreme 2, ovu ploču bi mogli da smatramo jednom od najboljih gejmerskih matična ploča koje možete kupiti. Ipak, pošto se radi o prvom modelu baziranom na nForce 780i SLI čipsetu, smatramo da za preciznije zaključke moramo još sačekati, kao i da je dolazak ASUS P5N-T Deluxe modela označio kraj zatišja koje najavljuje pravu buru novih NVIDIA-baziranih matičnih ploča.

      ASUS P5N-T Deluxe matičnu ploču na test ustupila distributerska kompanija KimTec.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test