Kingston DataTraveler HyperX i Vault Privacy
Kompanija Kingston je brend broj 1 kada su u pitanju memorije. Bez obzira da li se radi o uređajima baziranim na DRAM ili NAND flash memorijama, proizvodi ove firme su veoma dugo na tržištu i predstavljaju neke od najčešće biranih opcija od strane krajnjih kupaca. U skladu sa reputacijom i pravilima tržišta, kao i željom da se što adekvatnije odgovori na savremene izazove, veliko ime mora posedovati razgranatu ponudu, sa proizvodima koji teže da zadovolje najrazličitije tipove potrošača. Kingston nije izuzetak iz ovog pravila, niti su flash drajvovi izuzetak kao proizvodi. Tako smo došli u priliku da vam predstavimo dva naoko slična, ali u suštini veoma različita proizvoda. Radi se o dva drajva kompanije Kingston, koji iako nose zajedničko „prezime“ DataTraveler po „imenima“ jasno ukazuju na diferencijaciju – HyperX i Vault Privacy. Da bismo vam pružili što adekvatniju informaciju, u rezultate smo uključili još jedan flash drajv – SanDisk Cruzer Micro, ali i jedan mobilni hard disk – Western Digital Passport. Verovatno se pitate čemu poređenje sa eksternim hard diskom, kada se radi o potpuno drugačijoj klasi proizvoda, neuporedivom uređaju, potpuno drugačije cene. No, videćete da itekako ima smisla to učiniti, sa ciljem da se odgonetne dokle su došli „džepni flešići“ po performansama.
Kingston DataTraveler HyperX
Oznaka HyperX u nomenklaturi kompanije Kingston označava samo jedno – performanse! Sve naprave koje nose pomenutu oznaku imaju pre svega za cilj da obezbede visok stepen performansi, ma o kakvom se tipu uređaja radilo. Nekada je ova odrednica bila rezervisana za RAM memorije visoke klase kompanije Kingston, ali od ovogodišnjeg CES sajma u Las Vegasu to više nije slučaj. Naime, tamo su najavljeni (da bi postali dostupni mesecima kasnije) HyperX flash drajvovi. Ove naprave su namenjene korisnicima koji performansama – u prevodu, brzini transfera – poklanjaju apsolutno najviše pažnje, dok su ostali aspekti od sekundarnog značaja. Samim tim je više nego jasno da DataTraveler HyperX cilja entuzijaste i sve one kojima je brzina transfera od presudnog značaja. Kingston tvrdi da ovi drajvovi raspolažu brzinama od 30 MB/s kada se radi o čitanju, odnosno 20 MB/s kada se radi o upisu podataka, a kao što ćete videti u sekciji gde se nalaze rezultati testova, ti podaci okvirno stoje. To su višestruko veće vrednosti od “proseka”, i omogućavaju – primera radi – prebacivanje fajlova za 2 ili 3 puta kraće vreme u odnosu na konfekciju. Postoje korisnici koji ovo itekako znaju da cene i koji su spremni da plate adekvatno uređaj koji donosi upravo ono što je njima bitno. Bez obzira da li spadate u takve korisnike ili ne, trebate znati da je DT HyperX najbrži flash drajv koji se nalazi u ponudi kompanije Kingston.
DataTraveler HyperX dolazi u pakovanju koje je već tipično za flash drajvove kompanije Kingston. Podržava Windows ReadyBost tehnologiju, za šta morate imati Windows Vista operativni sistem – premda se, ruku na srce, ova tehnologija i nije naročito proslavila po svojoj upotrebnoj vrednosti. Na našem testu smo imali priliku da isprobamo model od 2 GB, a postoje još modeli kapaciteta 4 GB i 8 GB. DT HyperX je jednostavan i elegantan drajv, ali nemojte očekivati minimalistički pristup, pošto se radi o drajvu kod koga su velike brzine transfera aksiom! Poseduje tzv. “capless” dizajn, sa izvlačećim USB konektorom i ručkicom pomoću koje se konektor izvlači smeštenom na jednom od bokova. Dominiraju plava i crna boja, pri čemu je plavi deo izrađen od aluminijuma, dok je crn deo kućišta u stvari neka vrsta tvrde gumene obloge, koja poboljšava bezbednost podataka u slučaju udarca, ali i pomaže ergonomiju, pošto se lakše hvata. Na plavom delu kućišta se sa jedne strane nalazi logo kompanije Kingston, a sa druge oznaka serije (DataTraveler HyperX). Ostaje nam da spomenemo i plavi LED indikator, koji diskretno svetli tokom rada, odnosno kopiranja.
Korišćenje drajva je, kao i većini slučajeva, izuzetno prosto – izvučete USB konektor i priključite ga na slobodan USB port. Pošto drajv ne karakteriše minimalistički dizajn i ima kućište koje se širi u svim pravcima od USB konektora, treba imati na umu da drajv verovatno neće biti moguće koristiti u kombinaciji sa još nekim USB uređajem u susednom portu ukoliko su portovi zgusnuti. Na spisku podržanih operativnih sistema se nalaze Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Mac OS 10 i Linux 2.6 – drugim rečima, praktično svi aktuelni operativni sistemi. Drajv dolazi sa petogodišnjom garancijom, stoga možete biti mirni i po tom pitanju. Lepo je videti da Kingston ne želi da se igra sa korisnicima nudeći eventualno neki vid “lifetime” garancije, u vreme kada uređaji ovog tipa vrlo brzo izlaze iz proizvodnje, da bi bili zamenjeni nekim novim serijama. Konačno, pomenimo i da se na drajvu nalaze prečice pomoću kojih je moguće skinuti i isprobati igru World of Warcraft (trial verzija, 10 dana), za slučaj da spadate u onih 0.01% korisnika koje MMORPG igre zanimaju, a koji nisu do sada imali prilike da uživate u ostvarenju kompanije Blizzard.
Kingston DataTraveler Vault Privacy
Vault Privacy je usmeren prema drugačijem profilu korisnika. Radi se o flash drajvu kome je u fokusu bezbednost podataka smeštenih na njemu. Svi podaci su zaštićeni 256-bitnom AES hardverskom enkripcijom, sa sistemom šifre koju korisnik mora uneti da bi uopšte imao mogućnost da pristupi drajvu. I ovaj drajv je došao sa kapacitetom od 2 GB. Postoje varijante kapaciteta 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB i 16 GB, pri čemu jedino najmanji model ima nešto slabije performanse, dok su deklarisane brzine čitanja i upisa podataka za sve ostale modele identični – 24 MB/s i 10 MB/s, respektivno.
Puno pažnje je posvećeno lakoći korišćenja, tako da ne morate da se “bakćete” sa instalacijom softvera (PC čistunci ne trebaju da se boje da će im nešto biti “ubačeno” u mašinu protiv njihove volje i bez kontrole), niti sa admin privilegijama. Ovaj drajv je usmeren pre svega prema biznis korisnicima, malim i srednjim preduzećima, onima koji se bave poslovima takve prirode da je neophodno obezbediti odgovarajući stepen zaštite za osetljive podatke i informacije, tako da ne dođu u pogrešne ruke. S’tm u vezi, Kingston korisnicima nudi Cologo program, u okviru kog je na drajv moguće dodati logo svoje kompanije. Minimalno se može poručiti 100 ovakvih drajvova.
Ovaj drajv takođe ne mari puno za minimalizam, što je i razumljivo. Kućištem dominira plava boja, sa crnim ivicama i crnom “bočnom lajsnom”, koja olakšava pridržavanje uređaja. Sa jedne strane je oznaka modela, a sa druge kompanije i kapaciteta. Ispod oznake kapaciteta se nalazi plava LE dioda koja služi kao indikator rada. Kućište je vodootporno, što smo proverili u praksi stavljajući ga pod mlaz vode i uranjajući ga u vodu u potpunosti. Naravno – sa zatvorenim poklopcem. Treba voditi računa da se poklopac ne izgubi, a to je najlakše obezbediti tako što će korisnici prilikom upotrebe drajva montirati poklopac na unapred predviđeno postolje na vrhu drajva, nalik na situaciju kada se poklopac flomastera stavi na njegov gornji kraj. Istina, ovo će dodatno produžiti ne tako mali drajv. Drajv podržava Windows Vista, Windows 2000 i Windows XP operativne sisteme i ne podržava ReadyBoost. Uz njega ide petogodišnja garancija, baš kao i za HyperX model.
Kada prvi put priključite DataTraveler Vault Privacy na računar, neophodno je izvršiti određena podešavanja. Nakon što odaberete jezik i prihvatite License Agreement, morate uneti šifru koja će štititi sadržaj i čuvati podatke na drajvu od neovlašćenog pristupa. Šifra mora imati od 6 do 16 karaktera, i mora sadržati bar tri tipa karaktera od sledeća četiri: mala slova, velika slova, brojevi i specijalni znakovi. Konačno, ostaje vam da unesete lične podatke i eventualno informacije o preduzeću.
Kada ovo uradite prvi put, drajv će se automatski formatirati i postati dostupan. Ovo je neophodno izvršiti samo jednom. Kad god sledeći put budete ubacivali drajv u bilo koji uređaj, biće neophodno da ukucate šifru koju ste postavili.
Bitno je reći da nemate neograničen broj pokušaja unosa šifre na raspolaganju. O tom aspektu morate da vodite računa. Podrazumevana vrednost broja neuspešnih unosa je 10 (ovu vrednost možete promeniti, odnosno povećati je ili smanjiti po želji), nakon čega se drajv automatski permanentno zaključa i jedino što preostaje jeste da formatirate uređaj. Prema tome, pažljivo! Što se tiče samog korišćenja, imaćete dva drajva, jedan read-only veličine oko 3.6 MB, na kome su smešteni DTVaultPrivacy.exe aplikacija (čijim startovanjem možete podesiti drajv na gore opisan način pod uslovom da ceo proces nije startovan automatski prilikom prvog povezivanja drajva), kao i PDF koji detaljno opisuje ceo proces. Ostatak odlazi na klasičnu particiju na koju možete upisivati ili sa koje možete iščitavati podatke.
Reč – dve i o konkurentima, sa kojima ćemo uporediti performanse ovih drajvova. SanDisk U3 Cruzer Micro 4 GB je tipičan flash drajv (sa koga smo, pomenimo, uklonili U3 softver), sa izvlačećim konektorom i relativno solidnih performansi. Smešten je u “gornju sredinu”, ne spada u najbrže flash drajvove, ali isto tako ni u sporije, naprotiv. Passport model mobilnog hard diska kompanije Western Digital je svakako “neuobičajen gost”. Bazira se na 2.5” hard disku. Za ovakav tip uređaja važi da generalno ima bolje performanse od tipičnih flash drajvova. Testirani model pripada osnovnoj seriji Passport diskova i ima kapacitet od 250 GB. Odlično će nam poslužiti da vidimo gde su sadašnji flash drajvovi u odnosu na mobilne hard diskove po brzini transfera, a naročito da uporedimo performanse HyperX modela, koje se – barem na papiru – opasno približavaju Passport-ima. Treba reći da su Passport drajvovi među bržim rešenjima tog tipa. Na našem tržištu se teško može naći 2.5” hard disk sa USB 2.0 interfejsom koji je brži od njega. Pređimo na rezultate testova…
Specifikacije
Kingston DataTraveler HyperX
Proizvođač
Kingston (www.kingston.com)
Kapacitet
2 GB
Deklarisana brzina čitanja podataka
30 MB/s
Deklarisana brzina upisa podataka
20 MB/s
Dimenzije
70.0 x 22.4 x 11.3 milmetara
Garancija
5 godina
Cena
Sample
Kingston DataTraveler Vault Privacy
Proizvođač
Kingston (www.kingston.com)
Kapacitet
2 GB
Deklarisana brzina čitanja podataka
24 MB/s
Deklarisana brzina upisa podataka
10 MB/s
Dimenzije
77.9 x 22 x 12.05 milmetara
Ostalo
256-bitna AES hardverska enkripcija, vodootporno kućište
Garancija
5 godina
Cena
Sample
Testovi
Najpre na red dolazi sintetika. Opredelili smo se za HD Tune program, pomoću koga smo dobili određene informacije i predstave o mogućnostima naprava koje su predmet ovog prikaza, kao i njihovih konkurenata. Naravno, realne performanse su nešto sasvim drugo, pa se nismo opredelili da nadalje koristimo specijalizovane sintetičke testove koje nude određeni programi – jednostavno, želeli smo da vam predočimo realne brzine, jer smatramo da je to najrealnija slika koju možete dobiti. Napominjemo da je iz nekog razloga HD Tune označavao Vault Privacy drajv kao model od 1 GB. Evo i rezultata dobijenih u sintetičkom testu, u slikama i tabelarno:
HD Tune
Kingston DataTraveler HyperX 2 GB
Average Transfer
31.3 MB/s
Access Time
0.6 ms
Burst Rate
25 MB/s
CPU Usage
7.1%
Kingston DataTraveler Vault Privacy 2 GB
Average Transfer
30.1 MB/s
Access Time
0.4 ms
Burst Rate
5 MB/s
CPU Usage
5.5%
SanDisk Cruzer Micro 4 GB
Average Transfer
27.7 MB/s
Access Time
0.6 ms
Burst Rate
20.8 MB/s
CPU Usage
3.9%
Western Digital Passport 250 GB
Average Transfer
32.1 MB/s
Access Time
17.0 ms
Burst Rate
27.6 MB/s
CPU Usage
12.3%
Potom smo prešli na testiranja realnih brzina transfera. Ovo su prave brzine koje će uređaji dostizati, u zavisnosti od toga kakav se tip fajlova prebacuje (kod eksternog hard diska može doći i do variranja u zavisnosti od popunjenosti, odnosno sekcije diska). Kako smo testirali? Oba Kingston drajva raspolažu realnim kapacitetima od oko 1.85 GB. Stoga smo pripremili jedan veliki image fajl od 1.85 GB za proveru brzine kojom se kopiraju veliki fajlovi, odnosno mnoštvo slika random veličina, takođe od ukupno 1.85 GB. Njihove individualne veličine su varirale od 50 do otprilike 350 KB. Na ovaj način smo proverili kako se drajvovi ponašaju prilikom kopiranja velikog broja malih fajlova, što je još jedan aspekat koji ne treba zanemariti. Identične fajlove smo koristili za sve uređaje, a praktično svaki test smo ponovili dva puta, da bismo eliminisali moguću grešku. Za ovakav metod smo se opredelili jer želimo da korisnicima vrlo jasno ukažemo na to “šta ih čeka” ukoliko se opredele za ove flash drajvove u realnom radu. Za to ne postoji adekvatnije merenje od “Copy + Štoperica” kombinacije. Evo šta kažu brojke:
Kopiranje velikih fajlova (jedan image fajl veličine 1.85 GB)
Kingston DataTraveler HyperX 2 GB
Upis
1 min 51 sec (17 MB/s)
Čitanje
59 sec (32 MB/s)
Kingston DataTraveler Vault Privacy 2 GB
Upis
2 min 40 sec (11.8 MB/s)
Čitanje
1 min 7 sec (28.1 MB/s)
SanDisk Cruzer Micro 4 GB
Upis
4 min 16 sec (7.37 MB/s)
Čitanje
1 min 15 sec (25.17 MB/s)
Western Digital Passport 250 GB
Upis
1 min 10 sec (27 MB/s)
Čitanje
54 sec (30.3 MB/s)
Kopiranje malih fajlova (slike random veličina, od 50 KB do 350 KB, ukupno 1.85 GB)
Kingston DataTraveler HyperX 2 GB
Upis
4 min 46 sec (6.6 MB/s)
Čitanje
1 min 26 sec (21.95 MB/s)
Kingston DataTraveler Vault Privacy 2 GB
Upis
16 min 22 sec (1.92 MB/s)
Čitanje
1 min 29 sec (21.2 MB/s)
SanDisk Cruzer Micro 4 GB
Upis
9 min 4 sec (3.47 MB/s)
Čitanje
4 min 1 sec (7.83 MB/s)
Western Digital Passport 250 GB
Upis
2 min 24 sec (13.11 MB/s)
Čitanje
2 min (15.73 MB/s)
Rezime
Kao što ste mogli videti iz priloženih tabela, oba drajva su posedovala performanse u rangu sa deklarisanim, uz blaža odstupanja. Ono što je mnogo bitnije jeste da uočimo do kog su nivoa došli novi Kingston flash drajvovi po pitanju performansi. Iako se Vault Privacy nije proslavio prilikom upisivanja velikog broja manjih fajlova, po svemu ostalom on je i dalje vrlo dobro rešenje, koje bez problema ostavlja SanDisk Cruzer Micro iza sebe, iako mu performanse nisu toliko u fokusu. Šta tek onda reći za DiskTraveler HyperX? On praktično po performansama dolazi u nivu WD Passport-a. Na jednom testu se pokazao bržim (čitanje malih fajlova), a u ostalim je bio tik iza, što nas je iskreno oduševilo. Te performanse će više dolaziti do izražaja ukoliko se korisnici budu opredeljivali za drajvove većeg kapaciteta. Dva do tri puta brži transfer od “tipičnih fleševa” je udobnost i prednost koju ne treba specijalno opisivati. Dostignuti su i mobilni hard diskovi. Veliki deo njih je čak i prestignut – na primer, HyperX flash drajv ima oko 50% brže transfere od 2.5” diska kompanije Verbatim, koji smo imali prilike da isprobamo pre samo koji mesec. Stoga se naša odluka da uključimo i jedan hard disk, uređaj potpuno drugačijeg tipa u ovaj prikaz pokazala – čini nam se – ispravnom. Iako nije apsolutni brzinski šampion (to je ipak SanDisk Cruzer Contour), Kingston DataTraveler HyperX je vrlo ozbiljna alternativna, za koju se ne može reći ništa drugo osim da ima odlične performanse i da oni kojima su brzine transfera bitne neće zažaliti ukoliko se opredele za ovaj model.
DataTraveler Vault Privacy je specifična priča. Raduje da aspekat performansi nije zanemaren, te da ovaj drajv u principu takođe pokazuje živahnost prilikom kopiranja. To posmatramo kao plus, imajući u vidu da je glavni sastojak ove formule – bezbednost smeštenih podataka. Hardverska 256-bitna AES enkripcija i osobine koje poseduje softver koji kontroliše ovaj drajv nam omogućavaju da konstatujemo da oni kojima je ovakva stvar od naročitoh interesa mogu biti mirni dok budu smeštali podatke na uređaj. Samo nemojte zaboraviti šifru! Istina, od ultra-profesionalnih hakera teško da ima zaštite, ali će velika većina ostalih zlonamernika efikasno biti odvraćena i obeshrabrena…pa makar vaši podaci bili obrisani sa diska zauvek – bolje i to nego da padnu u neželjene ruke, zar ne?
Kingston je napravio dobar posao sa ovim uređajima. Pozicionirao ih je prema potpuno drugačijim kategorijama, a nakon isprobavanja mislimo da možemo reći da je osnovne potrebe obe kategorije uspeo da zadovolji, pa i više od toga. DataTraveler HyperX će ispuniti potrebe entuzijasta, a DataTraveler Vault Privacy potrebe onih korisnika kojima je bezbednost podataka iznad svega, a u isto vreme će pružiti sasvim solidne performanse. Kompanija Kingston je još jednom dokazala zašto je već dugo vremena među liderima tržišta memorijskih proizvoda – samo najveći nude mnogo u tako različitim, ali pre svega zahtevnim klasama proizvoda.
Prednosti:
– Veoma dobre performanse (izvanredne u slučaju HyperX modela)
– Visok stepen bezbednosti podataka (VaultPrivacy)
– Kvalitetna izrada
– Vodootporno kućište (VaultPrivacy)
Nedostaci:
– Velike dimenzije (koje se možda i ne mogu izbeći u ovom trenutku)
– U slučaju VaultPrivacy drajva, čuvajte se da ne izgubite poklopac ili zaboravite šifru
– Bez većih nedostataka
Flash memorije na test ustupila kompanija KimTec