Catalyst Software Suite 10.12 – redizajn u službi funkcionalnosti
Kao i do sada, AMD Catalyst Software Suite će se sastojati od tri osnovne komponente – AMD Catalyst Control Center, Unified Graphic Display Driver i Open CL drajver, a tempo objavljivanja se neće menjati ni u budućnosti… tokom svake kalendarske godine korisnicima će biti dostupno ukupno 12 WHQL sertifikovanih drajvera za Microsoft Windows operativne sisteme (podrška uključuje Windows XP, Windows Vista i Windows 7), a odnosiće se na grafičke čipove namenjene desktop i mobilnim platformama, kao i čipsetovima ove kompanije.
Sami grafički drajveri su u prethodnih 12 meseci doneli vlasnicima Radeona značajna ubrzanja, i prema navodima kompanije vlasnici kartica iz 5800 serije proizvoda zasnovanih na čipu Cypress su, usled raznih optimizacija, dobili znatno bolje performanse, koje se u proseku kreću oko 20%, mada ima i ekstreminijih slučajeva sa dobicima koji iznose 50, pa i 70% u pojedinim igrama.
Naravno, na optmizacijama će se raditi i u budućnosti, dok je neđto drugačijim pristupom pre nekoliko meseci rešen i najveći nedostatak strategije „1 drajver mesečno“. Naime, često se dešavalo da korisnici sa CrossFire sistemima čekaju i mesec i po kako bi novi drajveri doneli podršku za dve karte. Izdvajanjem AMD Catalyst Application Profiles, koji se objavljuju najmanje jednom nedeljno, korisnicima su CF profili i AA režimi rada u novim naslovima dostupni daleko pre nego ranije. Ipak, vratimo se osnovnoj izmeni koju donosi Catalyst Software Suite 10.12, a to je potpuni redizajnirani korisnički interfejs.
Kada je kompanija ATI 2004. godine predstavila novi izgled svog Catalyst Software Suite paketa drajvera za grafičke karte, u tom trenutku to rešenje je bilo najnaprednije na tržištu, budući da je korisnički interfejs bio u potpunosti grafički. Naravno, takvo rešenje se nije dopalo svima, a mnogi korisnici i dan danas ne uspevaju da se naviknu na njega. To su shvatili i u AMD-u, i odlučili da temeljno pristupe osvežavanju izgleda, mogućnosti, ali i filozofije rada. U tu svrhu uspostavljen je kontakt sa kompanijom Infusion, koja predstavlja jednog od lidera na polju dizajna korisničkih interfejsa, kako bi pregledali, doradili i nezavisno ispitali njihovo idejno rešenje novog izgleda AMD Catalyst Control Center aplikacije.
Rezultati tog novog istraživanja su verovatno veoma zadovoljili čelnike AMD-a, budući da je 100% ispitanika odgovorilo da im se više sviđa novi pristup. U čemu je onda tajna ovakvog redizajna, koji se korisnicima navodno dopada daleko više nego dosadašnji?
Pre svega, način rada u novom CCC najviše podseća na način na koji koristimo web browser, a to svako od nas radi svakodnevno. Interfejs poseduje deo za navigaciju, ali i polje za pretragu, kojim ćete lakše pronaći funkciju koja vam je u tom trenutku neophodna.
A jednom kada je pronađete, možete je obeležiti „pribadačom“, što je funkcija koja najviše liči na Favorites sistem rada sa browserima, pomoću koje joj se uvek možete vratiti sa samo dva klika mišem. Kretanje kroz menije je takođe „weboliko“ – izbor opcije se vrši samo jednim klikom miša na link, nakon čega se otvara novi prozor, a kompletna putanja je vidljiva u gornjem delu interfejsa, što vam na veoma lak (vizuelan) način dočarava putanju do pomenute opcije.
Kao i do sada, osnovni izgled može biti prikazan na dva načina – Standard View je namenjen onim korisnicima koji nisu do detalja upoznati sa mogućnostima i opcijama, i omogućava lakša i intuitivnija podešavanja funkcija, dok je Advanced View namenjen onim korisnicima koji žele da baš sve imaju pod kontrolom, a žele to bez prevelikog lutanja kroz menije.
U slučaju izbora Advanced View izgleda, sve opcije će biti izlistane u levom delu ekrana, i sakrivene iza grupe menija koje je moguće proširiti jednim klikom. Naravno, u bilo kom trenutku možete prelaziti između ova dva moda sa samo dva klika mišem.
Ono što treba napomenuti je da izgled osnovnih strana na koji su korisnici do sada navikli nije dramatično menjan, iako su pojedine sekcije dorađene (ona namenjena podešavanju Eyefinity mogućnosti), već je jednostavno osmišljen novi sistem rada i kretanja kroz menije. Tako su sva napredna podešavanja namenjena igračima, poput onih za AntiAliasing ili Anisotropic filtere i dalje smešteni na jednoj strani, a njihovo konfigurisanje se i nadalje obavlja na isti način kao i do sada.
Još jedna nesumnjivo korisna novina je postojanje predefinisanih postavki… u bilo kom trenutku možete organizovati i podesiti neke opcije na određeni način, i sačuvati ih tako da ih možete odabrati ili kombinacijom tastera, ili iz „Pinned“ sekcije. Broj ovih podešavanja nije ograničen, pa možete sačuvati jedno za igranje na monitoru, jedno za igranje na televizoru, ili podešavanje namenjeno držanju prezentacija sa laptopa.
Trud uložen u razvoj novog izgleda korisničnog interfejsa Catalyst Control Centre aplikacije vidljiv je na svakom koraku. Kretanje kroz menije je daleko lakše nego ranije, opcije su dostupnije i logičnije raspoređene, a mogućnost pretrage, „pinovanja“ najčešće korišćenih opcija i čuvanja predefinisanih podešavanja su sjajni dodaci koji će mnogim korisnicima dosta olakšati korišćenje. U narednom periodu u AMD-u će biti otvoreni za sve sugestije i saslušati zamerke korisnika, koje će nakon toga prema potrebi implementirati u naredne verzije drajvera. Naravno, sasvim smo sigurni da će za privikavanje biti potrebno određeno vreme, posebno za one korisnike koji su često nešto podešavali i privikli se na prethodni sistem rada i organizacije menija, ali i da će velikoj većini ovakav interfejs biti daleko interesantniji, jednostavniji i funkcionalniji.