Nvidia GeForce GTX 770

Nvidia GeForce GTX 770

Kako to obično biva, nakon najsnažnijeg modela u novoj generaciji grafičkih karti, ubrzo nam na test stiže i malo sporiji, koji je taman toliko jeftiniji kako bi privukao pažnju entuzijasta. GeForce GTX 470, GTX 570, Radeon HD 6950, HD 7950 su prvi modeli koji padaju na pamet. Sve ove karte su veoma popularne, ali je GTX 670 posebno interesantna ponuda, kada se uzme u obzir nivo sličnosti koji ima u odnosu na snažniji GTX 680. Stoga, od GTX-a 770 očekuje

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: Nvidia GeForce GTX 770 (Cena: najavljena oko 40.000 RSD)
      Dok se GeForce GTX 780 može “provući” kao delimično nov proizvod, to ipak nije slučaj sa GTX 770. Istina, NVIDIA je definitivno voljna makar da pokuša da to učini, pa je početak prezentacije delovao obećavajuće. Više jezgara, najbrža memorija ikad i GPU Boost 2.0. Iako smo mogli da pretpostavimo o čemu se radi, još od silnih nagađanja koja su se vrtela po netu, ipak smo se ponadali da je možda žuta štampa IT medija pogrešila.  
       
      Sa teoretskim skokom od 65%, kako je naveo naredni slajd, zaista bi mnogi pomislili da je i GeForce GTX 770 baziran na GK110 čipu. Ovo bi imalo najviše smisla, jer bi drastično veći broj SMX blokova objasnio razliku u snazi. Ipak, ovo su interna merenja koja su dobijena u odnosu na GTX 570, a tek kada malo bolje obratite pažnju, skok u odnosu na GTX 670 je svega 22%. Pritom, interna merenja su obično optimističnija od onoga što se dobija u realnim testovima.  
       
      Drugi grafikon sa performansama je nešto realniji, jer prikazuje i Radeon HD 7970 od koga NVIDIA očekuje da GTX 770 bude za nijansu brži. Ovo je i pravo pozicioniranje, jer je GTX 780 ipak drastično snažniji, ali i skuplji proizvod, dok je GTX 770 karta koja bi upravo na ovom polju trebala da se dokaže. NVIDIA je o obećala cenu koja će na domaćem tržištu iznositi oko 400 evra, što ga jasno smešta u istu “klupu” sa Radeonom HD 7970 u gigahercnoj ediciji.  
       
      GeForce GTX 780 se pokazao kao izuzetno tih i uz izmene u novom sistemu promene broja obrtaja, postao je naša omiljena grafička karta. Ukoliko niste ispratili prikaz GeForce GTX-a 780 podsetićemo se izmena oko brzine obrtaja kulera. Umesto naglih skokova koji su karakterisali ranije modele, automatski profil je izmenjen. Prilagođen je tako da su prisutne manje oscilacije u promenama brzine ugrađene turbine, a prelazi su suptilni tako da ne osećate ubrzanja na isti način kao ranije. Kako dele dizajn kulera, GTX 770 može biti samo bolji u ovom aspektu, kao energetski manje zahtevan model.  
       
      Specifikacije na kraju prezentacije su ipak otkrile o čemu se tačno radi. Činjenica da poseduje 1536 Stream procesora je dovoljan znak da svako, ko je iole upućen u GTX 600 seriju grafičkih karti, može da pretpostavi o kom čipu se radi. Nakon detaljnije provere, utvrdili smo da se definitivno koristi GK104, a u pitanju je identičan GPU korišćen za GTX 680 i GTX 670, s tim da prema specifikacijama odgovara onom iz GTX 680. Ovaj čip je potpun i svi SMX blokovi su mu aktivni. Dakle, jedina razlika u odnosu na GTX 680 je u domenu frekvencija, a kao što i sami verovatno znate, ovde se revolucionarni skokovi u performansama ne mogu napraviti. Novitet koji bi trebao da doprinese poboljšanju u ostvarenim brzinama je memorija. Novi GDDR5 čipovi koji rade na frekvenciji od 7 GHz su najveća razlika koju je GTX 770 mogao sebi da priušti.  
       
         

      Što se vizuelnog aspekta tiče, GeForce GTX 770 deluje besprekorno, baš kao i prethodne nedelje predstavljeni GTX 780. Industrijski dizajn sa imbus šrafovima i boje koje sugerišu da se radi o metalnim površinama čine ovu kartu neverovatno atraktivnom. Već smo pomenuli da smatramo porodicu grafičkih karti koje su zasnovane na ovom dizajnu najlepšim referentnim modelima ikad predstavljenim.


      Kuler poseduje niz simpatičnih detalja, koji jasno daju do znanja da se neko ozbiljno pozabavio sitnicama kako bi rezultat bio što bolji. Tu su već pomenuti imbus šrafovi, koji se pojavljuju na velikom broju mesta, turbina umesto nalepnice poseduje metalnu pločicu, a ugrađen je i transparentni pleksiglas koji otkriva aluminijumska rebra kulera. Oznake i logo kompanije su utisnuti u oklop, umesto da su korišćene obične nalepnice što predstavlja daleko elegantnije rešenje.
       
       
      Na gornjoj ivici se nalazi “GeForce GTX” oznaka koja svetli toksično zelenom bojom kada je karta aktivna. Ovo se ne viđa često na referentnom dizajnu za koji NVIDIA i AMD najčešće gledaju da ne košta previše, dok je izgled na drugom mestu. Sa druge strane, sa ovakvim rashladnim sistemom NVIDIA je pomalo ubila poentu “aftermarket” rešenja, jer ne verujemo da će ASUS, MSI, Gigabyte i ostali biti posebno uspešniji kada su u pitanju akustične performanse kulera.  
       
      Osnovu kulera čine aluminijuska rebara koja su jasno vidljiva, dok se ispod nalazi vapor chamber koji eliminiše potrebu za heatpipe-ovima. Kao i kod GTX 780 osim samog tela kulera, upotrebljen je aluminijumski okvir koji prekriva vitalne komponente kojim je neophodno hlađenje. Naime, radi se o memorijskim čipovima i komponentama naponske jedinice. NVIDIA se pobrinula za sve u ovom domenu i zaista ceo kuler je izveden besprekorno.

       Poleđina grafičke karte je identična GTX 780 modelu. Iskreno, ovo nas je poprilično začudilo iz više razloga. Pre svega, originalni GTX 680 nije zahtevao ovako kompleksnu štampanu ploču. Razlog za to je 50% uža memorijska magistrala, koja sama po sebi zahteva manji broj memorijskih čipova. GK104 GPU karakteriše osetno manja površina, kao i potreba za naponskom jedinicom. Veoma nam je bilo žao to što nismo mogli da rasklopimo grafičku kartu i vidimo otkud ovako velika površina PCB-a i koliko elemenata zapravo nedostaje u odnosu na GTX 780.

      Jedini drugi detalj koji se može uočiti sa zadnje strane su dva SLI konektora, što znači da i ovaj model ima mogućnost TriWay-SLI konfiguracije.  

      U pogledu video izlaza ništa nije promenjeno, a realno gledano za to zaista nema potrebe. Svi konektori imaju pune dimenzije, što znači da nema potrebe za adapterima, konvertorima ili specijalnim kablovima. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju najviše volimo da vidimo. Diskutabilno bolja varijanta je uklanjanje jednog DVI-a koji se sve manje koristi i smeštanje dodatnog DisplayPorta na njegovo mesto.  


       
      Kada smo došli do naponskih konektora ostali smo iznenađeni. Iako je potrošnja povećana sa 195 na 230 W u odnosu na GTX 680, ipak nismo očekivali potrebu za više od dva 6-pin molexa. Jednostavno, GK104 je veoma dobro optimizovan 28-nanometarski grafički procesor i jedna od velikih prednosti GTX-a 680 je bio upravo mali TDP. Izgleda da je NVIDIA bila primorana na 8pin+6pin konfiguraciju zbog brže memorije i povećanih taktova GPU-a, ali je malo čudno što je to rezultovalo 35 W većim TDP-om.  

       
      GPU-Z nam je mnogo toga rekao o ovoj grafičkoj karti, a ispod se mogu naći upoređene specifikacije dva nova modela iz NVIDIA-e. Činjenica da je GTX 770 je samo blago modifikovana verzija GeForce-a GTX 680 čini da razlika između njega i GTX-a 780 bude očigledno velika. Najbitnije je primetiti činjenicu da je broj teksturnih i ROP jedinica čak 50% veći. Zašto je ovo toliko bitno? Pa, što bi entuzijasti rekli “klok za klok”, GTX 780 je 50% brži u pogledu “pixel” i “texture” fillrate-a. To znači da GTX 780 svakim dodanim megahercom dodatno povećava svoju prednost. Na kraju, GTX 780 zbog inicijalno niskih frekvencija ima više prostora, nego već maksimizovani GTX 770 koji radi bliže svojih maksimuma.  


      Ukoliko se u priču uključujeće nakon duže hibernacije, GK104 čip je svoje mesto prvi put našao na GeForce GTX 680 modelu. Karakteriše ga 1536 Stream procesora, raspoređenih u osam SMX blokova, koji se dalje grupišu u četiri GPC-a. Ovaj čip je izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a NVIDIA je sa ovim čipom razbila niz velikih GPU-ova, već je na površinu od “svega” 294 mm2 smestila ozbiljan broj od 3.5 milijardi tranzistora. Kako je reč o punokrvnoj verziji GK104-ke, prisutno je 128 teksturnih i 32 ROP jedinice, što je prilično velika cifra. Memorijski podsistem čine GDDR5 čipovi deklarisani za rad na efektivih 7 GHz koji su raspoređeni na 256-bitnu magistralu. Sve ovo rezultuje protokom od 224.4 GB/s što je sasvim dovoljno za namenjenu cenovnu grupu, ali i znatno manje od onoga što GTX 780 može da ponudi.
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: NVIDA GeForce GTX 780, NVIDIA GeForce GTX 770, ASUS GeForce GTX 670 DirectCU II Mini Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.18 Preview

       
      [modul]test=211[/modul] 
       [modul]test=212[/modul] 
       
       [modul]test=213[/modul]  
       
      [modul]test=214[/modul] 
      Utisci u radu i zaključak Kao što smo i očekivali, korišćenje GTX-a 770 je pravo uživanje. Ovo kažemo prvenstveno iz razloga što se ova karta može pohvaliti odličnim hlađenjem koje ni u jednom momentu tokom testiranja nije moglo da se okarakteriše kao bučno. Naprotiv, karta je konstatno bila među najtišim komponentama u kućištu. Iako koristimo odlično PC Power&Cooling napajanje, kao i tihi Hyper 212+ kuler, GTX 770 je poslednji ulazio u domen čujnog. U ovom smislu moramo pohvaliti NVIDIA-u na još jednom uspehu.
       
      Za temperaturu GPU-a se, kao i kod GTX-a 780, može definisati limit. Fabrički to je 80 stepeni Celzijusove skale, što je naš model maksimalno i dostizao. U našim uslovima implementiran GPU Boost druge generacije, koji je maksimalno “pogurao” jezgro do 1137 MHz. Ova frekvencija i maksimalna automatska vrednost koju će GPU dostići, čak i ukoliko povećate limite temperature odnosno potrošnje.  
       
      Overklok mogućnosti testirane karte su u rangu onoga što smo mogli da izvučemo i iz GeForce GTX 680-ica. Ništa manje, ništa više. U konkretnoj situaciji, primerak se zaustavio na respektabilnih 1171 MHz za nominalnu frekvenciju, čime je Boost porastao sa 1085 MHz na čak 1210 MHz. U praksi, GPU je sa ovim podešavanjima radio prilikom opterećenja na taktu od 1280 MHz, što je više nego dobar rezultat.  
       
      Memorija je posebna priča. Sa originalnih 7 GHz, bez ikakvih problema smo dogurali do gotovo 8 GHz (7.8 GHz), s tim da je efekat gotovo nepostojeći. Naime, karta je davala identične rezultate u rasponu od efektivnih 7400 do 7800 MHz. Jednostavno, skaliranje prestaje i jedine dobitke koje biste možda mogli da primetitie jesu prilikom igranja na više od jednog monitora.
       
      Sa originalnih 45 FPS-a u Crysis Warheadu, frejmrejt je skočio za čak 10 sličica u sekundi. Ovo je praktično 20% ubrzanja koje svakako ne treba zanemariti. Iskreno, nismo očekivali ovoliki benefit od overkloka kod “flagship” modela. Pretpostavljamo da ovako veliko ubrzanje nije moguće očekivati u svakom naslovu, ali od onoga što smo isprobali dobili smo konzistentnih 15-20 procenata pri 1440p rezoluciji, čime smo više nego zadovoljni.
       
      GeForce GTX 770 predstavlja sasvim dobar proizvod, ali je jasno da se ne radi o novitetu. Suštinski, sve se svodi na vrlo blago unapređeni GTX 680 što i performanse vrlo jasno govore. Primera radi, kada smo proveravali neke stare rezultate Gigabyte-ovog GeForce GTX 680 WindForce 3X i uporedili ih sa novim modelom sve je bilo jasno. Bili su gotovo identični uz povremenu prednost GTX-a 680 koji je u Gigabyte-ovom izdanju bio fabrički overklokovan. Sve u svemu, nova memorija, malo efikasniji mehanizam dinamičkog overkloka i bolji referentni kuler nisu ostavili na nas jak utisak kao što je to bilo u slučaju GTX-a 780.  
       
      Vlasnici GTX-a 670 i GTX 680 nemaju razlog da se uzbuđuju povodom izlaska ove karte. Ipak, to ne menja činjenicu da se radi o jako dobrom proizvodu čija će sudbina biti izuzetno zavisna od cene. Najavljenih 360 evra deluje sjajno, jer i referentni model sada upada u računicu. Prosto, ukoliko se ovo ostvari ne sumnjamo da će karta biti hit među entuzijastima. Moramo priznati da nam je jako žao to što je NVIDIA prekinula tradiciju da prvi model ispod najsnažnijeg bude samo par nijansi slabiji, kao što je to bilo u slučaju GTX 470, 570 i 670. Ukoliko NVIDIA bude imala dobru cenovnu politiku, GTX 770 poseduje potencijal da bude ipak bude popularan, dok će u suprotnom mnogi potražiti sreću u starijoj generaciji koja će zasigruno doživeti pad cene.
      Prednosti: – Tiho i uglađeno hlađenje – GPU Boost 2.0 odlično radi – Izuzetno brza GDDR5 memorija
      Nedostaci: – Praktično preimenovani GTX 680 – Nepremostiva razlika u odnosu na GTX 780 Grafičku kartu na test ustupila NVIDIA.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test