Nebojša Todorović
Ideja iza GeForce GTX 700 serije je jednostavna. Iako nije reč o potpuno novom proizvodu, NVIDIA je rešila da preuredi koncept jednog od postojećih proizvoda i da ga ponudi kao potpuno nov. Iako generalno ne odobravamo ovaj pristup problemu, moramo priznati da je ovaj slučaj specifičan. Naime, za razliku od klasične “rebrand” politike, gde samo promenite nalepnicu i oznaku, NVIDIA se ipak potrudila da postojeći hardver dobije novu dimenziju.
Osnovu karte čini GK110 grafički čip, koji se koristi za GeForce GTX Titan odnosno najsnažniju komercijalnu GeForce grafičku kartu. Ovaj GPU se inicijalno, u svojoj punokrvnoj verziji koristio za Tesla K20X, kartu namenjenu profesionalnom tržištu. Kako je broj čipova koji nisu potpuno ispravni rastao, NVIDIA se odlučila da ih iskoristi za GTX Titan. Nakon toga se očigledno čekao pravi momenat kako bi se nakupilo dovoljno GK110 primeraka koji nisu dovoljno dobri ni za Titana. Kada se to desilo dobili smo GTX 700 seriju, kao i najsnažniji model od koga će sve početi – GeForce GTX 780.
Odlična vest za sve entuzijaste jeste činjenica da je GeForce GTX 780 u svojoj suštini redukovani Titan. Prvi znak toga je GPU, koji poseduje jedan ugašen GPC blok. Jedan GPC blok se sastoji od tri SMX-a, od kojih svaki raspolaže sa po 192 Stream procesora i 16 teksturnih jedinica. Podsetimo se, Titan ima jedan ugašen SMX, što znači da je GTX 780 “kraći” za 384 SP-a i 32 teksturne jedinice. U prevodu, to znači da ovako modifikovan čip poseduje ukupno 2304 SP i 192 teksturne jedinice. I pored toga, on je praktično 50% snažniji od GK104 koji se nalazi u GTX 680 modelu. Iz ove perspektive NVIDIA je uspela da iz nečeg što nije zaista novo, zapravo iznenadi u krajnje pozitivnom smislu.
Memorijski podsistem je odlična vest iz nekoliko razloga. Pre svega, umesto interfejsa širine 256bita, koliko ima GTX 680, sada se prešlo na Titanovih 384bita. Samim tim, pod istom frekvencijom memorije, GTX 780 obezbeđuje čak i 50% veći memorijski protok. Još bolja vest je ta da NVIDIA nije menjala frekvenciju memorijskih čipova, pa u skladu sa tim tih pedeset procenata je realna vrednost. Dok je GTX Titan raspolagao sa 6 GB memorije koja bi bila isuviše skupa i time uticala drastično na krajnju cifru, NVIDIA je upotrebila 3 GB tj. daleko razumniji memorijski bafer. Sve u svemu, jako dobro optimizovan proizvod kada uzmemo u obzir i cenu, o kojoj ćemo pričati na kraju teksta.
Sledeća stvar na koju treba obratiti pažnju jesu implementirane tehnologije. NVIDIA je za GTX 780 rezervisala sve što su korisnici mogli videti kod Titana. Počećemo od GPU Boost 2.0, koji predstavlja mehanizam dinamičkog ovrekloka, znantno unapređen u odnosu na prethnodnu generaciju. Napredak se najviše vidi kroz mogućnost kontrole od strane korisnika. Sada je moguće podesiti ne samo potrošnju kao glavni faktor na osnovu koga karta overklokuje GPU, već i temperaturu. Naime, fabrički je određena granica od 80 stepeni Celzijusove skale. Korisniku je ostavljena mogućnost da je poveća do 95 stepeni. Sa druge strane, moguće je podesiti prioritet između potrošnje i temperature u zavisnosti od toga šta vam je bitnije i time maksimizovati potencijal čipa.
Tu je i unapređeno hlađenje, a iako nije reč o fizičkim promenama, moramo priznati da nam se ova promena jako dopada. NVIDIA je redefinisala parametre profila za automatsku regulaciju broja obrtaja turbinskog ventilatora. Na ovaj način su smanjene oscilacije u broju obrtaja, što promenu količinu buke čini suptilnijim. Ovo je ostvareno tako što su senzori za temperaturu daleko responsivniji čime brže reaguje ostatak celog rashladnog sistema. Naravno, sve je ovo zanimljivo i interesantno na papiru, ali smo morali da se uverimo da sve radi i u praksi.
NVIDIA dosta nade polaže i u projekat GeForce Experience, pa ćemo reći i nekoliko rečenica o tome. Radi se o jednostavnoj aplikaciji teškoj svega 11 megabajta, koju možete preuzeti na zvaničnoj web strancii kompanije. Nakon preuzimanja i instalacije, pokrećete aplikaciju sa vrlo jednostavnim i preglednim interfejsom. Potom kreće skeniranje instaliranih igara, nakon čega će se ova aplikacija pozabaviti optimalnim podešavanjme kvaliteta grafičkog prikaza. Poenta je u optimizaciji, prema vašem hardveru i rezolucije, kvaliteta grafičkog prikaza kako bi se napravio odgovarajući balans između performansi i nivoa detalja.
Nakon detekcije igara, klikom na opciju “Optimize” aplikacija će prilagoditi podešavanja na vašem računaru. Interesantno rešenje za sve koji žele “jedan klik” pristup bez mnogo želje za eksperimentisanjem. Verujemo da će manje iskusni ili u krajnjoj liniji manje zainteresovani korisnici drage volje prihvatiti ovaj mini program koji će ih lišiti mnogih muka. Posebno jer se isti bavi i proverom drajvera, a možete podesiti da vas obavesti čak i kada je dostupna sveža verzija BETA drajvera. Na kraju treba napomenuti i da su podržane samo legalne verzije igara i da se piratizovani softver ne može ovim putem optimizovati, što ste verovatno mogli i sami da pretpostavite.
GeForce GTX već na prvi pogled izgleda fantastično. NVIDIA je napravila veliki korak napred u pogledu dizajna još sa Titanom, a GTX 780 ga deli upravo sa njim. Reč je o prilično velikoj karti, što je i očekivano s obzirom na masivni GF110 grafički procesor koji poseduje površinu od 561 kvadratnih milimetara. Ovo je gotovo 50% veće od AMD-ovog Tahitija i još više od originalnog Keplera – GK104.
Iako deluje da je oplata kulera izrađena od metala, to zapravo nije slučaj. Reč je o sivoj plastici, u kombinaciji sa crnim delovima grube površine koje su izrađene od istog materijala. Ipak, bez taktilne provere ovo je nemoguće utvrditi, pa zbog toga ovaj GeForce izgleda veoma robusno. Ovom utisku doprinose i imbus šrafovi koji dodatno naglašavaju ovaj industrijski dizajn.
Zanimljiv detalj je providni pleksiglas koji otkriva aluminijumska rebra koja se nalaze u oklopu kulera koji čini vazdušni tunel. Ovaj pristup nas neodoljivo podseća na jednu od jednako lepih modela, koji je ujedno bio i prvi sa Fermi baziranim GPU-om, a reč je o GeForce GTX 480. Drago nam je da se NVIDIA vratila na referentni dizajn koji izgleda izuzetno kvalitetno, a još bitnije je da govorimo samo o izradi. Što se efikasnosti, zagrevanja i potrošnje tiče, GTX 780 nema dodirnih tačaka sa Fermijem. Štaviše, ova grafička karta je deklarisana na potrošnju od svega 250 W što je u klasi Radeona HD 7970.
Jako je interesantno izveden i ventilator koji, kao što smo već pomenuli, ima unapređen profil za automatsku kontrolu broja obrtaja. Umesto uobičajene nalepnice sa logoom proizovđača, na centralni deo je postavljen metalni “disk” koji zaista lepo izgleda kada upalite kartu. Osim ventilatora, trebamo opisati i ostatak rashladnog sistema. Nažalost, rasklapanje karte nije predstavljalo opciju. Prosto, kada imate jednu kartu za potrebe novinara u regionu, bilo kakva fizička intervencija na njoj ne dolazi u obzir. Ipak, znamo da je osim aluminijumskih rebara, upotrebljen vapor chamber koji eliminiše potrebu za heatpipe-ovima. Takođe, osim samog profila upotrebljen je aluminijumski okvir koji prekriva naponsku jedinicu, memorijske čipove i razne druge vitalne elemente kojima je hlađenje neophodno.
Prvo što možete primetiti pozadi nije nešto čega ima, već nešto što je odsutno. Reč je o backplate-u koji bi učinio čvrstinu karte većom i omogućio bolji kontakt između kulera i čipova koje hladi. Ruku na srce, GTX 780 je veoma rigidan, pa nema nikakvog uvijanja ili krckanja i pored povećih dimenzija. Ipak, kada se uzme sve u obzir, ova karta nije kolosalna, ali je za jedan single-GPU model prilično velika.
Na poleđini su upečatljiva dva SLI konektora, koji omogućavaju pravljenje Tri-Way SLI konfiguracije što odlična vest za entuzijaste. Ova mogućnost je prisutna i na GTX Titanu, pa nas nimalo ne čudi što je prisutna i na ovom modelu.
S obzirom na to da se radi o grafičkoj karti sa dvoslotnim hlađenje, napred se našlo dovoljno mesta za sve potrebne video izlaze. Prisutna su dva DVI-a, kao i po jedan HDMI i DisplayPort punih dimenzija. Dobra vest kod ovakvog seta izlaza jeste činjenica da nema potrebe za bilo kakvim adapterima i sl.
Za potrebe napajanja je potrebno obezbediti jedan 8pin i jedan 6pin molex konektor. Dopada nam se činjenica da je GTX 780 prilično razuman u pogledu potrošnje. Ipak je reč o velikom GPU-u koji je izuzetno kompleksan i može se pohvaliti sa preko 7 milijardi tranzistora, a da pritom proizvodni proces nije usitnjen.
Naravno, da bi se potrošnja održala na željenom nivou, frekvencija grafičkog procesora je morala biti blago oborena. Naime, nominalni takt iznosi 863 MHz. Za današnje pojmove gde je 1 GHz definitivno neka vrsta standarda, ovo deluje kao vrlo malo. Ipak, obratite pažnju da je GPU Boost 2.0 učinio dinamički overklok efikasnijim. Naime, u okvriu temperature od maksimalnih 80 stepeni, GPU će se protegnuti i više od deklarisanih 900 MHz. Sa druge strane, memorijski čipovi koji rade na efektivnih 6 GHz obezbeđuju masivan protok od gotovo 300 GB/s. Imajući u vidu složenost hardvera, na ovim frekvencijama dobijene vrednosti u pogledu pikselnog i teksturnog “fillrate-a” su zaista impresivne.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: AMD Radeon HD 7990, GeForce GTX 780 Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 320.18 Preview
[modul]test=215[/modul]
[modul]test=216[/modul]
[modul]test=217[/modul] [modul]test=218[/modul] Tokom testiranja, karta se ponašala veoma dobro. Pre svega, zadati fabrički limit od 80 stepeni se striktno poštuje, tako da je to ujedno i maksimum do koga je GPU stizao. Promena brzine obrtaja je zaista suptilna kao što je NVIDIA i obećala, a i sama turbina ima odlične akustične karakteristike. U prevodu, ova grafička karta je veoma tiha, što nosi posebnu težinu kada uzmemo u obzir da je reč vrlo snažnom modelu. Ventilator se može tolerisati sve do nekih 60% od maksimalne brzine, a tokom testiranja nismo videli nije prešao 50% što je odlična vest. Performanse su odlične već na referentnim taktovima. U zavisnosti od naslova se menja i prednost u odnosu na prethodnu generaciju, ali je očigledno da GTX 680 znatno sporiji proizvod. U velikom broju slučajeva čak ni masivni HD 7990 ne uspeva da “pobegne” u velikoj meri, što je dodatna potvrda za GTX 780.
Što se GPU Boosta tiče, ovaj mehanizam dinamičkog povećanja frekvencija radi sjajno. Naime, iako se vodi kao grafička karta kojoj jezgro radi na 863 MHz, to je zapravo donekle i nefer prema GTX-u 780. Pravo stanje stvari je to da GK110 u ovom modelu veći deo vremena provodi između 950 i 1006 MHz. Pretpostavljamo da je u najgorem scenariju deklarisanih 863 MHz realna cifra.
Overklok potencijal je jako dobar, jer smo uspeli da povećamo nominalnu frekvenciju do 1043 MHz. Ovo je rezultovalo maksimalnim taktom tokom testiranja do 1176 MHz, čime smo dobili znatan skok u performansama, posebno kada uzmemo u obzir da je memorija dostigla plafon sa efektivnih 7.2 GHz. Uvećanje memorijskog protoka je zbog široke magistrale bilo zaista veliko. Sa 288 GB/s, skočili smo na 343 GB/s što je posebno korisno pri velikim rezolucijama kao što je to kod našeg testnog 1440p monitora.
Sa originalnih 45 FPS-a u Crysis Warheadu, frejmrejt je skočio za čak 10 sličica u sekundi. Ovo je praktično 20% ubrtanja koje svakako ne treba zanemariti. Iskreno, nismo očekivali ovoliki benefit od overkloka kod “flagship” modela. Pretpostavljamo da ovako veliko ubrzanje nije moguće očekivati u svakom naslovu, ali od onoga što smo isprobali dobili smo konzistentnih 15-20 procenata pri 1440p rezoluciji sa čim smo više nego zadovoljni.
NVIDIA možda nije donela sa novom generacijom ništa zaista novo, ali je GTX 780 nedvosmisleno sjajan proizvod. Reč je o najboljoj grafičkoj karti sa jednim grafičkim procesorom na tržištu, ukoliko izuzmemo suludo skupi GTX Titan koji je tu više kao donosilac publiciteta kompaniji, nego pravi proizvod. Sa druge strane, preporučena cena od 540 evra u samom startu GTX 780 čini grafičku kartu koju je zapravo moguće posedovati. Kada se sve to uzme u računicu, nije teško doneti presudu. Sjajan proizvod, po ceni koja je više nego korektna uz očigledan skok u performansama. Školski primer dobro odrađenog posla.
Prednosti: – Najbrža single-GPU karta na tržištu – Tiho i uglađeno hlađenje – GPU Boost 2.0 odlično radi
Nedostaci: – Početna cena bi mogla biti dosta viša od najavljene Grafičku kartu na test ustupila NVIDIA.
NVIDIA GeForce GTX 780 3 GB
Kako bi, makar prividno, prešla u vođstvo kada je u pitanju predstavljanje novih proizvoda, NVIDIA je zvanično izbacila narednu generaciju GeForce kartica. Serija GTX 700, ne donosi mnogo toga novog u smislu proizvodnog procesa, pa čak ni arhitekture. Ipak, reč je o veoma bitnoj reorganizaciji proizvoda, koji su dobili novu segmentaciju, pa čak i donose ponešto novo. U svakom slučaju, početak nove serije predstavlja model pod imenom GTX 780, a o