Kao što smo i pretpostavili GM204 nije najbolje od Maxwell arhitekture što Nvidia može da ponudi. Kao i u slučaju GM104 koji je i pored odličnih performansi ostavio prostora za još veći napredak, Nvidia je ponovo predstavla sa odlaganjem daleko veći čip koji broji znatno više tranzistora. GM200 predstavlja ozbiljno parče silicijuma kojim je Nvidia praktično skalirala GM204 za 50%.
Osnovu napretka čini GM200 čip koji je izrađen u TSMC-ovom proizvodnom procesu od 28nm. Reč je o čipu koji se u potpunosti zasniva na Maxwell arhitekturi poput GM204, GM206 i GM207 sa kojima deli “genetski materijal”. To znači da je u pitanju GPU sa podrškom za sve aktuelne tehnologije, a Nvidia naglašava da je u potpunosti DirectX 12.1 kompatibilan i da uključuje kompatibilnost sa tehnologijama kao što su Volum Tiled Recources, Sparse Fluid Simulation, Conservative Raster itd.
Sve ovo važi i za druge procesore iz Maxwell porodice, ali Nvidia je na masivnih 600 mm2 koliko zauzma ovaj čip smestila 8 milijardi tranzistora u cilju maksimizacije performansi. Rezultat su neverovatne specifikacije koje broje 2816 CUDA jezgara, 176 teksturnih i prostor neverovatnih 96 ROP jedinica. ROP jedinice su ključno poboljšanje, jer je na ovaj način Nvidia efektivno udvostručila broj piksela koji čip može da obradi u sekudni u odnosu na GK110 i čak utrostručila u odnosu na GM204 koji se nalazi u GTX 980 modelu.
Memorijski podsistem je preuzet od GTX Titan modela koji je stigao kao deo serverske ponude, tako da GeForce GTX 980 Ti karakteriše odličan 384-bitni interfejs propraćen veoma brzom GDDR5 memorijom i ukupnim kapacitetom od čak 6 GB.Interesantno je da iako sada postoji već dugo, referentni kuler i dalje izgleda fantastično i reč je o verovatno jednom od najbolje dizajniranih kulera ikada. Isti kuler Nvidia koristi za paletu high-end modela još od GTX 700 serije. Kako nema “backplate” ovaj kuler je identičan kao i kod GTX 780 Ti kako po obliku, tako i po dimenzijama i elementima.
Industrijski dizajn je naglašen oklopom koji je izrađen od metala (sive površine), uz određene površine u vidu hrapave mat crne plastike. Detalj koji dodaje na robusnom izgledu je upotreba imbus šrafova, a takođe je bitno naglasiti da je svaki spoj perfektno uklopljen. Šlag na torti predstavlja transparentni pleksiglas koji otkriva rebra kulera. Aktivni element hlađnje predstavlja turbina proverenog dizajna, ali imajući u vidu da je GM200 potencijalno termalno zahtevniji GPU možemo očekivati da će turbina imati nešto više posla. Ispod oklopa se krije izuzetno masivni aluminijumski profil koji krasi odlična završna obrada, a odsustvo heatpipe-ova se može objasniti mogućim prisustvom “vapor-chambera”, što nismo mogli da proverimo, jer su nas zamolili da ne otvaramo kartu.
Aluminijumska rebra su prisutna praktično duž cele grafičke karte, a kako su vrlo gusto raspoređena, jasno je odakle dolazi dodatna masa. Masa je velika, a iako bi mnogi na osnovu slika pomislili da je u pitanju metalni oklop, reč je o plastičnom oklopu.
Poleđina karte ne otkriva mnogo toga, ali na osnovu kontura na štampanoj ploči se mogu zaključiti neke stvari. Pre svega, jasno je koliko je GM200 masivan i veliki čip, kao i to da se oko njega nalazi 12 memorijskih čipova. Činjenica da se vide prisutni predviđeni lemovi za tri naponska konektora od kojih dva imaju po osam, a jedan šest pinova suferiše da je reč o identičnom PCB-u koji koristi GTX 780 Ti. Ipak, mislimo da je karta trebala da nasledi “backplate” od GTX 980 modela koji bi dodatno oborio temperaturu, zbog veće površine za disipaciju toplote.
Dok je AMD sa R9 290 serijom ostvario san mnogih, a to je odsustvo dodatnih konektora neophodnih za “multi-GPU” režim, Nvidia ni u novoj generaciji ne odustaje od SLI konektora. GTX 980 Ti ih ima dva, tako da je opcija čak i Quad-SLI što je lepa vest, iako verujemo da neće biti mnogo onih koji će toliko duboko zavući ruku u džep.
Maxwell modeli iz srednje i više kategorije imaju sjajan izbor na polju video izlaza. Isto važi i za GeForce GTX 980 Ti koji u referentnom izdanju raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom. To ovaj model čini sjajnim izborom za sve koji žele da koriste više monitora visoke rezolucije. Bitna vest je i implementacija HDMI 2.0 konektora sa svim svojim prednostima koje novi video interfejs donosi. Najbitnije od svega je svakako mogućnost prenosa 4K pri osveženju od 60 Hz koji ga sada izjednačava sa DisplayPortom na ovom polju.
Kao što možete videti, nominalni takt GPU-a kod GTX-a 980 Ti je okruglo 1 GHz. Boost vrednost zvanično iznosi svega 1076 MHz. U praksi vrednost skače i do 1200 MHz, jer ima dovoljno prostora u okvirima TDP ograničenja. Iako je 2816 CUDA jezgara veliki skok u odnosu na GTX 980, najbitnija promena se ogleda u čitavih 96 ROP jedinica koji utrostručavaju “Pixell Fillrate” u odnosu na slabiju verziju. Pritom i 176 teksturnih jedinica je poštovanja vredan podatak koji ovoj karti obezbeđuje teksurni “fillrate” od čitavih 176 GTexela.
Kada je Titan bio predstavljen 6 GB je delovalo kao nepotrebno preterivanje, ali je u današnje vreme ova vrednost potrebna i nema razloga da se otpisuje kao suvišna. Dopada nam se to što je Nvidia rešila da kompenzuje memorijsku magistralu od 384 bita time što je iskoristila brže GDDR5 čipove. Oni rade na efektivnih 7 GHz i ostvaruju odličan protok od 336 GB/s što, iako ne prestiže AMD R9 290X , je sasvim dovoljno da isprati GPU i ne stvori usko grlo.
Kako je u pitanju referentna grafička karta koju smo dobili od Nvidie, proizvod je stigao u simboličnoj kutiji koji nema nikakve oznake na sebi. Ipak, jedna jedina rečenica koja je navedena na pakovanju sugeriše da se unutra nalazi najnapredniji GPU današnjice, što suštinski i nije greška ili preterivanje proizvođača.
Kako GeForce GTX 980 Ti koristi isti referentni kuler koji je debitovao još sa perjanicama iz GTX 700 serije, možemo očekivati da ćemo dobiti nešto veći stepen zagrevanja u odnosu na prethodnike, ali ne drastično, jer TDP ostaje u relativno sličnom okviru sa deklarisanih 250 W. To se pokazalo kao tačno, pa je rezultat maksimalnih 85 stepeni Celzijusove skale.
To je svega par stepeni više od GTX 780 Ti i GTX 980 u istim uslovima, ali moramo da primetimo da se kuler nešto više trudio da postigne ove temperature. U skladu sa tim porastao je nivo buke, pa ne možemo da kažemo da je reč o tihoj karti kada se ozbiljno uposli. Štavše na 2600 o/min, ugrađena turbina se jako lepo čuje na otvorenoj platformi, tako da čak ni kvalitetno kućište neće uspeti da u potpunosti “utuli” buku. Dobra vest je da će sigurno biti veliki broj TwinFrozr, WindForce i STRIX modela koji će ponuditi daleko bolje termalno-akustične performanse.
[modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti, GTX 980, GTX 980 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 352.90
[modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Pre svega, u trenutku dobijanja karte smo se našli u fazi modifikacije baterije testova što možete videti po dodavanju naslova kao što su Battlefield 4, Crysis 3, Dragon Age: Inqusition itd. Nažalost, imali smo ograničen broj grafičkih karti pri ruci, tako da smo mogli da uporedimo svega tri modela. Dobra strana je to što su povezane i reč je o GTX 980 i GTX 780 Ti modelima sa kojima je jako zanimljivo videti kako se ova karta nosi. U narednih nekoliko dana ćemo dopuniti bazu Radeonom R9 290X i sa još nekoliko modela iz više klase kako bismo dobili širu sliku.
Na osnovu performansi koje nudi novi model u odnosu na GTX 780 Ti i GTX 980 jasno je da je Nvidia uspela u svom cilju da napravi novi proboj na polju “single-GPU” performansi. GeForce GTX 980 Ti je brži od druga dva modela u primetnoj meri, posebno u najzahtevnijim naslovima. Isto tako, vidi se da je reč o grafičkoj karti koja je idealna za 4K monitore s obzirom na besmisleno visok frejmrejt koji ispumpava čak i u 1440p rezoluciji.
Uz razumno zagrevanje i buku, jasno je da će nereferentne verzije iz Asusa, MSI-a, Gigabyte-a i drugih kompanija imati sjajnu kulturu rada u smislu termalnih i akustičnih performansi. Primerak koji smo dobili je postigao 1210 MHz za nominalnu vrednost GPU-a i dostigao “magičnih” 8 GHz efektivno za memoriju. U praksi, skaliranje nije baš najbolje, jer smo dobili svega 5-7% bolje rezultate u nekoliko igara koje smo isprobali na novim podešavanjima. Razlog je to što nema prostora u TDP-u, pa karta ne ide mnogo preko 1300 MHz što je svega 100 MHz više od takta koji ostvaruje GPU Boost u fabričkom scenariju.
Na kraju, ostaje samo da zaključimo da je GeForce GTX 980 Ti nova najbrža grafička karta na tržištu koja ima jedan GPU. Pritom zadržava slične karakteristike svojih prethnodnika i ostaje u okvirima od 250 W i jedino što je povećano je cena. Logično je da za ovakvu grafičku kartu treba da se izdvoji velika suma novca, ali verujemo da će ovaj model ipak završiti samo kod neprikosnovenih entuzijasta.
Prednosti:– Performanse- Znatno brža od GTX 980- HDMI 2.0- TDP
Nedostaci:– Nešto bučniji kuler- Cena- Overklok skaliranje
Nvidia GeForce GTX 980 Ti 6 GB
Nvidia je rešila da još jednom postavi novu gornju granicu po kojoj računamo performanse grafičkih karti sa jednim grafičkim procesorom. Još jednom ne napuštajući 28-nanometarski proizvodni proces kompanija je uspela da izvuče fantastične performanse iz svoje Maxwell arhitekture. Ipak, postavlja se pitanje da li će to biti dovoljno da GeForce ostane brzinski šampion i kada AMD predstavi svoj dugo čekani Fiji procesor i HBM.