NVIDIA nFORCE 780a (ASUS)

NVIDIA nFORCE 780a (ASUS)

Odmah nakon svetske premijere, na našem sajtu imate prilike da čitate detaljan test dve matične ploče bazirane na novom nFORCE 780a čipsetu, koji smo uporedili sa starijim i novim integrisanim rešenjem iz AMD-ove kuhinje. Nakon tri grupe testova, nije bilo lako doneti zaključak, jer su mnogi noviteti umeli da oduševe svojim mogućnostima...

    Sadržaj

      Aleksandar Božović

      NVIDIA nFORCE 780a (ASUS)

      Upravo kada smo pomislili da smo završili sa serijom testova najnovijih nVIDIA čipsetova, na test je pristigao još jedan specijalitet iz NVIDIA kuhinje. Predstavljamo vam NVIDIA nFORCE 780a čipset – prilično eksluzivan novitet o kome kruži dosta informacija, a koji je zvanično predstavljen tek pre par dana. Suštinski to je poboljšani nFORCE 780i čipset, ovoga puta ponuđen za AMD platformu sa par unikatnih mogućnosti koji ga čine različitim u odnosu na ostale proizvode koji pripadaju nFORCE porodici. Ta unikatna mogućnost se zove »Hybrid SLI« tehnologija i po načinu funkcionisanja je vrlo slična »Hybrid Crossfire« tehnologiji koju je nešto ranije predstavio AMD. »Hybrid SLI« označava tehnologiju koja nam omogućava da koristimo integrisani grafički procesor koji se nalazi u čipsetu, paralelno sa zasebnom grafičkom karticom. Ova tehnologija nam donosi dva noviteta: »GeForce Boost« i »Hybrid Power« režim rada.

       

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      Prvo što primećujete jeste određeni nesklad u oznaci čipseta i njegovih karakteristika. To se pre svega odnosi na oznaku 780a koja nedvosmisleno ukazuje da se radi o High-End proizvodu koji cilja najzahtevnije korisnike i najskuplji tržišni segment proizvoda. Sa druge strane činjenica koja »bode oči« jeste integracija grafičkog kontrolera u okviru čipseta. Ove dve stvari do sada, nikako nisu išle zajedno i predstavljaju pravu »jeres« kada su u pitanju zagriženi HW fanovi. Međutim, dobro se sećamo vremena kada su proizvođači počeli da nas sistemski zasipaju i navikavaju na do tada nezamislive stvari: integrisane zvučne kartice, integrisane mrežne kartice itd. Da li je došlo vreme da i VGA kartice postanu standardni deo mogućnosti matičnih ploča? Koliko god se dugo opirali ovoj činjenici, izgleda da je cela stvar poprilično zrela i da je samo pitanje vremena kada će tržište biti preplavljeno ovim proizvodima. Ovoj tvrdnji govori u prilog činjenica da nVIDIA sve češće, kroz zvanične kanale informisanja javnosti, pušta informacije o tome kako će u narednom periodu svi nFROCE sistemski kontroleri imati integrisano grafičko rešenje, bez obzira da li se radi o »entry level« i »high end« matičnim pločama. Odmah se nameće par važnih pitanja. Da li to znači da će integrisana grafička rešenja biti različite snage i mogućnosti shodno sumi izdvojenog novca za nabavku matične ploče? Logičan odgovor bi bio potvrdnog oblika ali iskustvo nam do sada govori da sva integrisana rešenja imaju skoro identičnu karakteristiku, prilično su neupotrebljiva za pokretanje i izvršavanje zabavnog 3D software-a. Drugo pitanje sadrži sumnju u operativne sposobnosti takvih rešenja zbog integracije većeg broja kontrolera čija je direktna posledica veća potrošnja energije i emitovanje velike količine toplote što se može loše odraziti na stabilnost rada i same preformanse sistema. Ovo pitanje je sasvim na mestu imajući u vidu činjenicu pregrevanja poslednje generacije čipsetova. Kada takvom proizvodu dodate još i grafičko jezgro koje mora imati dovoljno potencijala (čitaj tranzistora) da pokrene najnovije igrice, počnete da sumnjate u ispravnost ovakvog poteza nVIDIA-e. Naravno, nisu ni oni toliko neiskusni da bi napravili početničku grešku i odsekli granu na kojoj sede. Cela »Hybrid SLI« generacija ploča je odložena za mesec dana a promocija kreće sa modelima matičnih ploča namenjenih AMD procesorima. Izostanak memorijskog kontrolera na logici zaduženoj AMD procesorskoj platformi u velikoj meri povećava manevarski prostor nVIDIA-i i omogućava joj integraciju jačeg grafičkog procesora u čipset. Upravo spomenuti memorijski kontroler je bio glavni problem logike nemenjene Intel platformi tako da start sa AMD platformom je sasvim logičan izbor i manje rizičan potez nVIDIA-e jer tako ipak kupuje vreme do momenta prelaska na savremeniji prizvodni proces koji će omogućiti i promociju sličnog rešenja za Intel platformu.
      Nakon početnih razmišljanja, vraćamo se predstavljanju mogućnosti novog čipseta.

      Novi nFORCE za AMD

       

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      Kao što već znate, SLI tehnologija je do sada bila privilegija sistema sa zasebnim grafičkim karticama koje su pod stavkom obavezno podrazmevale da se radi o identičnim modelima koji poseduju i identične verzije BIOS-a a kako bi ceo sistem mogao da funkcioniše bez problema. Onda je u jednom trenutku neko došao na ideju zašto ne primeniti slično rešenje i na integrisanim platformama. Lavovski deo proizvodnje i prodaje uzimaju integrisana rešenja pa je logično bilo omogućiti njihovim korisnicima laku i efikasnu nadogradnju grafičkog podsistema. Suština je u stavu, zašto bi kupovinom i ugradnjom zasebne grafičke kartice bio stavljen van funkcije i na taj način ostao neiskoršćen deo sistema koji je potpuno funkcionalan i ispravan. »Hybrid SLI« upravo rešava ovaj problem tj. omogućava korisniku integrisane platforme da nadogradnjom sistema u obliku zasebne grafičke kartice, koristi oba grafička procesora istovremeno a sve u cilju podizanja performansi sistema. Naravno, ne treba gajiti iluzije u pogledu sposobnosti ovako konfigurisanog sistema da zadovolji najzahtevnije igračke želje jer je on ipak namenjen cilju da »premosti« situaciju do momenta nabavke ozbiljne grafičke kartice ili više njih kako bi kreirali sistem zavidinih specifikacija i 3D mogućnosti. Sve to u ovom trenutku prilično komplikuje argumentaciju za nabavku ovakve ploče (780a). Ko će kupiti ploču sa podrškom za »3-way« i »4-way« SLI mogućnostima i tom prilikom koristiti integrisani VGA kontroler. Predpostavimo i takvu situaciju. Kupili smo ploču sa odličnim mogućnostima za nadogradnju ali sa očiglednom namerom da u najkraćem roku podignemo performanse sistema kupovinom jedne ili više kartica 8800 ili 96/9800 serije. Niko ne kupuje ovakve ploče da bi nadogradio sistem sa GeForce 8400GS ili GeForce 8500GT modelima koje su trenutno jedine kartice koje podržavaju »GeForce Boost« fukciju uparivanja integrisanog i zasebnog grafičkog procesora. Kao uteha ostaje činjenica da je nVIDIA najavila u narednom periodu proizvodnju čitave palete kartica iz serije 9000 sa podrškom »GeForce Boost« tehnologije.

      Do tada ovo ostaje samo mogućnost bazirana na obećanju bez konkretne upotrebne vrednosti na High End sistemima čime se u velikoj meri dovodi u pitanje opravdanost nabavke matične ploče ove vrste. Pored 780a modela koji je namenjen najskupljem delu tržišta, nVIDIA je planirala čitavu gamu integrisanih nFORCE »Hybrid SLI« rešenja u obliku 8300, 8200, 8100, 730a, 720a čipsetova koji će pre svega biti usmereni na jeftinije tržište. Prva pretpostavka korišćenja naprednih »Hybrid SLI« rešenja jeste činjenica da je ova tehnologija za sada podržana isključivo na Microsoft VISTA operativnom sistemu. Druga je da pored integrisane grafičke kartice kupite i instalirate zasebnu VGA karticu. »Hybrid SLI« mogućnost se uključuje u BIOS-u matične ploče i da bi funkcionisalo sve kako je planirano morate instalirati specijalnu verziju drajvera sa podrškom za »Hybrid SLI« režim rada. Za sada se takvi drajveri nalaze u fazi testiranja (Forceware 174.13) i sa velikom mukom smo došli do istih obzirom da je predstavljanje cele platforme predviđeno najranije za kraj ovog i početak sledećeg meseca. Kada instalirate drajvere u »taskbar-u« će se pojaviti oznaka aktivnosti »Hybrid SLI« režima pomoću koje možete izabrati jedan od tri režima rada: »GeForce Boost«, »Hybrid Power« i »Multi Display«.

      Pored spomenute mogućnosti ubrzavanja sistema »GeForce Boost« funkcijom, »Hybrid SLI« se odlikuje mogućnošću uštede energije i potrošnje aktiviranjem »Hybrid Power« opcije. Suština ove funkcije je mogućnost izbora režima rada. Ukoliko koristite nezahtevni 3D aplikativni software jednostavno isključite zasebnu grafičku karticu. To se čini iz »taskbar-a« a kontrolerska logika će putem SMBus magistrale poslati komandu mikrokontroleru na grafičkoj kartici da je isključi. Na taj način štedite energiju, smanjujete količinu emitovane toplote koja se generiše u toku rada sistema a svakako je i manji nivo buke jer ventilatori koji su pod kontrolom pametnih monitoring sistemima, rade na manjem broju obrtaja. Ova mogućnost radi iskjučivo na »Hybrid Power« kompatibilnim karticama: GeForce 9800GX2 i GeForce 9800GTX. »GeForce Boost« funkcija koristi oba grafička procesora, integrisani na ploči i onaj na zasebnoj grafičkoj kartici kako bi ubrzao izvršenje 3D aplikacija. Komanda se šalje na adresu oba grafička procesora koja renderuju dve različite scene. Scene se pomoću »block copy« funkcije kopiraju iz lokalne, video memorije u sistemsku gde se spajaju i šalju kroz lokalni grafički interfejs na monitor. Rekli smo već da »GeForce Boost« funkciju podržavaju trenutno samo GeForce 8400GS i GeForce 8500GT kartice. Konačno, »Multi Display« funkcija omogućava povezivanje više monitora na obe grafičke kartice tj. moguće je u »Hybrid SLI« sistemu povezati i koristiti maximalno do 4 monitora istovremeno.

      nFORCE 780a čipset se sastoji iz dva čipa. Jedan je 780a MCP sistemski kontroler a drugi čip je nFORCE 200 i zadužen je za arbitražu PCI-e 2.0 magistrale. nFORCE 780a je po ostalim karakteristikama identičan 780i modelu. Podsetimo, »3 way SLI«, 3xPCI-e x16, 12 USB i 6SATA portova, HD Azalia audio sekcija, 2X1Gb NIC i ESA podrška su glavne karakteristike koje krase ovaj proizvod. Ostaje činjenica za čuđenje da nFORCE 200 čipset nije integrisan u okviru MCP procesora a što je već učinjeno na nFORCE 790i čipsetu.

      Arhitektura nFORCE 780a čipseta

      Technical Features

      nForce 790i Ultra SLI

      CPU Support

      AMD AM2/AM2+

      AMD Sempron/Athlon/X2/FX 64

      AMD Phenom and Phenom FX Ready

      System BUS

      5200MT/s Hyper Trasport 3.0 AM2+

      2000/1600MT/s AM2

      VGA

      Integrated nVIDIA GPU

      Hybrid SLI support (VISTA only)

      Supports HDMI 1920x1080bpp

      DX10, OpenGL 2.0, Pixes Shader 4.0

      PCI Express Configuration

      60 lanes total (32 PCIe 2.0, 28 PCIe 1.0)

      Triple graphics slot capable

      SLI Graphics Support

      3-way SLI

      Two PCIe x16 2.0

      One PCIe x16 1.0

      Memory Support

      DDR2-1066AM2+ only/800/667 AM2

      SLI-Ready Memory

      Up to 8GB

      FirstPacket Technology

      Yes

      DualNet Technology

      Teaming

      TCP/IP acceleration

      Integrated Ethernet MAC

      Dual 10/100/1000Mbps

      Audio Support

      HD Audio (Azalia)

      Storage Support

      Six SATA 3.0Gbps ports

      SATA RAID 0, 1, 0+1, 5

      Single channel Ultra ATA-133

      USB 2.0 Ports

      12

      Others

      ESA Certified

      Instalacija i utisci u radu:

      Sve prethodno navedene činjenice i podaci treba da pokažu i svoju svrsishodnost u realnom radu. Početak testiranja podrazumeva instalaciju VISTA Ultimate 32 OS-a, pratećih drajvera i benchmarking alata. AHCI drajver sa pratećeg diska se instalira bez problema. Pokrećemo VISTA Service Pack 1 i nailazimo na prvi problem. Sistem odbija da instalira SP1. Pposle višečasovnih pokušaja odustajemo od SP1 i krećemo dalje. Nakon nekoliko sati rada primećujemo da se oko čipseta generiše prilična količina toplote. Masivni hladnjak na ASUS Formula Crosshair II modelu svojski se trudi da velikom površinom i brojnim rebrima što više toplote prenese u okolni prostor. Pogled u BIOS-u pokazuje da čipset radi na 1.75V. Probleme uočavamo i prilikom konfigurisanja memorijskog podsistema. U pitanju je četvorojezgarni procesor i sve ono što je važilo kao rezerva brzine u Dual-core sistemima ovde jednostavno ne prolazi. Zaustavljamo ambicije na DDR2 800 CL4-4-4-12 2T setovanjima. Ovako podešen sistem sa kompletnom instalacijom prilično iznenađuje stabilnošću i odsustvom bilo kakvih problema u radu. Sve radi tečno i glatko kao da je platforma već uveliko sazrela na tržištu a ne da je reč o ranom beta primerku. ASUS i nVIDIA zbog ovoga zaslužuju sve pohvale. Odmah primećujemo odličan kvalitet prikaza. Oštrina prikazane slike je bolja nego na mnogim višestruko skupljim modelima grafičkih kartica. Zasićenje boja takođe. Iskreno, prilično iznenađujući kvalitet slike koji je daleko ispred svega što smo videli na integrisanim plaformama ali i ispred većine „descret“ VGA rešenja. Nakon instalacije sistemskih drajvera odlazak u „Device manager“ otkriva sledeću situaciju:

       

      Pokrećemo nVIDIA »Sistem information utility« i GPU-Z gde dobijamo sledeće podatke o integrisanom grafičkom jezgru:

      Čipset preko BIOS-a omogućuje da se integrisanoj grafici dodeli maksimalno 512MB video memorije. Dodeljena količina memorije grafičkom kontroleru automatski znači smanjenje sistemske memorije za istu vrednost. Takođe, primećujemo u Sandri i degradaciju performansi memorijskog podsistema kada se deli memorija sa VGA. Ništa ozbiljno ali svakako činjenica koju najmanje očekujete od High-tech proizvoda. Pokrećemo Windows Expirience Index i dobijamo prilično visok rezultat za integrisanu platformu (4.4).

      Veliki udeo svakako ima četvorojezgarni AMD Phenom 9600 procesor koji omogućava agailan i brz rad cele platforme. Isključujemo User Account Control (UAC) i prozori se smenjuju jedan za drugim bez i najmanje zadrške ili trzavice. Propuštamo prvu bateriju testova koji ima za cilj da izmeri snagu i brzinu integrisanog grafičkog jezgra. Nije loše tj. mogo bolje od svega do sada viđenog u klasi integrisanih čipsetova, međutim daleko od situacije da ćete uživati u novim igricama i visokim rezolucijama a o detaljima i da ne govorimo. Integrisano grafičko rešenje je u klasi GeForce 8400GS kartica. Veliki pomak u odnosu na prethodne modele ali još uvek ne dovoljno da zameni neku solidnu grafičku karticu u srednjoj klasi. Instaliramo XFX 8400GS 256MB karticu, odgovarajuće drajvere i pokrećemo seriju brzinskih programa. Beležimo podatke o dobijenim rezultatima koji su tek za dlaku bolji od onih koje je postigla integrisana grafika. Windows Expirience Index je daleko naklonjeniji integrisanom rešenju. Pogledajte u tabeli gore koliko je poena dao GeForce 8400GS kartici (3.7) i uporedite sa prethodnim na kome se nalaze rezultati 780a integrisane grafike.

      Krećemo u instaliranje »Hybrid SLI« opcije. Pošto smo ugradili zasebnu grafičku karticu sledi ulazak u BIOS i uključivanje Hybrid opcije. Ploča automatski podešava vrednost dodeljene memorije integrisanom grafičkom kontroleru i logika potpuno preuzima kontrolu nad opcijama grafičkog procesora koji se nalazi na čipsetu.

      Monitor se priključuje na »D-Sub« konektor integrisane grafike tj. na ploču. Vista prijavljuje novi hardware i predlaže da se instalira drajver za GF8400GS karticu. Instaliramo Forceware drajvere sa podrškom za »Hybrid SLI« mogučnost. Instalacija traje nešto duže od standardnih drajvera ali nakon povratka u Vistu vidimo da se obe kartice nalaze uredno prijavljene u »Device manager-u«. Odlazak u nVIDIA »control panel« i pokretanje sistem information dijagnostike potvrđuju nam da je sve u redu i da su oba grafička procesora pravilno prepoznata i konfigurisana za »Hybrid SLI« režim. Primećujemo i novu ikonicu u taskbaru a koji se odnosi na obaveštenje o aktivnosti »Hybrid SLI« režima rada.

      Pomoću ikonice koje vidite na slici gore, birate jedan od tri ponuđena režima rada. Tokom promene pojedinih režima, „Hybrid SLI“ će Vam tražiti i isključivanje pojedinih rezidentih procesa kako bi kontrola nad resursima bila potpuna. Još jednom moramo da napomenemo da smo impresionirani zrelošću drajvera i odsustva najmanjih problema koji u situacijama test proizvoda znaju da budu nesnosni. Ovoga puta nVIDIA je odradila posao baš kako se i očekuje od firme koja je lider na polju grafičkih procesora, za čistu destku. Naravno ima još uvek prostora za doterivanje Hybrid drajvera gde pre svega mislimo na nivo performansi u situaciji uparenih grafičkih rešenja. Ne sumnjamo da će već sa sledećom revizijom Forceware drajvera situacija biti još bolja. Pre nego što analiziramo dobijene brzinske rezultate par reči o matičnim pločama koje smo dobili za potrebe testiranja nFORCE 780a platforme.
       

      Matična ploča na testu – ASUS Crosshair II Formula

       

      Na testu su se našla dva ASUS modela: ASUS Crosshair II Formula i ASUS M3N-HT Deluxe MEMPIPE. Dve vrhunske ploče koje u potpunosti predstavljaju filozofiju i pristup ASUS-a u izradi ploča premijum tržišnog segmenta. Filigrantski rad vodeće firme i očigledan razlog zašto je to tako, jesu ove dve ploče. ASUS Crosshair II Formula pripada Republic of Gamers (ROG) seriji ploča tj. ASUS kao da kaže: „Od ovoga bolje ne može“. Ploča je vrhunskog kvaliteta, izrada, kvalitet upotrebljenih komponenti i detalji govore u prilog činjenici da zaista ne treba štedeti kada je u pitanju nabavka vrhunske matične ploče. Zadovoljstvo je potpuno. Iako imam prilike da skoro svakodnevno dobijam i testiram nove modele ploča, moram priznati da me ASUS u najboljem maniru uvek iznenadi kada su u pitanju njihovi vrhunski modeli.

      Stalno „guraju“ napred, inoviraju po neku sitnicu i pri tome vode računa o vizuelnom nastupu koji se uklapa u ASUS „image“. Nećemo ovom prilikom govoriti o detaljima CPU naponske jedinice, rasporedu konektora i efikasnosti pasivnih hladnjaka, jednostavno sve je na svom mestu a ne treba sumnjati da su upotrebljeni najnoviji PWM kontroleri, polimerski kondezatori, oklopljeni kalemi za redukciju šuma i smetnji. Zbog toga ASUS Crosshair II Formula zaslužuje najviše ocenu i čistu preporuku za nabavku. Tokom rada je samo potvrdila ove činjenice. Stabilna, raspoložena za brzinske eksperimente, jednostavno vam daje osećaj potpune kontrole nad sistemom. Kada krenete u overkloking zdušno vam pomaže u nastojanjim da iscedite svaki delić brzinske rezerve AMD Phenom procesora i ugrađene RAM memorije. Ploča vam sigurno neće biti ograničavajući faktor u overkloking nastojanjima.

      Zbog lakoće rukovanja i osećaja tokom overklokinga ćete svakako preterati i otići preko maksimuma mogućnosti procesora i RAM-a. Nekada to zna da bude prilično naporno iskustvo ali ne i kod ASUS-a koji ni jednog trenutka ne ispušta kontrolu nad sistemom. Iz stanja totalne blokade već u sledećem pokušaju sistem se podiže u „safe“ modu i ukazuje gde ste preterali i savetuje korekciju postavljenih parametara. Posebna poslestica ovog modela jeste ugradnja LED dioda i sistema obaveštavanja o trenutnom stanju vrednosti napona centralnog procesora, sistemske memorije i čipseta. U neposrednoj blizini sekcije za regulaciju napona svakog od navedenih uređaja nalaze se tri LED diode koje označavaju jedno od tri stanja: zelena – Normal, žuta – High i crvena – Crazy. Jedini uslov koji Crosshair II Formula postavlja pred vas jeste nabavka kvalitetnog napajanja.

      Po ovom pitanju ploča ne dozvoljava kompromis. U početku testiranja desio nam se čudan problem koji smo bili radi da pripišemo činjenici da je ploča ipak test proizvod i tako ovaj problem stavimo „na dušu“ Crosshair II Formula ploče. Naime ploča je nakon uključenja napajanja u električnu mrežu i samog prekidača na napajanju odbijala da pokrene sistem. Sve LED diode su pokazivale da je sistem pod naponom i spreman za rad ali pritiskom na „power“ taster sistem se nije pokretao. Tek nakon minut čekanja sistem bi se pokrenuo. Kasnijom izmenom napajanja stvari su došle na svoje mesto i sve je funkcionisalo bez uočenog problema. Kao što smo na početku spomenuli nFORCE 780a je još uvek beta proizvod međitim obe ASUS-ove ploče su došle potpuno spremne za „retail“ prodaju. Radi se o kompletnim proizvodima sa svim detaljima koji omogućuju da se oba proizvoida svakog trenutka mogu naći na policama prodavnica.

      Matična ploča na testu – ASUS M3N-HT Deluxe Mempipe

       

      Drugi model, ASUS M3N-HT Deluxe Mempipe, pripada „Ai Life“ seriji matičnih ploča namenjenih Digital Home Entertaiment korisnicima koji vole proizvode koji raspolažu velikim brojem mogućnosti i opcija za priključenje dodatnih uređaja. Kvalitet izrade je takođe vrhunski. Ima manje međuslojeva (layer-a) nego recimo Crosshair II Formula gde je kvalitet signala imperativ koji ne poznaje kompromis. Ipak, M3N-HT Deluxe poseduje dovoljno kvaliteta zbog koga će ga korisnici voleti i uživati u njegovim mogućnostima. Od posebnosti po kojima se ova ploča izdvaja od proseka ponude isitičemo dodatni sistem heatpipe pasivnih hladnjka za sistemsku memoriju i jedan novitet koji ASUS naziva Express Gate.

      Nakon startovanja računara u mogućnosti se da nakon bukvalno pet sekundi koristite LAN internet konekciju. To je omogućeno zahvaljujući dodatnoj elektronici na samoj matičnoj ploči koja poseduje Express Gate softver koji se startuje nakon par trenutka po ukljičivanju sistema. Iz ovog menija vam je omogućeno da startujete web pretraživač ili Skype. Takođe omogućemo vam je i normalno podizanje sistema sa HDD-a. O ovoj naprednoj i vrlo korisnoj opciji novih ASUS ploča pričaćemo drugom prilikom a čitav mini review sumiramo zaključkom da su obe ploče pravi reprezenti nFORCE 780a platforme koja se pokazala na najbolji mogući način pre svega zahvaljujući sjajnim ASUS-ovim matičnim pločama.

      Pošto se layout matične ploče ne razlikuje mnogo od prethodno opisane, pogledaćemo i ostatak slika modela ASUS M3N-HT Deluxe Mempipe

      Test sistem

      Matične ploče

      ASUS Formula Crosshair II (nForce 780a)
      ASUS M3N-HT Deluxe Mempipe (nForce 780a)
      ASUS M3A (AMD 770)
      Gigabyte GA-MA78GM-S2H (AMD 780g)

      Procesor i
      kuler

      AMD Phenom 9600 AM2+
      Scythe Infinity cooler

      Memorija

      2x1GB DDR2 667 Crucial 10-th Anniversary @ 800MHz CL4-4-4-12 2T

      Grafička karta

      XFX GeForce 8400GS 256MB
      ASUS EN8500GT Silencer
      ASUS GeForce 8800GTS 512MB
      HIS Radeon HD3450
      Hybrid Forceware174.13 (Vista 32)
      Forceware 171.20
      Catalyst 8.4 Hybrid Crossfire suport

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Optiarc 7303S SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      LG Flatron 795 FT Plus

      Pogledajmo i dobijene rezultate. Prva grupa testova obuhvata klasične sistemske testove platformi zasnovanih na različitim čipsetovima koji su namenjeni AMD AM2 i AM2+ procesorima. nFORCE 780a smo uporedili sa najnovijim AMD 780g čipsetom vrlo sličnih tehničkih rešenja koje AMD označava „Hybrid Crossfire“ ali i sa trenutno vrlo popularnim „neintegrisanim“ AMD 770 čipsetom. Druga grupa testova je namenjena vrednovanju mogućnosti i performansi integrisanog grafičkog rešenja sa glavnim konkurentom AMD 780g čipsetom kao i sa „entry level„ grafičkim karticama. Treća i poslednja grupa testova pokazuje da li postoji i koliko je razlika između sistema sa integrisanom grafikom (NF 780a) i neintegrsianim čipsetom (AMD 770) kada se u sistemu koristi jedna jaka grafička kartica poput GE FORCE 8800GTS akceleratora. Da li je integrisana grafika omela ovu zverku da pokaže puni potencijal i kakav je odnos trenutno najjačih verzija čipsetova za AM2+ procesore, videćete u ovoj grupi testova.

      Prva grupa testova:
      SiSoft Sandra 2008 Pro

       

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
       

      Cinebench 10 – default benchmark

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
       

      Futuremark PCMark Vantage

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
       

      Vidimo da AMD 770 za dlaku izmiče nF 780a čipsetu, brži rad sa memorijom i procesorom govore u prilog AMD 770 neintegrisanom čipsetu. Najlošije je prošao 780g čipset koji se zbog BIOS-a ne snalazi baš najbolje sa Phenom 9600 procesorom i shodno tome je pokazao najgore performanse. WinRAR i Cinebench 10 su potvrdili Sandra sintetiku, AMD 770 i nF 780a stoje rame uz rame dok AMD 780g zaostaje poprilično.

      Druga grupa testova:
      SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      Igrački testovi

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
       

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
       

      Test grafičkih procesora pokazuje da su oba integrisana rešenja vrlo sličnih performansi. Smenjuju se u vođstvu, ali treba naznačiti da je AMD 780g ipak jeftinija ploča i stoga svakako komplimenti i pohvale idu AMD-u koji parira daleko skupljoj ploči. nVIDIA za utehu, ima osetno kvalitetniji prikaz slike. Takođe vidimo da i Hybrid performanse idu u prilog AMD-ATI rešenju. To je pre svega posledica drajvera jer AMD-ATI već poseduje drugu generaciju drajvera dok nVIDIA Hybrid Forceware egzistira u formi „pre-release“ drajvera. nVIDIA će morati mnogo da poradi na brzini jer je neoprostivo da u Hybrid režimu sistem degradira performanse koje su ispod nivoa zasebne VGA kartice. Očigledno je da različite verzije software-a ne koriste „Hybrid SLI“ na isti način. Primer je „Company of Heroes“ koji ima osetno ubrzanje. Međutim, COD4 ima katastrofalne rezultate koji očigledno ne sarađuje sa „Hybrid SLI“ tehnikom. Dakle nVIDIA ima još dosta posla oko pisanja prave i potpuno funkcionalne verzije drajvera ili ćemo biti samo ograničeni na Windows Vista 3D optimizovane naslove što nikako ne ide u prilog „Hybrid SLI“ platformi. Kod obe Hybrid platforme primećujemo jednu ružnu nus pojavu koja se ogleda u problemu sinhronizacije frejmova koji se renderuju na različitim grafičkim procesorima. Treperenje je krajnji nus-proizvod ovog problema koji se naročito ispoljava i smeta u zahtevnijim 3D scenama sa puno detalja.

      Treća grupa testova

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce
       

      Integrisani „High End“ protiv neintegrisanog „mainstream-a“: nVIDIA pokušava na velika vrata da se vrati na AMD platformu i ponudi sistemski kontroler koji joj je u prošlosti doneo renome firme koja ume da napravi dobar čipset. Rezultati su prilično ohrabrujući i definitivno govore u prilog činjenici da integrisana grafika nije smetala da se nVIDIA nFORCE 780a nametne kao ozbiljan takmac poslednjoj generaciji AMD čipsetova. Razlike su zaista u nijansama što govore i rezultati naših testova. Cena će svakako biti jedan od ključnih kriterijuma. Ukoliko nVIDIA pravilno odmeri cenu nema razloga koji bi se isprečio uspehu AM2+ pločama sa nFORCE logikom. Ukoliko pogrešno pozicioniraju proizvod, a pri tome ne ponude dovoljan nivo performansi, AMD će svakako to umeti da kazni. Razlog više ovakvim tvrdnjama leži u činjenici da AMD Phenom platforma i nije preterano uspešno startovala sa prodajnim rezultatima. Ukoliko nVIDIA dozvoli sebi luksuz da preceni proizvod ne samo da će izostati rezultati, već je i gubitak zagarantovan.

      Zaključak

      Posle celonedeljnog testiranja naša osećanja su prilično pomešana. Pozitivna se svakako vezuju za stabilnost i sigurnost u radu, dok su negativna, donekle vezana za performanse „Hybrid SLI“ rešenja. ASUS se svojski potrudio i svoj deo posla obavio za najviše ocene. Ukoliko planirate AMD platformu u kombinaciji sa „pravim“ SLI grafičkim rešenjem onda nema nedoumice, nFORCE 780a čipset i na njemu bazirana ploča najviše klase, kakve su predstavljeni modeli ASUS Crosshair II Formula ili ASUS M3N-HT Deluxe su pravo rešenje. „Hybrid SLI“ prihvatite samo kao egzotičnu mogućnost, a ne kao nešto čime ćete napraviti uštedu ili za malo novca “čarobnim putem” postići visoke ili čak solidne performanse u novijim (zahtevnijim) 3D igrama. Držite se tradicionalnih principa i proverenih stvari bar još neko vreme…

      karakteristike, statistike, nwidia nforce 780a asus maticne ploce


      Matične ploče na test ustupio ASUS i kompanija AMD.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test