NZXT je oduvek bio poznat po svom avangardnom dizajnu sa kojim je započeo svoje korake na tržištu kućišta. Danas imaju nešto uobičajenije modele iz par serija (Phantom, H i Source), ali su tu i dalje veoma interesantni “concept” proizvodi koji se ne drže nikakvih dizajnerskih pravila.
Ipak, u početku nisu bili poznati po najvišem nivou kvaliteta koji su karakterisali zvučnije brendove, ali vremenom NZXT je postao i konkurentan u pogledu kvaliteta izrade. Poslednji modeli koji su izašli iz njihove “kuhinje” su veoma dobri i mogu da stanu rame uz rame sa svim ostalim takmičarima iz prve lige.
Novi model koji nam se našao na testu je snežno bele boje koja deluje gotovo blještavo, nakon toga što smo oči navikli na pretežno crne modele. Dobra vest je da ovo nije jedina neobična boja za Phantom 530, jer ga možete pronaći i u Ferrari crvenoj boji koja, barem na slikama, deluje fantastično. U svakom slučaju, nisu sve površine poptuno bele, tu su crne metalne mrežice na usisnim i izduvnim površina koje daju odličan kontrast.
Prednju stranicu odlikuju vrata iza kojih se kriju slotovi od 5.25″ za optičke uređaje. Pomoću jednostavnog plastičnog mehanizma se lako otvaraju i nema potrebe za šrafcigerima ili bilo kojim drugim alatom.
Leva bočna stranica ima četvorougaoni prozor koji prekriva oko polovine ukupne površine i otkriva najbitniji deo unutrašnjosti PC-a. Konkretno, transparentni deo otkriva matičnu ploču procesor i grafičku kartu što je upravo ono što želite da svi vide. U suprotnom ćošku se nalazi otvor za 140 mm ventilator koji se bavi hlađenjem hard diskova. NZXT je sve izveo veoma taktično i promišljeno što zaslužuje pohvalu.
Gornja stranica kućišta je prekrivena plastičnim poklopcem koji je izdignut, pa čini da kućište izgleda veće od klasičnih midi-tower modela. Ipak, reč je o poklopcu ispod koga mogu da se smeste dva ventilatora od 200 ili 140 mm, ali i čak tri od 120 mm ukoliko vam to više odgovara. Takođe, tu može da se smesti i radijator od 280 mm.
Sa gornje strane su smeštena i dva USB 3.0 i isto toliko 3.5mm audio konektora, kao i prekidač za kontrolu brzine ventilatora, odnosno njihovo paljenje i gašenje. Potonja opcija je svakako korisna ukoliko vam kompjuter radi 24 časa dnevno i želite da ga stišate noću ili kada jednostavno nije opterećen.
Na kraju, bacimo pogled i na zadnju stranu koja otkriva standardni “layout”, a od specifičnosti treba da pomenemo gumiranu zaštitu oko otvora za creva od vodenog hlađenja, kao i crne metalne zaštite za slotove.
[modul]specifikacija=8751[/modul]Otvaranjem bočne stranice otkrivamo prostranu unutrašnjost koja je odlično organizovana. Na zadnjoj strnai se nalazi izduvni ventilator od 140 mm, a tu je i otvor za lakše montiranje kulera za koje je potreban “backplate”. Njih će biti moguće montirati bez potrebe za vađenjem matične ploče iz kućišta. Kada smo već kod kulera, maksimalna visina kulera od 183mm je prilično “raskalašna” tako da ne morate mnogo da se opterećujete prilikom kupovine kulera. Tu su naravno i gumirane zaštite za kablove na otvorima koje ćete da koristite za uredno “kabliranje”.
Uređaji od 5.25″, odnosno optički uređaji se fiksiraju bez potrebe za bilo kakvim alatom, jer koriste kvalitetan i robustan metalni mehanizam. Mnoge kompanije u želji da uštede se odlučuju na plastične sisteme, ali se NZXT ipak odlučio za metalno rešenje.
Ispod se nalaze slotovi za 3.5 i 2.5-inčne uređaje koji se ubacuju sa suprotne strane što nije uobičajeno rešenje. Ipak, izgleda da je ovde to ispalo odlično, jer se zapravo kabliranje izvršava znatno lakše. Plastične fioke za diskove su dobro rešene, ali je kvalitet same plastike mogao da bude malo bolji ili da jednostavno sama plastika bude malo deblja. Takođe, smatramo da je NZXT trebao da montira neke suspenzore od gume za smanjenje vibracija klasičnih hard diskova. Nije ništa što ne može naknadno da se reši uz malo kreativnosti korisnika, ali je svakako pravilo da iskusniji proizvođači ne prave propust ove vrste.
Na ovoj strani se nalazi i štampana pločica sa deset konektora za ventilatore koji može da isporuči maksimalno 30 W. Tu je i interesantni diskretni dodatni nosač za SSD-ove.
Pozicija za napajanje je na dnu kućišta, što je moderan i praktičan način da se ostavi prostora za komponente sa gornje strane. Na vrhu nosača za napajanje se nalaze gumeni absorberi vibracija, a sa spoljne strane na dnu kućišta su smešteni fini filteri za prašinu. Na dno je moguće smestiti ukupno dva ventilatora prečnika 120 mm ispod kojih se takođe nalaze filteri.
Na kraju, tu su i metalni zatvarači za slotove koji su crne boje i izrađeni od metala. Fiksirani su putem šrafova sa velikom glavom koji mogu lako da se odvrnu i zavrnu rukom, bez potrebe za šrafcigerom. Što se dužine kartica tiče, maksimalno je moguće smestiti modele dužine 282 mm, ali uz modfikacije može da se proširi sve do 444 mm.
Kakvi su utisci za Phantom 530? Reč je o veoma kvalitetnom kućištu koje je zaista napravljeno kako valja i bez ikakve dileme možemo da kažemo da će trajati godinama. Isporučena su četiri ventilatora, koja će biti sasvim dovoljna da bez daljih intervencija obezbede potreban protok vazduha za bilo kakvu konfiguraciju.
Prostora ima i više nego što je potrebno, a organizacija je odlična i za NZXT očekivano, pomalo neobična. Pritom, sama činjenica da je potpuno belo ovo kućište ipak daje osećaj malo ekskluzivnijeg proizvoda, mada moramo da priznamo da se ne bismo bunili ni za crvenu verziju koja je možda još specifičnija.
U svakom slučaju, Phantom 530 je sjajno kućište sa tek par malih sitnica koje možemo da zamerimo, ali je u suštini veoma kvalitetno od početka do kraja. Takođe, ima nekoliko veoma praktičnih funkcionalnosti koje ga izdvajaju od ostatka ponude, pa stoga zaslužuje toplu preporuku.
Prednosti:– Kvalitet izrade- Zanimljiv dizajn- Dosta praktičnih mogućnosti- Bela boja- Filteri za vazduh
Nedostaci:– Nema gumenih absorbera za vibraciju na nosačima za HDD/SDD
NZXT Phantom 530
Koliko god to zvučalo neobično, bela kućišta su u debeloj manjini u odnosu na crna. Stoga predstavljaju neku vrstu egzotike za one koji žele da im PC izgleda drugačije od ostalih. Naravno, to se plaća nešto manjim izborom dostupnih modela i činjenicom da ćete belo kućište morati mnogo bolje da održavate. Ipak, ukoliko ste spremni da se pomirite sa potonjim, izbor možda neće biti težak zahvaljujući novom modelu kompanije NZXT.