Opoziv čipsetova za Sandy Bridge platformu

Opoziv čipsetova za Sandy Bridge platformu

Propust u dizajnu čipseta za Intel Sandy Bridge platformu uslovio je prestanak isporuka i povlačenje svih ploča baziranih na Cougar Point P67 i H67 čipsetu. Iako su matične ploče desktop, laptop i server računara bazirane na ovom čipsetu zvanično u prodaji tek od 9. januara, Intel procenjuje štetu od milijardu dolara.

    Sadržaj

       

      Ilija Kocev

      Sandy Bridge opoziv

      Propust u dizajnu čipseta za Intel Sandy Bridge platformu uslovio je prestanak isporuka i povlačenje svih ploča baziranih na Cougar Point P67 i H67 čipsetu. Iako su matične ploče desktop, laptop i server računara bazirane na ovom čipsetu zvanično u prodaji tek od 9. januara, Intel procenjuje štetu od milijardu dolara. Sve ukupno potrebno je zameniti skoro 8 miliona do sada proizvedenih P67/H67 čipsetova i za ovaj poduhvat Intel je odvojio budžet od 700 miliona dolara, odnosno 87.5 dolara po proizvedenoj ploči koja sadrži ovaj čipset.
       

      Problem se ogleda gubitkom performansi na SATA2 (3Gbit/s) portovima usled povećanog broja grešaka i neophodnosti da se podaci ponovo pošalju, a potom i potpunim otkazivanjem SATA2 (3Gbit/s) portova. Rešenje nije moguće prostim ažuriranjem BIOS-a već zahteva novu reviziju Cougar Point čipseta. Intel procenjuje da je 5 do 15% ploča koje sadrže P67/H67 čipset pogođeno ovim problemom, pa ipak, odlučuje se za opoziv cele serije ostavljajući kupce Sandy Bridge procesora bez matičnih ploča za ovaj procesor. Takođe, predviđen je i dodatni gubitak u visini od 300 miliona dolara zbog smanjene prodaje. Ispravljene verzije P67/H67 čipseta trebalo bi da budu dostupne proizvođačima matičnih ploča krajem februara a ploče bazirane na njima u većim količinama možemo očekivati na tržištu tokom aprila.
       

      P67/H67 čipset sadrži 6 SATA portova, od toga prva dva (Port0-1) su novi SATA3 (6Gbit/s) i oni nisu zahvaćeni problemom. Preostala 4 SATA porta (Port2-5) u početku funkcionišu u okviru svojih specifikacija, potom vremenom i korišćenjem mogu gubiti performanse, i na kraju, postoji mogućnost da potpuno otkažu i nisu u mogućnosti ni da prepoznaju povezan hard disk ili optički uređaj. Proces otkazivanja SATA2 (3Gbit/s) portova na pločama zasnovanim na sadašnjoj verziji P67/H67 čipseta vrlo je postepen i u najintenzivnijim uslovima korišćenja pri povećanim temperaturama potrebne su nedelje, čak i meseci kako bi se primetilo smanjenje performansi. To je jedan od razloga zašto problem nije ranije, u fazi testiranja, uočen. Drugi razlog je da su prerelease primerci ploča poslati novinarima i dostupni kao probni primerci imali raniju verziju, stepping, P67/H67 chipseta koji je ispravno funkcionisao. Tek sledeći B-stepping, koji je ušao u masovnu proizvodnju sa minimalnim izmenama, uveo je mogućnost degradacije performansi SATA2 (3Gbit/s) portova tokom korišćenja. Intel je spomenuo da je nakon proizvodnje 100 000 primeraka P67/H67 čipsetova, počeo da dobija primedbe kupaca u vezi pada performansi SATA2 (3Gbit/s) portova. Nedelju dana pre povlačenja Cougar Point-a sa tržišta, Intel je uspeo sa sigurnošću da replicira problem u svojim laboratorijama i utvrdi da je problem do čipseta, kao i da je greška načinjena u fazi dizajniranja i nije prouzrokovana proizvodnjom ili pakovanjem čipseta.
       

      Milijardu dolara, jedan tranzistor? Intel je propust okarakterisao kao `jednostavan propust`, pa ipak, prilično skup. Problem je lociran u jednom od tranzistora SATA2 (3Gbit/s) PLL clocking tree-a sa strujom curenja većom od dozvoljene, koja se vremenom povećava i izaziva greške u prenosu podataka. Ovaj tranzistor, sa vrlo tankim Gate Oxide-om radi nižeg napona uključivanja, izložen je većem naponu od predviđenog za svoje karakteristike, što vremenom može da dovede do povećanja neželjene struje curenja. Sam tranzistor je ostatak ranijih revizija čipseta i nije neophodan za pravilno funkcionisanje SATA2 (3Gbit/s) portova, dovoljno ga je isključiti presecanjem napona do njega. Takt za SATA3 (6Gbit/s) portove ima svoj nezavistan PLL clocking tree pa problematičan tranzistor ne utiče na njih.

      Sami čipsetovi se danas veoma retko dizajniraju “od nule”, veliki deo dizajna 6 serije chipsetova je direktno kopiran iz prethodne generacije. S obzirom da je Cougar Point premijerno uveo nove SATA3 (6Gbit/s) portove začuđujuće je da se problem pojavio u starim SATA2 (3Gbit/s) portovima dostupnim još od 2005 godine u ICH7 southbridgeu. Takođe, proces proizvodnje 6 serije chipsetova nije se menjao u odnosu na prethodnu generaciju i ostao je na 65 nm kojim je proizvođač odavno ovladao.

      Moderni čipovi mogu imati i 20 slojeva; ukoliko se greška nalazi u nekom od gornjih slojeva ispravka je moguća delimičnom zamenom litografske maske. U tom slučaju ne moraju svi čipovi koji se nalaze u procesu proizvodnje od 5-6 nedelja da budu bačeni. Obzirom da je Intel dostupnost novog, ispravljenog, stepping-a Cougar Point čipsetova P67/H67 najavio za kraj februara, verovatno će biti primenjeno ovakvo rešenje. Ipak, pun obim proizvodnje možemo očekivati tek u aprilu.
       

      Ono što je svakako za pohvalu jeste to da je Intel opoziv uradio potpuno drugačije od prethodnog velikog opoziva prve generacije Pentium 1 procesora 1994 godine zbog greške pri deljenju. Iako se greška veoma retko ispoljavala Intel je tada prvo odlučio da je prećuti, da bi potom kada je stručna javnost saznala za problem usledila zvanična izjava da greška nije ozbiljna i neće pogoditi većinu korisnika – ali da će kompanija ponuditi zamenu Pentium 1 procesora onima koji mogu da dokažu da su pogođeni greškom. Tek na kraju, posle velikog negodovanja korisnika, usledila je ponuda svima da zamene procesor. Ceo proces od otkrivanja greške do pristanka da zamene procesor bez dodatnih uslova trajao je pola godine i izvor je brojnih kompjuterskih šala. Jedna od njih ponovo postaje aktuelna: `U Intelu, Kvalitet je prioritet broj 0.99989960954`. Sada je proteklo nedelju dana od potvrde u Intel laboratorijama da greška postoji – do ponude za zamenom čim nove količine ploča sa ispravljenim Cougar Point P67 i H67 čipsetom budu dostupne na tržištu.

      Sa nestrpljenjem čekamo april kako bi ponovo mogli da kupimo ploče za Sandy Bridge procesore. Šteta što u ovom momentu ne postoji alternativa kao što je nekada bio nForce 780i/790i čipset za Core 2 Duo i Core 2 Quad procesore. Sve količine matičnih ploča, laptopova i servera sa P67/H67 chipsetovima su povučene sa tržišta a zvanične izjave proizvođača i par detalja oko zamene kada stignu nove ploče možete pročitati na Benchmark stranama.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test