Branko Lukić Međutim, takav razvoj događaja nije pokolebao ljude iz Philipsa, te su oni u nekoliko navrata bili više nego dorasli svom novom zadatku. CD standard je imao dve značajne tačke u svom daljem razvoju, a u oba slučaja, Philips je igrao izuzetno važnu ulogu. Radi se o prelasku CD standarda u PC vode, kao i kasnijoj pojavi CD-RW-a. Možda je ovolika posvećenost razvoju CD standarda i glavni krivac što je holandska kompanija izgubila čelnu poziciju proizvođača “zabavnih” optičkih uređaja.
Kako je CD-RW pisač postajao sve potrebniji deo u svetu računara, tako se javila i potreba za prenosnim pisačima. Prvi prenosni CD-RW snimači su bili ustvari standardni interni CD-RW pisači, kojima je dodata jedinica za napajanje, a sve to smešteno u lepo dizajnirano kušište. Dugo vremena je ovaj način “pakovanja” eksternih pisača bio uobičajen, pa čak i danas je moguće naći pisače u takvom pakovanju.
Želja da se poboljša dizajn je rezultovala čijnenicom da je bilo potrebno prići dizajniranju eksternog pisača od same “nule”. Pošto je cela procedura bila poprilično komplikovana, i nije se moglo vršiti kopiranje tuđih rešenja, malo koja firma je sebi mogla da priušti proizvodnju “ulepšanih” eksternih CD-RW pisača. Samo kompanije koje imaju sopstvene timove za izradu optičkih uređaja su imale hrabrosti da krenu u veoma neizvestnu avanturu. Jedna od tih kompanija je i Philips.
Prvi utisci o testiranom uređaju JackRabbit stiže u retail pakovanju, što se i dalo očekivati, jer se ovaj uređaj
ni u kom slučaju ne može svrstati kao proizvod namenjen OEM-u. U atraktivno dizajniranoj
kutiji se dobijaju pored samog pisača i: naponski ispravljač i kabl, FireWire
i USB (mini džek) kablovi za povezivanje pisača sa računarom, “mali” (8cm) CD-R
i CD-RW disk kapaciteta od 185MB (21 minut) i CD sa utility programima. Na kutiji nigde nisu naglašene neke osobenosti ovog pisača, tako da je malo nedostajalo da se prevarimo i završimo testiranje ovog pisača pre vremena. Naime, tek posle završenog testa i pakovanja, oko nam je zapalo za sitno pisanu specifikaciju na samoj kutiji, gde je pisalo “podrška za MP3”. Ispostavilo se da Philipsov “Zekonja” može da, bez posredstva računara, pušta kako audio, tako i diskove sa muzikom u MP3 formatu. Ono što nas je još više začudilo je činjenica da Philips nije “na sva zvona udario” ove funkcije svog pisača.
Već na prvi pogled, Philipsov JackRabbit odaje utisak da se ne radi o prosečnom eksternom CD-RW pisaču. Dizajnersko rešenje je veoma dobro osmišljeno, te će se mnogi na prvi pogled “zaljubiti” u Philipsovog “Zeku”. Pisačem dominira srebrni poklopac ispod kojeg se nalazi glavni motor kao i nosač lasera. U dnu gornje strane se nalaze sve komande i indikatori koje pisač poseduje. Sa leve strane se nalaze dve višebojne LE diode u obliku trouglova, koje detektuju prisustvo CD-a u pisaču, kao i funkcije čitanja i pisanja, a od komandnih tastera se nalazi taster za otvaranje poklopca. Na desnoj strani se nalazi START/STOP taster namenjen audio i MP3 diskovima, kao i veoma dobro rešenje u vidu kuglice (slično trackballu) koja ima funkciju pojačavanja zvuka (gore/dole) i prelaska na prethodnu, odnosno sledeću pesmu (levo/desno).
Na desnoj stranici pisača se nalaze: taster za uključivanje pisača, izlaz za slušalice, priključak za eksterno napajanje i FireWire i USB (mini) priključci.
Kompletna specifikacija pisača je preuzeta sa sajta proizvođača:
Speeds
CD write speed max.
12x
CD rewrite speed max.
8x
Read speed max.
36x
Audio extraction max.
24x
Interface
IEEE 1394 FireWire/ USB 1.1
Stand alone MP3 playback
yes
Operating systems compatibility
Win98SE/ME/2K/XP/MAC OS via IEEE 1394
Form factor drive
HxWxD 31x140x170xmm
Average access time drive
<125 msec.
Data buffer capacity
4MB
Thermo Balanced Writing (TBW) technology
yes
Seamless Link
yes
Već na prvi pogled se može zaključiti da je glavni interfejs ovog pisača FireWire. Specifikacije 12/8/36x je moguće ostvariti jedino korišćenjem FireWire interfejsa, jer se korišćenjem USB 1.1 interfejsa, performanse pisača obaraju na preskromnih 4/4/8x. Samim ovim, pisač je kao stvoren za MAC računare, jer je FireWire još uvek retka zverka u PC svetu. Prava šteta je što pisač nema podršku za USB 2.0 interfejs.
Ovaj pisač radi jedino uz pomoć spoljnog napajanja. Ovo je već standardna opcija svih pisača, pošto je trenutno još uvek nemoguće omogućiti napajanje baterijama ovih uređaja. Pri napajanju, problem ne pravi laser, koji je izuzetno mali potrošač, već glavni motor koji mora konstantno da radi. Premda, ostaje žal što u Philipsu nisu predvideli napajanje uz pomoć baterija bar kad se JackRabbit koristi kao MP3 ili audio player.
Integrisani bafer od 4MB je sasvim dovoljan, čak i poveći, za ove brzinske specifikacije. Kad se “Zec” koristi kao standalone audio ili MP3 plejer, ova 4MB se koriste za baferisanje sadržaja. Ovo ima “anti-shock” funkciju, te usled naglih pomeranja pisača, kad nosač lasera “izgubi” traku, ne dolazi do preskakanja pri slušanju muzike.
Od posebnih tehnologija koje je Philips ugradio u ovaj pisač, izdvajamo Thermo-Balanced Writing (TBW) i Seamless Link. TBW je Philipsova tehnologija koja objedunjuje OPC funkcije, tj. optimizuje strategiju pisanja (snagu lasera i brzinu) za svaki ubačeni disk posebno. Seamless Link je Philipsova buffer-underrun zaštita, koju samo već sretali kod internih pisača ovog proizvođača.
Ovde ćemo nagalsiti da JackRabbit ima izuzetnu smanjenu funkcionalnost kao MP3 plejer. Naime, uređaj ne poseduje nikakav displej na kojem bi se očitavala trenutna pesma, te ste primorani da naučite sadržaj celog MP3 diska napamet. Takođe, ne postoje još neke funkcije standardnih MP3 plejera, kao što su Shuffle i Repeat.
Test sistem – Windows XP Professional
CPU
– AMD Athlon 1700+ (1.47GHz)
Matična ploča
– MicroStar K7T266 Pro2 RU
Memorija
– 512MB DDR266 SDRAM
Video-karta
– ATi All-in-Wonder Radeon
Hard-diskovi
– 2 x Maxtor D740X 60GB (RAID0) (na Promise FastTrak100 kontroleru)
Interface Card
– InnoVISION DV Contoller
Korišćeni programi
– Ahead Nero v5.5.9.0 – Ahead InCD 3.32 – Nero CD Speed 1.0 – CDVD Benchmark – CDDAE 99
Instalacija FireWire Kad se JackRabbit povezuje sa PC-jem preko FireWire porta, nikakva instalacija drajvera nije potrebna, a operativni sistem automatski prepoznaje novi uređaj. U Device Manageru dobijate neke nove stavke, kao što možete videti na isečku.
Device Manager
Kada se od Aheadovog Nera i Nero InfoToola zatraže detaljnije informacije, može se videti sledeće:
Ahead Nero 5.5.9.0
Nero InfoTool 1.02
USB 1.1 Pri povezivanju pisača sa računarom preko USB interfejsa, čekalo nas je naprijatno iznenađenje. Windows je tražio drajvere za pisač.
Neočekivano s obzirom na iskustva sa FireWire interfejsom. Posle instalacije drajvera sa instalacionog CD-a koji dolazi uz pisač, Device Manager je imao sledeći izgled:
Device Manager
I dok je Nero i dalje tvrdio da je maksimalna brzina snimanja i dalje 12x (što ruku na srce i jeste tačno🙂), dotle je Nero InfoTool pravilno pokazivao smanjene performanse JackRabbita:
Ahead Nero 5.5.9.0
Nero InfoTool 1.02
Sve ovo je dovoljan pokazatelj da je ovaj snimač prevashodno namenjen korišćenju sa FireWire interfejsom. Iz tog razloga, ceo naš dalji test je urađen korišćenjem baš ovog interfejsa.
Snimanje CD-R diskova
Ponuđene brzine snimanja CD-R diskova
Na grafikonu fiktivnog snimanja u Nero CD Speedu se može videti
da JackRabbit koristi CLV režim snimanja, što se moglo i očekivati s obzirom
na maksimalnu brzinu snimanja od svega 12x. Sa druge strane, malo nas je iznenadilo da JackRabbit rapsolaže sasvim solidnim
izborom brzina snimanja, što i nije običaj kad su u pitanju eksterni pisači.
Snimanje CD-R @12x: 8′ 02″
Overburn Svi programi za identifikaciju funkcionalnosti uređaja su prijavili prisustvo overburn funkcije. Nažalost, overburn je ograničen na klasičanu “krađu” još kojeg MB na standardnim CD-ovima (650MB ili 700MB), dok JackRabbit u potpunosti ne podržava 90- i 99-minutne diskove, kako pri snimanju, tako ni pri čitanju.
Snimanje CD-RW diskova
Ponuđene brzine snimanja CD-RW diskova
Snimanje CD-RW @8x: 10′ 6″
Dobijeni rezultat se uklapa u specifikaciju od 8x, a treba naglasiti da je za brzo formatiranje RW diska bilo potrebno 42 sekunde, dok je potpuni format trajao 10 minuta i 14 sekundi.
Kao manu, ovde ćemo navesti da se pisač bunio kad smo ubacili CD-RW disk kapaciteta 700MB. Naime, od nekoliko puta koliko smo pokušali da nateramo pisač da prihvati “veliki” RW disk, JackRabbit je svaki put odbijao saradnju.
Snimanje CD-RW diskova u packet writing formatu Ako je eksterni pisač zbog nečega atraktivan, onda je to svakako snimanje RW diskova u packet writing formatu. Nažalost, “Zekonja” nema implementiranu podršku za Mt. Rainier format, te se mora koristiti stariji, nestandardizovani, format paketnog pisanja.
Packet writing je metod formatiranja RW diska, tako da je RW disk moguće koristiti kao disketu, tj. omogućeno je pisanje i brisanje iz običnog file menadžera.
Philipsovom “Zecu” je bilo potrebno 7 minuta i 55 sekundi za snimanje 456MB podataka, tj. prevedeno u brzine – 6.55x, što je veoma dobar rezultat imajući pre svega u vidu da se radi o 8x RW pisaču.
Završna reč o snimanju Pri snimanju diskova, kao i pri bilo kojem radu, Philips JackRabbit generiše izuzetno veliku količinu toplote. Posle rada od svega 15-ak minuta, pisač postaje toliko vruć da je problem držati ga u ruci. Pri snimanju smo primetili i lagano vibriranje celog pisača, mada gumeni odbojnici sa donje strane ublažuju vibriranje koliko je moguće.
Treba napomenuti da je kod eksternih pisača praktično neizvodljivo implementiranje
neke bolje anti-vibracione zaštite unutar samog pisača, tj. nemoguće je prenositi
vibracije na spoljni “oklop” kao što se to radi kod internih pisača. O C1 greškama C1 greške su male, tj. slučajne greške na samom disku. C1 greške nastaju zbog brojnih razloga, koji se mogu podeliti u dve grupe: fizičke probleme (disk/pisač asimetrija, prašina ili prljavština na disku) i probleme zbog tehnologije snimanja pisača. Pošto su C1 greške koje pripadaju prvoj grupi minimalne i obično učestvuju sa znatno manje od 10% u ukupnom zbiru C1 grešaka (naročito kod tek snimljenih diskova), uzima se da prosečan broj C1 grešaka onda u potpunosti zavisi od kvaliteta snimanja testiranog pisača. Iako je maksimum dozvoljenih C1 grešaka 220 po sekundi, smatra se da je disk solidno snimljen ako je nivo grešaka ispod 10.
Verbatim DataLife Plus 40x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
PHILIPS JackRabbit
12x
463″
3,194
Ritek 40x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
PHILIPS JackRabbit
12x
462″
4,019
Princo (blue) 48x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
PHILIPS JackRabbit
12x
463″
4,777
Princo (green) 40x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
PHILIPS JackRabbit
12x
465″
5,455
Po pitanju kvaliteta, minus ćemo uputiti nešto lošijem kvalitetu snimanja 700MB CD-R diskova, pošto ti diskovi snimljeni na JackRabbitu imaju lošu čitljivost poslednjih 30-ak MB. Ovo se ne vidi na grafikonima C1 grešaka, pošto se pri merenju koriste 650MB diskovi.
Čitanje CD-R diskova (80 min.)
Spin Up/Down Times
5,38 sec / 4,17 sec
Disc Load Time & Disc Recognition
Time
15,66 sec
JackRabbit definitivno ima problema sa 700MB diskovima, kako pri snimanju, tako
i pri čitanju. Čitanje CD-RW diskova
Disc Load Time & Disc Recognition
Time
15,41 sec
Čitanje CD-RW diskova u packet writing formatu
Čitanje audio diskova
Spin Up/Down Times
7,05 sec / 1,13 sec
Disc Load Time & Disc Recognition
Time
14,37 sec
Nero CD Speed 1.0: Advanced DAE Quality Test
Završna reč o čitanju JackRabbit je kao čitač ostavio odličan utisak, ali samo kad se ne koriste 700MB diskovi. Svi postignuti rezultati su odlični, a naročito brzina čitanja RW diskova u packet writing formatu koja iznosi 22x. Interesantno je da je brzina ripovanja audio diskova po specifikaciji 24x, a da je JackRabbit na kraju diska dostigao i celih 26,22x, i to uz održavanje odličnog kvaliteta ripovanog materijala.
Posebnu pažnju treba obratiti na vremena traženja, kao i na zauzeće procesora. Naime, vremena traženja su bila ista u slučaju audio i CD-R diskova, a znantno niža su bila pri radu sa RW diskovima. Isto tako smo stalno, za zauzeće procesora pri 1x čitanju audio i CD-R diskova, dobijali porilično visoke vrednosti, dok se ista stvar nije dešavala cd RW diskovima.
Zaključak Ovakav proizvod, naravno, interesuje pre svega onog koji ima potrebu za posedovanjem pisača pri radu sa više različitih računara. Sa druge strane, Philipsov JackRabbit cilja i drugu grupu ljudi koji bi da slušaju audio i MP3 diskove, a da pri tom nisu vezani za sam računar. Nekome će se cena “Velikog zeca” od 200+€ učiniti previsokom, ali za ono šta dobijate, a to je mobilnost i univerzalnost, to i nije mnogo.
Što se tiče naše lične preporuke, JackRabbit holandskog proizvođača ima sve naše simaptije.
Uređaj za potrebe testiranja ustupio SINTEH