Delimir Tasić Pinnacle PCTV Stereo”Pinnacle Systems” je na našem tržištu vrlo dobro zastupljen zahvaljujući svojim brojnim proizvodima, solidnom kvalitetu i sada već dugoj tradiciji. Iako proizvode pre svega kartice za video editing, ne zaboravljaju ni potrošačko tržište tj. kućne korisnike. Danas se može reći da smo jako blizu momenta kada će TV kartice biti nešto što se podrazumeva u svakoj konfiguraciji PC računara – kao i svojevremeno zvučna kartica. Naime, već sada je uočljiv trend proizvodnje multimedijalnih računara renomiranih proizvođača koji u sebi integrišu celi kućni multimedijalni centar (npr. na našim stranama predstavljeni MSI Mega PC). Takođe, svaki veći proizvođač grafičkih kartica ima u ponudi i TV kartice (ASUS, MSI, Leadtek, ATi sa svojim partnerima, InnoVision itd…), a postoji i veliki broj kompanija koje proizvode TV kartice i razne druge računarske dodatke, a koje nisu toliko poznate kao najveće firme koje se bave proizvodnjom grafičkih kartica i matičnih ploča. Da stvar bude još bolja, najnoviji modeli lap-top računara najviše klase (npr. Toshiba Satelitte modeli) imaju u sebi integrisane TV tunere. Ako bismo malo odlutali iz sveta računara i pogledali mobilnu telefoniju, mogli bi da konstatujemo da i u tom domenu možemo da uočimo trend integracije što više funkcija u jedan uređaj od kojih je funkcija gledanja TV programa takodje značajna (npr. Samsung mobilni telefoni).
“Pinnacle” je na tržište TV kartica ušao preuzimanjem nemačke firme “mIRO Media” koja je proizvodila, na našem tržištu izuzetno popularne, PCTV kartice. U početku su koegzistirala dva modela: PCTV i PCTV Pro, da bi danas u ponudi imali znatno veći broj modela. PCTV Stereo je očigledno odgovor kompanije “Pinnacle” na žestoku daleko-istočnu konkurenciju, koja uspeva da ponudi znatno bolje izbalansirane proizvode koji se kvalitetom i bogatstvom funkcija ravnopravno nose sa, do sada, neprikosnovenim PCTV uređajima. Svedoci smo da je danas apsolutni standard na svim jeftinim karticama ono što je do skoro bila ekskluziva skupljih modela. Naime velika većina kartica nudi kao standard radio prijem, stereo zvuk i teletekst, uz neizostavni daljinski upravljač. Takvi modeli koštali su kao i najslabiji model kompanije “Pinnacle” koji nije posedovao ništa osim TV prijema i teleteksta (tzv. PCTV Rave). Svestan tih činjenica “Pinnacle” je ponudio karticu koju danas imamo na testu. Da li su vrhunski kvalitet i dodatna funkcija stereo prijema, uz renomirano ime ispisano na karti, dovoljni razlozi da kartica koja se isporučuje sa jednim CD-om, tananim upustvom i bez daljinskog upravljača porazi na tržištu modele kompanija Leadtek, ASUS, MSI, ATi pokušaćemo da razjasnimo u narednom tekstu…
Pinnacle PCTV Stereo Karticu smo na test dobili u standardnoj ambalaži za ovaj tip proizvoda. Sama ambalaža se ne razlikuje previše od one u kojoj dolazi PCTV Pro. Jedino je nijansa TFT monitora nacrtanog na kutiji drugačija i naravno opšti podaci koji su ispisani na ambalaži, a po kojima se te kartice međusobno razlikuju. Iako je kutija prilično velika, to očigledno ne mora da znači i da je sadržaj paketa bogat…
To najbolje pokazuje PCTV Stereo u čijem se paketu, osim same kartice, nalazi šturo upustvo za instalaciju, audio kablić i CD sa drajverima verzije 5.5 i ništa više. Posle nekih modela TV kartica, sa pravom, smo se zapitali nisu li ljudi iz “Pinnacle-a” nešto zaboravili ? Takođe, valja napomenuti da se uz karticu ne isporučuje daljinski upravljač. Verovatno ćete se začuditi…tačno, kompanija Pinnacle privremeno je obustavila isporuku daljinskih upravljača do momenta izbacivanja nekog novog modela. Stariji modeli su se priključivali na serijski port koji i definitivno broji svoje poslednje dane, tako da Pinnacle užurbano radi na novom modelu koji će se povezivati preko USB porta…
Sama kartica je drugačija u odnosu na PCTV kartice koje smo do sada imali prilike da vidimo. Prvo što upada u oči, jeste boja štampane ploče. Po ugledu na neke proizvođače grafičkih kartica (ATi, MSI, Gainward…), “Pinnacle” je odlučio da iskoristi štampanu ploču koja je prelakirana crvenim lakom. Ukoliko se secate, svojevremeno je na našem tržištu mogao da se nađe APAC TV Tuner koji je bio identične, crvene, boje baš kao i PCTV Stereo. Na samoj kartici nema previše razlike u odnosu na PCTV Pro model, ako posmatramo raspored komponenti.
Najveći deo kartice zauzima digitalni tuner koji ovog puta prima samo TV signal, dok radio funkcija, kao što smo već rekli, nije implementirana. Ako posmatramo konektore koji su prisutni na kartici uočićemo prisustvo antenskog ulaza, audio ulaza, kompozitnog video ulaza i S-Video ulaza. Pored eksternog audio izlaza, na karticu je dodat i interni audio izlaz, ali prateći kablić, nažalost, nije isporučen uz karticu…
Kao i svaka PCTV kartica i ova je organizovana oko Conexant BT878A čipa o kome smo već opširno pisali prilikom testa Pinnacle PCTV Pro kartice, pa se ovog puta na njegovim osobinama nećemo zadržavati. Kao što se iz samog naziva proizvoda može naslutiti, kartica podržava stereo prijem TV signala i kao takva ima na sebi dodatnu elektroniku u vidu Micronas MSG 3410G čipa, koji se brine o stereo zvuku. Uopšteno gledano kartica je kvalitetno izrađena, a u prilog tome ide i natpis na poleđini kartice…
Radi preglednosti sve karakteristike ćemo sažeti u tabelu…
Veza sa računarom
PCI slot
Audio/Video dekoder čip
Conexant BT878A
TV Tuner
digitalni
Daljinski upravljač
Ne
Video ulaz
S-Video + Činč (eksterni)
Video izlaz
Ne
Audio ulaz
Ne
Audio izlaz
Eksterni i interni
Stereo TV prijem
NICAM Stereo
Radio prijem
Ne
Teletext
Da
Max. rezolucija – prikaz
720 x 576
Max. rezolucija – grebovanje
720 x 576
Kompresija
Softverska
Dodatni softver
Pinnacle Studio 8.4 (30-Day Trial)
Instalacija Posle mlakog utiska koji je na nas ostavio propratni paket, ubacili smo karticu u računar. Proizvođač kao minimalnu konfiguraciju preporučuje sledeći sistem… – Pentium II 450 MHz ili Celeron 600 MHz – 128 MB sistemske memorije – DirectX 8 i grafička kartica sa podrškom za rezoluciju 800×600 u HiColoru ili višu – Zvučna kartica – Miš, CD-ROM uređaj i jedan slobodan PCI 2.1 slot – Operativni sistem Windows 98/98SE/Me/2000/XP A naš test sistem imao je sledeće karakteristike…
Procesor
AMD Athlon™ XP 2200 MHz (200 x 11)
Matična ploča
Abit NF7-S rev. 2.0
Memorija
256 MB Kingston VR PC2700/DDR333
Hard Disk
Maxtor DiamondMax9+ 80 GB
Video Karta
Gigabyte Maya II Radeon 9000 Pro
Zvučna karta
Creative Labs Sound Blaster Live! 5.1 Player
CD-RW uređaj
LG GCE 8400B
Napajanje
Chieftec Scorpio TX-10-BD – 360w PFC
Monitor
Samsung SyncMaster 957DF
Operativni sistem
Windows XP Professional (SP1, DirectX 9a)
Ostalo
nVidia NForce 2.78; ATi Catalyst 3.6
Drajvere i prateće aplikacije sa PCTV CD-a smo instalirali u celosti i na našem desktopu pojavile su se nove ikonice pomoću kojih se startuje PCTV Vision, Webtext i Studio 8. Osim tih aplikacija, u paket je uključena i oslabljena verzija programa za video efekte pod imenom Hollywood FX 4.6. Radi se o poznatom programu koji u sebi sadrži solidnu kolekciju kvalitetnih video efekata. Nakon što se sve aplikacije i prateći drajveri instaliraju dočekaće vas PCTV Assistant koji će proveriti da li je ceo tok instalacije protekao kako treba…
Ukoliko je instalacija na nekom mestu zakazala, PCTV Assistant može biti koristan, jer će ukazati u kom delu sistema je problem; kako biste kasnije pošto nedostatke otklonite, bili u mogućnosti da obezbedite pravilan rad PCTV kartice i pratećeg softvera. Na ovom mestu treba reći i to da su drajveri koje smo dobili uz karticu najnoviji koji postoje u trenutku pisanja ovog teksta i numerisani su brojem 5.5. To je još jedna potvrda da je kartica koju predstavljamo ovom prilikom skoro izašla iz proizvodnih pogona kompanije “Pinnacle”. Takođe, drajveri verzije 5.5 su ispeglani od većine bagova i generalno gledano dobro rade uz sitnije nedostatke o kojima će kasnije biti reči. Valja napomenuti ovom prilikom da je na support forumu “Pinnacle-a” bilo dosta priče o nekompatibilnosti PCTV kartica i NForce 2 matičnih ploča. Kako postoji više revizija PCTV kartica, novije rade korektno na NF2 pločama, mada mi na ABIT NF7-S 2.0 matičnoj ploči (nVidia NForce 2 400 Ultra čipset) nismo imali problema ni sa starom verzijom kartice (prepoznaje se, između ostalog, po velikom analognom tuneru na sebi), a ni sa ovom – najnovijom.
Softver
Nakon što (nadamo se uspešno) instalirate karticu u računar verovatno ćete startovati PCTV Vision aplikaciju koja je osnovna aplikacija za gledanje TV programa u slučaju PCTV kartica. Iako se tokom vremena Vision menjao, mišljenja smo da je konačno uspeo da uhvati korak sa mogućnostima koje nude moderni računari i konkurencija. Osim gledanje TV programa, Vision će Vam, u simbiozi sa PCTV karticom, omogućiti snimanje video fajlova u realnom vremenu na Vaš HDD u nekom od popularnih formata. Naravno, snimanje u npr. MPEG1 nije isto što i snimanje u MPEG2. MPEG2 se, pored toga što nudi viši stepen kompresije, odlikuje i većom hardverskom zahtevnošću. Da se ne bi iznenadili kada kupite karticu i ustanovite da Vaš sistem nije u stanju da snima u željenoj rezoluciji, prilažemo Vam tabelu u kojoj su prezentirani, od strane proizvođača određeni, hardverski zahtevi za određene formate snimanja…
Brzina procesora
Format za video snimanje
Timeshifting format
MPEG1 352×288 (Video CD)
MPEG2 480×476 (SuperVideoCD)
MPEG2 720×576 (DVD)
MPEG1 352×288 (Video CD)
MPEG2 480×476 (SuperVideoCD)
Pentium III – 700 MHz
x
Pentium III – 1 GHz
x
x
x
Pentium 4
x
x
x
x
x
Naravno, priča se na ova dva formata ne završava, već je omogućeno i definisanje korisničkih parametara snimanja. Na žalost, za razliku kartica drugih proizvođača, definisanje custom profila nije u potpunosti prepušteno korisnicima. Tako će npr. izbor DivX 😉 codeca rezultovati nemogućnošću izbora bilo koje rezolucije osim 384×288. Iako je to možda dovoljno, lepo bi bilo da je omogućena i puna PAL rezolucija (720×576). Doduše to bi zahtevalo mnogo hardverskih resursa…
Ipak, pre bilo kakvog snimanja moraćete da pronađete kanale koji su dostupni u kablovskoj mreži, a to možete uz pomoć Vision softvera uraditi automatski ili ručno. Osetljivost prilikom pretrage kanala i nije baš velika (postoji mogućnost regulacije), tako da su neki kanali (uglavnom oni sa slabijim signalom) jednostavno preskočeni, pa su morali biti dodati ručno u spisak kanala. Svakom pronađenom kanalu moguće je odraditi fine-tuning i tako ga što bolje podesiti…Takođe, odmah možete i izršiti podešavanje parametara slike, kao što su boja, kontrast i osvetljenje – lako i brzo.
Već smo rekli da je novina kod ove kartice, u odnosu na običan PCTV TV Tuner, mogućnost prijema stereo zvuka. Zbog toga se na tabu koji se odnosi na audio podešavanja sa desne strane mogu uočiti opcije kojima se biraju karkakteristike stereo zvuka ili preko kojih se zvuk prebacuje u mono režim. Takođe, smo već spominjali da domaće stanice ne emituju stereo zvuk, pa će vam on koristiti jedino ako ste ljubitelj satelitskih inostranih kanala…
Od ostalih podešavanja prisutna su podešavanja za timeshifting opciju, zatim podešavanja opcije channel surf (brzi pregled svih dostupnih kanala) i sl…
Osim tih osnovnih stvari, Pinnacle je u verzji 5.5 dodao i nekoliko sitnica koje će vam olakšati rad kao što je npr. Channel manager koji će bekapovati vaša podešavanja za kanale kako ne biste svaki put kada deinstalirate aplikaciju (npr. prilikom upgradeovanja na noviju verziju) morali ručno da podešavate sve kanale…
Slike i video zapise možete snimati i direktno iz Vision aplikacije dok gledate TV program. U tom slučaju će se svi fajlovi snimati u poseban direktorijum na hard disku (možete i sami odrediti putanju do direktorijuma), a radi veće preglednosti ubačena je i opcija kreiranja galerija sa screenshotovima za video klipove i za statične slike. Takođe, direktno iz Vision-a, ukoliko posedujete rezač, možete narezati VCD/SVCD/DVD disk što je, priznaćete, zgodna opcija…
WebText je druga aplikacija koja je ponuđena u cilju iskorišćenja svih dostupnih mogućnosti PCTV Stereo kartice. Ovom prilikom ne možemo, a da ne pohvalio kompaniju “Pinnacle” zbog truda koji su uložili i zbog inventivnosti u načinu rada sa teletekstom. Naime, ceo proces čitanja teletext stranica odvija se onako kako ste navikli dok surfujete Internetom – preko web browsera. Osim bazičnih funkcija kao što je keširanje stranica, ovde je omogućena detaljna pretraga sadržaja teletekst stranica po ključnoj reči, snimanje stranica u HTML format i sl…Inače da bi teletext uopšte radio iz browsera, programeri iz “Pinnacle-a” su morali da napišu i program koji će podizati lokalni server preko kojeg će se podaci iz TV signala distribuirati u WEB browser…
Osim standardnih drajvera koji su neophodni za rad PCTV kartice, i PCTV Stereo kao i PCTV Pro, donosi u paketu i TWAIN drajver koji omogućava da snimate slike kao da radite sa skenerom, a ne sa TV karticom…Prednost ovakvog načina snimanja slika smo već prezentirali prilikom našeg testa PCTV Pro karte, a ovom prilikom ćemo reći da se preko TWAIN drajvera može upravljati osnovnim parametrima slike kao što su kontrast, boja i osvetljenje, ali je moguće birati i nivo oštrine slike, kao i interpolaciju sa rezlolucije 768×576 na čak 3840×2880. Takođe moguće je uključiti i deinterlace filter, koji je od posebne koristi prilikom snimanja ekrana na kome se emituju sadržaji sa brzim pokretima i sl. (npr. sportski prenosi itd…)
Prateći softver
Pinnacle, kao kompanija koja se prevashodno bavi izradom opreme za Video Editing, ima bogato iskustvo i u pisanju softvera za te svrhe. Njihov program Studio je poznat po svojim mogućnostima i kvalitetu. Samim tim, kao logicno rešenje, nameće se isporuka Studio aplikacije u paketu sa PCTV karticama. Dok je bio aktuelan Windows 98 i Me uz PCTV kartice se isporučivao Studio 7, da bi kasnije, sa pojavom Windows 2K i XP sistema, Pinnacle bio primoran da isporučuje novu (i znatno moćniju) verziju aplikacije tj. Studio 8. Nažalost, Pinnacle prilično ceni svoj Studio softver, pa tako uz karticu isporučuje samo tzv. trial verziju koja, iako potpuno funkcionalna, vaše zadovoljstvo u radu sa njom ograničava na 30 dana. Pinnacle Studio koji smo dobili na CD-u zajedno sa PCTV Stereo karticom nosi oznaku 8.4 i predstavlja jednu od novijih verzija (postoji i verzija 8.6). Prilikom startovanja, aplikacija će vas podsetiti da koristite trial verziju i da, ukoliko želite, treba da posetite “Pinnacle-ov” sajt i kupite licencu…
Ne možemo, a da ne prokomentarišemo, da svaki drugi ozbiljniji proizvođač nudi potpuno funkcionalnu aplikaciju pomoću koje možete da sredite sebi drage snimke i da ih tako obrađene narežete na optički disk (DVD ili CD). Navedimo samo primer “Leadtek” i “ASUS” TV kartica, koje dolaze sa zaista bogatim pratećim paketom… Sam Studio 8 ima u sebi inkorporirano mnoštvo efekata bilo da se radi o izradi titlova ili o prostim tranzicijama između scena u okviru video klipova. Rad je intuitivan i jedostavan (za razliku od npr. Sonic Foundry Vegas-a ili Adobe Premiere-a). Takođe, Studio 8, karakteriše i veoma lepo i moderno dizajnirani korisnički interfejs što je već postalo u neku ruku, i zaštitni znak kompanije “Pinnacle”.
Studio 8 će Vam omogućiti i da grebujete video materijal, kreirate gotove DVD, SVCD i VCD diskove, konverziju fajlova iz jednog formata u drugi (takođe za tu svrhu može poslužiti i Pinnacle TRex o kome smo pisali prilikom testa Pinnacle PCTV Pro kartice), i mnoštvo drugih opcija…
Ukoliko Vam efekti koji su implentirani u Studio aplikaciju nisu dovoljni, možete koristiti i Hollywood FX program kompanije Pinnacle, koji donosi efekte vrhunskog kvaliteta…
Utisci o radu Na kraju dolazimo do najbitnije stavke, a to je ponašanje kartice u realnom radu. Tu slobodno možemo reći da nismo u potpunosti zadovoljni. Pre svega, digitalni tuner koji je implementiran na kartici je prilično osetljiv po pitanju jačine signala. Na pojedinim kanalima koji su na UHF području pojavljivale su se vertikalne linije koje su prilično ometale normalno praćenje sadržaja na ekranu. To doduše nije ekskluzivitet PCTV kartice, već manje-više uobičajena pojava kod svih PCI TV kartica, ali ovde je to bilo posebno izraženo. Signal smo uporedili sa starim modelom PCTV kartice i sa Leadtek A180TDH Cinema karticom. Dok je stari PCTV imao neprijatne linije, ali u manjoj meri nego PCTV Stereo, Leadtek-ova kartica je bila u potpunosti imuna na taj problem. Zbog toga smo skloni da pomislimo da je problem u PCI magistrali, jer PCTV kartice kao i sve ostale add-on TV kartice funkcionišu poreko PCI magistrale. Da bismo vam ilustrovali kako izgleda neprijatna pojava interferencije, priložićemo dva primera. Crvenom strelicom označen je početak polja na kome se javljaju linije…
Sledeća stvar koja prilično iritira, jeste spora promena kanala i odziv na komande. Naime, kanali bi se menjali tek posle sekunde od pritiska dugmeta na daljinskom upravljaču, a opcija channel surf (brza smena sadržaja kanala u matrici prozvoljnih dimenzija) je zbog tromosti TV tunera bila neupotrebljiva…
Kao što vidite sa priložene slike, isti sadržaji su se ponavljali na umanjenim slikama usled nemogućnosti dovoljno brze promene kanala. Ova opcija je radila besprekorno na staroj PCTV kartici koju autor teksta inače ima u svom računaru. Ipak, svetla tačka PCTV Stereo kartice je slika. Kvalitetom slike PCTV stereo može potpuno ravnopravno da se nosi sa skupljom PCTV Pro karticom (što je i logično jer su u pitanju iste kartice, samo što PCTV Stereo ne omogućava i radio prijem). Da bismo Vam ilustrovali kvalitet slike, i ovog puta priložićemo malu galeriju screenshot-ova sa nekoliko TV stanica…
Jasno je uočljiva degradacija kvaliteta slike na kanalima koji imaju slabiji nivo signala, ali i solidan kvalitet u slučaju kanala čiji je signal adekvatne jačine. Ipak mišljenja smo da je Leadtek A180TDH Cinema kombinovana VGA+TV kartica koju smo takođe testirali, po ovom pitanju dosta bolja, pa se snalazila i sa niskim nivoom ulaznog signala podjednako dobro kao i sa jakim signalom. Što se tiče ostalih opcija, sve je radilo kako treba pa je i snimanje u MPEG2 format i naknadna konverzija u DivX 😉 davala solidne rezultate. Naravno, kvalitet snimka zavisiće i od nivoa ulaznog sinala, a naša preporuka je da, ukoliko želite da budete potpuno zadovoljni sa PCTV karticom, obezbedite jači signal. Zaključak PCTV opstaje na tržištu sve ove godine, pre svega, zahvaljujući neospornom kvalitetu i odličnom softveru, ali i slaboj konkurenciji. Ipak, ni konkurencija ne miruje, već korača krupnim koracima ka tronu na kome sedi PCTV. Ako uporedimo PCTV kartice sa konkurencijom možemo konstatovati da razlike više nisu toliko drastične i da se stroga kupovina PCTV modela ne nameće kao imperativ onima koji hoće kvalitetnu TV karticu. Naravno, PCTV je kartica neospornog kvaliteta, ali ne možemo da, u vreme kada se drugi proizvođači prosto utrkuju ko će ponuditi više opcija, kao pobednika proglasimo karticu koja nema nijednu od opcija koje nudi konkurencija. PCTV Stereo može biti zgodno rešenje za one korisnike kojima je potreban TV prijem i koji planiraju da TV program gledaju dok sede za računarom, jer PCTV Stereo ne poseduje daljinski upravljač. Stereo prijem je lepa opcija, ali u našim uslovima totalno nepotrebna, tako da je situacija po PCTV Stereo još gora. Svi oni koji se ne zadovoljavaju samo kvalitetnom kartom i solidnim osnovnim softverom, potražiće model nekog drugog proizvođača, kod kojih su opcije tipa radio prijem i daljinski upravljač standardna ponuda. Svi ostali korisnici mogli bi biti zadovoljni PCTV Stereo karticom, posebno ako prate inostrane satelitske kanale, ali isto tako neće biti nezadovoljni ni bilo kojom drugom kvalitetnom karticom koje se mogu naći na našem tržištu. Distributer Pinnacle proizvoda za SCG je kompanija “Sinteh”