Nebojša Todorović
Test: PowerColor Radeon HD 7870 2GB
PowerColor Radeon HD 7870 nosi sa sobom jedno veliko iznenađenje, iako se radi o grafičkoj karti koja je gotovo identična AMD-ovom referentnom rešenju. Radi se o ceni koja iznosi svega 29.000 dinara i praktično je prvi sledeći model ove oznake skuplji oko pedest evra što PowerColor-ov model čini izuzetno atraktivnim kada ga spazite u cenovniku, što nas je naravno i zaintrigiralo. Da li je jeftiniji iz nekog razloga ili je samo vesnik trenda koji nas očekuje u narednih nekoliko meseci, možete pročitati u nastavku testa…
PowerColor nije forsirao velike kutije i pakovanja, već je prilično efikasno iskoristio prostor i može se reći da je sve nekako “kompresovano”. Spisak dodatne opreme je prilično kratak, ali je sve što je neophodno prisutno. U kutiji ćete, pored same kartice, naći i uputstvo, disk sa drajverima, kao i nekoliko video adaptera. Drago nam je da vidimo da su uključeni HDMI to DVI, kao i miniDP to DisplayPort koji će vam znatno olakšati konekciju sa monitorom u određenim slučajevima. Na ovaj način smo pokrili kompletan sadržaj kutije.
PowerColor deli svoje karakteristike, kada je rashladni sistem u pitanju, sa referentnim modelom. To znači da upošljava veliki kuler koji pokriva kompletnu štampanu ploču, a njegov crno-crveni plastični oklop formira vazdušni tunel. Jedina vizuelna razlika u odnosu na referentnu verziju je nalepnica sa logoom kompanije i oznaka “HD 7870” koja pomalo bode oči. Crveni ventilator u obliku turbine nas je od starta upozoravao da bi mogao biti bučan, što je česta karakteristika AMD-ovih referentnih modela, ali smo se onda setili da se kod ranije testirane kartice zapravo pokazao kao prilično efikasan.
Prilikom skidanja kulera otkrili smo da je rashladni profil izrađen dobrim delom od bakra, a pritom mislimo na bazu i heatpipe-ove. Rebra rashladnog tela su izrađena od aluminijuma i gusto su raspoređena, a karta nas je iznenadila, po drugi put, svojom masivnošću. Oko hladnjaka grafičkog čipa se nalazi i crni aluminijumski okvir koji prekriva memorijske čipove što je dobra vest, s obzirom da ih mnogi proizvođači prepuste same sebi.
Štampana ploča na sebi krije AMD-ov grafički procesor iz Southern Island porodice, a radi se o Pitcairnu. Ovaj GPU je izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu, što je ujedno i najmodernija litografija za grafičke čipove u ovom trenutku. Poseduje sve aktuelne podrške, kao i ostatak SI familije, kao što je DirectX 11.1, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.2, ali i Eyefinity druge generacije. Ništa nije izostavljeno zbog toga što AMD forsira da sve tehnologije i podrške budu prisutne od “low-end” do “high-end” segmenta što je naravno za svaku pohvalu. Pitcairn(XT) se bazira na GCN arhitekturi i poseduje svih 1280 Stream procesora, 80 teksturnih i 16 ROP jedinica.
Okružuje ga osam memorijskih čipova koji formiraju 256bitnu memorijsku magistralu. Čipove je potpisala Elpida, a radi se o brzoj GDDR5 memoriji koja je deklarisana za rad na 1250MHz što je efektivnih 5GHz.. Izbor Elpide je pomalo čudan, jer se većina proizvođača odlučuje na memoriju kompanije Samsung ili Hynix. Ipak, njene deklarisane vrednosti sasvim odgovaraju specifikaciji karte, jer je to iznad vrednosti od 1200MHz koju je propisao AMD za Radeon HD 7870 GHz edition. Ukupan kapacitet memorije iznosi 2GB, što je u kombinaciji sa širokom magistralom i velikom frekvencijom više nego dovoljno za klasu kojoj ova karta pripada.
PowerColor Radeon HD 7870 2GB – Nastavak
Naponska jedinica je praktično identična referentnom modelu i s obzirom na to kojoj klasi pripada ova karta, može se reći da je petostepeno filtriranje napona prema grafičkom čipu sasvim adekvatno. PowerColor je koristio isključivo oklopljene kondenzatore, kao i zavojnice, a tokom testiranja nismo imali priliku da čujemo nikakvo zujanje ili pištanje zavojnica, iako testiramo hardver na otvorenoj platformi.
Da biste napajali ovu grafičku kartu biće vam potrebna dva 6pin molex konektora, a TDP od 175 vati je zvučao sasvim razumno, dok za svega 20W više NVIDIA nije predstavila GeForce GTX 680, tako da stav o velikoj eneregetskoj efikasnosti nove AMD generacije ne možemo suditi na isti način, nakon predstavljnja Keplera, ali ipak imajte u vidu da je sa cenom koju po kojoj je PowerColor ponudio HD 7870, efikasno učinio da ne uzmemo ovoj karti potrošnju za zlo.
Što se video izlaza tiče, proizvođač je pokrio sve bitne stavke, pa ćete na prednjoj strani naći po jedan dual-link DVI i HDMI 1.4a, kao i dva mini DisplayPort izlaza. Uz odgovarajuće adaptere koje dobijate u pakovanju, funkcionalnost je dodatno proširena, pa sumnjamo da će iko imati bilo kakve zamerke.
Na gornjoj ivici PCB-a je smešten i CrossFireX konektor, što znači da možete napraviti multi-GPU konfiguraciju sa još jednom grafičkom kartom, ukoliko budete smatrali da vam je u nekom momentu ponestalo performansi.
Što se frekvencija tiče, PowerColor nije imao nikakve izlete u fabrički overklok, pa su vrednosti prekopirane u odnosu na one koje je AMD propisao kao referentne. Dakle, GPU radi na 1GHz što ujedno i opravdava tome što nosi oznaku “GHz edition”, dok je memorija podešena na 1200MHz, što efektivno iznosi 4,8GHz čime je obezbeđen memorijski “bandwidith” od 153,6GB/s.
Rezultati 1. deo
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI Radeon HD 7970 Lightning, PowerColor Radeon HD 7870
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 12.6
Rezultati 2. deo
Rezultati 3. deo
Utisci i zaključak
Nakon dužeg “igranja” sa ovom grafičkom kartom, možemo reći samo da je zaslužila mnogo razloga za preporuku. Overklok margina se pokazala izuzetno bliskom onoj koju su ostvarila i dva “fensi” modela kompanije ASUS i Gigabyte čiji su kulerii izgledali daleko uverljivije. Maksimalna stabilna vrednost za GPU je bila “okruglo” 1200MHz uz napon od 1,24V što zaista nije mnogo.
Memorija je ipak, realno gledano, pripadnik “Tier 2” čipova, s obzirom na to da se PowerColor odlučio na Elpidu, pa je i margina bila nešto niža u odnosu na prosek, ali ništa što bi moglo da se uzme kao bitno tokom konačnog ocenjivanja karte. Sve u svemu, efektivnih 5,6GHz je više nego dovoljno, jer smo prilično sigurni da od većeg bandwidith-a GPU ne bi imao previše benefita, a ubrzanje koje smo mi dobili je iznosilo nekih 10-ak procenata.
PowerColor Radeon HD 7870 deli svoje karakteristike sa referentnim modelom kada je u pitanju hlađenje, pa su nasleđene i mane koje je imala ta verzija. Buka nije problem najveći deo vremena ukoliko koristite klimu u ovim vrelim letnjim danima, međutim na spoljnih 38 stepeni celzijusa, hlađenje ove karte ćete definitivno čuti tokom dugih sesija igranja kada će opterećenje na duže staze dovesti ovu kartu do maksimalnog 73. podeoka celzijusove skale.
Ipak, kuler je sasvim solidan i jedan od boljih referentnih izbora koje smo imali prilike da vidimo u poslednje vreme. Što se samih performansi tiče, one su izuzetno dobre, a kada se u obzir uzme novi odnos cene i performansi, PowerColor dobija ogromnu preporuku. Sumnjamo da trenutno na tržištu postoji model koji može da parira datoj kartici, jer za nekih 250 evra predstavlja zaista sjajan izbor koji ne može da ostane bez nagrade.
Kada se sagledaju svi aspekti ove karte, može se reći da za 250 evra, dobijate mogućnost da igrate svaki od aktuelnih naslova u praktično najvišim podešavanjima, čak i ukoliko imate monitor čija je rezolucija iznad 1920×1080. Ruku na srce, tada se javljaju i najveće razlike u odnosu na Radeon HD 7970, koji ima širu memorijsku magistralu, više memorije i generalno snažniji GPU, ali razlike nisu dovoljne da bi opravdale dodatnu investiciju, ukoliko niste od onih korisnika koji jure rezultat u testovima. Prosto, gotovo sve igre ćete igrati mirno na maksimalnim podešavanjima, za prilično razuman novac, pa ukoliko ne planirate da idete na more ovog leta, već želite da se po povoljnoj ceni naigrate novih AAA naslova, slobodno uzmite PowerColor Radeon HD 7870 u obzir, jer će opravdati uložen novac.
Prednosti:
– Cena
– Performanse
– Solidan overklok
Mane:
– Ume da bude bučna u pojedinim situacijama
Grafičku karticu na test ustupio Emmi.