Prescott vs. Prescott 2M (P4 531 vs. P4 630)

Prescott vs. Prescott 2M (P4 531 vs. P4 630)

Iako su Dual Core procesori kompanije Intel stigli i na naše tržište, ipak ćemo posvetiti još malo pažnje Pentium 4 procesorima. Trenutno su, kada je Pentium 4 linija procesora u pitanju, u opticaju dva jezgra: Prescott i Prescott 2M. Vredi li izdvojiti više novca za Pentium 4 serije 6xx ili je i P4 5xx sasvim dovoljan?

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Prescott vs. Prescott 2M (P4 531 vs. P4 630)

       

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Mogao bi se steći utisak da Intel nikada do sada nije imao tako šaroliku ponudu procesora kao što je to danas slučaj. Tu su Celeron procesori koji su od skoro u potpunosti oplemenjeni EM64T tehnologijom (X86-64) i tako osposobljeni za rad pod Windows XP x64 operativnim sistemom. Iako se misli da je EM64T tehnologija prvobitno stigla kroz Pentium 4 procesore serije 6xx (mi smo tada prikazali model Pentium 4 630), valja navesti da serija 6 nije prva 64-bitna serija P4 procesora. Naime, na tržištu su se mogli, u izuzetno ograničenim količinama, naći procesori oznake 3.2F, 3.4F, 3.6F i 3.8F, a koji su imali uključenu Yamhill tehnologiju. Baziran na Prescott 2M jezgru u to vreme, Pentium 4 6xx je doneo veliku prednost, ako se gleda kroz prizmu 64-bitne podrške. Dodatni megabajt keš memorije nekako je ostao u zapećku kontroverzne EM64T podrške koja je, ako su tačne glasine, od početka bila sastavni deo svakog Pentium 4 procesora, ali je bila skrivena iza kodnog imena Yamhill i naravno isključena.

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Međutim, glavna prednost Pentium procesora serije 6xx danas i više nije tako ekskluzivna, jer je Intel ponudio, znatno jeftinije Pentium 4 procesore serije 5xx sa podrškom za EM64T tehnologiju. Dotični procesori imaju oznaku „1“ u kraju svog model ratinga. Ovom prilikom suprotstavili smo našem starom znancu, Pentium 4 630 procesoru, noviji, ali ipak slabiji, model sa oznakom Pentium 4 531. Oba procesora podržavaju EM64T set instrukcija, što znači da su u potpunosti osposobljeni za rad pod Windows XP x64 operativnim sistemom. Ipak, sa ove vremenske distance, ne možemo reći da je 64-bitni operativni sistem kompanije iz Redmonda „pustio korenje“ na tržištu – korisnici i dalje mahom koriste 32-bitni Windows XP, a x64 se nalazi na hard diskovima retkih entuzijasta i to uglavnom kao sekundarni operativni sistem. Verujemo da je mali broj onih koji primarno koriste x64, pre svega, zbog problema sa drajverima. Punu afirmaciju će X86-64 platforma dobiti promocijom Windows Vista operativnog sistema koji će biti prvi Microsoft-ov OS koji će imati opipljive koristi od 64-bitne podrške, pre svega usled svoje velike zahtevnosti, kako po pitanju grafike, tako i po pitanju tehnologija koje će se nalaziti „ispod haube“. Do tada će svi procesori koji se mogu naći u masovnoj prodaji biti osposobljeni za rad pod 64-bitnim sistemom. AMD je skoro promovisao 64-bitnu liniju Sempr0n procesor, a Intel užurbano i poslednje Pentium 4 procesore iz serije 5xx koji nisu imali podršku za EM64T tehnologiju, menja modelima koji su sposobni za rad u dolazećem softveru.

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Dakle, dilema da li vam je potreban procesor sa 64-bitnom podrškom se više ne postavlja, pošto su svi procesori postali 64-bitni. Prava dilema trenutno je da li je običnom korisniku potreban dual core procesor ili ne. Ipak, imajući u vidu cenu i rasprostranjenost Dual Core procesora iz Intel-a, a posebno AMD-a ni ta dilema nije previše aktuelna. Pa šta onda ostaje? Ostaje pitanje šta odabrati, ako niste u mogućnosti da sebi priuštite neki Dual Core procesor. Ako ste više naklonjeni Intel soluciji onda ćete se sa pravom zapitati da li Pentium 4 6xx vredi više i koliko više u poređenju sa Pentium 4 5xx procesorom. Koliko dodatni megabajt L2 keš memorije zapravo utiče na poboljšanje performansi. Odmah možemo reći – ne puno, ali se ipak oseća, posebno u igrama i pomalo u Office primeni. Eto, ko voli sažeto dalje ne mora ni da čita 🙂

      Prescott 2M – kratko podsećanje

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Prescott jezgro

      Dual Core procesori su veoma jaki u multitasking okruženju ili u slučaju kada se koristi optimizovan softver. Optimizovan je za sada softver za rendering, ali i aplikacije za video konverziju. Programi za Ray Tracing i rendering se mogu u velikom procentu da iskoriste prednosti SMP konfiguracije, a slično se može, ali u nešto manjoj meri, reći i za video konverziju. Iako, će neko navesti kao prednost Dual Core procesora – komforniji rad u operativnom sistemu, iskustvo autora teksta govori da krajnji korisnik u nekoj uobičajenoj upotrebi ne može da optereti oba jezgra u dovoljnoj meri da bi imao koristi od te, za sada, još uvek velike investicije. Ljubitelji video igara nemaju dilemu i trenutno single core procesori predstavljaju bolji izbor. Intel i pored toga, a usled nemogućnosti daljeg povećanja takta svojih procesora, nudi dual core Extreme Edition čipove, čime ih je još više učinio manje privlačnim izborom u poređenju sa Athlon 64 FX procesorima.

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Prescott 2M jezgro

      Prescott 2M jezgro značajno je i po još jednom podatku. Naime, najjači izdanak ove familije, sva je prilika, biće jedan od poslednjih značajnih revizija Pentium 4 procesora (Tejas je još ranije, nažalost, otkazan). Model, Pentium 4 670, koji radi pri taktu od 3.8 GHz i ima 2MB L2 keš memorije, je najviše što je Intel uspeo da uz neke razumne troškove iscedi iz NetBurst arhitekture. Ipak, to ne znači da je Prescott 2M jezgro ispričana priča. Uskoro se očekuje i debi Vanderpool tehnologije. Virtualizacija, oličena u spomenutoj tehnologiji, treba da omogući paralelni rad više operativnih sistema bez gubitka performansi. To će biti lepa nadgradnja Hyper Threading tehnologije i uopšte ne sumnjamo da će biti dobro izvedena na procesoru koji ima tako dubok pipeline kao što je to slučaj sa Prescott (2M) jezgrom. Novi modeli radiće na već, kod Pentium 4 6xx linije procesora, viđenim taktovima od 3.6 i 3.8 GHz, a nosiće model rating 662 i 672. Pomalo konfuzno, ali „ući ćemo u štos“ vremenom. Ostale tehnologije koje su debitovale upravo na Prescott 2M jezgru polako su postale dostupne i u drugim modelima Pentium procesora. Reč je o već spomenutoj EM64T, zatim EIST (Enhanced SpeedStep) i NX-bit tehnologijama. Kako bismo bili ipak precizniji, napomenućemo da je NX-bit tehnologija debitovala na Pentium 4 i Celeron procesorima koji su u model ratingu imali sufiks „J“. Najnoviji procesori zasnovani su na N0 stepingu koji predstavlja dodatno poboljšanje, a koje je posledica implementacije novih mogućnosti po pitanju racionalizacije potrošnje. Kako bi se postigla što je moguće niža potrošnja Intel je implementirao nove tehnologije kao što su Enhanced Halt Mode C1E i Thermal Monitoring 2 koje sačinjavaju spomenuti Enhanced Intel SpeedStep (EIST) . Naime, kao što je i najavio Intel je omogućio SpeedStep tehnologiju i na svojim desktop procesorima, kao što je to učinio i AMD kada je PowerNow! u vidu Cool'n'Quiet sistema implementirao u Athlon 64. Reč je naravno o mogućnosti da procesor dinamički obara radni takt posredstvom množioca i na taj način smanji i radni napon kako bi potrošnja, a samim tim i zagrevanje, bila što manja. U konkretnom slučaju, kod Pentium 4 630 procesora, to i nije velika prednost pošto se kod Prescott 2M jezgra množilac može oboriti najmanje do 14, što znači da će radni takt sa 3GHz opasti na 2.8 GHz što i nije velika razlika. Ipak, kada je u pitanju Pentium 4 670 koji radi na 3.8 GHz razlika nije zanemarljiva. Najznačajnija stvar u celoj priči jeste mogućnost obaranja radnog napona procesora na svega 1.2V. Vredan je pažnje Intel-ov proizvodni postupak koji je omogućio da procesor radi na 2.8 GHz pri veoma niskom naponu tj. 1.2V! Napredniji korisnici će umeti da iskoriste mogućnost obaranja množioca posredstvom BIOS-a ploče (kao kod A64 procesora) i na taj način dobiju veći FSB – kao kod Pentium 4 Extreme Edition procesora koji, u kombinaciji sa nekom i925XE pločom, radi pri 1066 MHz QP FSB-a.

      Pored poboljšanog menadžmenta potrošnje, omogućena je i NX-bit tehnologija (The Execute Disable Bit). Dotičnu tehnologiju smo prvi put imali prilike da vidimo kod Celeron D procesora sa sufiksom „J“ (npr. Celeron D 330J). Reč je o tehnologiji koju je AMD takođe još ranije implementirao pod diskutabilnim imenom “Enhanced Virus Protection” u svojim Athlon 64 i Sempr0n procesorima, a koja onemogućava pojavu buffer owerflow-a što predstavlja omiljeni mehanizam za izvršavanje malicioznog programskog koda tj. virusa. Naravno, od ranije je poznato da je za upotrebu ove tehnologije potreban Windows XP SP2 operativni sistem ili Windows XP X64. Svako ko poznaje principe na kojima je zasnovana NetBurst arhitektura, koja se nalazi unutar svakog Pentium 4 procesora, upoznat je i sa time da zbog veoma dubokog pipelinea Pentium 4 procesor dosta zavisi od količine L2 i L1 keš memorije – mnogo više nego što je to slučaj sa AMD procesorima. Pored toga da bi dugački pajplajn mogao da se adekvatno “hrani” podacima iz ostatka sistema FSB i memorija moraju biti na nivou zadatka. Zato se kod P4 mnogo više nego što je to slučaj sa AMD K8 procesorima (12-to stepeni, naspram 31-stepenog pipelinea kod Prescott P4 procesora) oseti povećanje FSB-a, memorijskog protoka, a posebno količine L2 keša. Nakon inicijalnih 256k L2 keša u katastrofalno lošem P4 Willamete jezgru, usledilo je 512k L2 keša kod P4 Northwood-a, 1 MB kod P4 Prescott-a i na posletku: čitavih 2 MB drugostepenog keša (L2 je akronim za level 2)!

      Sve Pentium 4 procesore iz serije 6XX karakteriše 2 MB L2 keša (L1 keš je nepromenjen, u odnosu na Prescott jezgro, i iznosi 16 KB), arhaična magistrala od 800 MHz (promocijom dual core procesora ta magistrala je postala dominantna i u tom segmentu), EM64T set instrukcija, 169 miliona tranzistora, površina jezgra od čak 135 kvadratnih milimetara, potrošnja do 115W i podrška za HyperThreading uz NX-BIT i Enhanced SpeedStep o kojima smo već govorili. Iako, je predviđena potrošnja za Prescott jezgro u granicama do 115W treba napomenuti da čak i model koji radi na taktu od 3.4 GHz ima disipaciju od „svega“ 84W što znači da Prescott 2M jezgra imaju poboljšane termalne karakteristike u poređanju sa prethodnicima. Ipak, i nova Pentium 4 5xx jezgra su prebačena na novi stepping, pa su njihove termalne karakteristike poboljšane.

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Sa druge strane, Pentium 4 procesori serije 5xx uglavnom imaju EM64T podršku, NX-bit tehnologiju. Veličina L1 keš memorije je uobičajenih 16k, a L2 keš je upola manji u poređenju sa Prescott 2M jezgrom tj. iznosi 1024k. Međutim usled duplo manje količine L2 keš memorije površina starog Prescott jezgra je manja i iznosi 112 kvadratna milimetra što podrazumeva ukupno 125 miliona tranzistora.

      Iako na prvi pogled ne postoji razlika po pitanju parametara L2 keš memorije Prescott i Prescott 2M jezgra upravo je podatak o identičnoj asocijativnosti taj koji govori da je latencija L2 keš memorije u slučaju Prescott 2M jezgra veća. Potrebno je više vremena, pri nepromenjenoj asocijativnosti L2 keš memorije da bi se određeni podatak pronašao u dotičnoj memoriji. To posebno može imati značaja ukoliko se barata manjim nizovima podataka. Baš zbog toga i ne treba da čudi da u određenim situacijama Prescott jezgro sa „svega“ 1 MB L2 keša bolje radi nego „moćnije“ jezgro sa dodatnim megabajtom L2 keš memorije. Dakle, povećanje veličine L2 keš memorije, kao i u slučaju tranzicije sa Northwood na Prescott jezgro, ne mora nužno da znači i bolje performanse – naredni testovi će pokazati gde ima dobitaka, a gde su na snazi čak i zaostaci novog jezgra u poređanju sa starim…

      Test sistem

      Procesor

      Intel Pentium 4 630
      Intel Pentium 4 531

      Matična ploča

      ASUS P5LD2 Deluxe

      Grafička kartica

      ASUS Extreme N7800GT 256MB DDR3 (nVidia GeForce 7800GT)

      Kuler

      Intel Box

      Memorija

      2x 512 MB TakeMS DDR533 (CAS3 @ 533 MHz)

      Hard disk

      Western Digital Caviar 80GB, SATA150

      Operativni sistem

      Microsoft Windows XP Professional SP2

      Drajveri

      Intel Inf Update 7 , nVidia ForceWare 77.72

      Sintetički testovi

      Kao što smo i nagovestili, a nakon toga i objasnili, L2 keš kod Prescott 2M jezgra zbog nepromenjenih karakterisitka po pitanju asocijativnosti može u praksi da znači i sporiji rad. Sintetika to najbolje reprezentuje, ali sintetički testovi često nisu merilo realnih performansi…

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      3D Mark testovi

      3D Mark-ovi su obično uvertira za testove u igrama i ovog puta nagoveštavaju da Prescott 2M jezgro donosi opipljive prednosti po tom pitanju. Najveća prednost Athlon 64 procesora naspram Intel-ovih pulena leži upravo u gaming segmentu, a Prescott 2M jezgro uspeva da umanji tu predost što smo videli tokom testa Pentium 4 630 procesora. .

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Gaming testovi

      Igrački testovi su najviše «profitirali» od povećanja L2 keš memorije u slučaju Pentium 4 6xx procesora. Baš zato Prescott 2M jezgro treba biti izbor korisnika koji streme kao boljim performansama u video igrama…

       

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Testovi realnih aplikacija

      Veći L2 keš, od ranije je poznato, doprinosi boljem radu u office aplikacijama, a Business Winstone 2004 je test koji se bazira baš na takvim programima. Pola poena u ovom testu nije mnogo, ali je indikativan podatak. Treba imati u vidu da prilikom testova ploča, kada ubeležmo prednost od jednog poena na ovom testo to uzimamo kao veliku prednsot. Ipak, tolika predsnot je izuzetak kada su ploče zasnovane na isitim čipsetovima u pitanju.

       

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesora

      Rezime

      karakteristike, statistike, prescott vs prescott 2m p4 531 vs p4 630 procesoraDa je ovaj tekst pisan pre samo mesec dana, mogli bismo identifikovati više prednosti Pentium 4 6xx procesora naspram modela iz serije 5xx. Na sreću po korisnike, Pentium 4 5xx linija procesora je obogaćena svim ključnim tehnologijama koje je donela jača serije Pentium 4 procesora kada se pojavila. Trenutno je za najveći broj korisnika Pentium 4 5xx bolji izbor, jer su prednosti koje donosi Prescott 2M jezgro male i ispoljavaju se u retkim situacijama koje su pre bitnije za entuzijaste, nego prosečne korisnike.

      Ipak, Pentium 4 serija procesora, imajući u vidu informacije sa poslednje Intel Developer Conference, biće konačno napuštena. Pored gašenja cele linije Pentium 4 procesora, biće napuštena i NetBurst arhitektura koje je sa ove vremenske distance gledano ipak bila neuspešna. Novi procesori koje je Intel najavio imaće mnogo kraći pipeline i više jezgara. Samim tim, arhitekturalno posmatrano procesori dva velika rivala Intel-a i AMD-a će opet konvergirati i imaćemo na delu sličnije arhitekture nego što je to danas slučaj.

      Intel u svojoj ponudi trenutno ima i par modela koji su korak ka nekim budućim nalsednicima Pentium 4 procesora. To su upravo Pentium D i Pentium Extreme Edition čipovi za koje je indikativno da nemaju u oznaci čuvenu «četvorku» (ali nisu ni Pentium 5 čipovi). Kako će Intel označavati svoje buduće procesore, pre je pitanje za marketinška odeljenja kompanije iz Santa Klare.

      Dobra stvar u celoj priči o postepenom gutiku eksluzivnosti Pentium 4 procesora jeste njegovo spuštanje u mainstream vode što podrazumeva i povoljniju cenovnu politiku. Pored toga Intel je u poslednje vreme dosta diferencirao ponudu Pentium 4 linije procesora, pa je moguće birati između modela sa i bez EM64T podrške, sa više ili manje L2 keša, a uskoro će biti moguć izbor i između procesora sa Vanderpool tehnologijom ili bez nje.

      Pentium 4 531 i Pentium 4 630 procesore za potrebe testa ustupio CT Computers, zvanični zastupnik Intel proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test