Darko Angeleski Prolink PlayTV Box 5Eksterni modeli TV tjunera danas nisu nikakva novost, ali među njima treba razlikovati dve osnovne varijante: prvu grupu čine dobro poznati modeli kod kojih se obrađeni ulazni video signali prosleđuju do računara najčešće uz pomoć USB veze, a koji se potom uz posredovanje drajvera i softvera prosleđuju do monitora preko grafičke karte. Drugu grupu čine sve popularniji modeli koji obrađeni video signal prosleđuju direktno do monitora, naravno, uz pomoć dodatne elektronike koja je implementirana u sam uređaj.
Model koji vam ovoga puta predstavljamo upravo potiče iz ove druge grupe. Prednost stand-alone modela je sasvim očigledna, uređaji ne zahtevaju ni drajvere ni softver, niti njihov rad zavisi od performansi računara, izuzev, naravno, pratećeg monitora. Računar čak ne mora biti ni osnova za kupovinu ovakvih uređaja: ukoliko posedujete “besposleni” TFT monitor bez integrisanog TV Tjunera, dovoljno je nabaviti TV Box i od njega načiniti vrlo pristupačan LCD TV. Prve generacije ovih modela su uglavnom podržavale nisku izlaznu rezoluciju od 640×480 jer su prevashodno dominirali CRT monitori, ali je sa pojavom TFT monitora stigla i nova generacija sa većim izlaznim rezolucijama, sve do 1600×1200 ili 1680×1050. Da li interno skaliranje u okviru samog TV tjunera doprinosi boljem kvalitetu? Na ovo pitanje je zaista teško dati precizan odgovor, jer to prvenstveno zavisi od određene kombinacije hardvera. Svakako da ključni element u celoj priči pada na sam TV Box i kvalitet internog skaliranja, čiji su pozitivni efekti u našem konkretnom slučaju ograničeni i analognim TV signalom, no, na drugom tasu vage stoji i sam monitor tj. njegova sposobnost kvalitetnog skaliranja ukoliko rezolucija ulaznog signala nije nativna…
Prolink PlayTV Box 5 dolazi u uobičajenom pakovanju koji prati ove proizvode. U kutiji sasvim prosečne veličine pronaći ćete sve ono što vam je potrebno za njegov komforan rad, pa čak i više od toga. Uz uređaj se isporučuje AC/DC adapter koji napaja sam TV Box, čiji njegov napojni kabl i nije preterane dužine (svega oko 1 m), što morate predvideti prilikom pozicioniranja uređaja. Prisutno je i veoma kratko uputstvo odštampano na dve stranice A4 lista u kome ćete, između ostalog, pronaći šemu povezivanja i spisak komandi daljinskog upravljača.
U paketu je priložen neophodni “Y” D-SUB razdelnik čiji je centralni konektor koji se priključuje na izlaz TV Box-a obojen u crno, a na kraćem nastavku se nalazi ženski ekvivalent za povezivanje monitora. Preostali, treći konektor koji je izdvojen na nešto dužem kraju kabla (oko 0.5 m) se povezuje na izlaz grafičke karte. U povezivanju ovih konektora zaista ne možete pogrešiti, obzirom da na ženski konektor sasvim logično treba priključiti drugi kraj kabla iz samog monitora, dok obojeni crni konektor “intuitivno” treba povezati na ekvivalentni crni ženski konektor TV Box-a. Ipak, ukoliko i zamenite konektore za grafičku i TV Box, ništa se strašno neće desiti. Tim postupkom ćete direktno prespojiti monitor i grafičku, dok će signal TV Box-a ostati nepovezan i samim tim, neiskorišćen. Kao referenca prilikom povezivanja pomoć će vam svakako pružiti ilustracija iz upustva.
Od ostalih konektora su priloženi audio loop-kabl za spajanje audio-izlaza iz zvučne kartice na računaru i audio-ulaza u TV Box (kako biste racionalno iskoristili postojeći set zvučnika) i Composite kabl za povezivanje kompozitnog video-izlaza iz TV Box-a na klasičan TV ili bilo koji drugi uređaj opremljen tim konektorom, uključujući i Video capture ili ViVo grafičku karticu na samom računaru!
Uređaj je prijatnog dizajna i solidnog kvaliteta izrade, mada pojedini detalji poput nesavršenog poklapanja stranica plastike u okolini indikatorskih LED dioda na prednjoj strani kvare savršenstvo. Posebno je pohvalno priloženo postolje koje uređaju daje notu elegancije, a u takvom položaju uređaj obuhvata i manje prostora na radnom stolu. Crvena dioda svetli kada je uređaj generalno aktivan, dok zelena dioda indicira aktivnost daljinskog upravljača i uopšte internu aktivnost uređaja (prilikom promene kanala, promene modova rada itd.). Na prednjoj strani su smešteni i stereo RCA audio-ulazi, kompozitni i S-Video ulazi za povezivanje VCR uređaja, DVD uređaja, kamere ili igračke konzole. Polu-prozirna crvena plastika ispod ovih konektora prekriva ugrađeni IR senzor, čija je osetljivost sasvim pristojna. Na poleđini su smešteni 3.5 mm stereo audio-izlaz, kompozitni video izlaz, 3.5mm stereo audio-ulaz, DC konektor adaptera, D-SUB video izlaz, dok je u samom dnu smešten koaksijalni RF ulaz.
Pogled na bočne strane nam otkriva simetričan dizajn…
… što potvrđuje i pogled odozgo.
Daljinski upravljač, pored TV Box-a, predstavlja ključni element, obzirom da se preko njega kontroliše celokupni rad uređaja. Upravljač sa sugestivnim “LCD TV” logom je vrlo jednostavnog, dopadljivog dizajna koji dosta solidno leži u ruci. Međutim, njegova najveća mana su tvrdi gumeni tasteri sa dubljim hodom koji kvare opšti utisak o komforu. Jednostavno, već na prvi dodir je jasno da nije reč o vrhunskom kvalitetu upotrebljenih materijala, ali sa druge strane, navika čini čuda, a sam kvalitet svakako nije najlošiji koji smo imali prilike do sada videti. Broj tastera pokriva sve funkcije koje ovaj tjuner inače obavlja (ili drugim rečima, funkcije koje i prosečan TV obavlja) i tu se zaista ne možemo požaliti. Ono što na prvi pogled nedostaje jesu tasteri za teletext, ali tu funkcionalnost ovaj model, na žalost, ne poseduje. Inače, tasteri su sasvim logično raspoređeni i sa tog aspekta nije potrebno vreme za privikavanje. Posebno iznenađenje je usledilo kada je autor ovih redova otkrio skoro savršenu kompatibilnost ovog daljinca sa svojim Ei Niškim TV-om u istoj sobi. 🙂
Na samom vrhu upravljača su smeštena dva značajna tastera (Mute i Power), dok u donjoj grupi postoje 4 izdvojena funkcijska tastera obeležena različitim bojama: Freeze služi za pauziranje žive slike, Resolution služi za sukcesivnu promenu rezolucija (bez ulaska u poseban Meni), OSD aktivira osnovne informacije o odabranom modu rada, dok poslednji Nv/Tv taster služi za sukcesivni izbor izvora signala po rotirajućem redosledu: Tv, PC, Composite, S-Video. Isključivanjem uređaja preko Power tastera, uređaj automatski presumerava izvor signala na PC. Uređaj tada radi u stand-by modu i uvek se može aktivirati ponovnim pritiskom Power tastera. Stand-by mode je neophodan, obzirom na to da isključivanjem adaptera uređaj ne može dalje prosleđivati sliku iz grafičke kartice do samog monitora. Od ostalih tastera, prisutni su standardni tasteri za promenu kanala, regulisanje jačine zvuka, kao i numerički tasteri za direktan pristup željenim kanalima. Centralni Menu taster aktivira ulazak u OSD meni koga ćemo detaljnije proučiti na narednoj strani.
Video Input
Coaxial RF Antenna/Cable Composite Video S-video VGA 15 pin D-Sub
Video Output
VGA 15 pin D-Sub Composite Video
Resolution Mode
640×480 VGA 60 Hz 640×480 VGS 75 Hz 800×600 SVGA 60 Hz 800×600 SVGA 75 Hz 1024×768 XGA 60 Hz 1024×768 XGA 75 Hz 1280×1024 SXGA 60 Hz 1280×1024 SXGA 75 Hz
Audio Input
Stereo RCA input 3.5 mm stereo jack
Audio Output
3.5 mm stereo jack
Remote Controller
Da (23 tastera), 2x AAA 1.5V bat.
Cena
~ 80 €
OSD Meni
Osnovni meni
Pritiskom centralnog Menu tastera na daljinskom upravljaču aktivirate glavni OSD Meni sa svetlo plavom overlay pozadinom. Meni je pregledno organizovan u nekoliko pod-menija kojima se pristupa kursorskim tasterima na upravljaču. Ono što je, po našem mišljenju, nedostatak jeste vrlo kratko vreme zadrške OSD menija na ekranu, posle svega 2-2,5 sekunde neaktivnosti OSD meni nestaje sa ekrana što ponekada može biti zaista frustrirajuće, obzirom da morate ponovo aktivirati Meni i skrolovati do željenog pod-menija i opcija. Ako tome pridodamo i već pomenute nesavršene tastere na daljinskom upravljaču, stiče se kompletnija slika o čemu zapravo govorimo. Ipak, podešavanja nisu nešto čemu će se prosečan korisnik opterećivati, osim kod inicijalnog setovanja, pa su i pomenute muke prolaznog karaktera.
Color meni
Praktično, sve ono što susrećete na klasičnim TV aparatima (pa, čak i više) možete pronaći u okviru logično raspoređenih grupa. Color meni poseduje standardne opcije za podešavanje parametara slike, a tu su i opcije za podešavanje oštrine.
Audio meni
Audio meni je zaista pohvalan. Osim opcija za slabljenje (atenuaciju) izlaza L/R kanala, postoji i podešavanje frekventne karakteristike (Bass/Treble), kao i Loudness kompenzacija koja upotpunjuje zvučnu sliku. Zvuk je veoma kvalitetan i upravo iz tog razloga je i gledanje filmova i serija na ovom uređaju zaista pravo uživanje.
Video meni
Video meni sadrži parametre za podešavanje Game, Vertikalnu i Horizontalno korekciju pozicije slike, dok je PAL standard automatski određen. Zamerka se može uputiti na opseg korekcije Game koji je po našem mišljenju čak i važniji od Brightness i Contrast parametara kod LCD TFT monitora. Naime, postoje svega 4 stepena (0,1,2,3), od kojih je 0 i najveća vrednost, a koja je tek taman. Ukoliko želite nešto veći dinamički opseg, neophodno je pristupiti OSD meniju Vašeg monitora…
Channel meni
Svakako, najvažniju grupu predstavlja Channel meni u kome se vrše podešavanja kanala. Postoje dva moda skeniranja: Auto i Full. Auto mod skenira predefinisane frekvencije (automatski je podešen PAL standard), dok Full mod podrazumeva skeniranje kompletnog frekventnog opsega u rasponu od 0.5 MHz. Auto mod je u razumnom roku od svega par minuta pronašao sve kanale (nije bilo preskočenih niti dupliranih), ali nam se nije dopalo to što su postojale praznine (verovatno zbog predefinisanih pozicija) pa je 79 kanala (koliko ih je ukupno bilo prisutno u trenutku testiranja na našoj kablovskoj mreži) bilo raspoređenu u opsegu od 001 do 112. TV Box, inače, automatski preskače kanale na kojima nisu memorisane pozicije, tako da praznine nismo ni primećivali u regularnom “šaltanju”, ali nam je zasmetalo što brojevi kanala nisu linearni, pa smo odlučili da isprobamo i drugi metod. Nakon Full skeniranja, ovaj “problem” je otklonjen, kanali su poređani od 1 do 79, ponovo bez dupliranja i preskakanja. Iako ne postoji mogućnost proizvoljnog ređanja kanala, autoru ovih redova to zaista nije nedostatak, jer već više od godinu dana koristi identičan raspored kakav “propisuje” kablovski operater. Pohvalno je što postoji i Fine Tune opcija, obzirom da nam se na svega par kanala desilo da tjuner nije pravilno podesio frekvenciju nosioca, što je za posledicu imalo crno-belu sliku. No, “problem” se efikasno otklanjao pomeranjem Fine Tune klizača za svega jedan ili dva podeoka. Promena kanala od strane samog TV Box-a je praktično trenutna i kanali se vrlo brzo smenjuju dok držite pritisnut Up/Down Channel taster. Međutim, priroda LCD TFT monitora je takva da interna logika i kod najmanjih prekida ili destabilizacije ulaznog signala isključuje matricu i odlazi u stand-by mod, što rezultuje zatamnjivanjem slike na čak 2 ili 3 sekunde između pojedinačnog prelaza, dok logika ne izvši novu detekciju stabilizovanog signala. To “kašnjenje” svakako zavisi od samog modela monitora, ali može biti užasno iritirajuće.
Ukoliko ste se slučajno zapitali, uređaj pamti skenirane kanale i nakon isključivanja napojnog adaptera iz struje, odnosno tokom selidbe uređaja na drugu lokaciju. Pretpostavljamo da uređaj poseduje EEPROM memoriju u koju smešta podatke o kanalima – baš kao i “pravi” moderni TV!
Display meni
U okviru ovog menija možete birati različite modove rada, odnosno izlazne rezolucije. Izbor “najboljeg” moda svakako zavisi od vrste i veličine monitora koji koristite. Na 17″ LCD TFT monitoru postoji primetna degradacija kvaliteta u najnižim 640×480 i 800×600 rezolucijama, ali ona nije toliko drastična kao što se u prvi mah može pretpostaviti. Razlika između 1024×768 i 1280×1024 u realnom radu je praktično neprimetna, a tome doprinose i algoritmi za skaliranje samog TFT-a. Ukoliko je skaliranje kvalitetnije, moguće je da se razlika i može primetiti, ali treba imati u vidu i ograničenu rezoluciju izvornog signala, u našem slučaju analognog SDTV-a. Pohvalno je što se veličina OSD menija u najvišoj rezoluciji povećava, kako slova sa veće udaljenosti ne bi izgledala previše sitno. OSD meni je najmanji u 1024×768 rezoluciji, dok je sasvim logično najveći pri 640×480.
Language meni
Poslednji meni sadrži mogućnost izbora nekoliko svetskih jezika.
Galerija
Finalni utisci
Kvalitet prikaza (kao što se može videti u galeriji) je sasvim korektan, mada je na pojedinim kanalima kvalitet bio značajno kompromitovan iz nama potpuno neobjašnjivih razloga (degradacije kojih inače nije bilo na referentnom TV-u i internoj PCI TV kartici), što eventualno ukazuje na kvalitet upotrebljenog tjunera i kola za skaliranje i konverziju u analogni RGB signal. Kako naš uređaj na testu nismo otvarali, ne možemo sa sigurnošću utvrditi tačnu listu upotrebljenih komponenti. Sigurno važi da nas je DScaler vremenom razmazio, međutim, za kvalitet prikaza PlayTV Box 5 uređaja na TFT monitoru ipak ima mesta za popravku. Kod pojedinih kanala je dolazilo do pojave kolornih pruga i artefakta na statičnim objektima, povišeni nivo kolornog šuma ili vidljive deinterlace linije, što svakako ne ide pod ruku tvrdnjama iz priloženog uputstva u kojem se naglašava upotreba “poslednje reči tehnologije”. Ali, opet, naglašavamo da je prikaz generalno sasvim korektan i svakako bolji od većine prosečnih internih kartica sa default softverom.
Ono što do sada nismo pomenuli, a što je manje-više očigledno, jeste nedostatak funkcije snimanja, ali i nedostatak gledanja programa u prozoru pored paralelnog rada na računaru. Obzirom na svoju namenu, to nikako ne mogu biti nedostaci (da li Vaš TV može da snima?). Sa druge strane, iako sâm uređaj ne može direktno služiti za snimanje programa, on može poslužiti kao izvor ili posrednik preko kompozitnog ili D-SUB izlaza, što smo upravo i iskoristili za našu galeriju. Za prosečnu, savršeno bezbrižnu upotrebu uz ovakav uređaj treba biti spreman i na male kompromise. Uređaj je generalno ostavio vrlo povoljan utisak, prvenstveno zbog odsustva hardverskih i softverskih konflikata koji su praktično postali “trejdmark” i neminovnost kod klasičnih internih modela. Uređaj se startuje trenutno pritiskom tastera na daljincu i na identičan način se uređaj gasi. Kraj priče. Nama ostaje žal za nešto kvalitetnijim daljinskim upravljačem, kao i odsustvo teletext funkcije, koja bi doprinela savršenoj supstituciji klasičnog TV aparata.
Na kraju, dileme nema, ukoliko posedujete mali poslovni ili životni prostor u kome nema mesta za “pravi” TV (za računar i monitor, podrazumevano, uvek ima mesta…), Prolink PlayTV Box 5 je njegova sasvim solidna zamena. Uređaj na test ustupio Kimtec.