Darko Angeleski Prolink PlayTV Cinema BX1500Tokom 2004. po prvi put je predstavljena implementacija PCI Express standarda (naslednika PCI interfejsa) kompanije Intel; de fakto trend-setera i jednog od glavnih utemeljivača razvojnog puta PC industrije. PCI-E interfejs je projektovan prevashodno imajući u vidu trend razvoja modernih grafičkih akceleratora, ali veća brzina transfera svakako nije i njegova jedina prednost. Naprosto, činjenica je da razvoj CPU i GPU procesora (tzv. core komponenete) čini pokretačku snagu PC industrije, pa nije nikakvo čudo što “pomoćne” komponente sistema tokom smena generacija trpe izvesne promene. Danas definitivno zaboravljeni ISA zamenjen je savremenijim PCI 32-bitnim slotom, a potom i njegovom 64-bitnom verzijom, da bi se za tržište grafičkih modula pred kraj prošlog veka izdvojio zasebni AGP slot. Pre nekoliko godina i AGP slot je oficijelno poslat u penziju, a svoje mesto ustupio je novom industrijskom standardu:
Nakon predstavljanja PCI Express standrada, krenula je uobičajena trka sa proizvođačima matičnih ploča i pratećeg “add-on” hardvera koji su različitim tempom vršili usvajanje i implementaciju novog interfejsa na uštrb starog. Međutim, poklonici multimedije su i dalje strpljivo čekali… Postavlja se sasvim legitimno pitanje: šta to PCI-E format donosi tržištu multimedijalnih kartica, osim još jedne glavobolje korisnika prilikom upgrade-a? Poznato je da je standardna 32-bitna PCI magistrala sa svojom propusnom moći od 133 MB/s i više nego dovoljna za današnje potrebe TV, ali i mnogih drugih kartica. Ipak, novi standard osim podrške za hot-plug, donosi niz fleksibilnih mogućnosti poput kraćih slotova (manji footprint) za nezahtevne aplikacije, na taj način se mogu kreirati znatno kompaktnije PCB ploče (pogodno kod SFF kućišta). Tako, na primer, osnovni PCI-E x1 slot poseduje link teorijske propusne moći 250 MB/s (1 lane), dok svako povećanje broja “lejnova” linearno povećava veličinu slota i ukupnu propusnu moć PCI-E interfejsa. Prostorna fleksibilnost se ogleda i u činjenici da je npr. u x8 slot moguće postaviti (osim x8) i x4 i x1 PCI-E kartu koja će funkcionisati najnormalnije kao da je povezana u odgovarajući x4/x1 slot…
Pred nama je ovoga puta Prolink PlayTV Cinema BX1500 Media Center edicija iz popularne PixelView porodice TV tjunera, izrađena u PCI-Express varijanti. Kako sve više proizvođača softvera i hardvera svoju pažnju okreću konceptu digitalnog doma i njegove fuzije sa ostalim kućnim uređajima, a koje praktično do juče nismo ni mogli zamisliti u svojoj dnevnoj sobi (poslednji primer je Apple TV proizvod kompanije Apple), postaje sasvim jasno da je ovakav koncept zaista budućnost multimedije. Nekada smo za različite formate posezali za nizom različitih aplikacija, ali danas to više nije tako…
Odmah na početku, pojasnićemo Media Center u nazivu kartice sa današnjeg testa. Naime, BX1500 model je kompatibilan sa MCE 2005 i Vista MCE operativnim sistemima kompanije Microsoft, ali ne poseduje hardverski MPEG 2 enkoder. To znači da ovaj model ne zadovoljava punu specifikaciju MCE platforme i isključivo se oslanja na softversko enkodovanje i dekodovanje multimedijalnih sadržaja. Na savremenim dual-core konfiguracijama softversko enkodovanje slike i zvuka standardne definicije apsolutno nije nikakav problem. Iz tog razloga, iako kompatibilan sa pomenutim “egzotičnim” operativnim sistemima, u našem današnjem testu odlučili smo se za klasičnu Windows XP test-platformu i priloženi 3rd party softver, između ostalog i zbog činjenice da je upravo ovaj OS u znatno većoj meri zastupljen kod naših čitalaca.
No, da ne dužimo dalje sa uvodom, na narednim stranama pogledajmo šta nam je to ovoga puta pripremila kompanija Prolink.
Dizajn, pakovanje & specifikacija
Prolink PixelView PlayTV Cinema BX1500 je potpuno novi proizvod i zajedno sa svojim naprednijim blizancem PlayTV Cinema BX2500 predstavlja prvu generaciju PCI-Express TV tjunera poznate tajvanske kompanije. Oba modela su praktično identična, osim već pomenute razlike u hardverskom audio/video čipu koji je prisutan kod BX2500. Ukoliko pogledamo štampanu ploču, uočićemo prazna podnožja za Conexant CX-23417 MPEG-2 enkoder i dodatni memorijski modul (bafer). Prolink se ovoga puta odlučio za univerzalno PCB rešenje, što svakako ima za posledicu snižavanje troškova proizvodnje; zakoni tržišta danas praktično odlučuju o svemu…
U pitanju je karakteristično Prolink pakovnje u kome se nalaze uobičajene stavke. Međutim, na šarenoj kutiji je uočljiv i još jedan značajan logo koji nije bio prisutan ranije: RoHS. Ova kartica je izrađena u skladu sa RoHS specifikacijom i prema tome, potpuno opravdano zaradila “green product” etiketu. Nećemo se upuštati u “političko-ekonomske” faktore i teorije zavere koji potencijalno stoje iza RoHS specifikacije, ali iskazaćemo naše zadovoljstvo da ovaj proizvod predstavlja manju opasnost po životnu sredinu.
PCB je tipične žućkaste nijanse, a sama izrada je veoma uredna i vrlo kompaktna. Kartica inače odaje utisak nešto veće dužine, prevashodno zbog “neiskorišćenih” površina ploče. Prolink se ovoga puta odlučio za zajednički analogni i digitalni TV ulaz, dok pojedini proizvođači obično dele digitalni i FM ulaz. FM konektor je izrađen sa navojem koji se uobičajeno koristi na severno-američkom tržištu (ovaj navoj se ne može ukloniti), ali je na drugoj strani za antenski TV ulaz obezbeđen istovetan metalni navoj-adapter koji se skida! Zbog čega je TV ulaz dobio “removable” verziju adaptera, a FM ulaz ne – ostaje nepoznanica.
Zbog svog low-profile formata, prisutan je nestandardni mini-DIN priključak na koji se povezuje priloženi kabl-razdelnik, kod njega su na drugom kraju smešteni S-Video (YC), Composite (CVBS) ulazi i na našto dužem kablu IR senzor. Nekome će se ovakvo rešenje dopasti, nekome ne, ali očigledno nije bilo elegantnijeg načina.
Daljinski upravljač vam deluje poznato? U pitanju je istovetan model koji se isporučuje uz stariju PCI PlayTV 300 DVB-T karticu koju smo nedavno imali na testu. Već smo napomenuli da je prilično glomazan sa svojih 235 mm, ali navika čini svoje. Tasteri su dovoljno krupni i stabilni i osećaj pod prstima je vrlo solidan. Uz ovaj upravljač nije priložena i aplikacija za reprogramiranje tastera kao u prethodnom slučaju, već se preko tray ikonice može pristupiti nekim osnovnim setovanjima za stand-by/hibernaciju/power-off i emulaciju miša. Daljinski upravljač je u potpunosti kompatibilan sa priloženom Cyberlink aplikacijom i Microsoft Media Centrom.
Stižemo i do “krupnog plana”. Zahvaljujući visokoj integraciji poluprovodničkih komponenti, kartica ne poseduje diskretni oklopljeni tjuner. Na njegovom mestu došao je jedan jedini čip veličine 7×7 mm sa svega nekoliko pasivnih komponenti. U pitanju je XC3028 silicijumski integrisani hibridni tjuner, za nas do sada nepoznate kompanije Xceive. Očigledno još jedan konkurent popularnim Philips i Microtune rešenjima. Čip poseduje podršku za skoro sve aktuelne TV standarde: analogne PAL/SECAM/NTSC i digitalne DVB-T, DVB-C i ATSC. Treba naglasiti da će se ovakava rešenja sve više susretati, naročito nakon potpunog prelaska na digitalni standard, između ostalog, jer pružaju daleko veću kompaktnost i značajno manju potrošnju energije u odnosu na tradicionalne varijante (pogodno za notebook i handheld uređaje).
Ipak, još veće iznenađenje predstavlja CE6353 DVB-T Channel Decoder kompanije Intel! Autor ovih redova mora priznati da se do sada nije susretao sa Intelovom logikom u ovim proizvodima. CE6353 je zadužen za demodulaciju DVB-T kanala i FEC korekciju, a obrađeni Transport Stream se potom prosleđuje do Conexant dekodera. Conexant je ovom prilikom pripremio potpuno novo izdanje A/V kontrolera u okviru popularne CX2388x serije. Specijalno projektovan za PCI-Express interfejs, novi dekoder nosi oznaku CX-23885 i dolazi nam u svojoj 13Z reviziji. Osim prosleđivanja transport streama iz DVB-T Channel dekodera, CX-23885 je zadužen i za digitalizaciju analognog TV ulaza preko tjunera i audio/video signala sa S-Video/Composite/stereo audio ulaza. Dakle, iza BX1500 stoji vrlo obećavajuća elektronika, a nama preostaje da testiramo i softversku implementaciju od koje, naravno, dosta toga zavisi. Pre toga, pogledajmo i zvaničnu specifikaciju modela:
Prolink PlayTV Cinema BX1500
TV Tuner
75 ohm F-Type Cable/Antenna Analog or Digital (DVB-T) 48.25 – 863.25 MHz
Radio Tuner
FM 88-108 MHz DVB-T Audio stream*
Video Input
Composite S-Video
Audio Input
3.5 mm stereo
Interface
PCI Express x1 (v1.0)
Remote Controller
43 keys (2 x AA 1.5 V)
Integrated Silicon Tuner
Xceive XC3028
DVB-T Decoder
Intel CE6353 (WJCE 6353)
A/V Controller
Conexant CX-23885-13Z
D x W
170 mm x 65 mm
Cena
uzorak
Blok-diagram Intel CE6353 DVB-T Channel Decoder
Blok-diagram Conexant CX23885 PCI-Express Broadcast Decoder
Blok-diagram Xceive XC3028 integrisani hibridni tjuner
CyberLink PowerCinema
Za korisnike Windows XP platforme uz ovaj model se isporučuje PowerCinema softver poznate tajvanske kompanije CyberLink, jednog od lidera na polju multimedijalnih rešenja. Instalacija drajvera i priloženog softverskog paketa obavlja se u svega nekoliko automatizovanih koraka. Kako je u pitanju proizvod novije generacije, sasvim je prirodno da poseduje “Designed for Windows XP/Vista” logoe, tako da nas po prvi put (koliko se već družimo sa Prolink karticama) nije dočekalo upozorenje o izostanku WHQL sertifikata.
U pitanju je prilično “čista” instalacija ukoliko pogledate stavke u Device Manageru, model se prijavljuje kao Prolink CX23885 AVS Video Capture device. U sys-trayu se instalira još i malena Remote ikonica daljinskog upravljača i to je sve!
Po završetku instalacije (nije potreban restart), pokretanjem PowerCinema ikonice inicijalno se startuje Setup Wizard sa simpatično dizajniranom plavičastom temom i koji će vas sprovesti kroz osnovna podešavanja. CyberLink je mislio na sve, pa tako pomenute opcije nisu komplikovane i dovoljno su razumljive apsolutnim početnicima. Ukoliko u bilo kom koraku pogrešite, pritiskom na zaokružene Home ili Back tastere u gornjem levom uglu vraćate se korak unazad ili na početak. Ova dva tastera vas “prate” kroz sve sukcesivne prozore u PowerCinema aplikaciji, što će vas dodatno ohrabriti i olakšati vam snalaženje ukoliko se pogubite (to i nije nemoguć zadatak obzirom na unificirani izgled svih menija). Nakon završenog setovanja, ukazaće se Home panel koji je i centralno polazište za kretanje kroz progresivne menije.
Zbog preglednosti, podelili smo kraći opis objedinjenih funkcionalnih celina PowerCinema-e na 3 segmenta: Analogna TV, FM Radio i DVB-T
Analogna TV
Aplikacije “Media Center” tipa su zaista jednostavne za snalaženje. Izborom TV polja pokrećete TV aplikaciju u prozoru koji možete u određenim granicama skalirati po želji (na našim slikama prikazana je minimalna veličina). Uz pomoć čarobnjaka je prethodno obavljeno skeniranje analognih kanala, tako da vam ovoga puta samo preostaje da se zavalite u fotelju i uživate. Na levoj strani postoji panel sa osnovnim setom opcija (odabir video ulaza, pregled snimljenih klipova, programiranje Schedule liste, EPG), kao i “naprednije” opcije setovanja TV-a.
U okviru pomenutog TV Settings polja otvara se novi meni sa dodatnim opcijama uz pomoć kojih možete promeniti izvor signala, ponovo skenirati ili preurediti postojeće kanale, podesiti željeni kvalitet snimanja, programirati vreme snimanja i prelistati prethodno snimljene klipove. Preuređivanje kanala je pomalo trapavo implementirano, obzirom da nemate nikakav preview koji kanal trenutno editujete ili brišete sa liste (osim onih kanala koji su automatski prepoznati). Kvalitet snimanja se može podešavati u svega 3 koraka bez prikazanih detalja o kompresiji (što u suštini i nije potrebno znati kod ove vrste proizvoda). Mi smo odabrali najkvalitetniji i ujedno najzahtevniji režim MPEG-2 snimanja, a u priloženoj galeriji možete pogledati i proceniti kvalitet snimljenih klipova. Zauzeće procesora tokom gledanja, snimanja i aktivirane Timeshift funkcije nije prelazila 20% na našoj dual-core test-konfiguraciji (Pentium D @ 2.66 GHz), prema tome, izostanak hardverskog enkodera gotovo da nismo ni primetili.
Home Menu & TV
TV Preview & Video Input
TV Settings & Signal Settings
Channel & Scheduler Settings
Recording Settings & Recorded TV
FM Radio
Ukoliko ste obratili pažnju na inicijalni Home meni na prethodnim slikama, sigurno ste primetili izostanak Radio sekcije. Iz nama nepoznatih razloga, Radio morate aktivirati iz samih podešavanja (Home > Settings), obaviti proceduru skeniranja FM stanica i tek nakon toga će vam se izgled Home menija delimično izmeniti sa dodatkom Radio i reorganizovanim Extras poljima.
Sa priloženom “T” antenom se vrlo pristojno mogu uhvatiti brojne lokalne stanice. I ovde važi potpuno ista filozofija kao i prilikom korišćenja TV-a, sa leve strane je izdvojeni panel u kome se nalaze već opisane funkcionalne celine. Kvalitet prijema i zvuka je na vrlo pristojnom nivou.
DVB-T
Konačno, stižemo i do poslednjeg, a po skromnom mišljenju autora, ujedno i najinteresantnijeg dela testa. Prolink PlayTV Cinema BX1500 je bez ikakvih problema (“iz cuga”) pronašao sve raspoložive DVB-T kanale i automatski sortirao i imenovao sve programe na osnovu PID-a. Na žalost, zbog već pomenutog zajedničkog TV ulaza, nije moguće istovremeno priključiti (analognu) kablovsku i spoljnu antenu za DVB-T prijem. To znači da se morate odlučiti za jednu ili drugu opciju ili da pak koristite “time share” varijantu naizmeničnim prebacivanjem izvora TV signala. Ukoliko niste korisnik kablovske, jedan problem manje. Mi svakako na ovaj način ne zamišljamo “komfor”, ali šta je – tu je.
Tokom promene izvora naišli smo na jedan problem: kada smo se u Video Input sekciji ponovo vratili sa digitalnog na analogni izvor i prebacili sa antenskog na kablovski sistem, PowerCinema je naprosto “zaboravio” ranije skenirane analogne kanale (desna ilustracija ispod)! Usledilo je ponovno skeniranje, što je svakako izazvalo “blagu” frustraciju kod autora ovog testa. Očigledno da proizvođač nije imao na umu ovakve akrobacije, što je zaista prava šteta…
Ipak, postoji i jedna pozitivna osobina PowerCinema-e. Kao što je nekim našim čitaocima poznato, na eksperimentalnom DVB-T programu RTS-a emituju se i dopunski audio pod-strimovi pet lokalnih radio-stanica (od kojih je jedna sticajem okolnosti “zalutala” na desnom kanalu TV Avale). Klikom na Audio polje (žuto obojeni taster na slici ispod) možete odabrati željeni digitalni audio strim visokog kvaliteta! Naravno, u pozadini ćete i dalje pratiti selektovani TV program sa “pogrešnim” tonom.
I na kraju pregleda PowerCinema aplikacije ostavili smo i još jednan detalj. Po startovanju TV-a klikom na prethodno uokvireni TV prozor prelazite u “full windowed” mod (dakle, ne u full screen) a rezultat je prikazan na slici ispod. Ukoliko ne postoji aktivnost miša (ili daljinskog upravljača) u roku od nekoliko sekundi, donji i gornji okvir se automatski uklanjaju, ostavljajući vam pritom dovoljno prostora da uživate u prelepom prizoru. 🙂
Galerija
JPEG (CATV)
JPEG (DVB-T)
MPEG 2 (CATV)
352×576 MPEG 2 Best Quality (20,6 MB)
352×576 MPEG 2 Best Quality (7,1 MB)
352×576 MPEG 2 Best Quality (8,4 MB)
MPEG 2 (DVB-T)
RTS 1 720×576 (13,2 MB)
RTS 2 704×576 (1,59 MB)
TV AVALA 720×576 (3,1 MB)
TV5 NIŠ 720×576 (18,6 MB)
Završni utisci
Nakon svega do sad prikazanog, čitaoci će se zapitati: pa dobro, ima li uopšte ova kartica nekih mana? Ukoliko bi naš odgovor bio negativan, “javno mnjenje” bi s punim pravom osudilo ovaj test i kredibilitet autora bio bi pod velikim znakom pitanja. 🙂 Šalu na stranu, ova kartica poseduje 3 nedostatka, od kojih je jedan i najbolniji: kvalitet prikaza, i to prvenstveno u slučaju analognog TV izvora. Kvalitet prijema je solidan imajući u vidu tjuner od svega 49 mm². Međutim, glavni problem po našem mišljenju ne leži u integrisanom tjuneru (koji je pokazao izvanrednu osetljivost u slučaju FM i DVB-T prijema), već u kvalitetu prikaza PowerCinema aplikacije. Slika izgleda kao kompresovani MPEG strim, umesto karakterističnog šuma u real-time slici se vide MPEG artefakti. Zaista, teško nam je tu pojavu opisati, jer se ista srećom ne vidi na kvalitetnim kanalima i snimljenim MPEG klipovima, no definitivno postoji. Druga neuobičajena pojava u vezi samog prikaza su nesavršene horizontalne konture koje su verovatno posledica nesavršenog softverskog skaliranja.
Kada smo kod klasičnog analognog snimanja, postoje svega 3 preseta, od kojih najkvalitetniji režim snima u 1/2 DVD rezolucije (352×576) bez primene deinterlace algoritma. Sada nam je i jasno zbog čega je CPU zauzeće bilo ekstremno nisko. No, dobro, nije svakome stalo do funkcije snimanja u ekstremnom kvalitetu, i ovakvi kakvi su klipovi su veoma upotrebljivi. Ni prilikom strimovanja digitalnog TV programa nema apsolutno nikakvih problema, snimljeni klipovi su praktično savršeni. Poslednji nedostatak je pomenuto “zaboravljanje” pre-skeniranih frekvencija nakon zamene Analognog i DVB-T ulaza. U našoj kritici ne možemo biti isključivi iz prostog razloga što ovaj hardver treba probati i pod druge dve platforme: Windows XP MCE i odgovarajućom verzijom Viste. Nije isključeno da se u slučaju Media Center aplikacije pomenuti nedostaci uopšte ne ispoljavaju.
Ipak, softver je zaista funkcionisao bez greške i to je najsvetlija tačka ovog paketa. Bezbrižno korišćenje TV kartice i apsolutna kontrola celokupnog računara nemaju svoju cenu kod početnika. To je ujedno i najveća prednost BX1500-ke. Posebno je pohvalna detekcija više audio strimova kod digitalnog prenosa. Iako ovaj model ne možemo nagraditi nekom nagradom, to nikako ne znači da je ovaj proizvod za zaobilaženje i to ne kažemo iz razloga da ne bismo delovali previše oštro, već tako i zaista mislimo. Karticu za potrebe testa ustupio Kimtec.