Radeon HD 7990: Vaporware ili nešto više?

Radeon HD 7990: Vaporware ili nešto više?

Prošla godina je protekla u velikoj aktivnosti kako AMD-a, tako i NVIDIA-e. Obe kompanije su predstavile veliki broj proizvoda koji su se zaista pokazali kao sjajni i manje ili više svi najavljeni modeli su se i pojavili. Jedan konkretan model nije, iako smo ga u više navrata očekivali. Radi se o proizvodu koji je trebao da izađe iz AMD-a, a govorimo o dvoglavoj Tahiti kartici. Najavljena je vrlo rano, da bi se referentna verzija nekoliko puta odlagala. Na kraju,

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Radeon HD 7990: Vaporware ili nešto više?

      Kompanija AMD je imala krajnje uspešnu godinu kada su grafičke karte u pitanju i to niko ne može da ospori. Koliko god određeni korisnici bili razočarani CPU divizijom, Radeoni nove generacije u svakom segmentu imaju jako primamljive adute. Od samog početka godine smo imali spremne materijale, čak smo i nekoliko dana ulaska u 2012. godinu prisustvovali zvaničnom predstavljanju u Minhenu. Zašto ovo pominjemo?

      Kraj same prezentacije se završio sa zanimljivim slajdom koji je nosio naslov New Zealand. Imajući u vidu da su kodne oznake grafičkih procesora kod AMD-a inspirisane ostrvima, nije bilo teško izvući par zaključaka. Pre svega, u celoj prezentaciji je izostalo bilo kakvo pominjanje Dual-GPU modela, a Novi Zeland se sastoji od dva velika ostrva. Sve to je impliciralo da su hteli da nam da malo zagolicaju maštu oko naslednika Radeona HD 6990. Od tada je prošlo više od godinu dana, a videli smo jako malo….

      Jasno je da je negde “zapelo” kada je ovaj projekat u pitanju. Dok je za AMD sve išlo glatko tokom 2012. godine nije teško zaključiti da bi nekoliko momenata definitivno predstavljalo idealan momenat za predstavljanje Dual-GPU Radeona koji bi, pretpostavljamo, nosio naziv HD 7990. Prvi bi bio završetak predstavljanja kompletnog line-upa sa jednim čipom. Drugi bi bio momenat kada je NVIDIA predstavila Kepler, što uvek dobro dođe za skretanje pažnje, a treći verovatno možete i sami da pogodite. Govorimo naravno o konkurentskom dual-GPU rešenju, odnosno GeForce GTX 690 koji je po našem mišljenju najbolja grafička karta sa dva GPU-a ikada.

      Ovo ne kažemo olako, jer i pored nebulozno visoke cene, ova karta poseduje minimum kompromisa po pitanju frekvencija i specifikacija. Zapravo, gotovo da ih i nema, a imajući u vidu odlično kontrolisane akustične i termalne karakteristike to je zaista fascinantno. Takođe, autor ovog teksta se uživo susreo sa ovom kartom i imao prilike da je koristi kraći period, što ga je dodatno uverilo u to koliko je NVIDIA kvalitetno napravila ovu kartu. Izrada je najbolja kada su referentne karte u pitanju, tako da je ovo bio pravi momenat da AMD uradi nešto po pitanju sopstvenog dual-GPU rešenja.

      Na kraju krajeva, tu su bili i brojni sajmovi, poput CeBIT-a, ali verujemo da shvatate šta želimo da kažemo. Čudno je to što je na samom početku godine ovaj slajd pokrenuo dosta tema u javnosti i svi smo očekivali Radeon HD 7990, ali se on na kraju nije zvanično ni pojavio. Nekoliko puta smo tokom 2012. dobili navodne informacije o očekivanim datumima, ali kako bi koji došao, sve je prošlo u tišini što sugeriše neželjena odlaganja. Ipak, određeni “custom” modeli su definitivno prikazivani.

       

       

      Kada se u retrospektivi pogleda da je od tada prošlo godinu dana, može se reći da je AMD očigledno prerano dao signal javnosti da očekuje novog dvoglavog monstruma. Mnogi će verovatno pomisliti “Kako nema Radeona HD 7990?”, “Šta je sa PowerColor Devil 13 i ASUS Ares 2?”. Istina, ove dve karte definitivno odgovaraju opisu. Ipak, Ares 2 predstavlja “limited edition” model i ASUS ga sam klasifikuje kao HD 7970X2. Pritom Ares 2 koristi dizajn koji je ASUS u velikoj meri sam razvijao i osim osnovnog inputa od AMD-a, ne verujemo da je kompanija imala previše uticaja.

      Pored toga, Ares 2 je inicijalno zamišljen kao vazdušno hlađena karta, sa kulerom kakav je posedovao i originalni Ares. Ipak, ASUS je verovatno shvatio da to nije realan izbor zbog toga što je rashladno rešenje i pored ogromnog bakarnog profila imalo samo jedan ventilator. Kako ih Devil 13 poseduje čak tri, a i pored toga ima poteškoća da se izbori sa velikim TDP-om, ASUS se odlučio na vodeno hlađenje. Ovim potezom je dodatno povećao cenu, ali i učinio razuman potez. Nažalost, time će Ares 2 biti još nedostupniji, što znači da će do njega doći ograničen broj srećnika, ali i to da će karta služiti samo kao “brand awareness” simbol.

      PowerColor Devil 13 je zasnovan na referentnom dizajnu, uz rashladni sistem koji je izveden u sopstvenoj režiji. Nažalost, ovu kartu je u startu obeležio banalan problem koji je stvorio prilično negativnu sliku. Reč je grešci u dizajnu zbog koje je su određeni novinari imali problema sa svojim testnim uzorcima. Sa tri osmopinska molex-a, Devil 13 zaista ni ne izgleda preterano primamljivo. Činjenica da Devil 13 ume da “povuče” i do 550 vati se može opravdati činjenicom da se radi o specijalnom proizvodu, ali i dalje to ne menja činjenicu da je ovo previše, imajući u vidu da je ovo dvostruko više od jednog HD 7970 i čak 150W preko Radeona HD 6990.

      Uostalom, na zvaničnom sajtu AMD-a se ne pominje ništa vezano za Radeon HD 7990, tako da u zvaničnom smislu ta karta još uvek i ne postoji. Energetska potrošnja je sigurno veliki problem, kao i zagrevanje i to je ono što predstavlja jedan od faktora koji koči zvanično predstavljanje referentnog dizajna i ulazak ove karte masovnije na tržište. Uostalom, tu je i drugi deo priče…

      Razlozi za ovakav ishod su brojni. Tokom 2012. godine je, s vremena na vreme, procurela poneka fotografija dizajna, pa čak i AMD FirePro W9000 modela koji predstavlja varijantu HD 7990 namenjenu profesionalnom tržištu. Upravo ovo je potencijalni razlog zašto nismo videli Radeon HD 7990 u referentnoj izvedbi. Velika potrošnja i zagrevanje su svakako nepoželjni, ali ono što je bitnije jeste činjenica da više novca može da se zaradi u GPGPU segmentu. Kako se FirePro i regularni “consumer” modeli ne razlikuju mnogo, postoji realna mogućnost da je AMD zbrojio dva i dva, te da se prosto “prešaltao” na profesionalno tržište, a ostavio AIB partnerima da se bave proizvodom namenjenom “consumer” tržištu.

      Da li je ovo dobar potez? Posledica ove politike je da nam je donela dva proizvoda. Jedan koji je praktično nedostupan “smrtnicima”, a drugi koji nije posebno dobro prošao kod kolega iz inostranstva. Ono što iznenađuje jeste da u ovoj priči nema AMD-ovog premium partnera, a govorimo naravno o Sapphire-u. Takođe, slike modela iz HIS-a su se pojavile, ali ni njihova karta nije dospela na tržište. Ove dve kompanije koje su isključivo orijentisane na AMD-ove proizvode obično užurbano preuzmu referentni dizajn i predstave ih kao svoj proizvod. Sada toga nema, pa nismo ni videli HD 7990.

      Kako stoje stvari, imamo utisak da nikada nećemo ni dobiti zvanično saopštenje u kome AMD predstavlja Radeon HD 7990. Pre svega, početkom prošle godine stvoreni hajp je počeo da gubi svoju snagu, a sada svi već čekamo da vidimo kako će izgledati Radeon HD 8000 serija i to nas daleko više interesuje nego proizvod namenjen niši korisnika sa predubokim džepom, malo racionalnijeg razmišljanja po pitanju grafičkog podsistema i puno želje da budu posebni.

      Mi smo skloni da kažemo da je Tahiti dobar kao single-GPU, a da zbog potrošnje i dimenzija samog čipa, pravljenje dual-GPU modela nije zahvalno i da bi rezultat mogao da deluje kao da je dobijen “po svaku cenu”, a to se nikada do sada nije pokazalo kao dobro. Uostalom, AMD je ranije kroz niz reklama pravio šalu na račun potrošnje Fermi kartica zbog visoke potrošnje i zagrevanja, a sa HD 7990 bi postojao rizik da im se sve to vrati na naplatu. Stoga, čekamo Radeon HD 8000 generaciju kao narednu veliku stvar, verujući itekako da će AMD imati čime da se pohvali tokom ove godine.

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test