Raidmax Blackstone

Raidmax Blackstone

Na tržištu će se uskoro pojaviti novi brend koji se bavi napajanjima, a mi ćemo biti prvi koji će vam ih predstaviti. U pitanju je Raidmax, firma koja se na azijskom tržištu probila kućištima namenjenim igračkoj populaciji. Svest o ovom brendu na tržištima na kom je prisutan je stvoren kroz odličan odnos uloženog i dobijenog. Ova budžetska rešenja po svemu sudeći nude jako puno, po povoljnoj ceni, a napajanja koja će stići u domaće prodavnice imaju i 80 PLUS sertifikat. Govorimo o dva modela iz BlackStone serije

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Modeli koje smo mi dobili na test nose oznaku RX-600AF i RX-500AF. Iz kriptičnih oznaka jasno je da se radi o manje-više identičnim proizvodima, koje razlikuje samo deklarisana snaga u vatima. To se može videti i na samom pakovanju, koje je potpuno isto u oba slučaja. U svakom slučaju, u nastavku teksta ćemo izdvojiti poneku razliku, a za sve ostalo slobodno pretpostavite da je identično. Pakovanje deluje slično kao i kod većine proizvođača, a na sebi krije osnovne informacije o napajanjima koja se nalaze unutra.  
       
      Na poleđini su istaknute prednosti koje Raidmax smatra bitnim i tu možete saznati da se radi o napajanjima koje karakteriše 80 PLUS bronzani sertifikat, veliki nivo efikasnosti, ventilator sa automatskom kontrolom obrtaja i sl. Ovo napajanje ima i sve potrebne OVP, SCP i OPP zaštite koje bi u kritičnim situacijama trebale da spreče oštećenje komponenata računara. Jedna stvar nam je zapala za oko, a radi se o Turbo fan kontroli koja omogućava forsiranje maksimalne brzine ventilatora bez obzira na okolnosti (temperaturu, opterećenje itd.).  
       
      Dva Raidmax napajanja su, kao što smo pretpostavili, fizički potpuno identična. Karakteriše ih kućište izrađeno od kvalitetnog metala sa odličnom završnom obradom. Kombinacija crne i bele boje zaista deluje interesantno u najmanju ruku. Glavna razlika između dva modela je činjenica da je jedan deklarisan na 500, a drugi na 600W. Pretpostavljamo da je većina do zaključila iz same oznake.  
       
      Ventilator je bele boje sa crnim okvirom i uklapa se sa ostatkom napajanja u vizuelnom smislu. Njegov prečnik je 120 mm, što osigurava tih rad i u težim uslovima. Zaštita ventilatora je kao i kod većine drugih modela izvedena uz metalni “grill”.  
       
      Kablovi su prilično kvalitetni i imaju zaštitne mrežice preko kako bi se kabliranje izvelo jednostavnije i urednije. Veliki broj molexa uverava da je napajanje predviđeno za ozbiljnije konfiguracije, bez obzira na to što je deklarisano na 500 odnosno 600 vati. Pored standardnih konektora, dopada nam se prisustvo dva 6+2pin priključka za grafičke karte, što znači da dolazi u obzir korišćenje uz zahtevne high-end modele, kao i jednostavnije multi-GPU konfiguracije gde prvenstveno u vidu imamo midrange kategoriju za koju je najčešće potreban jedan 6pin molex.  
       
      Na zadnjoj strani se nalazi ulaz za naponski kabl koji se isporučuje u pakovanju, I/0 prekidač i crveni taster koji ima Turbo Fan ulogu. Naime, pritiskom na ovaj prekidač automatski ubrzavate ventilator do njegove maksimalne brzine i hladite napajanje koliko god je to moguće. Ovo je zanimljva mogućnost koja nedostaje mnogim skupljim modelima. Razlog zašto biste to radili je već na vama, a moramo priznati da nama trenutno ništa ne pada na pamet.  
       
      Što se specifikacija tiče, tu se mogu videti jedine praktične razlike, a njih možete naći na samom napajanju. Ipak, ni tu se dva modela ne razlikuju u velikoj meri. Od svih grana, jedino su dve +12V razlikuju po deklarisanom broju ampera. Dok je slabija varijanta specifikovana na 20A za svaku od grana, kod RX-600AF je to 22A. Sve u svemu, kao i po ceni, razlike su male i u domenu mogućnosti. U generalnom smislu, Raidmax je po povoljnoj ceni ponudio zaista dobro izrađena izrađena napajanja sa solidnim specifikacijama.
       
      RX-500AF

      RX-600AF
      Kako se ne radi o klasičnom testu, već predstavljanju novog brenda, nismo imali previše vremena da se bavimo testiranjem u sopstvenim uslovima, već smo se osloniti na rezultate dobijene u internim testiranjima lokalnog distributera. Iako je na njima izvršen prilično ekstenzivan test mi smo odvojili najzanimljiviji scenario, kada su napajanja opterećena blizu svog maksimuma, ali ne toliko da se zalazi u ekstrem. 

      Opterećenje 500W
      Raidmax RX-500AF
      Raidmax RX-600AF
      Chieftec CTG-600-80P

      +3.3V (A / V)
      5.5 / 3.29
      5.5 / 3.3
      5.5 / 3.32

      +5V (A / V)
      5.1 / 5.17
      4.8 / 5.2
      4.7 / 5.1

      +12V1 (A / V)
      10 / 11.92
      10 / 11.8
      9.9 / 11.85

      +12V2 (A / V)
      20.4 / 11.74
      20.4 / 11.8
      20.5 / 11.9

      Iz gore navedenih rezultata se može zaključiti da se Raidmax napajanja jako dobro pokazuju pri opterećenju koje je blizu njihove granice. Oscilacije su u granicama očekivanog za budžetska rešenja, pa čak i iznenađujuće dobra kada se pogleda RX-500W koji je izdržao ovo opterećenje jednako dobro kao i jača varijanta. Treba pomenuti da je u internim testiranjima distributera jači model uspeo da se izbori i sa 600W opterećenja, dok je u ovom scenariju Chieftec-ov model odbijao da radi, dostižući svoj maksimum na 560W.  
       
      Da li će Raidmax imati svetlu budućnost na domaćem tržištu? Verujemo da hoće, jer ovaj proizvođač nastupa ambiciozno i želi da prigrabi deo tržišta za sebe. Način na koji to radi, imajući u vidu potrebe domaćih korisnika, je odličan, jer ćemo dobiti kvalitetne i relativno jeftine proizvode koji uz sve to prati i jako dobar dizajn i kvalitet izrade. Verujemo da će uz malo truda uspeti da privuče pažnju korisnika, a da li će uspeti i da ga zadrži je pitanje koje će samo vreme pokazati.  

       
      Prednosti: – Cena – Izrada i dizajn – 80 Plus Bronze sertifikat
      Nedostaci: – Ne previše poznat brend na domaćem tržištu (uslovno)
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test