Reportaža: GOOC 2010, Tajvan

Reportaža: GOOC 2010, Tajvan

Gigabyte je pre nekoliko godina kao jedan od glavnih pravaca razvoja svojih proizvoda postavio popularnost svojih proizvoda među najzahtevnijim korisnicima, pre svega overklokerskom populacijom. Pored nespornog kvaliteta matičnih ploča veoma važan faktor je i marketing, i kompanija se odlučila da ga dobije najjednostavnijim pristupom – organizacijom takmičenja u kome će se najbolji svetski overklokeri takmičiti koristeći hardver kompanije Giga

    Sadržaj

      Dušan Kovačević

      Otvoreno prvenstvo u overkloku pod sponzorstvom kompanije Gigabyte (GOOC) ove godine održano je treću godinu zaredom, i nakon kvalifikacija koje su se održavale online, zahvaljujući saradnji sa lokacijom HWBot i kontinentalnog finala održanog sredinom jula u Španiji, konačno je došlo vreme i za svetsko finale, na kome se na Tajvanu okupilo 15 najboljih svetskih overklokera koji su uspešno prošli ovih nekoliko krugova predtakmičenja. Kako se među njih 15 našao i naš predstavnik, Perica_barii, dobili smo priliku da zajedno sa njim putujemo na Tajvan, u Taipei City, i uživo ispratimo veliko svetsko finale ove manifestacije.

       

      Udaljenost između Srbije i Tajvana nije mala, a pogotovo se to može reći u situaciji kada ne postoje direktni letovi. Tako je putovanje trajalo gotovo 28 časova, preko šest vremenskih zona, sa presedanjima u Frankfurtu i Singapuru. Naravno, i ostali takmičari su imali slične „probleme“, pa se nekoliko njih u hotelu Miramar pojavilo u kasnim večernjim časovima, nepunih 12 sati pre oficijelnog početka takmičenja u subotu ujutro. Ko nije proveo neprekidnih 12 časova u avionu teško može da shvati sve potencijalne probleme koje ovakav poduhvat putovanja na drugi kraj sveta može da donese. Naravno, u pitanju su avioni najviše klase, sa mnogim mogućnostima kojima je moguće prekratiti vreme, pre svega „On Demand“ sistem za zabavu koji obuhvata filmove, serije i drugi TV program, kao i drugi zabavni sadržaji (muzika, jednostavnije video igre, mogućnost učenja stranih jezika i slično).U pripremu sadržaja uloženo je dosta vremena, kako bi svako mogao da pronađe nešto za sebe. Pomenućemo i sadržaj kanala 99, koji je po nama jedan od najbitnijih – prateći njega možete na svom sedištu odraditi veliki broj jednostavnih vežbi koje će vam omogućiti da se itekako dobro razmrdate na svom sedištu i ublažite posledice dugotrajnog ostanka u prinudnom položaju.
       

      Prva stvar koja će vas sačekati po izlasku iz aviona je klimatizovana aerodromska zgrada, ali nakon toga nailaze problemi. Jednostavno, temperatura i nije preveliki problem, ali vlažnost koja uobičajeno prelazi 95% svakako jeste. Nećemo pričati za ostale (mada su i oni iskusili identične probleme) jednostavno neće biti u stanju da naprave ni par koraka a da ne osete manjak kiseonika. U hotelu u kome su svi gosti bili smešteni, Miramar Garden,  koji se nalazi u centru grada, na gotovo 45 minuta vožnje od aerodroma, strateški su raspoređeni uređaji za isušivanje vazduha, jer bi bez njih boravak čak i u klimatizovanim prostorijama predstavljao napor.

      Veče prvog dana bilo je predviđeno za posetu areni u kojoj će se održati takmičenje, Hua-Shan Creative Park, i simpatičnom restoranu (pre svega američke i evropske) brze hrane, sa ciljem da se takmičari međusobno upoznaju, razmene prva iskustva i očekivanja, ali i da dobiju poslednje informacije pred start takmičenja. Naravno, da sve prođe kako treba pobrinuli su se zaposleni u kompaniji Gigabyte, a „tim“ je predvodio Richard Handley, zamenik direktora za globalni marketing, kao i Hicoookie, jedan od najboljih svetskih overklokera, inače blisko vezan za kompaniju Gigabyte, u kojoj radi kao savetnik na razvoju proizvoda najviše klase posebno namenjenih overklokerima (njegova iskustva i sugestije su direktno implementirane u proizvode poput matičnih ploča X58A-UD9, X58A-UD7 i grafičkih kartica iz SuperOverclock serije).

       

      GOOC 2010

      Kao i na svim regionalnim finalima, svoj (veoma važan) udeo u konačnom ishodu imala je i sreća, jer je od izvučenog broja mesta na kome će benčovati direktno zavisio i primerak procesora koji je takmičar dobio. U nekim (polu)privatnim razgovorima Perica_barii je u predvečerje takmičenja dobio informaciju da su ovih 15 procesora najbolji, i da su svi koji su ostavljeni u rezervi ukoliko neki otkaže – slabiji. Naravno, Hicookie koji je birao procesore od samog početka je znao ko je imao najviše sreće na izvlačenju, ali je to informacija koju su i takmičari i novinari dobili nakon završetka takmičenja.
       

      Sama Hala 3 Hua-Shan Creative Park-a bila je podeljena u dve velike celine – u prednjoj je bila smeštena bina, veliki ekrani i semafori, kao i overklokeri, a u zadnjoj press zona i štandovi sponzora.Naravno, koliko god bila velika kompanija Gigabyte bila, svakako da nije pametno preuzimati organizaciju jednog ovakvog takmičenja isključivo na sebe, i stoga je oformljen pul partnera koji su pomoglli takmičenje svojim hardverom. Na prvom mestu se našla kompanija Intel, a zatim i Seagate, A Data i AMD/ATI i Envision. Takmičenje je otvorio aktuelni CEO kompanije Gigabyte, Dandy Yeh, koji je i jedan od osnivača kompanije i inženjer koji je radio na dizajniranju prvih matičnih ploča ove kompanije. Naravno, učestvovali su i predstavnici ostalih sponzorskih kompanija, kao i CEO Saveta za razvoj spoljne trgovine Tajvana. Sama ceremonija zaokružena je tradicionalnim Lion dance-om, a takmičenje pod sloganom „Fight for Glory“ otvoreno je udarcem u gong i uz pomoć pirotehničkih sredstava.

      Prostora na svakom mestu za overklokere Je bilo manje nego na takmičenju u Španiji, što je makar od predstavnika Evrope zahtevalo nešto drugačiji pristup i organizaciju. U gotovo pet sati takmičenja prisustvovali smo svemu – komika, triler, drama… jednostavno, svi koji su bili prisutni u hali, kao i oni koji su takmičenje pratili preko interneta, mogli su da budu svedoci tenzije koju sa sobom donosi takmičenje uživo, koje se drastično razlikuje od LN2 benčovanja u izolovanoj sobi. Takmičari su bili upozoreni i na vrlo striktna pravila, prema kojima bi bili diskvalifikovani ukoliko bi se neko sem njih našao ispred stola. Srećom, svi su ih poštovali, a za njihovo sprovođenje bio je zadužen tim sudija sastavljen od bivših i sadašnjih poznatih overklokera, na čelu sa Hicookie-jem.
       

      Od početka do kraja takmičenja izdvojila su se tri takmičara, koja su pametnom strategijom zauzeli vodeća mesta, i uspeli da ih zadrže. Većina takmičara je pristupila benčovanju sa namerom da što pre obavi sve testove, izbaci rezultate, a nakon toga krene u poboljšavanja. Ipak, nije sve išlo kako treba, i mnogi su do samog kraja ostali bez skora u makar jednom testu. Pre takmičenja Perica_barii je u internim overklokerski krugovima važio za jednog od najvećih favorita, ali je problem sa procesorom, koji od samog početka nije mogao da se takmiči sa najboljim, a nakon toga i iznenada degradirao, uslovio da se naš takmičar plasira na poslednje mesto. Kao što smo rekli, na ovakvim takmičenjima treba imati i dozu sreće, a Perica_barii je ovoga puta nije imao.

      Mnogi drugi favoriti su se plasirali relativno loše, uključujući i pobednika evropskih kvalifikacija, predstavnika Belgije massman-a koji je završio na 11-om mestu, a najveći problem većini predstavljala je kondenzacija. Jednostavno, mali broj prisutnih overklokera se do sada takmičio u ovakvim uslovima, i to je ostavilo posledice… mnogi su i po dva ili tri puta sastavljali i rastavljali setup kako bi naterali hardver da proradi. Videli smo i neke ekstremnije pristupe (predstavnik SAD mikeguava benčovao je sa pločom potopljenom u kadicu sa uljem radi boljeg hlađenja), a predstavnik Irana, za koga smo na kraju saznali da mu je na izvlačenju dopao najbolji procesor, uspeo je da ga, zajedno sa pločom, zaledi. Jedini takmičar koji nije imao problem sa kondenzacijom je baš naš predstavnik, i stoga ostaje žal za nedostatkom sreće i propuštenom prilikom da se ostvari zapažen plasman.
       

      Na kraju, pobednik svetskog finala GOOC 2010 je predstavnik Rumunije Matose, praćen predstavnikom Hong Konga koji se takmiči pod nikom stephenyeong, dok je treće mesto zauzeo predstavnik Kine speedtime.wing. Razlika na kraju je iznosila poprilično velikih 12 poena, ali je nepunih 90 minuta pre kraja takmičenja pet takmičara bilo raspoređeno u nepunih 10 bodova, što je obezbedilo interesantnu završnicu do samog kraja. Kompanija Gigabyte i drugi sponzori obezbedili su za takmičare vredne nagrade –pobedniku je pripao ček na 5000 dolara i hardver u vrednosti od 2500, drugoplasiranom 2000 dolara i pokloni u vrednosti od 1500, a trećeplasirani takmičar je zaslužio 1000 u novcu i istu vrednost u poklonima. I svi ostali nemaju previše razloga da budu nezadovoljni – svaki overkloker je dobio matičnu ploču kompanije Gigabyte na kojoj su se takmičili – drugu reviziju X58A-UD7.

      Prateći programi

      Kako bi se pokazali kao dobri domaćini, predstavnici kompanije Gigabyte su za sve goste osmislili veliki broj pratećih sadržaja. Sem poseta restoranima, od kojih bi izdvojili „Stone barbique“ u japanskom stilu, u kome svaki posetilac sam priprema meso ili drugu hranu koja mu se donese živa, kao i posetu najpopularnijem pabu u Taipei City-ju, u kome se gosti okupljaju radi praćenja uživo utakmica najjačih evropskih fudbalskih liga. Jedno od popodneva bilo je odvojeno i za posetu najvećem paintball klubu na ostrvu, u kome se na više veoma različitih poligona u sulobu može naći i više od 50 „ratnika“ sa obe strane.
       

      Ipak, za mnoge je vrhunac boravka ovom velikom gradu bila poseta jednom od najpoznatijih noćnih klubova u ovom delu sveta, pod imenom Luxy. Iako se ovo nije nalazilo u zvaničnom programu, mnogi zaposleni u kompaniji Gigabyte našli su se sa nama te večeri… sa različitim uspehom. Fotografije sa ove večeri ipak nećete videti, neke stvari je ipak bolje ostaviti tajnim. Primetili smo da i mnogi drugi posetioci razmišljaju na sličan način, i rukovode se pravilom (da parafraziramo Fight Club)… „what happens in Luxy, stays in Luxy“.
      Prilike za šetnju po samom gradu nije bilo previše, jer je boravak potrajao prekratko, ali smo ipak videli ulicu u kojoj su prodavnice računarske opreme, popularni IT Mall. Jedne pored drugih nalaze se salon kompanije Apple, sređen na najvišem mogućem nivou, i prodavnice u kojoj sve više liče na skladišta računarske opreme. Cene se na prvi pogled ne razlikuju od domaćih, ali je to definitivno samo na prvi pogled… ukoliko imate vremena da prošetate i zagledate, ali i da se cenjkate, svakako ćete pronaći neke stvari i po drastično nižoj ceni od domaćih, a ukoliko još odbijete i porez koji možete dobiti nazad na izlasku iz zemlje, razlike mogu biti i drastične, čak i do 50%. Znamo da je Srbija daleko od Tajvana i Kine gde se sve ove stvari i proizvode, ali bi domaćim kupcima svakako odgovaralo otvaranje jednog ovakvog „tržnog centra“ gde bi kompletna IT oprema bila na jednom mestu.
       

      Organizacija čitavog takmičenja je bila na najvišem mogućem nivou, i zaposleni u kompaniji Gigabyte su se definitivno potrudili da boravak na Tajvanu svim učesnicima ostane u lepoj uspomeni. Po mnogo čemu ovo je bio jedinstven događaj, kojim je sportski overklok po prvi put izašao iz senke i predstavio se širokim masama. Takmičenje je održano u subotu ujutro, bilo je potpuno otvoreno za posetioce koji su popunjavanjem kupona i takmičenjem na štandovima partnera mogli da dođu i do vrednih nagrada, kao i da se upoznaju sa ovim ekstremnim vidom korišćenja računara.

      Na konferenciji za štampu održanoj dan posle finalnog takmičenja još jednom je potvrđeno da kompanija Gigabyte ne odustaje od sponzorisanja GOOC-a, i da nameravaju da i u mnogo narednih godina na jednom mestu okupljalju najbolje svetske overklokere. Kvalifikacije za Gigabyte Open Overclocking Championship 2011 počeće sredinom aprila, stoga svako koga interesuje sportski overklok već može polako da počne da se priprema. GOOC 2010 je bio izuzetan, ali ne vidimo nijedan razlog da GOOC 2011 ne bude još bolji, a što da ne i mnogo uspešniji kada su naši takmičari u pitanju.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test