Samsung 830 256GB SSD

Samsung 830 256GB SSD

Samsung je sa svojom 470 serijom SSD-ova korisnicima ponudio kvalitetan uređaj po prihvatljivoj ceni. No, već tada su bili dostupni modeli koji su koristili SATA 6Gbps interfejs. Iako možda u tom trenutku to i nije bio toliko bitan faktor, mnogi su se ipak odlučili na "future proof" proizvod iako je bio nešto skuplji. Samsung je rešio da pruži korisnicima kompletan uređaj, a kao rezultat toga je nastala serija 830 koja poseduje SATA 3 interfejs, ali

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Samsung 830 Series 256GB

      Samsung je sa serijom 830 ušao u ozbiljnije tržište SSD-ova, jer iako 470-ice nisu bile nimalo loše, nisu nikad konkurisale “high-end” modelima, dok 830 poseduje prilično dobre specifikacije. Uz sve to Samsung proizvodi sopstvene kontrolere i NAND čipove što je nešto sa čim se malo koja kompanija može pohvaliti, a naravno sve to ne bi bilo previše bitno, da ove komponente nisu jednostavno veoma dobre (koliko su dobre, ostaje da se proveri – prim. aut.). Da je Samsung rešio da se nametne kao ozbiljan konkurent, već se vidi po pakovanju u kom novi model stiže.

      Mi smo na test dobili desktop kit, koji dolazi u jako lepo dizajniranoj kutiji koja je prilično kvalitetna. Po njenom otvaranju otkrivate SSD, ali to nije sve što ćete dobiti. Tu je i komplet za montiranje uređaja u 3,5″ slotove, koje podrazumeva aluminijumsku “kadicu” kao i deset šrafova od kojih će vam osam biti potrebni. Prisutan je i SATA kabl, kao i konvertor za napajanje putem klasičnog četvoropinskog molex-a. Tu se priča ne završava, jer u stilizovanoj kovertici Samsung isporučuje Norton Ghost softver koji može biti jako koristan prilikom promene sistemskog diska.

      U pakovanju se našao i DVD sa interaktivnim uputstvom, ali i Magician softverom koji se koristi za update firmware-a, manuelno podešavanje TRIM funkcije, kao i još neke dodatne mogućnosti. Ne treba zaboraviti ni kratko uputstvo u papirnom formatu, koje ćete verovatno preskočiti, jer ne sadrži previše informacija koje bi vam mogle biti korisne.

      Sam SSD je jako prijatnog dizajna, koliko se za jedan SSD tako nešto može reći, a i sama kompanija je ponosna na rezultat. Kućište je praktično kompletno izrađeno od plastike, ali je poklopac sa logoom Samsung proizveden od brušenog aluminijuma. Rastavljanje je izuzetno jednostavno, jer nisu korišćeni šrafovi, već je gornja ploča montirana putem “žabica” koje doduše treba paziti da ne puknu prilikom skidanja. Debljina kućišta je 7mm, ali se u pakovanju ne isporučuje adapter za 9,5mm, što znači da ćete možda morati da ga nabavite odvojeno ukoliko vam bude bio neophodan.

      Po otvaranju, otkrivaju se 2x-nm Toggle DDR NAND čipovi koje Samsung navodi i u specifikacijama, a ukupno ih ima osam. Tu je i čip za keširanje podataka, a radi se o povećem DDR2 kapaciteta 256MB, što je posledica upotrebe “page-mapped” arhitekture, koja zbog visokih performansi sekvencijalnog i random read/write-a jednostavno zahteva takav pristup.Interfejs je konačno po SATA 3 standardima, što je jako bitan faktor, s obzirom na to da je on odavno postao usko grlo kada su SSD-ovi u pitanju.

      Samsung je iskoristio sopstveno rešenje kada je kontroler u pitanju, a radi se o trojezgarnom MCX koji navodno postiže odlične performanse zbog dobrog “multitaskinga”, međutim to je teško merljiva vrednost, a uostalom i dalje najviše sve zavisi od firmware-a. Veći problem je to što Samsung-ov SSD pretežno radi “garbage collection” kada je u režimu mirovanja, što dovodi da pri konstantnom radu performanse mogu znatno da opadnu u odnosu na rešenja koja rade intenzivnije tokom rada SSD-a na ovom problemu.

      Sve u svemu, Samsung je svoj drajv deklarisao na 520MB/s sekvencijalne read i 400MB/s write brzine. Takođe, govori se i o 80.000/36.000 IOPS-a kao maksimalnim vrednostima. Za ove vrednosti će vam svakako biti potrebna modernija matična ploča sa dobrim kontrolerima, jer smo mi inicijalno testirali uređaj na Maximus III Extreme koji se bazira na P55 čipsetu, gde smo postigli rezultate ispod očekivanih, da bismo kasnije uradili iste testove na Z68 ploči. Tada smo dobili očekivane vrednosti koje su se pokazale kao manje-više u skladu sa onim što je Samsung i naveo u specifikacija.

      Specifikacije i rezultati

       

      Specifikacije

      Samsung 830 SSD

      Kapacitet (GB)

      256

      Interfejs

      SATA 6Gbps

      Keš (MB)

      256

      Sekvencijalni Read/Write (MB/s)

      520 / 400

      Random Read/Write (IOPS)

      80.000 / 36.000

      Kontroler

      Samsung 3-Core MCX

      Dodatno:

      Magician, Norton Ghost, mount za 3,5″

      Dimenzije (D x Š x V u mm)

      100 x 69.85 x 7

       

       

      Rezultati

      Samsung 830 SSD 256GB

      CrystalDiskMark 3.0.1 x64

       

      Sequential Read/Write (MB/s)

      508.7 / 402.3

      512K Read/Write (MB/s)

      321.3 / 264.5

      4K Read/Write (MB/s)

      23.9 / 91.9

      4K QD32 Read/Write (MB/s)

      312.8 / 147.1

      AS SSD

       

      Sequential Read/Write (MB/s)

      506.9 / 397.5

      4-64K Read/Write (MB/s)

      21.92 / 64.48

      4K Read/Write (MB/s)

      276.93 / 119.8

      ATTO Disk Benchmark

       

      Write/Read QD4 0,5 KB (KB/s)

      24.117 / 17.776

      Write/Read QD4 8 KB (KB/s)

      272.693 / 321.009

      Write/Read QD4 256 KB (KB/s)

      388.971 / 521.889

      Write/Read QD4 8192 KB (KB/s)

      399.865 / 524.842

      Zaključak

      Nakon pregleda rezultata, jasno je da je Samsung 830 odličan proizvod, koji je definitivno ispunio očekivanja stvorena onim što je navedeno u specifikacijama. Iako ponegde odstupa od nazivnih brzina, dajući nešto niže performanse, ovaj SSD negde i prebacuje deklarisan vrednosti što je, kada se svedu računi, odlično. U celoj priči, dobra strana ovog proizvoda je i cena koja je oko 320 evra, što je sasvim razumno, a uz sve to prema rečima distributera, dostupnost ne bi trebala da se dovede u pitanje, bilo da je u pitanju verzija od 256GB ili neka druga. Treba imati u vidu i da je 830 Series SSD dostupan još i sa kapacitetima od 64, 128 i 512GB.

      Samsung je pokazao da ima tehnologiju doraslu da se takmiči sa ostatkom konkurencije, ali i želju da se nametne korisnicima kao kompletno rešenje. Osim odličnog uređaja, dobijate i kvalitetan propratni paket, kome nedostaje samo adapter u slučaju da vaš uređaj koristi SSD debljine 9mm, ali ćemo zažmuriti na jedno oko, jer ovo nije veliki nedostatak. Sve u svemu, 830 Series je kompletan uređaj u svakom smislu sa korektnom cenom koja čini da ponuda bude zaokružena.

      Prednosti:

      – Odlične performanse
      – Kapacitet
      – Propratni paket

      – Mane:

      – Ništa posebno

      Uređaj na test ustupio DirectLink.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test