Darko Angeleski
Samsung SE-S184M External DVD±RWPre više godina (tačnije decenija) “kućni” računari nisu zahtevali sisteme za masovno skladištenje i transfer korisničkih podataka u obimu kakav danas poznajemo. Dominirale su različite inkarnacije magnetnih traka i flopi disketa, ali je tek sa pojavom i omasovljavanjem CD-ROM tehnologije označen početak prave storage revolucije. Zahvaljujući ovoj činjenici, računari danas čine centralno mesto u poslovnom i kućnom multimedijalnom okruženju. Potrebe korisnika za brzo, jednostavno i rentabilno skladištenje velikih količina podataka dosegle su neslućene razmere, a ako svemu tome dodamo i neophodnu mobilnost kao presudan faktor, stižemo do predmeta našeg današnjeg testa.
Kako bi izašli u susret specifičnim potrebama, proizvođači su se dosetili da tržištu ponude i eksterne varijante svojih optičkih uređaja. Svakako da je (r)evolucija USB standarda sa svoje strane doprinela njihovom razvoju, ali gde i kako se danas ovi uređaji uklapaju na savremenom tržištu? Ovo je zaista dobro pitanje. Iako se DVD format nalazi na vrhuncu svoje karijere, marketshare eksternih DVD±RW pisača sa svojih 10% svakako nije na dominantnom nivou na kome se npr. nalaze modeli namenjeni internoj ugradnji. Postoji više razloga zbog čega je to tako. Globalno tržište optičkih uređaja, kao i cela PC industrija uostalom, se već godinama suočava sa blagim zasićenjem; godišnje se proizvede oko 250 miliona komada čitača i pisača i ova brojka će u predstojećim godinama lagano rasti. Međutim, procenat DVD±R/RW pisača konstantno raste na uštrb svih ostalih (seća li se neko uopšte CD-ROM, CD-R/RW, CD/DVD combo ili DVD-ROM-a?). Danas dominiraju modularni notebook računari kod kojih se zamena ili nadogradnja komponenti obavlja veoma jednostavno, a sa druge strane imamo i situaciju da praktično ne postoji desktop konfiguracija koja nije opremljena makar jednim “četvorobrzincem”. Cena kao bitan faktor pogodila je sve segmente ove grane, pa tako i donedavno ekskluzivne interne slim verzije koštaju već od 50-60 € na više.
Tu dolazimo do bitne stavke – performanse. Kao što je mnogima poznato, slim verzije pisača u notebook računarima poseduju znatno skromnije specifikacije (danas su to najčešće 6x ili 8x generacije), ali se čak i kod nekih savremenih low-cost notebook rešenja još uvek mogu zateći 4x modeli koji ne podržavaju DVD DL format! Osnovni razlog za takvu situaciju je konstantni pritisak na proizvođače i snižavanje troškova proizvodnje, manja zastupljenosti slim varijanti u odnosu na klasičan half-height (desktop) dizajn, ali i ograničenost notebooka svojom veličinom i namenom (npr. vrlo značajan faktor je autonomija rada i generisana buka). Na drugoj strani, ne treba zaboraviti ni sve one starije notebook generacije koje je zaobišla DVD revolucija. Da li se u tom slučaju treba pomiriti sa činjenicom da će vam 16x ili 18x “rezanje” ostati večna neispunjena želja?
Naravno da ne. Opravdanost i uopšte potreba za eksternim uređajima u ovakvim slučajevima dobija svoj potpuno novi smisao: pored savremenih specifikacija klasičnih half-heigh modela, prednost se ogleda i u njihovoj univerzalnoj primeni – jedan uređaj može naizmenično opsluživati više konfiguracija, može se povezati na notebook ili kućni/kancelarijski desktop računar, razlike u načinu funkcionisanja i postignutim performansama apsolutno nema. Komfor je, makar što se funkcionalnog aspekta tiče, u potpunosti zadovoljen. Pogledajmo šta nam to može ponuditi Samsung sa svojom najnovijom generacijom eksternih DVD±RW pisača.
Test sistem, medije & softver
Test konfiguracija:
OS
Windows XP Professional + Service Pack 2
MB
Intel 945 ICH7
CPU
Intel Pentium D 2.66 GHz Dual Core
MEM
1 GB DDR
HDD
Western Digital WDC800LB-55DNA0
DISP
BenQ FP72V TFT Monitor
Test software:
program
verzija
DVD Info Pro
4.6.23
Nero Burning Rom
7.5.7.0
Nero InfoTool
4.03
Nero CD-DVD Speed
4.7.0.0
Test medije:
SAMSUNG SE-S184M
Samsung je prošlog meseca krenuo u direktnu borbu sa svojim glavnim konkurentima: južnokorejskim HLDS-om i tajvanskim Liteon-om u pokušaju da ostvari svoj ovogodišnji plan o isporuci 60 miliona ODD uređaja i osvoji globalni marketshare od 21 %, snižavajući tom prilikom maloprodajne cene 18x DVD±RW modela koje prodaje pod sopstvenim brendom, kao i veleprodajne cene OEM modela na rekordnih 25$ po komadu! Liteon, koji je držao cene na primetno viših 30-33$ bio je primoran da (nevoljno) isprati takav korak, spuštajući OEM cene na 27-28$. Na drugoj strani, primećuje se sve veća nervoza među proizvođačima optike, obzirom da Foxconn agresivno nadire i na ova vrata IT grane, koji je inače poznat po svom velikom kapacitetu kada je ‘damping’ cena u pitanju. U međuvremenu, Samsungov korak se za sada isplatio, po prvi put u svojoj istoriji osvojio je manje OEM porudžbine od strane japanske kompanije Sony; dil koji doduše za sada obuhvata samo eksterne modele. A kad smo već kod eskternih…
Pred nama je vrhunac Samsungove DVD±RW ponude u ovom trenutku. Poznavaoci koji pomno prate ovu tematiku znaju da je SE-S184M naslednik SE-W164L modela. U dizajnerskom smislu – promena nema, ali ispod haube:
U pitanju je još jedan u nizu novijih modela izrađen bez olova (lead-free sertifikat), koji je paralelno zadovoljio i rigorozni RoHS standard (Restriction of Hazardous Substances), zbog čega je uređaj “opremljen” i specijalno osmišljenim logom na pakovanju. RoHS standard je pokušaj da se preduprede negativne posledice gorućeg problema tzv. elektronskog otpada (E-waste) koji prvenstveno potiče iz IT industrije razvijenih zemalja, ali po običaju završava na teritoriji – nerazvijenih. Klikom na gornju sličicu se možete detaljnije informisati o odrednicama i principima RoHS standarda u Samsungovoj interpretaciji.
SE-S184M dolazi u elegantnoj crnoj boji sa prepoznatljivim srebrnkastim obručem koji se proteže po sredini i koji naglašava Eject taster i mijaturni zeleni LED. Kao što se može primetiti iz same oznake modela, ali i sa fotografija, model je opremljen Lightscribe funkcijom i DVD-RAM 2 standardom (na žalost, od ovog poslednjeg u ovom trenutku nemamo nikakve koristi). Na poleđini se nalazi standardizovani USB priključak, Power On/Off taster (što je zaista pohvalno), kao i mini-DIN konektor za eksterni napojni adapter (DC +5/+12 V).
Uređaj je “standardnih” dimenzija kada su eksterni modeli u pitanju, a uz drajv se isporučuje i nosač za postavljanje u vertikalnom položaju. Mali savet korisnicima koji se ranije nisu susretali sa eksternim modelima: nipošto nemojte premeštati drajv iz vertikalnog u horizontalni položaj (ili obrnuto) kada je uređaj operativan (npr. kada drajv pristupa ubačenom disku koji se rotira velikom brzinom), jer time možete oštetiti drajv, a gotovo je sigurno da ćete na taj način izazvati oštećenje, pa čak i pucanje samog diska! Dakle, pre ubacivanja diska odlučite da li drajv želite postaviti vertikalno ili horizontalno, a potom krenite u akciju…
Uređaj je proizveden avgusta 2006. a na našem testu smo zahvaljujući distributeru među prvima dobili reklamni sempl. Iz tog razloga nismo skinuli providnu zaštitnu foliju (koju možete zapaziti sa prethodnih fotografija). Adapter je povećih dimenzija, ali je srećom prilično lagan.
Uz uređaj dolazi i standardni Nero Suite paket programa, kao i kraće uputstvo za montažu. U pakovanju ćete zateći i dva posebna napojna kabla za AC mrežu. Jedan kabl odgovara evropskom standardu (EU), dok je drugi model namenjen UK tržištu. Instalacija ne može biti jednostavnija, nakon povezivanja adaptera i USB kabla, uređaj se automatski prepoznaje u sistemu i momentalno je spreman za rad (pod uslovom da već imate instaliran softver). Uređaj je ekstremno tih pri brzinama ispod 12x, dok je pri snimanju od 16x i 18x količina buke i vibracija podnošljiva. Dodatnoj zvučnoj izolaciji je svakako doprineo eksterni rack u koji je smešten interni model.
Uz pomoć USBInfo programa detektovali smo da je upotrebljeni USB-Bridge čip proistekao iz kompanije NEC. Sam drajv se inače prepoznao kao SH-S182M što nas uopšte ne čudi jer SE-S184M u svojoj osnovi predstavlja eksternu varijantu SH-S182M. Uređaj smo iz puke radoznalosti testirali i na jednoj starijoj konfiguraciji (KT3V VIA čipset) sa kojom smo imali česte probleme prepoznavanja USB rackova i implementiranih USB 2.0 kontrolera. Na opšte iznenađenje, sa Samsungovim modelom je sve proteklo bez ikakvih problema, stoga implementiranom NEC čipsetu sleduje pohvala kada je kompatibilnost u pitanju. Na drugoj strani, ugrađeni USB 2.0 kontroler na Vašoj matičnoj ploči i ukupne performanse sistema i te kako mogu imati presudan uticaj na performanse ovog modela, ali o tome nešto kasnije…
Drive inspektori
Nero InfoTool
Nero Drive Info
DVDInfoPro
Najvažnije karkateristike
Specifikacija
CD-R
– CD-R čitanje
SAMSUNG SE-S184M
– CD-R snimanje
SAMSUNG SE-S184M
Za razliku od svoje 16x generacije, Samsung je ovoga puta ukinuo softversko ograničenje brzine od 40x prilikom snimanja CD-R diskova i obezbedio punu 48x CAV specifikaciju. Pogledajmo da li se u međuvremenu nešto promenilo i u pogledu kvaliteta snimanja CD-R diskova:
– CD-R kvalitet snimanja
U našem testu kvaliteta snimanja CD medija koristimo poslednju verziju CD Speeda 4.7.0.0 koja donosi revolucionarne mogućnosti testiranja u saradnji sa Philips/BenQ uređajima. Napredni test omogućava testiranje Ex1/Ex2/BLER/Jitter parametara koji nam mogu dati precizniji uvid u kvalitet snimljenog diska. Ovi testovi su donedavno bili ekskluzivnost Plextor pisača i naravno nedostižne profesionalne opreme.
C1 i C2 greške su poznate našim čitaocima još iz ranijih testova CD-RW snimača. Ex1 i Ex2 parametri predstavljaju znatno detaljniji metod detektovanja i prikazivanja grešaka prilikom čitanja CD-R/RW diskova koji stvaraju potpuniju sliku o kvalitetu snimljenog diska. Naime, problem kod konvencionalnih “C1/C2” testova leži u tome što korisnik ne zna sa sigurnošću da li njegov uređaj za “C1” greške prijavljuje BLER parametar (po definiciji) ili samo E31 parametar (što je npr. slučaj sa Liteon DVD±RW pisačima), pa ukoliko se ove stvari zanemare prilikom analize, dobijeni rezultati mogu dati iskrivljenu sliku o disku. I kod “C2” grešaka važi slična priča, Liteon DVD±RW pisači prijavljuju CU kao “C2” greške, dok neki drugi uređaji za “C2” prikazuju E22 greške, što stvara opštu konfuziju prilikom poređenja i tumačenja rezultata različitih uređaja. Sa druge strane, E32 (CU) greške su kritičnije u odnosu na E22, što je u slučaju nekih pisača zapravo kompromis. Novi CD Speed u tandemu sa BenQ/Philips pisačima stavlja tačku na sve pomenute nedoumice, obzirom da se svi relevantni parametri detektuju i prikazuju na posebnom grafiku.
Definicije:
Verovatno se većina čitalaca ovog momenta zapitala “A šta su E31, E22 i E32 greške?” Bez preteranog zalaženja u teoriju, korisnički podaci i podaci za kontrolu parnosti u CD-ROM drajvu se prilikom čitanja organizuju u tzv. frejmove koji prolaze kroz C1 i C2 stepen korekcije grešaka CIRC
dekodera (Cross-Interleave Reed-Solomon Code). C1 stepen operiše nad frejmovima od po 32 bajta i ima mogućnost korekcije do dva simbola po frejmu (E11 i E21). Preostale C1 greške (E31) se mogu ispraviti reorganizacijom frejmova (interliving metodom) u nove frejmove od po 28 bajta, gde se primenjuje stepen C2 korekcije. Greške koje preostanu nakon C2 korekcije predstavljaju konačne (E32) greške koje se ne mogu više korigovati Reed-Solomon dekoderom (zbog čega se ponekad označavaju sa CU). Teorijski, kvalitetni uređaji sa naprednom korekcijom grešaka mogu korigovati do četiri simbola u C2 frejmu, ali se zbog kompatibilnosti diskova sve preko 3 simbola proglašava CU greškom. CU greške se manifestuju kod Audio kompakt-diskova kao klikovi/pucketanja (ukoliko stepen za interpolaciju ne obavi svoj deo posla) ili preskakanjem trake/prekidom reprodukcije (ukoliko su greške ozbiljnijih razmera). Kod snimanja klasičnih podataka (CD-ROM Mode 1), CU greške se ne manifestuju u kritičnoj razmeri zbog drugačije organizacije sektora i implementacije robustnijeg stepena za proveru parnosti (Reed-Solomon Product Code (RSPC)), ali nam mogu poslužiti kao indikator kvaliteta snimljenog diska.
BLER (Block Error Rate) je parametar koji se najčešće navodi prilikom ocenjivanja kvaliteta diska i uobičajeno se poistovećuje sa “C1” greškama kod konvencionalnog metoda C1/C2 merenja. BLER predstavlja ukupan broj defektnih frejmova koji se detektuju na ulazu u C1 stepen u intervalu od 1 sekunde, računato kao srednja vrednost na intervalu od 10 sekundi. Ova definicija srednje vrednosti deluje pomalo konfuzno, ali u praksi ona znači sledeće: na bilo kom proizvoljno odabranom intervalu od 10 sekundi, kada se izračuna srednja vrednost grešaka u intervalu od 1 sekunde broj grešaka ne sme preći dozvoljenu specifikaciju (220 cps). Ne treba smetnuti s uma činjenicu da BLER parametar ne klasifikuje greške na “popravljive” i “nepopravljive”, to je prosto jedan od brojčanih pokazatelja kvaliteta (čitanja) diska.
BLER = E11 + E12 + E13 = ukupne greške detektovane na ulazu u C1 stepen E11 = 1 pogrešan bajt detektovan u okviru frejma u C1 stepenu E21 = 2 pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C1 stepenu E31 = 3 ili više pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C1 stepenu (ove greške se ne mogu korigovati na C1 nivou) E12 = 1 pogrešan bajt detektovan u okviru frejma u C2 stepenu E22 = 2 pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C2 stepenu E32 = 3 ili više pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C2 stepenu (CU greške se ne mogu ispraviti u standardnom CIRC koderu)
Kriterijumi:
BLER (max) ≤ 220 cps (apsolutni maksimum definisan Red Book standardom) BLER
(max) ≤ 50 cps (dobar kvalitet) BLER (max) ≤ 20 cps (odličan kvalitet) E22 = 0 (ove greške se ne smeju pojaviti na kvalitetnom disku) E32 = 0 (ove greške se ne smeju pojaviti na kvalitetnom disku) CLASS 1 (interna oznaka CD Speeda – označava vrhunski kvalitet diska) CLASS 2 (interna oznaka CD Speeda – označava vrlo dobar kvalitet diska) CLASS 3 (interna oznaka CD Speeda – označava solidan kvalitet diska) CLASS 4 (interna oznaka CD Speeda – označava prihvatljiv kvalitet diska) CLASS 5 (interna oznaka CD Speeda – označava veoma loš kvalitet diska)
Napomene:
– svi diskovi su snimljeni iz poslednje verzije Nera – svi snimljeni fajlovi na disku su prošli verifikaciju u okviru Nera, osim ukoliko drugačije nije naznačeno – svi diskovi su postigli savršeni Transfer Rate test u BenQ DW1655 drajvu, osim ukoliko drugačije nije naznačeno
SAMSUNG SE-S184M
Na žalost, kao i u slučaju 16x generacije i ovoga puta su se pojavile E22 greške na snimljenom disku, koji je zbog toga ‘zaradio’ Class 3 ocenu. U principu, ovi diskovi su savršeno upotrebljivi u velikom broju slučajeva, ali se audiofili nikako neće zadovoljiti “prosečnim” rezultatom. Savetujemo ipak nešto sporije snimanje CD-R medija.
CD-RW
– CD-RW čitanje
SAMSUNG SE-S184M
– CD-RW snimanje
SAMSUNG SE-S184M
Dakle, postignuti brzinski rezultati kod čitanja i snimanja CD-RW diskova identični su rezultatima prethodnih generacija.
– CD-RW kvalitet snimanja
SAMSUNG SE-S184M
Samsung i ovoga puta suviše brzo snima CD-RW disk, što potvrđuje grafik sa velikim brojem detektovanih grešaka i najniža moguća relativna ocena kvaliteta. Najkritičniji parametar je ‘skakutavi’ jitter koji može praviti problema slabijim pisačima kod tih naglih prelaza, kao i povišeni BLER značajno iznad dozvoljene specifikacije. Samsung bi morao obratiti malo više pažnje na kvalitet snimanja CD-R/RW medija, iako je primarna uloga ovog modela sasvim drugačija.
DVD-R
– DVD-R čitanje
SAMSUNG SE-S184M
Samsung SE-S184M je prema današnjim standardima po pitanju brzine sasvim prosečan čitač, sa nepopularnim ograničenjem brzine čitanja DVD±R/ medija na 12x. To nas dovodi u jednu paradoksalnu situaciju – ovom uređaju je potrebno više vremena da podatke prekopira sa diska, negoli da te iste podatke snimi!
– DVD-R snimanje (Verbatim MCC 03RG20 @ 18x)
SAMSUNG SE-S184M
Samsung SE-S184M je postigao 9 sekundi sporiji rezultat u odnosu na svog internog ‘kolegu’ SH-S182D, za šta prvenstveno treba okriviti ICH7 USB 2.0 kontroler. Ugrađeni USB-Bridge kontroler kompanije NEC u SE-S184M je i te kako sposoban da propusti potrebnih 24 MB/s (inače, po specifikaciji, USB 2.0 ima propusnu moć od teorijskih 60 MB/s), ali je druga strana odgovorna za limit koji je postignut nešto pre 18x. Na mnogim starijim USB 2.0 kontrolerima, maksimalna brzina koju ćete postići je najverovatnije 14x ili 16x, tako da vas ovo ograničenje u tom slučaju ne treba brinuti (u smislu da li je sa uređajem sve u redu). Ipak, i pored limita, ovo je vrlo dobar rezultat za jedan eksterni USB drajv!
– DVD-R kvalitet snimanja (Verbatim MCC 03RG20 @ 18x)
SAMSUNG SE-S184M
U principu, kvalitet snimanja je solidan uzevši u obzir da je korišćen 16x sertifikovani medij, mada rezultat bi mogao biti i za nijansu bolji što se tiče PIE grešaka.
– DVD-R snimanje (PrimeDisc Ritek F1 @ 16x)
SAMSUNG SE-S184M
Kod 16x snimanja drajv nije imao postignuto ograničenje USB kontrolera, pa je i tok snimanja (grafik) idealnog oblika. Samsung postiže veoma respektabilni rezultat ispod 6 minuta za pun DVD-R disk.
– DVD-R kvalitet snimanja (PrimeDisc Ritek F1 @ 16x)
SAMSUNG SE-S184M
16x generacija Samsunga je imala ogromne probleme sa ovim tipom medija (RITEK F1), ali je nova 18x generacija ispravila pomenuti problem. Vrlo dobar rezultat.
DVD+R
– DVD+R čitanje
SAMSUNG SE-S184M
– DVD+R snimanje (Verbatim YUDEN000 T03 @ 18x)
SAMSUNG SE-S184M
– DVD+R kvalitet snimanja (Verbatim YUDEN000 T03 @ 18x)
SAMSUNG SE-S184M
Veoma dobar rezultat, broj PIF grešaka je izuzetno nizak, mada se primećuje oscilovanje nivoa PIE grešaka, iako je rezultat znatno ispod kritične vrednosti.
– DVD+R snimanje (PrimeDisc Ricoh JPN R03 @ 16x)
SAMSUNG SE-S184M
– DVD+R kvalitet snimanja (PrimeDisc Ricoh JPN R03 @ 16x)
SAMSUNG SE-S184M
Rekli bismo standardno dobar rezultat kada su RICOH JPN R03 diskovi u pitanju.
DVD-RW
– DVD-RW čitanje
SAMSUNG SE-S184M
Kao i kod čitanja DVD±R medija, Samsung nije šampion ni po pitanju brzine čitanja DVD±RW medija…
– DVD-RW snimanje
SAMSUNG SE-S184M
– DVD-RW kvalitet snimanja
SAMSUNG SE-S184M
Ako Samsung nešto zna da ‘nareže’, to su definitivno DVD±RW diskovi. Neverovatan rezultat.
DVD+RW
– DVD+RW čitanje
SAMSUNG SE-S184M
– DVD+RW snimanje
SAMSUNG SE-S184M
– DVD+RW kvalitet snimanja (PrimeDisc Ricoh JPN W21 @ 8x)
SAMSUNG SE-S184M
I opet, veoma dobar rezultat u slučaju DVD+RW medija.
Za kraj
Sumirajući (pozitivne) utiske, kao i slučaju ranije testirane interne verzije Samsungovog 18x pisača, prosto ne možemo a da vam ne preporučimo ovaj model. Samsungova 18x generacija je donela primetan korak napred u odnosu na ranije 16x modele i još jednom potvrdila našu priču da ovaj korejski gigant ulaže zaista ozbiljne napore kako bi i distributerima i krajnjim korisnicima izašao u susret i ponudio im jedan korektan proizvod po veoma pristupačnoj ceni.
Bilo da vam je potreban ‘time-share’ 18x eksterni pisač za masovniji bekap koji bi delili između Vašeg notebook i desktop računara, bilo da želite ekonomično rešenje koje će opsluživati više konfiguracija u okviru omanje kancelarije, SE-S184M će i više nego korektno obavljati svoju osnovnu funkciju za koju je namenjen. Ovom modelu zameramo nešto slabiji kvalitet snimanja CD-R/RW diskova, ali da budemo i sasvim iskreni, to jednom DVD pisaču svakako nije primarna funkcija. Ono što je u ovom slučaju najvažnije jeste povećana kompatibilnost i bolji kvalitet zapisa na većem broju DVD±R medija koji su dostupni na našem tržištu, a treba li posebno naglasiti podršku za DVD-RAM 2, 8x DVD±R DL i Lightscribe? Uređaj na test ustupio Pakom Distribution System.