Samsung SSD 840 EVO 250 GB

Samsung SSD 840 EVO 250 GB

Iako ne predstavlja veliki novitet na tržištu, Samsungov SSD 840 EVO je jedan od najpopularnijih modela i veliki bi bio propust da ga nismo istestirali. Ovaj model važi za najbolji model u klasi, kako u medijskim krugovima, tako i među korisnicima i posetiocima našeg foruma

    Sadržaj

      Model koji nam je stigao na test u osnovnom pakovanju koje je zbog toga veoma tanko i elegantno. Površina mu je poput kutije za CD, ali je naravno nešto deblja. Na stranicama nema mnogo informacija, ali je Samsung našao za shodno na navede sadržaj paketa i nekoliko istaknutih karakteristika proizvoda koji se nalazi unutra.
      samsung_series_840_evo_003_s.jpg
      samsung_series_840_evo_004_s.jpg
      Nema informacija vezanih za deklarisane brzine, što proizvođači izuzetno vole da istaknu kako bi impresionirali potencijalne kupce. To je vrlo interesantna odluka, s obzirom da je na polju performansi ovaj model u najmanju ruku fenomenalan.
      samsung_series_840_evo_005_s.jpg
      samsung_series_840_evo_006_s.jpg
      Propratno pakovanje je u osnovnoj verziji prilično ograničeno, ali je i dalje bolja situacija u odnosu na pojedine proizvođače koji svoje SSD-ove pakuju u blistere. Sa druge strane, Samsugn isporučuje malo dokumentacije, ali i disk sa uputstvom i migracionim softverom što može da bude korisno ukoliko sa hard diska prelazite na SSD sa željom da zadržite postojeći operativni sistem.
      samsung_series_840_evo_007_s.jpg
      Sam SSD je izrađen od metala u potpunosti, a dizajn mu je prilično elegantan, da ne kažemo jednostavan. Samsung očigledno ne želi da napravi imidž sličan Kingstonovom HyperX iako imamo utisak bi to mogli da izvedu bez mnogo poteškoća.
      samsung_series_840_evo_008_s.jpg
      samsung_series_840_evo_009_s.jpg
      Metalno kućište je dobra odluka zbog disipacije toplote, ali odaje utisak kvaliteta što se ne može reći za neke modele čija je elektronika našla mesta u običnoj plastici. Dopada nam se što nema nalepnica koje predstavljaju jeftinije rešenje od bilo kakve vrste gravure. Čudi nas samo da nema oznake modela sa prednje strane, ali to je već manje bitno.
      samsung_series_840_evo_014_s.jpg
      Poput svih pripadnika aktuelne generacije SSD-ova i 840 EVO se oslanja na SATA 6 Gbps interfejs. Na zadnjoj strani koja je obeležena se nalaze konektori, a možete da primetite po debljini da je reč o kućištu visine 7 milimetara, pa imajte u vidu da se u pakovanju ne dobija adapter za 9.5 mm.
      samsung_series_840_evo_001_s.jpg
      Sa donje strane se nalaze informacije vezano za sam proizvod na crnoj nalepnici. Tu su serijski i ostali brojevi, kao i oznaka i kapacitet modela.
      samsung_series_840_evo_011_s.jpg
      To je bilo to što se tiče fizičkih karakteristika, a sada treba da vidimo zašto je ovaj SSD toliko nahvaljen od samog uvoda. Pre svega, 840 EVO je dobio novi kontroler. Ne novi u arhitekturalnom smislu, već je reč o MDX procesoru sa prva dva 840 modela (“vanila” i PRO). MEX je varijanta ARM baziranog procesora sa tri Cortex R4 jezgra koji radi na 400 MHz. To mu donosi bolje performanse i maksimalno iskorišćenog NAND-a.
      samsung_series_840_evo_012_s.jpg
      Samsung ima sreću da i NAND i kontroler razvije u okviru sopstvene kompanije, a time ne može da se pohvali veliki broj proizvođača. Upravo to i jeste razlog za činjenicu da je Samsung eksplodirao sa uspehom na tržištu “consumer” SSD-ova čim je uloženo malo više truda. Pritom, novi kontroler donosi podršku sa SATA 3.1 standard koji kao najbitniju novinu uvodi tzv. “queued TRIM” komande. Takođe, za razliku od 840 u “običnoj” varijanti, EVO poseduje podršku za 256-bitnu AES enkripciju.
      samsung_series_840_evo_013_s.jpg
      Kontroler je uparen sa povećom količinom RAM memorije, koja u slučaju modela sa testa koji ima kapacitet od 250 GB iznosi čak 512 MB. Upotrebljen je prilično brzi LPDDR2 podešen na 1066 MHz kakav se neretko sreće u pametnim telefonima.
      samsung_series_840_evo_015_s.jpg
      Pored sjajnog kontrolera, Samsung ima velikog uspeha na polju TLC NAND-a koji je sada izrađen u 19-nanometarskom proizvodnom procesu. Ovaj tip NAND-a ima nižu cenu kada prođe dovoljno vremena da “yield” bude dovoljno dobar. Jedina briga je kraće radni vek u odnosu na tipičan “2 bits per cell” MLC NAND koji ćete videti u SSD-ovima gotovo uvek (klasičnim naravno).
      samsung_series_840_evo_009_s.jpg
      Ipak, kako je praksa pokazala Samsungov 840 gde se ovaj NAND koristi je veoma pouzdan i na duge staze, tako da briga ne bi trebala da postoji. Slična situacija je bila kada su prvi put u prodaju pušteni SSD-ovi sa NAND-om deklarisanim na 3K P/E ciklusa, gde su se mnogi “uplašili” potencijalnih kvarova, ali se sumnja ispostavila kao neosnovana.
      Dosta je bilo priče, hajde da vidimo šta kažu testovi.
      [modul]specifikacija=3709[/modul][modul]specifikacija=3709[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 760 Hawk Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare R331
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      atto_qd4.png
      atto_qd10.png  
      ATTO Bench prikazuje teoretski maksimum koji kontroler može da propusti u idealnim situacijama i već od samog starta Samsung SSD 840 EVO prikazuje fantastične performanse. Maksimum postiže vrlo rano i to već od malih podataka.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      pcmark7_s.png  
      Sa 5480 bodova, PCMark 7 jasno favorizuje ovaj model, čak i ispred dobro pozicioniranih SandForce modela. Razlike su male, ali PCMark 7 daje sve manje realnu sliku pravog stanja kada su u pitanju performanse.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      pcmark8_s.png  
      Interesantno, ali broj bodova koje je Samsung SSD 840 EVO dobio u ovom testu je za svega 5 veći od Kingstonovg HyperX Fury modela. Sa druge strane, prosečna brzina koju je ostvario je za čitavih 100 MB/s veća u odnosu na pomenuti SSD.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.  
      cdm_random.png
      cdm_0fill.png  
      Kada se pogleda CrystalDiskMark jasno se vidi prednost Samsungovog MEX kontrolera i njegova dodatna optimizacija koja je dosegla savršenstvo. Random podaci se transferuju u svakom scenariju izuzetnim tempom koji SandForce i mnogi drugi kontroleri ne mogu da postignu ni u najluđim snovima. Konkretno, sekvencijalni upis je više od dva puta bolji u odnosu na bilo koji HyperX, Intel Series 335, Series 530 ili bilo koji drugi model. Jedini konkurent na ovom polju je Indilinx iz OCZ-a koji ne pati od pada performansi kada nije moguća kompresija podataka.
      HD Tune 4.60 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.  
      hdtune_read.png
      hdtune_write.png
      HDTune daje vrlo zanimljivu situaciju. Prilikom kontinualnog upisa 840 EVO se odlično nosi sa prosečnom brzinom od munjevitih 450 MB/s. Sa druge strane, upis nakon inicijalnih ~430 MB/s vrlo brzo pada na dvostruko manju vrednost i tu ostaje do potpunog popunjavanja kapaciteta. Razlog za to leži najverovatnije u relativno neefikasnom “garbage collection” sistemu koji “čisti” u trenucima kada je SSD neaktivan, što se tokom kontinualnog upisa simuliranog od strane HDTune-a praktično ne dešava. Ipak, ovo nije realan scenario, pa nema razloga da uzmemo kao bitnu negativnu karakteristiku ovog SSD-a.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.  
      as_ssd_1.png
      as_ssd_2.png
      as_ssd_3.png
      as_ssd_4_s.png
      AS SSD je protekao očekivano. Broj IOPS-a je izuzetan zahvaljujući veoma brzom hardveru, a isto važi i za sve ostale stavke. Grafikon sa testom kompresije daje potpuno monotone krive kako za upis, tako i za čitanje podataka iz prostog razloga što MEX kontroler ne pravi razliku između kompresovanih i nekompresovanih podataka.Kao što sufiks kaže, ovaj model je zaista evolucija originalnog Samsung SSD 840 modela. Unapređeni MEX kontroler uz nekoliko dodatnih mogućnosti i kvalitetan 19nm TLC NAND čine Samsung SSD 840 EVO zaokruženom ponudom. Pritom, po relativno povoljnoj ceni dobijate sasvim realno najbrži SSD u klasi.  
      samsung_series_840_evo_015_s.jpg  
      Kada se sve to sabere i doda migracioni softver koji je u Samsungovom slučaju prilično kvalitetan, zaista ne možemo da se setimo bilo kakve kritike na račun ovog modela. Jednostavno, na našem tržištu nećete naći bolji SSD u cenovnoj klasi, pa čak ni u klasi iznad.
      award_s.JPG 
      Prednosti:
      – Cena – Performanse  
      Nedostaci:
      – Bez bitnijih nedostataka
      Uređaj na test ustupio Gigatron

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test