Samsung SSD 850 Pro

Samsung SSD 850 Pro

Samsung nezaustavljivo napreduje sa ponudom SSD uređaja na tržištu. Njihovi modeli namenjeni krajnjem korisniku su sve bolji, a sada smo dobili i model koji će definitivno da utiče na izbor mnogih potencijalnih kupaca SSD-a. Nedavno smo objavili test izuzetno popularnog modela 840 EVO i toplo ga preporučili svima koji imaju ikakvu dilemu prilikom odabira SSD-a. Ukoliko ste nas poslušali i možda pomislili da ste doneli finalnu odluku, ipak vas molimo da pročitate ovaj tekst i razmislite još jednom...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Kako smo na test dobili primerak namenjen testiranju, izostalo je tipično “retail” pakovanje. SSD nam je stigao u jednostavnoj kartonskoj kutiji bez “dodatne opreme” u vidu diska sa Magician softverom. Sve što smo dobili su dve nalepnice.
      samsung_ssd_850_pro_001_s.jpg
      samsung_series_840_evo_004_s.jpg
      samsung_ssd_850_pro_003_s.jpg
      Samsung SSD 850 Pro izgleda identično kao i većina drugih Samsung modela uz blago izmenjenu kolornu šemu. Sve ostalo je tu kao i kod ostalih 830 i 840 modela. Kvadratić, logo kompanije i kompletno metalno kućište. Čak ga karakteriše i slična skromna težina od svega 66 grama.
      samsung_ssd_850_pro_004_s.jpg
      samsung_ssd_850_pro_005_s.jpg
      Reč je o SSD-u debljine od 7 milimetara, s tim da se uz Samsungove modele ne dobija adapter za 9.5 mm koji je ponekad potreban kao što se to često sreće kod Kingston, Intel i drugih proizvoda. Istini za volju, mi nismo dobili finalno komercijalno pakovanje, ali poučeni iskustvo Samsung ga neće uključiti u standardno pakovanje. Ukoliko vam je potreban verujemo da postoji alternativni put da se do njega dođe.
      samsung_ssd_850_pro_009_s.jpg
      samsung_ssd_850_pro_013_s.jpg
      Ukoliko je nekom SSD-u potreban SATA 6 Gbps interfejs to je 850 Pro koji ima veoma visoko deklarisane sekvencijalne brzine. Čitanje od 550 MB/s i upis podataka od 520 MB/s su uistinu impresivni, a pritom Samsung navodi da će performanse u svim scenarijima biti konzistentnije nego ikada. Povrh svega, SSD-ovi ove kompanije ne pate od pada performansi u radu sa kompresovanim podacima i sl.
      samsung_ssd_850_pro_008_s.jpg
      Sa donje strane se nalaze informacije vezano za sam proizvod na crnoj nalepnici. Tu su serijski i ostali brojevi, kao i oznaka i kapacitet modela. Praktično isto kao i kod 840 EVO modela koji smo nedavno testirali i prikazali.
      samsung_ssd_850_pro_007_s.jpg
      samsung_ssd_850_pro_011_s.jpg
      Nismo odoleli, a da ne otvorimo novu Samsungovu uzdanicu, tako da smo otvorili tri “torx” šrafa uz odgovarajući alat i unutra pronašli nešto vrlo zanimljivo.
      samsung_ssd_850_pro_014_s.jpg
      [modul]specifikacija=6079[/modul]Prva stvar koja se primeti je vrlo jednostavna unutrašnjost i prosto je iznenađujuće koliko prosto deluje unutrašnjost ovog SSD-a. Nema termalnih interfejsa koji bi prenosili toplotu sa čipova na kućište ili bilo šta drugo. Tri šrafa, dve metalne ploče i jedan minijaturni PCB koji izaziva sumnju i pitanje “da li ovde nešto fali?”. Kada uporedite ovaj prizor sa većinom drugih SSD-ova, verujemo da nikada ne biste tipovali da će 850 Pro biti među najbržima, a kamoli najbrži, zar ne?
      samsung_ssd_850_pro_015_s.jpg
      samsung_ssd_850_pro_016_s.jpg
      No kompleksnost je manje bitna stavka, ako sve radi kako treba. Štaviše, Samsung se oslanja na prilično sofisticiranu tehnologiju kojoj nijedna druga kompanija nije pribegla iz straha da se neće isplatiti. Reč je o V-NAND-u, odnosno 3D NAND-u. Ukoliko se pitate o čemu se tu radi, a želite detaljno objašnjenje, moraćete da sačekate poseban članak koji će se pozabaviti ovim zanimljivim konceptom.
      samsung_ssd_850_pro_017_s.jpg
      Ukratko, Samsung je velike nade položio u MLC NAND gde se tranzistori umesto tradicionalnog, uslovno rečeno, ređanja po X i Y osi, ređaju i po visini. Ovo znatno olakšava neke stvari, jer tranzistori ne moraju da se “nabijaju” preblizu jedan drugom i u isto vreme NAND može da se izrađuje u odavno ovladanom proizvodnom procesu od 40nm i da i pored toga ima manju površinu od klasičnom MLC NAND-a koji je izrađen u 25nm npr.
      samsung_ssd_850_pro_018_s.jpg
      samsung_ssd_850_pro_022_s.jpg
      Manja površina znači da ćete dobiti više čipova sa wafera iste površine u odnosu na klasičan NAND. Ono što je veliki napredak kod 850 PRO je to što je Samsung upotrebio V-NAND druge generacije koji je izrađen u sitnijoj litografiji od pomenutih 40nm. Kod NAND-a, sitniji proizvodni proces donosi veću izdržljivost, kao i bolje performanse što je zanimljivo da se proveri, jer je 840 serija već bila fantastična na polju ostvarenih brzina.
      samsung_ssd_850_pro_019_s.jpg
      Što se tiče kontrolera, SSD 850 Pro upošljava isti ARM bazirani trojezgarni kontroler oznake MEX koji smo imali prilike da vidimo kod 840 serije, s tim da je zbog upotrebe novog NAND-a firmver prošao kroz ozbiljne optimizacije.
      samsung_ssd_850_pro_021_s.jpg
      MEX kontroler se oslanja na LPDDR2 RAM, a u slučaju modela sa našeg testa on ima kapacitet od 512 MB. Svi ostali modeli imaju ovaj kapacitet RAM-a, izuzev verzije od 128 GB čiji kontroler ima na raspolaganju dvostruko manje lokalne memorije.
      samsung_ssd_850_pro_020_s.jpg
      Na kraju, treba naglasiti da ovaj SSD ima svoju ciljnu grupu u vidu krajnjih korisnika i da u ovom scenariju Samsung daje garantni rok od čitavih 10 godina čime eliminiše bilo kakve sumnje u kvalitet i pouzdanost ovih memorijskih čipova. Pritom, 850 Pro poseduje 256-bitnu enkripciju podataka, TRIM funkciju i sve ostale mogućnosti potrebne za ovakav proizvod.
      samsung_ssd_850_pro_012_s.jpg
      To je to što se tiče bilo kakve priče, sada ćemo da se bacimo na testiranje i da vidimo kako se novi model pokazao, a najbolji način da proverimo napredak je vidimo kako stoji u odnosu na 840 EVO istog kapaciteta.
      [modul]specifikacija=6079[/modul][modul]specifikacija=6079[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 760 Hawk Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare R331
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      Samsung SSD 850 PRO
      atto_qd4_1.png
      atto_qd10_1.png
      Samsung SSD 840 EVO
      atto_qd4.png
      atto_qd10.png  
      ATTO Bench prikazuje teoretski maksimum koji kontroler može da propusti u idealnim situacijama i tu nema velike razlike. Ipak, treba primetiti blagu prednost koju pri QD4 podešavanju ostvaruje 850 Pro. Sa druge strane, prilikom prelaska na Queue Depth 10 vrednost, novi model pokazuje manje nekonzistentnosti u odnosu na EVO. Razlog za to se najverovatnije krije u svežem firmveru koji nije “ispeglan” u potpunosti, jer se u komercijalne svrhe po prvi put koristi V-NAND.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.
      Samsung SSD 850 PRO
      pcmark7_s_1.png
      Samsung SSD 840 EVO
      pcmark7_s.png  
      U ovom testu Samsung 850 Pro odnosi pobedu za dlaku, a razlika je svega 146 bodova. Iako nije velika razlika, zanimljivo je da PCMark 7 uopšte može da prepozna razliku.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.
      Samsung SSD 850 PRO
      pcmark8_s_1.png
      Samsung SSD 840 EVO
      pcmark8_s.png  
      Dok smo očekivali da će PCMark 7 teško da napravi veliku razliku između ova dva modela, ostali smo pomalo zapanjeni činjenicom da je nova generacija istog testa dala svega 1 bod više novoj verziji SSD-a. Jasno nam je da su oba SSD-a vrlo brza, ali smo očekivali da će 850 Pro biti nagrađen više. Sa druge strane, možda Futuremarkov test pokušava da nam kaže da je u praksi i realnom radu razlika vrlo mala.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
       
      Samsung SSD 850 PRO
      cdm_random_1.png  
      cdm_0fill_1.png
      Samsung SSD 840 EVO
      cdm_random.png
      cdm_0fill.png  
      CrystalDiskMark već bolje vidi prednsti novo V-NAND-a i razlike su primetne posebno kada je upis u pitanju. Skok u upisu pri 512K je čitavih 130 MB/s veći, a tu je još primera. EVO je ipak bolji u određenim situacijama prilikom upisa, ali moramo se složiti da je 850 Pro jednostavno impresivan.
      HD Tune 4.60 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
      Samsung SSD 850 PRO
      hdtune_read_1.png
      hdtune_write_1.png 
      Samsung SSD 840 EVO
      hdtune_read.png
      hdtune_write.png
      U HDTune testu se jasno vidi kako se SSD ponaša prilikom rada sa kompletnim kapacitetom u jednom neprekidnom intervalu. EVO gubi za oko 30 MB/s prilikom upisa na polju prosečnog čitanja podataka. Međutim, ovaj SSD pati od kratkotrajnog baferovanja podataka prilikom upisa i nakon početnih 437 MB/s brzina upisa drastično pada. Tome doprinosi i sistem čišćenja “garbage” podataka samo kada je SSD u fazi mirovanja. Kod 850 PRO modela upis je maksimalan od početka do kraja kapaciteta i u skladu sa time prosečan upis je gotovo dvostruko veći od EVO-a što je vrhunski rezultat sa kojim se malo koji SSD može pohvaliti.
       
      Kod 850 PRO modela upis je maksimalan od početka do kraja kapaciteta i u skladu sa time prosečan upis je gotovo dvostruko veći od EVO-a što je vrhunski rezultat sa kojim se malo koji SSD može pohvaliti.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.
      Samsung SSD 850 PRO
      as_ssd_1_1.png
      as_ssd_2_1.png
      as_ssd_3_1.png
      as_ssd_4_s_1.png
       Samsung SSD 840 EVO
      as_ssd_1.png
      as_ssd_2.png
      as_ssd_3.png
      as_ssd_4_s.png
      Ovaj test je potvrdio dominaciju Samsungovog novog SSD-a koji u testovima upisa jednostavno briljira bez obzira na scenario. EVO se odlično drži i u testovima kopiranja je potpuno ravnopravan, ali se konačni pobednik vidi bez ikakvih problema.Na kraju nema mnogo dileme da je Samsung obavio sjajan posao. Prvi “consumer” SSD sa V-NAND-om je apsolutni pogodak. Napredak na polju upisa je jasno vidljiv i više nema “varanja” koji je učinjen sa EVO modelom koji je pravio mali bafer kako bi u kratkim intervalima imao veliku brzinu koja je tokom dugih kopiranja padala u primetnoj meri.
      samsung_ssd_850_pro_010_s.jpg
      Takođe, Samsung SSD 850 Pro poseduje sve što bi jedan napredan SSD trebao da ima, a verujemo da će i softverska potpora u vidu Magiciana biti odlična i po mnogima ispred konkurencije.
      samsung_ssd_850_pro_013_s.jpg
      Summa Summarum, SSD 850 Pro je definitivno najbrži “consumer” SSD koji je trenutno dostupan na tržištu i koristi SATA 6 Gbps interfejs do samih granica. Cenovno gledano, neće biti povoljan kao što je to 840 EVO, ali iskreno, dodatno ulaganje, ukoliko ne bude preveliko, je potpuno opravdano.
      award.jpg
       
      Prednosti:– Performanse- 10 godina garancije
      Nedostaci:– Potencijalno nešto viša cena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test