SanDisk Extreme 240 GB

SanDisk Extreme 240 GB

Nova generacija SanDisk SSD-ova je veoma zanimljiva, a to posebno važi za modele iz Extreme serije. Dok čekamo njih, pozabavićemo se jednim modelom koji se nalazi u "phase out" statusu i polako završava svoje prisustvo na tržištu. Reč je o prvoj generaciji Extreme SSD-a baziranom na SandForce kontroleru i sopstvenom 24nm NAND-u

    Sadržaj

      Crno pakovanje naglašava “ekstremni” karakter proizvoda koji se nalazi unutra i predstavlja suprotnost u pogledu kolorne šeme u odnosu na standardne modele kao što je Ultra Plus na primer. I u ovom slučaju, kutija ne donosi veliki broj informacija o samom proizvodu, već samo najosnovije stavke.
       sandisk_extreme_240_001_s.jpg
      sandisk_extreme_240_002_s.jpg
      sandisk_extreme_240_003_s.jpg
      Unutrašnjost je jednako štura kao i kod jeftinijih verzija. Sve što smo pronašli jesu nalepnica, uputstvo i sam SSD. SanDisk je očigledno želeo da se vodi filozofijom “manje je više” što je sasvim korektno ukoliko to omogućava postizanje što povoljnije cene. Imajući u vidu da ima poprilično visoku cenu, Extreme ne može da se krije iza pomenute krilatice.
      sandisk_extreme_240_004_s.jpg
      Kućište SSD-a je izrađeno od metala i kombinuje dominantno crne površine uz tek jedan crveni detalj u vidu proizvođačevog logoa. Može se reći da je Kingston sa Fury serijom iskopirao SanDiskovu ideju, s obzirom da pomenuti budžetski HyperX neodoljivo liči na ovaj model.
      sandisk_extreme_240_005_s.jpg
      sandisk_extreme_240_006_s.jpg
      Unutar monotonog eksterijera se nalazi jednako nezanimljiva unutrašnjost. To kažemo, jer je SanDisk Extreme baziran na uveliko poznatom SandForce SF-2281 kontroleru koji nam je poznat više od tri godine i zaista nikakvo iznenađenje ne može da se krije iza SSD-a koji ga koristi kao svoju osnovu. Uostalom, još davne 2012. godine smo imali prilike da pišemo o istom ovom modelu u izdanju od 120 GB na našem velikom uporednom testu SSD-ova.
      sandisk_extreme_240_007_s.jpg
      Pored SandForce kontrolera druge generacije, tu je sinhroni NAND izrađen u, sada već pomalo zastareloj, 24nm litgorafiji. Ovaj NAND je izrađen baš od SanDiska i to je jedan od retkih aspekata u kom je ovaj SSD jedinstven. Nažalost to nije dovoljno da se izdvoji od ostalih SSD-ova sa istim kontrolerom.
      sandisk_extreme_240_008_s.jpg
      Kao i svaki moderan SSD, SanDisk Extreme koristi SATA 6 Gbps interfejs čiji potencijal koristi u velikoj meri. Naravno, govorimo o sekvencijalnim brzinama, jer je za njih vrlo bitan maksimalni protok interfejsa i znajte da ćete ih praktično prepoloviti ukoliko koristite SATA 3 Gbps u svom računaru. Ostale brzine će verovatno ostati iste, jer su daleko ispod maksimalnog protoka i starijeg i novog standarda.
       sandisk_extreme_240_010_s.jpg
      [modul]specifikacija=7960[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WLC RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 344.65
       
       
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      sandisk_extreme_240_atto_qd4.png
      sandisk_extreme_240_atto_qd10.png  
      Nakon malo nećkanja pri testiranju sa malim podacima, SanDisk Extreme dostiže maksimalne vrednosti koje su iznenađujuće niže od ostalih modela sa SandForce kontrolerom. Razlog za to može biti višestruk. Optimizacija firmware-a, slabiji NAND i sl. Prosto, ovo je model koji je predstavljen pre nekih 3 godine i verujemo da su noviji SandForce modeli ipak imali poboljšanja kroz noviji NAND i “ispeglanije” firmvere.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      sandisk_extreme_240_pcmark7.png  
      Ocena u PCMark 7 je manja nego što smo očekivali, ali verujemo da je problem do samog testa, mada koliko god da smo puta pustili PCMark 7 iznova ocena je bila slaba za jedan ovakav SSD.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      sandisk_extreme_240_pcmark8_s.png  
      Rezultat u PCMark 8 testu je u skladu sa hardverom na koji se SanDisk Extreme oslanja, tako da je u okvirima očekivanog bez bitnih razlika u odnosu na konkurenciju sa istim kontrolerom.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.  
      sandisk_extreme_240_cdm_random.png
       sandisk_extreme_240_cdm_fill0.png
      CrystalDiskMark jasno pokazuje da je reč o vremešnom SSD-u koji ima solidne performanse, ali da ipak kaska i za Ultra Plusom koji je novogeneracijski predstavnik budžetske kalse. Dok je sa malim podacima brzina upisa i čitanja odlična, sekvencijalne brzine su prilično ograničene za današnje standarde.
      HD Tune 4.60 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.  
      sandisk_extreme_240_hdtune_read.png
      sandisk_extreme_240_hdtune_write.png
      HDTune takođe potvrđuje prethodno izjavljeno, tako da ni u jednom aspektu SanDisk Extreme ne prednjači u odnosu na Ultra Plus ili SandForce SF-2281 bazirane modele ostalih proizvođača.
       Možda deluje kao da smo malo više negativni prema SanDisk Extreme modelu, ali u realnosti je reč o adekvatno brzom SSD-u sa proverenim kontrolerom. Uostalom, SandForce SF-2281 se koristi na većini Kingstonovih modela, nekim Intelovim, ali i SSD-ovima mnogih drugih proizvođača i može se reći da je jedan od uobičajenijih. Ukoliko je dobar za njih, zašto ne bi bio za SanDisk, zar ne?
       sandisk_extreme_240_012_s.jpg
      Upravo to je razlog za to što smo skloni kukanju, jer sa Ultra Plus modelom SanDisk nam je pokazao šta i koliko ume kada umesto da prate trend, počnu da stvaraju svoj i zbog toga smo se veoma nadali da ćemo isprobati Extreme II i Extreme Pro koji prate istu formulu i od kojih očekujemo zaista mnogo.
       sandisk_extreme_240_014_s.jpg
      U svakom slučaju, po ceni od oko 180 evra, SanDisk Extreme je skuplji od Ultra Plusa, ali to ne opravdava po našem mišljenju, tako da bismo mi radije novac usmerili u pomenuti model od 256 GB ili bismo sačekali da isprobamo nekog od predstavnika nove generacije Extreme SSD-ova.
       sandisk_extreme_240_005_s.jpg
      Prednosti:– Provereni SF-2281 kontroler
      Nedostaci:– Performanse u odnosu na druge SF-2281 modele- Stari 24nm NAND- Rad sa kompresovanim podacima (svi SF-2281 modeli)

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test