Nebojša Todorović
SanDisk pristupa sa praktične strane kada je u pitanju pakovanje proizvoda, tako da i SSD ne stiže u bog zna kako ekstravagantno dizajniranoj kutiji. Informacije na ambalaži su šture, a nema čak ni tradicionalno istaknutih deklarisanih brzina za čitanje i upis.
Sadržaj pakovanja nije nešto o čemu će se pričati, jer podrazumeva samo SSD, adapter za povećanje profila sa 7 na 9.5mm i kratku dokumentaciju. Čudi nas da se sa ovako malim brojem dodataka SanDisk nije odlučio na blister umesto klasične kutije.
Za SSD je upotrebljeno metalno kućište, što je svakako plus. Dizajn je jednostavan i bez ikakvih detalja koji bi bili vredni pomena. Sa druge strane, ono što se nalazi unutra je svakako novost. U suštini, umesto “dosadnih” SandForce generičkih modela, sada imamo priliku da vidimo šta SanDisk ima da pokaže kada u kalkulaciju uđe malo kreativnosti.
Pre svega, “mozak operacije” čini Marvelov 88SS9175 kontroler sa četiri kanala prema NAND-u. Izbor kontrolera je jasan. S obzirom na to da je reč o srednjoj klasi, Marvell 88SS9175 je jeftiniji izbor od SandForce-a, a pritom nudi daleko veće mogućnosti da proizvođač sam učini firmware prilagođenim ili da ga jednostavno kompletno prepravi. To je SanDisku omogućilo dosta opcija. Sam NAND je došao iz SanDiska, a izrađen je u 19nm. Prema rečima kompanije u pitanju je 19nm eX2 ABL MLC NAND.
Ovde dolazimo do nekoliko bitnih detalja. Kako je Marvell 9175 orijentisan na energetsku efikasnost, on sa NAND-om komunicira sa četiri nezavisna kanala. Takođe, SanDisk je implementirao drugi stepen (posle DDR keša) memorije brzog pristupa u vidu nCache tehnologije. Ideja iza toga je da se deo kapaciteta NAND-a pretvori u dodatni prostor kome se brzo pristupa i gde se čuvaju mali podaci. Firmware sam odlučuje koji će to deo biti, a pomenuti nCache funkcioniše u svojevrsnom SLC (Single Level Cell) režimu. Ovakve tehnologije se najčešće praktikuju kada SSD nema DDR RAM kao keš memoriju, ali u ovom slučaju se dobijaju obe opcije što je svakako prednost.
Logično, kao i svi ostali moderni SSD-ovi i Ultra Plus se oslanja na SATA 6 Gbps interfejs koji mu omogućava maksimalno iskorišćenje. Tražeći malo po zvaničnoj SanDisk stranici, model kapaciteta 128 GB koji se našao na našem testu ima deklarisanih 500 MB/s za upis i 300 MB/s za čitanje podataka što je u skladu sa budžetskom klasom kojoj pripada.
[modul]specifikacija=7957[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WLC RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 344.65
Rezultati testiranja
ATTO Disk Benchmark 2.46
Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
ATTO benchmark iznenađujući prikazuje slabije performanse od deklarisanih što nije uobičajen slučaj. Realno gledano, skoro svaki SSD koji smo do sada imali prilike da testiramo je vrlo brzo “dohvatio” maksimalne vrednosti. Istini za volju, to je slučaj i kod Ultra Plus modela, ali problem je to što je ovaj SSD morao da dosegne barem 500 MB/s za čitanje i još 20% veće brzine upisa.
Futuremark PCMark 7
Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.
Suprotno očekivanjima nakon ATTO testa, Ultra Plus postiže odličan skor u Futuremarkovom testu i prelazi konkurenciju kao što je recimo Kingston HyperX Fury i to većeg kapaciteta.
Futuremark PCMark 8
Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.
Ista situacija je i sa modernijim PCMarkom gde ovaj model osvaja 4942 boda uz veoma dobrih 225.65 MB/s za transfer podataka.
CrystalDiskMark 3.0.3 x64
Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
Kod CrystalDiskMark testa već postaje jasno zašto su prethodna dva testa visoko ocenila SanDiskov SSD. Razlog za to je odlično baratanje sa nasumičnim podacima, posebno kada su sitniji. Sekvencijalne brzine zaista nije nešto po čemu će se ovaj model pamtiti. Sa druge strane, daleko je bitnije da prelaskom u 512K i 4K testove performanse ostaju konzistentne i ne padaju drastično. Ovo posebno važi za rad sa “random” podacima, gde SandForce bazirani modeli imaju daleko slabije mogućnosti.
HD Tune 5.00 PRO
Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
HDTune pokazuje konzistentne vrednosti kroz ceo kapacitet Ultra Plusa što je svakako lepo videti. Posebno kada znamo da se neretko dešava da kod budžetskih modela nakon određenog kapaciteta performanse opadaju u velikoj meri.
AS SSD 1.6.4
S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.
AS SSD test je potvrdio sve prethodne konstatacije, a to je da zahvaljujući kombinovanom DRAM kešu i nCache tehnologiji, SanDisk Ultra Plus raspolaže sjajnim performansama sa malim podacima. Na ovom polju briljira i malo drugih modela iz budžetske klase može da mu parira. Naravno, poslednji dijagram pokazuje da stepen kompresije podataka ne utiče na performanse, ali to smo znali i pre nego što smo ga pokrenuli.Nakon svođenja utisaka možemo da kažemo da nam je SanDisk Ultra Plus 128 GB ostao u lepom sećanju. Dok su sekvencijalne brzine relativno ograničene, barem kod verzije sa najmanjim kapacitetom, u onim daleko bitnijim aspektima upotrebe briljira.
Baratanje sa malim nasumičnim podacima mu ide od ruke i na ovom polju se ističe. To će biti bitno kada ga koristite kao sistemski disk u daleko većoj meri nego da mu sekvencijalne brzine kače gornje limite SATA III magistrale.
Sa svim tim u vidu, apsolutno zasluženo dobija toplu preporuku sa naše strane, posebno kada u obzir uzmemo i pedigre kompanije koja stoji iza njega.
Prednosti:– Rad sa malim podacima- Konzistentnost- DRAM i nCache tehnologija
Nedostaci:– Nešto slabije sekvencijalne brzine
Uređaj na test ustupio Refot
SanDisk Ultra Plus 128 GB
SanDisk je gigant u svetu memorijskih proizvoda bilo da govorimo o memorijskim karticama, USB fleševima, pa čak i SSD-ovima. Ipak, prve generacije SSD-ova ovog proizvođača nisu ispunile očekivanja u potpunosti, jer su bili iznenađujuće generički i bazirani na SandForce kontrolerima. SanDisk je sa novim talasom potpuno izmenio filozofiju i implementirao nekoliko svojih rešenja koja nove proizvode lansiraju u sam vrh