Sapphire R9 280X Vapor-X 3 GB

Sapphire R9 280X Vapor-X 3 GB

Kompanija Sapphire je bila najbrža sa svojom verzijom Radeona R9 280X. Reč je o modelu koji se u suštini zasniva na HD 7970 platformi i sa njim deli veoma veliki broj karakteristika. Ipak, sjajna vest je da sa sobom donosi i osetno nižu cenu, zbog koje će biti daleko pristupačniji. Sapphire je od samog starta krenu agresivno i implementirao svoje sjajno Vapor-X hlađenje o kome imamo vrlo visoko mišljenje. Dakle, za sada deluje kao pun pogodak, ali ha

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Sapphire R9 280X Vapor-X 3 GB (Cena: oko 30.000 RSD)
      Novi Radeon koji smo dobili na test nosi oznaku R9 280X. Iza ovog kriptičnog naziva se zapravo krije blizanac Radeona HD 7970 GHz Edition. Pored spoljašnjosti koja je u referentnom izdanju drugačija, može se reći da je svaka druga karakteristika potpuno ista. To se može zaključiti i ovlaš pogledom na specifikacije. Tu je poznatih 2048 Stream procesora koji karakterišu kompletnu verziju Tahiti čipa, a isto važi i za frekvencije, ROP i teksturne jedinice, ali i za memorijski podsistem. Prisutno je 3 GB GDDR5 memorije na 384-bitnom interfejsu. Isto važi i za deklarisani TDP, a jedina stavka koja je nova je zapravo podrška za Mantle API. Naravno, ovaj API će podržavati svaki Radeon koji ima GPU zasnovan na GCN arhitekturi što podrazumeva, pogađate, i HD 7970 GHz Edition.

       
      Na Havajima smo puno slušali o TrueAudio tehnologiji, ali ista neće biti podržana na R9 270X i 280X kartama, što je pomalo razočaravajuće. Iako mnogi neće ni primetiti to, očekivali smo da kompletan novi line-up Radeona dobije unapređeni DSP zajedno sa podrškom za sve tehnologije koje AMD TrueAudio obuhvata. Prosto, AMD je sa prethodnom generacijom uveo sjajan pristup u kom nijedna karta iz iste serije nije diskriminisana u pogledu podržanih mogućnosti. Da budemo iskreni, potajno smo se nadali da će se ovaj trend nastaviti i kod Volcanic Islands game. Imamo utisak da je, sudeći prema modelima koji su prvi pušteni u prodaju, AMD krenuo od proizvoda koje je već imao pri ruci, dok ćemo za R9 290 i 290X ipak morati da sačekamo još koju nedelju.  

      Kako to načešće biva, prva kompanija koja nam pošalje testni primerak iz nove generacije toliko žuri da nam dostavi grafičku kartu na test, da usput ne stigne da sačeka ni finalnu verziju “retail” pakovanja. Ipak, zbog ovog sitnog kompromisa, R9 280X je u našem test labu dovoljno dugo da smo mogli da odradimo kompletan test bez preterane žurbe zbog isteka NDA-a. Uostalom, već smo navikli da Sapphire bude izdašan po pitanju spiska dodatne opreme, tako da ne očekujemo ništa manje ni ovog puta.  
       
      Dizajn koji karakteriše R9 280X, je praktično identičan onom koji ima i Radeon HD 7970 GHz Edition, a u pogledu specifikacija ove karte imaju praktično kompletno iste specifikacije, ali o tome ćemo kasnije. Kuler je masivan i uliva apsolutno poverenje. Dva velika ventilatora prečnika 90 milimetara imaju prilično klasičan oblik, a ispod njih se nalazi veliki rashladni profil.  

        Kroz aluminijumska rebra prolazi ukupno četiri heatpipe-a. Dva koja su bliže izvoru toplote (GPU-u) imaju debljinu od šest, a dva koja se protežu do udaljenih delova hladnjaka osam milimetara. Oni su izrađeni od bakra, a u završnoj obradi su presvučeni slojem nikla. Baza kulera je izrađena od bakra takođe, a izvedena je u formi poznatog vapor chamber-a po kom je i sam kuler dobio ime. Naime, vapor chamber se praktično ponaša kao veliki heatpipe koji povećava efikasnost prenošenja toplote sa grafičkog procesora na ostatak rashladnog profila. Sistem se zasniva na kretanju tečnosti prilikom promene agregatnog stanja, baš kao i u klasičnom heatpipe-u.  


      Odlična vest je i to da su memorijski čipovi prekriveni aluminijumskom pločom. Ona je sastavni deo kulera i odnosi toplotu sa memorije kako bi čipovi bili hladniji i stabilnost veća prilikom opterećenja. Dopada nam se i to što je naponska jedinica hlađena uz pomoć odvojenog crnog aluminijumskog profila koji se hladi neposredno putem strujanja vazduha stvorenog od strane velikih ventilatora. Ceo sistem hlađenja je veoma funkcionalan i kvalitetno napravljen. Na kraju, tu je i jedan simpatičan detalj u vidu logoa proizvođača koji je osvetljen belim LE diodama.

       
      Kako bi masivan kuler ostao dobro pričvršćen za štampanu ploču i da je uz to i ne iskrivi, postavljen je backplate. Sapphire nije štedeo na materijalu i dobili smo debelu metalnu ploču koja stvara sjajan ukupan utisak. Sistem montaže je ipak prilično jednostavan i uz pomoću šest šrafova ćete komotno demontirati kuler sa kartice. Ovo je veoma korisno ukoliko želite da zamenite dotrajalu termalnu pastu ili jednostavno očistite kartu.  

       Sapphire se odlučio na vrlo kvalitetnu naponsku jedinicu koja filtrira napon u čak osam faza. Odabrane su kvalitetne oklopljene zavojnice sa feritnim jezgrom, ukomponovane sa čvrstim elektrolitima tako da je visok stepen iskorišćenosti, dobra filtracija napona i dug radni vek iz ove perspektive osiguran. U praksi nema nikakvih znakova “coil whining-a” niti bilo čega sličnog.

      Digitalna naposnka jedinica koristi Chill 8228 naponski regulator. Često ga možete sresti na kvalitetnim proizvodima, jer poseduje podršku za mnoge standarde kao što su I2C, SMBus, PMBus i sl. Zbog toga je podržan od većine softvera koji će vam omogućiti promenu napona na grafičkom procesoru, memoriji i eventualno PLL-u. Ipak, u našem slučaju je radila samo promena prva dva napona, što je ipak više nego dovoljno za izvlačenje maksimuma iz ove karte.  
       
      Sapphire se odlučio na Hynix memorijske čipove koji odgovaraju GDDR5 standardu. Sudeći prema oznakama oni su deklarisani na teoretsku brzinu od 6 Gbps sudeći po oznaci “H5GQ2H24AFR-R0C”. Pritom, za ovu frekvenciju je potrebno obezbediti napon od 1.5 V, dok je za nižih 5 Gbps Hynix deklarisao da je dovoljno i svega 1.35 V.  
       
      Od ostalih detalja treba primetiti prekidač za promenu BIOS-a. Naime, kao i HD 7970 modeli i R9 280X poseduje dva BIOS-a. Inicijalna ideja AMD-a je da jedan od njih služi kao bekap koji je zaštićen. Sapphire je ipak to malo drugačije iskoristio. Naime, dok sa prvim BIOS-om karta radi na fabričkom taktu koji je propisao AMD, na drugom se dobijaju neznatno veće frekvencije na kojoj karta radi. Na ovaj način, Sapphire je sebi obezbedio blagu prednost u odnosu na referentne modele, koja se doduše, može izmeriti u svega nekoliko postotaka.  

      Za napajanje karte potrebna su dva molex konektora sa šest i osam pinova. Ovo je logičan izbor, jer se potrošnja nije promenila u odnosu na prethodnika, tako da je R9 280X deklarisan na 250 W, što u će značiti da će u praksi verovatno umeti da pređe ovu vrednost u određenoj meri.

      Iako ste verovatno čitali o tome kako će Hawaii baziran model moći da se poveže u CrossFireX mod bez dodatnih konektora i mostića, to ne važi za bilo koji drugi model osim za R9 290X i R9 290. Kako je baziran na Tahiti procesoru, R9 280X zahteva CrossFire kablić i pritom ima dva konektora koji sugerišu rad sa maksimalno tri karte.  

      U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.

       
      Kao što smo već rekli, specifikacije su identične onim koje ima Radeon HD 7970 GHz Edition i to do poslednjeg detalja. Upotrebljen je Tahiti GPU u svom punom izdanju koji broji 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinica. Ukoliko se pitate da li je možda radni takt dobio promenu, odgovor je ne. AMD očigledno nije želeo da menja HD 7970 GHz Edition ili jednostavno nije imao potrebe, jer je sada karta smeštena u cenovni rang. Sve ostale specifikacije su takođe podrazumevane, a govorimo naravno o GCN arhitekturi, čipu izrađenom u 28-nanometarskoj litografiji sa površinom od 365 mm2. Naravno, moramo priznati da nismo očekivali ni bitne promene po pitanju performansi u odnosu na prethodnika.

      [modul]specifikacija=3720[/modul] 
       
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      Grafičke karte:
      ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview) – ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview) – Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) – VTX Radeon HD 7970 X-Edition (Catalyst 10.6 Beta) – Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X (ForceWare 306.23) – MSI Radeon HD 7950 Boost Edition TwinFrozr III – ASUS GeForce GTX 670 DirectCU Mini (ForceWare 314.22) MSI GeForce GTX 760 Gaming Series (ForceWare 320.18 Preview) – AMD Radeon R 7 270X (Catalyst 13.11 Beta V1)  
       

       
      [modul]test=168[/modul]  
       

       
       [modul]test=169[/modul] 
       [modul]test=170[/modul]
       
       [modul]test=171[/modul]
       [modul]test=172[/modul] U praksi, malo toga je ostalo nepoznato u odnosu na Radeon HD 7970 GHz. Radeon R9 280X se ponaša gotovo identično, jer suštinski i jeste reč o istom proizvodu pod drugačijim nazivom. To naravno ne treba primiti u negativnom smislu. Sapphire je odradio brilijantan posao u domenu hlađenja, pa je prilično zahtevni Tahtiti GPU sa svojih 4.3 milijarde tranzistora ostao veoma hladan.  

      Maksimalnih 62 stepena Celzijusove skale je delovalo gotovo nemoguće, ali nakon ekstenzivnog testiranja i kontinualnog opterećenja, na otvorenoj platformi, nismo uspeli da nateramo temperaturu da se makne na stepen iznad. Vapor-X kuler zbog toga zaslužuje apsolutnu preporuku, dok sa druge strane, imamo malu zamerku na njegov rad. Tokom opterećenja je naglo menjao broj obrtaja, bez finog ubrzanja, pa su promene u buci bile daleko izraženije. Da je suptilnije ubrzavao situacija bi bila nešto bolja, tako da smo imali potrebu da ovaj “agresivni” automatski režim zamenimo sosptvenim dijagramom. Pritom bismo rado dozvolili nešto više temperature u zamenu za niži stepen buke, jer ventilatori ubrzavaju do 2330 obrtaja u minuti, što je previše. Kada smo napravili profil sa sopstvenim podešavanjima, situacija je bila znatno bolja, jer smo pomerili toleranciju prema temperaturi. Na ovaj način, iako se GPU zagrevao do maksimalnih 70 stepeni, rad kulera je bio znatno opušteniji i pritom je ukupan utisak bio bolji.  
       
      Sa overklokom smo ostvarili delimični uspeh, jer je karta stala na sasvim uobičajenim vrednostima. GPU se zaustavio na stabilnih 1160 MHz, dok je memorija dostigla pristojnih 6520 MHz u efektivnom smislu. To je obezbedilo masivni memorijski protok od preko 300 GB/s i uopšteni skok performansi za nekih 10 procenata. Moramo priznati da smo se potajno nadali da će AMD doneti veći kvalitet samih čipova sa prilično zrelim proizvodnim procesom, te da ćemo videti nešto bolje OC rezultate.


       
      Na kraju treba naglasiti da će Radeon R9 280X kao i ostali GCN zasnovani modeli imati podršku za Mantle API koji će u igrama kao što je Battlefield 4 imati bolje performanse od varijante razvijane za DirectX 11. Sa druge strane, R9 280X neće imati TrueAudio podršku, jer se radi o rebrand modelu. U startu smo imali dileme na ovu temu, ali je ovaj slajd razbio nadu da je R9 280X dobio novi DSP. U pogledu performansi nije teško shvatiti da su sve prednosti koje R9 280X ima nad Radeonom HD 7970 GHz Edition nastale na osnovu razlike u drajverima koje smo koristili kao i činjenici da je sam Sapphire blago overklokovao svoju verziju u odnosu na referentne vrednosti. Dakle, pozicioniranje je iz ovog aspekta ostalo nepromenjeno. Ipak, postoji i druga strana medalje…  
       
      Naime, Sapphire Radeon R9 280X će imati cenu od oko 30.000 dinara što je po trenutnom kursu oko 260 evra, dok je HD 7970 sa istim karakteristikama i kulerom od ovog proizvođača oko 80 evra skuplji. Dakle, nije teško zaključiti da je kao i u slučaju GeForce GTX 770 ovo prilično dobar način da napravite rebrand. Pored toga, tu je i Never Settle program koji će vam obezbediti i nekoliko besplatnih igara uz novu grafičku kartu. Rezultat je odličan, umesto dosadašnjeg poređenja sa skupljim konkurencijskim proizvodima, R9 280X je zapravo sada bliži GeForce GTX-u 760 sa kojim mnogo lakše izlazi na kraj.  
       
      Kada se sve sabere i pored nedostatka TrueAudio podrške i činjenice da suštinski nije reč o potpuno novom proizvodu, Sapphire Radeon R9 280X predstavlja sjajan izbor ukoliko kasnite jednu ili više generacija. Na kraju krajeva, biće zanimljivo posmatrati šta će se dešavati sa cenom Radeona HD 7970, jer smo sigurni da će bar neki proizvođač doći na ideju da saseče cene i time od dobre ponude napravi još bolju.
      Prednosti:
      – Sjano novo cenovno pozicioniranje – Performanse – Kvalitet izrade i ugrađenih komponenti – Vapor-X kuler
      Nedostaci: – Suštinski HD 7970 rebrand – OC mogućnosti su ostale nepromenjene – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test