Nebojša Todorović
Test: Sapphire Radeon HD 7730 1 GB (Cena: oko 7.500 RSD)
Sapphire je obično jedan od bržih koji do nas stižu sa novim proizvodima, što se još jednom potvrdilo u praksi. Pakovanje u kome je karta stigla je u izdanju kakvo će se naći u prodaji, tako da ćete i vi držati istu u rukama ukoliko se odlučite na kupovinu. Šareni dizajn sa ženskim likom u prvom planu je karakterističan za kompaniju Sapphire, ali i pored “infantilnog” izgleda pakovanje sadrži solidan broj informacija. Nažalost, detaljne specifikacije kao što su frekvencije izostaju.
Kao najjeftiniji u gami, Radeon HD 7730 nije dobio posebno bogat propratni paket. Zapravo, tu su samo članstvo u Sapphire Select klubu, disk sa drajverima i šturo uputstvo. Kontra najčešćem Sapphire-ovom pristupu, nema nikakvih adaptera, kablova i sl. U ovom slučaju je to potpuno opravdano, jer je reč o proizvodu čija je cena glavni argument i time proizvođač nije imao mnogo prostora da oplemeni spisak dodatne opreme.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – Kartica za članstvo u Sapphire Select klubu – Uputstvo
Sapphire Radeon HD 7730 – Karta
Estetski, Sapphire Radeon HD 7730 nije najlepša grafička karta koja nam je prošla kroz redakciju. Iako se o ukusima ne raspravlja, mi ćemo pomenuti par zapažanja sa kojima ne morate da se složite. Prvo što nam upada u oči jeste velika plastična površina izrađena od plastike koja predstavlja oklop kulera. Visoki sjaj, odnosno takozvani “piano finish” je odličan za PR fotografije, ali se u praksi vrlo brzo grebe, a prašina se prosto lepi na ovakve površine. Plavi ventilator, sa druge strane, privlači pažnju i njegove dimenzije su dosta velike u klasi što nagoveštava tih rad.
Dimenzije karte su veoma male, tako da se ivica štampane ploče završava neposredno nakon kraja PCI-Express slota. S obzirom na oslabljenu verziju Cape Verde čipa, to nas ne čudi, a mala površina karte i njena energetska nezahtevnost nije sprečila proizvođača da se odluči na kuler koji zazuima susedni slot na matičnoj ploči.
Kada smo uklonili oklop, dodatno smo potvrdili pretpostavku da je dizajn prilično jednostavan i to se odnosi kako na kuler, tako i na štampanu ploču. Nema dodatnog konektora za napajanje, a naponska jedinica prema grafičkom procesoru je izvedena u svega dve faze.
Kada je hladnjak u pitanju, aluminijum je bio materijal izbora. Profil se sastoji od velikog broja, ne preterano tankih rebara, dok je baza ravna bez dodatne obrade kao što je poliranje. Očigledno nije bilo potrebe za heatpipe-ovima, što dosta govori o TDP-u grafičkog jezgra u ovoj izvedbi. Kada smo već kod toga, GPU je poput onih koji možete videti u HD 7770 i HD 7750 modelima. Ipak, on je oslabljen za gotovo 50% u odnosu na punokrvnu verziju. To znači da ima 384 od raspoloživih 640 Stream procesora što je itekako primetna razlika. S obzirom da je broj Stream procesora regulisan kroz zaključane blokove, smanjen je i broj teksturnih jedinica na 24. Nažalost, broj ROP jedinica je prepolovljen. S obzirom na to da se Cape Verde oslanja na 16 ROP-a i da su isti vezani za memorijske kontrolere nadali smo se da AMD neće vršiti “reforme” na ovom polju.
Već smo rekli da nam se ventilator dopada, a reč je o Rotekovom modelu prečnika 80 milimetara. Sa 11 zakrivljenih peraja, obećava solidan protok vazduha i tih rad što se u praksi pokazalo kao tačno. Imajući u vidu da isti ovakav kuler zadovoljava Radeon HD 7750, sasvim je jasno da će sa još manje poteškoća osigurati stabilan i tih rad Radeonu HD 7730.
Raduje nas da vidimo da se AMD nije odlučio na redukcije po pitanju memorijskog podsistema. Konkretno, reč je o 128-bitnom interfejsu koji u kombinaciji sa 1 GB brze GDDR5 memorije ostvaruje odlične rezultate u pogledu protoka. Naravno, u skladu sa cenovnom klasom kojoj karta pripada. Odabrani su čipovi potpisani od kompanije Elpida koji su jeftiniji od Hynixa i Samsunga, ali su sasvim dobri za potrebe ovog mališana. Deklarisani su za rad na 5000 MHz, a fabrički su podešeni na nešto nižoj frekvenciji.
Za naše potrebe fali DisplayPort u bilo kom obliku, dok je sve ostalo na mestu. Tu su po jedan HDMI, DVI i D-Sub koji su najčešće potrebni ciljnoj grupi za ovaj model. Ipak, nadamo se da će DisplayPort postati standardni video izlaz i na najjeftinijim modelima, jer je sve više monitora koji se oslanjaju na ovaj interfejs.
Još jednom se podsetimo da nema dodatnog napajanja, jer Radeon HD 7730 može komotno da se napaja iz PCI-Express slota. To znači da očekivani TDP ne prelazi 75 W, što je prilično štedljivo pošto pretpostavljamo da je ostavljena margina od barem 10 W prilikom dizajniranja ove grafičke karte.
Kako je reč o standardnom modelu koji ne nosi neki od sufiksa poput “OC”, “Overclocked” i sl. fabrički taktovi su jednaki referentnim vrednostima propisanim od strane AMD-a. Zapravo, u nižim kategorijama, AMD daje prilično odrešene ruke kompanijama, tako da referentne vrednosti više predstavljaju okvirne smernice. Nažalost, to će rezultovati poplavom jeftinijih, ali znatno sporijih verzija sa 1 ili 2 GB GDDR3 memorije. Odmah ćemo vam dati savet da “bežite” od istih i da vas ne privuče 2 GB RAM-a. Idealan par ovoj karti je 1 GB GDDR5 memorije koja osigurava veliki memorijski protok, posebno ukoliko radi kao u Sapphire-ovom slučaju na 1125 MHz što efektivno iznosi 4500 MHz. GPU je podešen na 800 MHz, a odmah smo pretpostavili da će nas obradovati kada pristupimo overkloku, o čemu ćemo pričati nešto kasnije.
[modul]specifikacija=3591[/modul]
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 650 Ti Boost 1 GB; PowerColor Radeon HD 7790 TurboDuo; VTX Radeon HD 7770, MSI GT 640, Sapphire Radeon HD 7730, VTX Radeon HD 7750 1 GB GDDR5, MSI Radeon HD 7750 2 GB GDDR3 Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 314.22, AMD Catalyst 13.8 Beta
U radu, Sapphire Radeon HD 7730 se pokazao “kulturno”, čak i nakon dužeg intervala pod opterećenjem. Maksimalnih 63 stepena na velikim vrućinama koje su do pre neki dan vladale Beogradom, je zaista sjajan rezultat. Pritom, ova temperatura GPU-a je ostvarena uz prilično “opušten” rad ventilatora koji nije prelazio 44% od maksimalnog broja obrtaja. Ukoliko u ponudi bude niskoprofilne verzije, HD 7730 će verovatno biti omiljeni izbor korisnika HTPC-a.
Niski fabrički taktovi su nam obećavali poveći overklok potencijal i zaista smo dosta očekivali od ove male grafičke karte. Moramo priznati da smo očekivano i dobili. Sa inicijalnih 800 MHz, bez ikakvih problema smo dostigli apsolutno stabilnih 1040 MHz, što je oko 30 % veća vrednost. Najbolja vest je to što je slajder bio ograničenje, a ne stabilnost GPU-a. Memorija nije pokazala jednako velike sposobnosti, pa je sa 1125 dostigla 1200 MHz, što je efektivnih 4.8 GHz. Ipak, kod ove karte memorijski protok je ionako dovoljno veliki, tako da je bitniji faktor, GPU, postigao daleko bitniji uspeh. U ovom scenariju može se očekivati skok od oko 20% u zavisnosti od naslova. Ovo je fantastično, jer za oko 65 evra dobijate kartu koja bez problema stiže performanse skupljeg Radeona HD 7750 sa GDDR5 memorijom.
Radeon HD 7730 se pokazao vrlo interesantno u pogledu performansi. Pre svega, njegov direktni konkurent GeForce GT 640 zaostaje u solidnoj meri zbog činjenice da je bio opremljen GDDR3 memorijom. Nažalost, morali smo na iskoristimo ne toliko skoro dobijene rezultate, ali nije teško napraviti zaključak i pored toga. Inače, GTX 640 koji se pojavljuje u rezultatima je baziran na GK107 čipu, što znači da je reč o novijoj i snažnijoj verziji. Da stvar bude interesantnija, nismo našli GT 640 sa GDDR5 memorijom u cenovnicima domaćih firmi uopšte. Takođe, vredi pomenuti i to da je Radeon HD 7730 u izdanju sa GDDR5 memorijom brži čak i od Radeona HD 7750 sa GDDR3 čipovima.
Nakon svega rečenog, ostaje jasno da je teško ne preporučiti Radeon HD 7730. Po ceni od oko 7500 dinara, dobijate sasvim solidnu grafičku kartu koja nudi vrlo dobre performanse, fantastičnu overklokabilnost, nisku potrošnju i zagrevanje. Ukoliko planirate da pravite niskobudžetni PC sa željom da se tu i tamo poigrate ili jednostavno pravite HTPC na kome PES i FIFA moraju da rade, Sapphire, ali i bilo koji drugi, Radeon HD 7730 predstavlja odličan izbor. Samo obratite pažnju da model koji kupujete ima baš GDDR5 memoriju, inače sve ove preporuke padaju u vodu.
Prednosti: – Dobre OC mogućnosti – Tih i efikasan kuler – Cena
Nedostaci: – Skromna oprema Grafičku kartu na test ustupio AMD.
Sapphire Radeon HD 7730
AMD je vrlo tiho u ponudu ubacio još jedan novi model, koji praktično predstavlja početak diskretne Radeon game. Do sada se kompanija nije spuštala ispod HD 7750, jer su smatrali da segmentom ispod vlada APU što donekle i ima smisla. Sa druge strane, obzirom na specifikacije, može se pretpostaviti da se nakupilo dovoljno Cape Verde čipova koji ne zadovoljavaju potrebe Radeona HD 7750 i HD 7770. Ova karta je, prema karakteristikama konkurent GeForce-u GT 640 i verovatno će predstavljati zanimljiv izbor na domaćem tržištu koja je mahom okrenuta budžetskom segmentu. Pitanje koje se nameće je sledeće: "Da li smo možda dobili zvezdu "value" kategorije?"