Sapphire Radeon HD 7870 CrossFire

Sapphire Radeon HD 7870 CrossFire

Kada je predstavljen Pitcairn čip i sa njim novi Radeoni srednje kategorije, glavna primedba se odnosila na cenu koju je imao. Performanse su bile na očekivanom nivou, ali tek od skoro, kada je PowerColor spustio cenu za svoj model na oko 250 evra, stvari su došle na svoje. I neki drugi proizvođači su ispratili ovaj potez, pa sada možete naći nekoliko modela u rasponu između 250 i 300 evra što smatramo da je daleko primerenije. Kada uzmemo u obz

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Sapphire Radeon HD 7870 CrossFire

      Mnogi korisnici nisu ni svesni opcije da poseduju CrossFireX mogućnosti, odnosno, u tom pravcu nikada nisu ni razmišljali. Ipak, ovaj koncept ima neke prednosti i pored toga što ćete vrlo često čuti komentar da je bolje imati jednu jaku, nego dve slabije grafičke karte. Čak smo i mi nekada skloni tome da prednost damo jednoj naspram dve grafike, ali neke stvari su se definitivno promenile. Na problem optimizacije za neke od novih naslova ćete daleko ređe nailaziti, zbog redovnog update-a drajvera od strane AMD-a, kao i činjenice da su APP profili sada odvojena komponenta koja se može osvežavati nevezano za izbacivanje novih Catalyst paketa.
       


       

      Takođe, tu je i uvek prednost toga što u startu možete krenuti sa jednom kartom, a kasnije po potrebi dodati i drugu, dok se isti sistem može primeniti i tokom prodaje. U konkretnom slučaju čak se može reći da i cena u određenoj meri ide na ruku Radeonima HD 7870, jer kao što smo već pominjali PowerColor je krenuo veoma agresivno sa cenama, a pojedini proizvođači ih prate u stopu.
       


       

      Naravno, ne treba zanemariti ni negativne strane ovakvog sistema, kao što je potrošnja, koja je po pravilu veća od one koju ima jedan High-end model, a koja je u slućaju HD 7870 posebno izražena, jer je ovaj model deklarisan na 250W što ni u kom slučaju nije malo. U određenoj meri tehnologije poput ZeroCore-a ublažuju ovo zbog činjenice da vam druga grafička karta neće raditi sve dok se ne pokrene neka od 3D aplikacija, što ima veliku dugoročnu težinu. Uostalom, može se reći da ZeroCore dobija pravi smisao baš kada imate CrossFireX konfiguraciju sa dve ili više grafičkih karti.
       


       

      Tu su i neki manje izraženi kompromisi, jer se može očekivati nešto veća buka i zagrevanje u kućištu, ali definitivno ne u tolikoj meri da vas odvrati od ove odluke. Na kraju tu je i uslov da posedujete CrossFireX kompatibilnu matičnu ploču, jer verujemo da se neće mnogo korisnika odlučiti na kupovinu nove ploče samo radi ove mogućnosti. Sve u svemu, za CrossFire vam je definitivno potrebno nešto više uslova nego sa single-GPU kartu, ali imajući u vidu da se obraćamo korisnicima koji se “lome” između kartica visoke klase, sve su šanse da ove uslove već ispunjavaju.
       


       

      Da bismo uporedili performanse između pomenutih karti, na test smo pribavili dva Radeona HD 7870 koje je potpisala kompanija Sapphire, dok se sa druge strane našao Radeon HD 7970 GHz edition u referentnoj verziji koju nam je ustupio AMD. Odlična vest je da ova dva Sapphire-a iako imaju kvalitetna hlađenja, rade na frekvencijama koje su jako blizu onima koje je propisao AMD, što će reći da performanse koje smo dobili sa njima možete očekivati čak i od modela kao što je nedavno testirani PowerColor.
       


       

      Testiranja smo obavili u standardnom setu benchmark-ova u maksimalnoj rezoluciji našeg monitora, pri najvišem nivou detalja u svim igrama. Stoga, hajde da vidmo šta kažu grafikoni…
       

       

       

      Rezultati 1. deo

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: AMD Radeon HD 7970 GHz Edition, 2x Sapphire Radeon HD 7870, PowerColor Radeon HD 7870
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  AMD Catalyst 12.6

       

      Rezultati 2. deo

       

      Zaključak

      Može se reći da smo veoma prijatno iznenađeni perforamnsama koje su pružila dva Radeona HD 7870, jer su pružili osetno veće performanse u odnosu na jedan Radeon HD 7970. U praktično svakom naslovu, a pogotovo u novijim, razlika je preko 20 procenata u odnosu na Tahiti što je zaista vidna prednost. Jedina igra koja očigledno nije dala veliku prednost “dupliranom” Pitcairnu je F1 2010 što je samo jedna od testiranih naslova. Ovo je jako dobra vest, s obzirom da CrossFireX sistemi najčešće skaliraju još bolje u višim rezolucijama poput 2560×1440.

      Što se procenta iskorišćenja tiče, nezgodno je komentarisati ih u “niskim” rezolucijama poput FullHD-a, ali imamo utisak da nismo dobili maksimum koji ove grafičke karte mogu da pruže i da bi se ova razlika dodatno povećala u njihovu korist da smo imali sistem sa više monitora i testirali u Eyefinity konfiguraciji. U ovim uslovima 50 do 70 procenata iskorišćenja je dobro, ali smo se nadali malo boljoj optimizaciji. Ruku na srce i u ovim uslovima dvojac Radeona HD 7870 je bez dalje dileme dao odlične rezultate i zavredio preporuku za sve one koji mogu da ih “udome”.

       

      Kartice na test ustupila kompanija Sapphire.

      Cena: oko 280 evra

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test