Nebojša Todorović
Sapphire Radeon HD6950 FleX stiže u povećoj kutiji pristojnog sadržaja u smislu dodatne opreme. Osim osnovnih stvari, pod kojim podrazumevamo dokumentaciju, disk sa drajverima i softverom, Y-račvu za molex konektore i „DVI to VGA“ konvertora, tu je i dugačak HDMI kabl (1.8m), kao i „mini DisplayPort to DisplayPort“ konvertor. Detalj sa HDMI kablom nam se jako dopada i bilo bi jako lepo kada bi i drugi proizvođači to praktikovali.
Sama kartica je poprilično velikih dimenzija, a očigledno dominantan je kuler koji prekriva PCB kompletnom dužinom. Poklopac je izrađen od plastike, ali bez „glossy“ završne obrade, što kartici daje daleko bolji izgled. Dizajn je prilično atraktivan i kartica deluje kao deo neke mašine, pre nego deo računara. Na centralnom delu se nalazi ventilator, sa zakrivljenim perajima čime je ostvaren bolji i efikasniji protok vazduha. Ispod poklopca se nalazi aluminijumski rashladni blok, sa gusto raspoređenim rebrima, kao i dva debela bakarna heatpipe-a koja efikasno raspoređuju toplotu celom površinom kulera.
Nakon skidanja rashladnog sistema, na videlo dolazi štampana ploča sa plavim lakom, koja je karakteristična za Sapphire proizvode. Na sredini se nalazi Cayman čip, a oko njega su raspoređeni memorijski čipovi GDDR5 tipa, koji formiraju 256bitnu magistralu. Njihov ukupni kapacitet iznosi 2GB i deklarisani su na rad od 1250MHz, odnosno efektivnih 5GHz s obzirom na to koji je tip memorije u pitanju.
AMD-ov najjači grafički procesor, Cayman, se na Radeon-u HD6950 nalazi u nešto oslabljenoj varijanti u odnosu na onaj koji se koristi za HD6970 i HD6990 kartice. U pitanju je čip koji poseduje 1408 Stream procesora, što znači da su mu dva bloka od po 64 Stream procesora zaključana. Ovo, svakako, utiče i na broj teksturnih jedinica kojih umesto 96 ima 88. Ništa od ovoga nije „deal breaker“, pa je jasno zašto je HD6950 toliko popularan model. Uz sve to broj ROP jedinica nije promenjen u odnosu na Cayman sa punim potencijalom, pa ih je prisutno 32. Ovaj GPU je prvi i jedini AMD-ov čip zasnovan na novoj VLIW4 arhitekturi i izrađen je kao i ostali grafički čipovi aktuelne generacije u 40nm litografiji.
Kada su priključci u pitanju, FleX ih ima više nego dovoljno. Tu su dva mini DisplayPort-a, a za jedan ćete dobiti i odgovarajući adapter, ukoliko imate DP kabl sa dva velika priključka. Prisutan je HDMI u svojoj 1.4 verziji, kao i dva DVI konektora. Prvi DVI je Dual-Link, dok je drugi Single-Link i karakterističan je po tome što ima manje pinova, ali i po činjenici da je ograničen na 1920×1200 rezoluciju. Na ovaj način omogućeno je da uz pomoć SLS tehnologije (Single Large Surface) povežete do četiri monitora na jednu karticu i od njih napravite jednu radnu površinu. Kada smo već kod konektora, za napajanje Sapphire-a će vam biti potrebna dva 6pin molex-a na napajanju ili ćete biti primorani da koristite odgovarajuću Y-račvu.
Iako možda izgleda kao overklokerski model koji je fabrički “nasviran” na visoke taktove, to kod ovog modela nije slučaj. Iako je hlađenje jako dobro rešeno, Sapphire se nije odlučio da ovaj model ubrza van predviđenih frekvencija. Imajući u vidu da se išlo po AMD-ovoj specifikaciji takt jezgra je podešen na 800MHz, dok je memorija radila na 1250MHz, odnosno 5GHz.
Frekvencije na kojima radi Radeon HD6950 nisu mnogo niže od onih koje su propisane za HD6970 modele, a uz to ovaj model ima i istu količinu memorije i nije sputan ni u tom kontekstu. Stoga nas je zanimalo kako će se ova kartica od oko 270 evra nositi sa GTX560Ti modelom koji je fabrički overklokovan vrlo visoko, ali ima manje RAM-a i cenu nižu za oko 60 evra. Za razliku od uobičajene rutine, otišli smo korak dalje, pa smo testove radili u dve rezolucije sa i bez AA i AF kako bismo dobili kompletnu sliku o ovom modelu.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 11.9
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.
Rezultati:
Rezultati:
Utisci u radu, zaključak
Nakon kompletnog testiranja moramo pohvaliti Sapphire Radeon HD6950 FleX 2GB kao vrlo tihu kartu. Čak i pri dugotrajnom opterećenju može se reći da je nečujna što je fantastičan uspeh, imajući u vidu činjenicu da je Cayman vrlo zahtevan čip i da se referentni modeli prilično “deru” kada ih opteretite. Temperature su takođe vrlo niske za jedan Radeon iz HD6900 serije, pa se može reći da je maksimalnih 76 stepeni veoma dobar rezultat kulera koji je veoma tih. Kada je overklok u pitanju, maksimalna stabilna frekvencija za jezgro je bila 900MHz, dok je za memoriju dostignut “plafon” na 5,5GHz. Na ovaj način se dobija nešto manje od 10ak procenata ubrzanja u proseku, što je sasvim zadovoljavajuć skor.
Kada su performanse u pitanju, moramo priznati da su jako dobre, ali i da primetimo da se GeForce GTX560 Ti jako dobro držao iako ima dvostruko manji memorijski bafer. Radeon HD6950 omogućava igranje praktično svih igara na maksimalnim podešavanjima, a 2GB memorije će se verovatno pokazati kao korisna stvar u budućnosti. Sve u svemu, u kombinaciji sa veoma dobrim kulerom, dodatnom opremom i velikim brojem video priključaka, Sapphire Radeon HD6950 FleX poseduje sve što je potrebno jednoj HighEnd grafičkoj kartici, a i više. Cena od oko 270 evra, jeste malo viša od očekivane, ali će vreme to “ispeglati”, pa ukoliko ste se nameračili na jedan ovakav model, slobodno se strpite malo, jer će cena verovatno biti nešto niža u kroz koji mesec.