Sapphire Radeon HD6970 i HD6950

Sapphire Radeon HD6970 i HD6950

Nakon nove godine i svih praznika, vreme je da se pripremimo za nove proizvode iz AMD-a koji će započeti sa kartom koja nosi Tahiti čip na sebi. Njeno testiranje je uveliko u toku i uskoro možete očekivati prvi domaći test Radeon-a HD7970, a do tada ćemo vreme "prekratiti" sa dve nove grafičke karte koje je potpisala kompanija Sapphire. Kao što i sami znate, referentnim kulerima koje Radeon karte imaju na sebi nismo nikad bili previše zadov

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Sahppire Radeon HD6970 i HD6950

      Većina proizvođača je ponudila svoje rešenje, a Sapphire ne samo jedno, pa smo na test dobili dva nova modela koja koriste sisteme sa dva ventilatora, od kojih nam je jedno ulivalo poverenje od samog starta. Interesantno je da nam često modeli iz Sapphire-a stižu u paru, što nam se u neku ruku i dopada, prosto jer uvek imamo tačku poređenja i dodavanje nekog modela u tabelu onda dodatno povećava preciznost merenja. I ovog puta je situacija takva, a radi se o dve kartice sa Cayman čipom. Ovo je dvostruko dobra stvar, jer smo na ovaj način dobili priliku da novi Radeon HD7970 uporedimo odmah sa modelom koji on menja, odnosno Radeon HD6970 sa 2GB memorije. Druga kartica je očekivano Radeon HD6950, ali sa 1GB memorije koji predstavlja AMD-ov odgovor na GeForce GTX560 Ti.

      Sapphire Radeon HD6970 2GB

      Prva kartica stiže u povećoj kutiji koja sadrži jako lep propratni paket. Pre svega tu je osnovna oprema, koju čine elementi poput diska sa drajverima, dokumentacije, CrossFireX mostića i “DVI to VGA” i “molex” adaptera, ali to nije sve. Jako lep, ali pre svega vrlo koristan dodatak predstavlja HDMI kabl dužine 1,8 metara, kao i praktični miniDP to DisplayPort adapter. Ovo nećete često u spisku dodatne opreme, što nam je jasno kada je HDMI kablić u pitanju, ali kada govorimo o miniDP to DP adapteru koji je najče&ˇće izostavljen, to jednostavno nema mnogo smisla i drago nam je da je Sapphire to i uvideo.

      Sama kartica odlično izgleda, a celom njenom dužinom dominira kuler prekriven plastičnim “oklopom”. Malu zamerku imamo na to što plastika od koje je izrađen deluje “jeftino”, jer kombinuje mat i sjajnu površinu, a činjenica da je upotrebljena prilično tanka plastika koja se krivi kada se karta uzme u ruku nam se nije preterano dopala. Sa druge strane dva velika ventilatora su najavila da će ovo biti vrlo tih kuler što se kasnije ispostavilo kao potpuno tačno. Kada se zaviri malo detaljnije, oko kulera se otkriva još puno toga što govori u prilog visokim očekivanjima od ovog hladnjaka. Rashladno telo je izrađeno od aluminijuma, a pet debelih heatpipe-ova se brine da se toplota prenosi efikasno i ravnomerno po celoj površini hladnjaka.

      Iako bi se možda reklo na prvi pogled da heatpipe-ovi naležu direktno na GPU, to nije tačno, već se koristi bakarna pločica kao baza kulera, ali to je i za očekivati s obzirom da ovo hlađenje ne spada pod Vapor-X seriju po kojoj je Sapphire, između ostalog, i poznat. Naponska jedinica je pasivno hlađena, dok su zavojnice i memorija prepuštene “same sebi”, mada im donekle u tome pomažu veliki ventilatori čije strujanje vazduha bez problema dopire i do njih. Ispod kulera se nalazi Cayman grafički čip oko koga je rapoređeno osam memorijskih čipova GDDR5 tipa. Kako je u pitanju Radeon HD6970 koristi se kompletan Cayman čip sa 1536 Stream procesora i 96 teksturnih i 32 ROP jedinice. Ovaj čip karakteriše VLIW4 arhitektura koja je služila da premosti VLIW5 do NGC-a koja je upotrebljena za Tahiti. Stoga je ovo praktično jedini GPU koji će se bazirati oko VLIW-a 4.

      Kada su (naponske) konekcije u pitanju, ova kartica poseduje dva molex konektora, od kojih je prvo 8pin, a drugo 6pin tipa. Ukoliko nemate neki od ovih konektora (6pin konektor je svakako tu, ali nemaju sva napajanja 8pin konektore) na vašem napajanju, dobro je znati da dobijate odgovarajuće adaptere u propratnom paketu. Za video izlaze su zadužena dva mini-DisplayPorta, jedan klasičan HDMI 1.4a izlaz i standardni par DVI-a. Ovo doživljavamo kao veoma fleksibilan set priključaka, koji će se za vrlo mali broj korisnika sa specifičnim potrebama pokazati kao neodgovarajući. Treba pomenuti i dva CrossFireX priključka na gornjoj ivici PCB-a.

      Sapphire je rešio da svoj novi Radeon HD6970 ostavi na referentnim taktovima koji su propisani od strane AMD-a, što je odlično za one koji preferiraju tišinu u radu, jer je ova grafička karta izuzetno tiha i retko kada zalazi u obrtaje više od 35 procenata od maksimuma. Ovo je odlična stvar, jer je overklokerima ipak ostavljeno dosta prostora da povećaju radne frekvencije GPU-a i memorije. Pre svega, temperature su tokom testiranja bile izuzetno niske, pa grafički čip nije ni u jednom momentu prešao 60 stepeni Celzijusa. S obzirom da su nominalne frekvencije svakog Radeon-a HD6970 prilično visoke i iznose 880MHz za GPU i 1375MHz (efektivnih 5,5GHz) za memoriju teško je u suštini ostaviti puno prostora entuzijastima.

      Sapphire je ovde uradio pametnu stvari i ostavio korisnicima mogućnost povećanja napona za Cayman čip čime su margine dodatno povećane, a kako je rashladni sistem više nego efikasan šanse da uđete u “crvenu” zonu su veoma male, pa čak i ukoliko niste 100% sigurni šta radite. Kao što možete videti mi smo naš primerak “naterali” na izuzetno visoke radne taktove. Da budemo precizni – čak 990MHz za GPU i 1475MHz za memoriju što su zaista fantastični rezultati. Za rad na ovako visokom taktu je Caymanu ipak bio potreban malo veći napon od 1.3V, ali nam se dopada što su temperature bile svega par stepeni veće, uz nimalo narušenu stabilnost u bilo kom smislu. Moramo priznati da nam se posle ovog iskustva novi Sapphire-ov model veoma dopao.

       

      Sapphire Radeon HD6950 1GB

      Kao što smo ranije pominjali, Radeon HD6950 sa 1GB memorije je nastao kao odgovor na vrlo popularni model iz NVIDIA-e – GTX560 Ti. Ideja AMD-a je bila vrlo jednostavna, jer su spustili model iz višeg cenovnog ranga i ponudili ga u identičnoj konfiguraciji sa veoma sličnim mogućnostima i sa manje memorije. Ovo je sistem koji redovno praktikuju i AMD i NVIDIA, kada za to imaju mogućnosti, jer je istorija pokazala da su razlike najčešće nepostojeće kod grafičkih karti istih specifikacija kod kojih je samo količina memorije ono što ih razlikuje.

      Ovo se ponekad vidi samo u specifičnim situacijama koje se odnose na ultra visoke rezolucije, ali je za prosečnog korisnika bez ikakve konkretne važnosti. U skladu sa tim kartice kao što je Radeon HD6950 1GB gotovo uvek pretenduju na mesto Best Buy modela, jer uz gotovo nikakvu razliku u performansama na polici stoje sa nižom cenom, pa su zbog toga vrlo interesantna kupovina. Model koji smo na test dobili od Sapphire jako puno liči na svog “jačeg” brata, ali su razlike ipak primetne. Drago nam je videti da je propratni paket identičan kao i onaj kod skupljeg modela, pa u tom smislu moramo pohvaliti Sapphire na pažnji prema kupcu.

      Bez mnogo zagledanja, rekli biste da su možda u pitanju dve iste kartice, jer se zasnivaju na istom principu hlađenja koji koristi dva ventilatora. Ipak, dok su kod jačeg modela upotrebljeni ventilatori prečnika 80mm, kod HD6950 su iskorišteni oni manjeg dijametra od svega 60mm. Osim što ovo utiče na to da ovi ventilatori mogu da ostvare osetno manji protok vazduha i slabije performanse hlađenja, apsolutno je sigurno da isti stvaraju i više buke. Kuler je, osim ventilatora, potpuno identičan onom koji se koristi za Radeon HD6970, što podrazumeva veliko telo sa aluminijumskim rebrima i pet heatpipe-ova.

      Kao što je i očekivano naponska jedinica i kompletan PCB su vidno jednostavniji kako bi se uštedelo pri proizvodnji ove grafičke karte. Dok HD6970 poseduje 7 fazno filtriranje napona, naponska sekcija Radeon-a HD6950 je “4-phase”, sa takođe oklopljenim zavojnicama. Dopada nam se što su elementi naponske jedinice takođe pasivno hlađeni. Kako bi se smanjili troškovi proizvodnje, pored toga što je PCB uprošćen, ova kartica je značajno kraća od HD6970 modela, ali je to sasvim normalna pojava.

      Uštede se vide na mnogim mestima, pa i kad govorimo o video izlazima, jer ovaj model poseduje jedan klasičan DisplayPort, HDMI i dva DVI izlaza što je manje od onoga što poseduje Radeon HD6970. Naravno, kako ova kartica ima nižu potrošnju energije, koristi dva 6pin molex konektora, a i broj CrossFireX konektora je sveden na jedan.

      Grafički čip koji se koristi za ovu karticu je takođe Cayman, ali su u pitanju GPU-ovi koji su osiromašeni u određenoj meri, zbog neispravnih delova. U skladu sa tim, ovaj GPU poseduje 1408 Stream procesora, 88 teksturnih i 32 ROP jedinice, što i nije veliki nedostatak, pa će današnje igre raditi gotovo jednako dobro. Radni takt od 800MHz, predstavlja referentnu vrednost, što znači da Sapphire nije želeo da ova kartica dobije overklokersku notu. Takođe, memorija radi na nešto nižem taktu, odnosno na 1250MHz, što je efektivnih 5GHz. Naravno, kapacitet video memorije je duplo manji, a kao što smo već pominjali to ne treba da vas uznemirava ni najmanje.

      Iako se prethodni model odlično pokazao u domenu overkloka, Sapphire očigledno imao iste ambicije i kod ovog proizvoda. Pre svega, Radeon HD6950 u ovoj verziji nema kontrolu napona softverskim putem, što je šteta, jer verujemo da bi sa njom mogao da ostvari rezultate bliske skupljem bratu. Ipak, upravo to je razlog za odsustvo ove mogućnosti, jer bi ugrozio poziciju drugog modela. Uz to, po default-u je prilično ograničen u bios-u sa maksimalnom frekvencijom koju možete podesiti iz drajvera. S obzirom na to da nismo imali prevelika očekivanja od ove kartice, možemo reći da su i dobijeni rezultati sasvim dobri. 840MHz za GPU i efektivnih 5,65GHz za memoriju predstavljaju sasvim korektan bonus na postojeće performanse, a do ovih taktova može stići i najveći laik kroz podešavanja u okviru drajvera.

      Rezultati:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Entertainment 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: AMD Catalyst 12.1 Preview Driver, NVIDIA ForceWare 290.30

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.

      Utisci i zaključak

      Moramo istaći da su nam se dopali noviteti iz Sapphire-a, koji su doduše bazirani na grafičkim čipovima (sada već) prošle generacije. I pored toga, cenimo da u narednom periodu i neće biti loš trenutak za kupovinu Cayman proizvoda, jer su sve šanse da će im uskoro cene pasti, a radi se o karticama sa velikom rezervom snage, koje će još dugo biti dovoljne za komformno igranje. Zna to i AMD, pa se kompaniji i ne žuri previše sa ekspanzijom Southern Islands porodice GPU-ova.

      Tokom rada, obe karte su se pokazale kao izuzetno stabilne, a kao &ˇto možete videti iz grafikona, Radeon HD6950 se jako dobro nosi sa svojim konkurentom, dok je očekivano Radeon HD6970 iznad oba u povećoj meri. Interesantno je to da je HD6950 prilično tih bez obzira na upotrebu manjih ventilatora, što je posledica upotrebe pametnog profila u biosu. Ipak, ukoliko planirate da koristite manuelni režim rada, sve preko 45% od maksimuma će biti iritantno, dok je ta granica kod Radeon-a HD6970 daleko viša.

      Sve u svemu, radi se o odličnim proizvodima koji obezbeđuju odlične frejmrejtove u igrama i ukoliko vam novac dozvoljava investiciju u proizvode koji ipak predstavljaju višu srednju ili višu klasu, oba predstavljaju odličan izbor vredan svake preporuke u svojoj klasi. Nama će, očigledno, Radeon HD6970 Dual Fan ostati u veoma lepom sećanju zbog vrtoglavo visokog potencijala za overklok, niskih temperatura i male količine buke koju stvara. Slabiji model je takođe odličan, ali te finese na koje je Sapphire obratio pažnju kod snažnije kartice, nisu prisutne kod slabijeg modela zbog “lova” na što manju cenu. Što opet ima neko svoje opravdanje, naravno. Izbor ostaje na korisnicima.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test