Sapphire Radeon R9 270 Dual-X

Sapphire Radeon R9 270 Dual-X

Srednja i niža srednja kategorija grafičkih karti nikada nije bila zanimljivija. Nedavno smo predstavili GeForce GTX 750 Ti, a AMD će uskoro odgovoriti na ovaj model sa Radeonom R7 265. Do tada pozabavićemo se još jednom grafičkom kartom koja bi mogla da bude odličan odnos uloženog i dobijenog. U pitanju je najpovoljnija ulaznica u Radeon R9 seriju, a reč je o verziji sa Dual-X kulerom koji je završio na mnogo veoma popularnih grafičkih karti

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Pretežno ljubičasta kutija sa agresivnim dizajnom je proizvod novog imidža kojem se Sapphire priklonio. Pakovanje je relativno informativno, a kupcu se obraća putem logoa umesto klasičnih specifikacija. Barem na prednjoj stranici.
       
       
      Pozadi mogu da se pronađu malo opširnije informacije, ali je sve prilično uopšteno, tako da nećete naći detaljne specifikacije poput frekvencija, karakteristika ugrađenog GPU-a i sl. Sapphire se više orijentisao na PR tekstove, ali za mnoge korisnike koji se informišu pre odlaska u prodavnicu ovo neće biti bitna stavka.  

       
      U tradicionalnom Sapphire maniru, pakovanje je, za današnje standarde, prilično bogato. Sapphire se zaista potrudio da vam obezbedi neophodnu osnovnu opremu, uključujući i dodatke poput članstva u svom klubu, kao i HDMI kabl koji će svakom dobro doći.  

      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – 2 x 4pin to 6pin molex adapter – Uputstvo – CrossFireX kablić – HDMI kabl dužine 1.8 metara – Kod za članstvo u “Sapphire Select” klubu
       
      Sapphire Radeon R9 270 Dual-X – Karta
      U pogledu dizajna nema mnogo iznenađenja, kartom dominira veliki kuler sa plastičnim oklopom. On je u potpunosti izrađen od plastike, a na pretežno crnim površinama se nalaze sivi detalji kao kontrast. Oklop gotovo u potpunosti prekriva kartu i rashladni profil, a samo se sa bokova mogu ugledati delovi heatpipe-ova i aluminijumskog tela.

      Kao što ime sugeriše, Dual-X kuler se oslanja na dva ventilatora prečnika 80 milimetara. Nije bilo nikakvih eksperimentisanja sa oblikom ventilatora, već se pristupilo krajnje konzervativno. Uostalom, Sapphire grafičke karte su generalno poznate kao tihe, pa je jasno zašto Sapphire nije želeo da menja dobitnu formulu.  

       
       
      Ispod oklopa se krije prilično jednostavan rashladni profil, što i ne čudi imajući u vidu da Pitcairn GPU koji čini osnovu ove grafičke karte nije preterano zahtevan u bilo kom smislu. Telo je u suštini složeno od tankih aluminijumskih rebara koja su spojena sa bazom napravljenog iz jednog dela. Kroz nju prolaze dva podeblja bakarna heatpipea. Volimo da vidimo kada su heatpipeovi u fazi završne obrade presvučeni niklom, ali to je samo stvar kozmetike, a ne i funkcionalnosti.  

       
       Zadnja stranica grafičke karte otkriva štampanu ploču i ne mnogo dodatnih detalja. Nema backplatea iz prostog razloga što je PCB relativno kratak, a kuler lagan. Zbog toga nema potrebe za nekim ojačavanjem strukture grafičke karte. Što se dizajna tiče, Sapphire je pozajmio PCB od R9 270X modela, što se može videti i prema tome što su predviđena dva 6pin molexa, dok je za R9 270 potreban samo jedan.
       
      Iako je suštinski reč o modifikovanom Radeonu HD 7870, osveženje sa sobom donosi samo jedan naponski konektor. Iako on nagoveštava manju energetsku zahtevnost, ujedno moramo priznati da nam se javila sumnja povodom overklok potencijala. Naime, Radeon HD 7870 je karakterisala sjajna OC margina koja mu je donosila sjajan skok u performansama. Sa druge strane, za tako nešto su gotovo sigurno dva 6-pin molexa bila neophodna tako da je sasvim razumno očekivati da se limiti tokom overklok sesije dostignu mnogo ranije.  
       
      Kao što smo već malo ranije pomenuli, karta poseduje jedan CrossFireX konektor, što znači da je mogueć ubaciti još jednu kartu u “multi-GPU” konfiguraciju kako biste povećali performanse.  

      Na polju video izlaza, nema mnogo toga da se kaže osim da je Sapphire zadržao provereni set konektora. Tu su po jedan DisplayPort i HDMI 1.4a, zajedno sa dva DVI-a. Iskreno rečeno, po nama je pomenuta konfiguracija idealna za kartu koja zauzima dva slota, jer nema potrebe za dodatnim adapterima koje nose mini i mikro verzije pomenutih priključaka.


      Bacimo pogled i na specifikacije. Kao što možete videti, tu je vrlo dobro poznata konfiguracija. Pitcairn iliti Curacao čip izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu i to u svojoj “punokrvnoj” izvedbi. Tu je svih 1280 Stream procesora, kao i 32 ROP i 80 teksturnih jedinica. Ovo su klasične specifikacije koje ima i HD 7870. Glavna razlika je niži radni takt.. Iako poseduje “OC” sufiks u oznaci, Sapphire je overklokovan u najmanjoj meri kada govorimo o R9 270 koje smo mi imali prilike da testiramo (Asus i MSI) i podešen je na 945 MHz. To je svega 20 MHz iznad frekvencije koju je AMD naveo kao propisanu. Upotrebljeno je 2 GB GDDR5 memorije podešene na efektivnih 5600 MHz, što je primetno brže od prethodne generacije, tako da na ovom polju nije bilo ušteda.
      [modul]specifikacija=4789[/modul] 
       
       
      Memorijska magistrala od 256 bita, sa brzim GDDR5 čipovima osigurava protok od solidnih 180 GB/s. Sa ovim karakteristikama, Radeon R9 270 je sjajan za igranje u 1080p rezoluciji i to možete računati da ćete vrlo retko morati da pribegnete smanjivanju detalja. Na recimo srednjem kvalitetu možete računati da će svaki naslov raditi bez poteškoća u “FullHD” režimu. U odnosu na R9 270X tek se može reći da nema nikakvih razlika, jer se sve svodi na malo niže radne taktove.  
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      [modul]test=79[/modul] [modul]test=80[/modul]  [modul]test=81[/modul] 
       
       [modul]test=82[/modul] 
       [modul]test=83[/modul] 
       U pogledu performansi nije bilo nikakvih iznenađenja, jer se Sapphire-ov model pozicionira vrlo malo ispod druga dva testirana R9 270. U suštini reč je o karti koja obezbeđuje igrivost modernijih naslova u 1920×1080, uz manje kompromise u najzahtevnijim igrama. Osim toga, ova karta je dovoljno brza i relativno malo zaostaje za verzijom koja poseduje “X” u oznaci.  

      U pogledu termalnih i akustičnih performansi, Sapphire je i ovde nekako na trećem mestu. MSI i Asus i pored višeg radnog takta imaju stepen nižu maksimalnu temperaturu, što samo po sebi nije problem i spada u grešku merenja. Ipak, ono što je definitivno, to je izmeren broj obrtaja ventilatora koji je 2000 o/min u odnosu na 1700 kod Asusa, odnosno svega 1200 kod MSI-a. To se može osetiti i na polju buke koja je za nekoliko nijansi veća od alternativnih rešenja.  
       
      Overklok mogućnosti su solidne i sa originalnih 945 MHz smo prilično lako dogurali do 1100 MHz. Memorija je takođe bila na nivou zadatka u klasi ostalih i dostigla je efektivnih 6040 MHz povećavajući protok na 193 GB/s. Sve ovo rezultuje skokom performansi u granicama od 5 do 15% što može da znači kada su performanse na granici igriviog na fabričkim vrednostima.  
       
      Kada se sumiraju utisci možemo da kažemo kako je Sapphire odradio solidan posao, iako smo možda očekivali malo više. Ipak, reč je o najjeftinijem R9 270 na tržištu, pa Sapphire opravdava to što je par nijansi ispod druga dva testirana modela. Sa druge strane, sada kada su se cene slegle, dok smo gledali domaće cenovnike naišli smo na situaciju gde je cena R9 270 i R9 270X toliko slična da se prilično prepliću. Stoga, umesto preporuke, radije ćemo vas savetovati da ukoliko razlika u ceni između R9 270 i R9 270X nije veća od 1000 do 1500 RSD, slobodno posegnete za skupljom. Osim što je brža na fabričkim vrednostima, veći je OC potencijal, dok je potrošnja marginalno veća. Uostalom, ukoliko vam je to glavni problem, uvek možete jednostavno sami da regulišete frekvenciju s obzirom da ni sam AMD nije ni na jedan drugi način napravio razliku između ova dva modela.  
       
       
      Prednosti:
      – Niske temperature – Battlefield 4 uz kartu
      Nedostaci: – Suštinski HD 7870 rebrand – Cena previše blizu R9 270X – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio Sapphire

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test