Sapphire Radeon R9 270X Toxic 2 GB

Sapphire Radeon R9 270X Toxic 2 GB

Sapphire obavezno u svoju ponudu uvede više različitih verzija u osnovi iste grafičke karte. Početkom nedelje predstavljeni Radeon R9 270X sa Vapor-X kulerom se može smestiti u neku sredinu, dok ćemo sada imati zadovoljstvo da vam prikažemo i Toxic model. Tradicionalno, reč je o najboljoj verziji koju Sapphire nudi i predstavlja najbolje što kompanija ume i može u datoj kategoriji. Nakon kratkog korišćenja, shvatili smo da bi ovo mogao da bude najbolji R9 270X koji će se ikad naći na tržištu, a u narednim redovima ćete saznati i zašto

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: Sapphire Radeon R9 270X Toxic 2 GB (Cena: oko 23.000 RSD)
      Kao što možete videti svi novi modeli koji stižu iz Sapphire-ove kuhinje .su dobili novo pakovanje, koje deluje malo atraktivnije u odnosu na dosadašnji dizajn. Kutija za Toxic model je čak dobila i refleksivni premaz, tako da je bila poprilično nezgodna za fotografisanje zbog velike refleksivnosti. Kutija je velika i prilično teška, što nije uobičajeno za srednju klasu grafičkih karti.
       
      U pogledu informativnosti, Sapphire je pokrio većinu podataka vezanu za implementirane tehnologije, kuler poseduje Tri-X oznaku što implicira oslanjanje na tri ventilatora, očekivano fabrički je overklokovana, tu je UEFI podrška i najzad specifične “Toxc tehnologije”. Pod tim “toksičnim tehnologijama” proizvođač podrazumeva specijalne zavojnice, osmofaznu naponsku jedinicu i još par dodatnih mogućnosti.

       
      U tradicionalnom Sapphire maniru, pakovanje je prilično bogato, posebno imajući u vidu današnje standarde gde često dobijete grafičku kartu uz eventualno disk sa drajverima. Sa druge strane, Sapphire se zaista potrudio da vam obezbedi neophodnu osnovnu opremu, uključujući i dodatke poput članstva u svom klubu, kao i HDMI kabl koji će svakom dobro doći.  
       
      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – 2 x 4pin to 6pin molex adapter – Uputstvo – CrossFireX kablić – HDMI kabl dužine 1.8 metara – Kod za članstvo u “Sapphire Select” klubu
       
      Sapphire Radeon R9 270X Toxic 2 GB – Karta
       
      Dok nas je Vapor-X na prethodno testiranom R9 270X iznenadio dimenzijama, Toxic kuler nas je u potpunosti oduševio. Reč je o punoj verziji rashladnog sistema preuzetog sa daleko skupljih modela. Naime, kompletna karta je sakrivena iza ovog kolosalnog kulera koji poseduje čak tri ventilatora i veoma kvalitetno izrađen, iako plastičan oklop.

      Ispod okvira sa ventilatorima se krije prilično složeno rashladno telo. Pratično je izvedeno iz dva dela, a heatpipe-ovi su ti koji ih čine jednom celinom. Rebra su gusta i brojna, a sa ukupno pet debelih heatpipe-ova Sapphire je obezbedio ravnomernu raspodelu toplote celom površinom. Na ovaj način efikasnost koju imaju tri ventilatora dolazi do izražaja. Jednostavno, da se toplota ne raznosi ravnomerno hlađenje kompletne površine ne bi imalo preveliki efekat.  

        Od tri ventilatora jedan ima prečnik od 70 milimetara, dok su druga dva tipične 80-ice koje se koriste na ovakvim kulerima grafičkih kartica. Dizajn je standardan i nema nekih specifičnih zakrivljenja na perajima ili bilo čega sličnog. Sapphire često eksperimentiše sa oblikom, ali u poslednje vreme se može reći da se drži konzervativnog pristupa. Najmanji ventilator ima veći broj peraja, kako bi ostao jednako tih. Iskreno, verujemo da će pojedinci reći kako je ovaj “jezivo” veliki kuler potpuni “overkill” za Pitcairn GPU i kartu koja je praktično preimenovani Radeon HD 7870. Ipak, mi se ne slažemo sa tim, jer kuler i dalje zauzima samo jedan susedni slot, a temperature nikada ne mogu biti previše niske, zar ne?  


      Na gornjoj ivici se može pronaći ime proizvođača koji je osvetljen plavim LE diodama. Ispod njega je smešten i mikro prekidač sa Sapphire-ovim logoom. Njegova funkcija je promena biosa, a možemo reći da je ovo daleko elegantnije rešenje od klasičnog DIP prekidača kod referentne verzije. Ovo smo već jednom rekli prilikom pisanja teksta o Vapor-X modelu, ali vredi pomenuti ponovo.

      Ono što prethodno testirani model nije imao, a nama je vrlo bitno jeste backplate. Pritom, ne bilo kakav, jer je Sapphire odabrao prilično debelo parče metala koje daje rigidnost strukturi grafičke karte i sprečava bilo kakvo uvijanje ili savijanje štampane ploče. Dodatno simpatičan detalj je i činjenica da je ova metalna ploča ofarbana u kombinaciju crne i sive boje. .  

        Sapphire Radeon R9 270X Toxic sa svih strana Jedan od zanimljivih detalja predstavlja i red LED dioda koje svetle u tamno plavoj nijansi koja je i inače karakteristična za Sapphire. One se nalaze na poleđini štampane ploče, a ima ih ukupno šest. Mogu se videti zahvaljujući činjenici da je štampana ploča prosečena, a imaju ulogu da prikažu njenu temperaturu. Dakle, ne temperaturu GPU-a, memorije ili nečeg drugog, već stepen zagrejanosti samog PCB-a. Odlična vest da nikada nismo videli da svetle više od četiri diode tokom testiranja, a jedino što smatramo da je moglo bolje da se uradi je ugradnja različitih LED-ova u spektru od zelene do crvene koje bi davale indikaciju za pregrevanje.


      Da biste obezbedili napajanje Radeonu R9 270X biće vam potrebna dva molex konektora sa šest pinova. Sasvim očekivan potez, kada se zna da je AMD deklarisao potrošnju ove grafičke karte na 180 W. Moramo priznati da smo očekivali da Toxic model ima jedan 8+6 pin kombinaciju, ali je očigledno da svi proizvođači smatraju da R9 270X ne može biti limitiran napajanjem iz dva šestopinska priključka.

      Treba primetiti da Toxic poseduje dva umesto jedanog CrossFireX konektora, čime se izdvaja u još jednom aspektu u odnosu na većinu drugih R9 270X grafičkih kartica.  

      U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.


      Sapphire je ostavio najveći fabrički overklok od svih svojih R9 270X modela upravo za Toxic izdanje. Grafički procesor je ubrzan od prilično visokih 1150 MHz, što ujedno korisniku ostavlja vrlo malo prostora da sam “petlja” u slučaju da ne želi da menja bilo koje drugo podešavanje (brzinu ventilatora, napon, power limiti ili čak ceo kuler). Čak je i memorija dobila overklok, doduše mizeran. Sa 1450 MHz, odnosno efektivnih 6 GHz, ova karta ostvaruje solidan protok od 192 GB/s. Kada se sve sabere, Toxic je odlično kompletiran i predstavlja jednu od onih grafičkih karti koju samo treba da stavite u računar i da uživate. Zaista, čak i ukoliko ste vični overkloku teško da ćete dobiti znatno veće vrednosti koje bi vam donele primetan skok u performansama, što je u ovom slučaju odlična stvar. Sapphire je praktično za vas uradio 85% posla.
      [modul]specifikacija=4749[/modul] 
       
       
      Memorijska magistrala od 256 bita, sa brzim GDDR5 čipovima osigurava protok od solidnih 180 GB/s. Sa ovim karakteristikama, Radeon R9 270 je sjajan za igranje u 1080p rezoluciji i to možete računati da ćete vrlo retko morati da pribegnete smanjivanju detalja. Na recimo srednjem kvalitetu možete računati da će svaki naslov raditi bez poteškoća u “FullHD” režimu. .  
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
       

      [modul]test=113[/modul] 
       
        
       

       
       [modul]test=114[/modul]   

       
       [modul]test=115[/modul]  [modul]test=116[/modul]  [modul]test=117[/modul] Korišćenje ove karte je zaista proteklo odlično. Od samog starta smo imali odličan utisak, jer je kuler najtiši koji smo imali prilike da isprobamo na bilo kom modelu ove klase. Razlog za to je zapravo vrlo jednostavan. Definitivno je kuler uveliko predimenzioniran, pa gotovo da nema potrebe da radi na iole visokom broju obrtaja. Konkretno, svega 35% od maksimuma je najveća vrednost, koju smo videli. U praksi ventilatori rade najčešće tek 5% brže od minimalnih 1000 obrtaja što znači da ćete uvek u računaru imati neku drugu komponentu koja će biti bučnija.  

      Da li je suvišno reći da su temperature izuzetno niske? Čak i na veoma opuštenom automatskom režimu kontrole ventilatora, nismo imali prilike da vidimo da GPU pređe 58 stepeni Celzijusove skale. Sa druge strane, da je Sapphire želeo da ima malo “agresivniju” regulaciju, temperatura GPU-a bi mogla da se, uz potpuno zadržavanje tihog rada, limitira na nekih 50 stepeni. Probali smo praveći sami svoj profil i uspeli smo u toj nameri bez ikakvih problema.  
       
      Overklok sesija je protekla poslovično dobro, iako smo po ko zna koji put samo potvrdili ograničenje koje ima Pitcairn čip. Jednostavno, ništa neočekivano nismo dobili ni od Toxica koji se pokazao malo bolje od ostalih modela zahvaljujući visokom ASIC kvalitetu čipa, odličnom kuleru i naponskoj jedinici. Ipak sve to zajedno je rezultovalo sa 1240 MHz za GPU, što je tek nekih 10 MHz bolje od dosadašnjeg rekorda. Memorija se pokazala jako dobro dostižući maksimum sa efektivnih 6.5 GHz i protokom od 208 GB/s.

       
      Sve u svemu, ovo su odlične vrednosti kada je u pitanju jedan R9 270X i može se reći da je Toxic u samom vrhu kada govorimo o overkloku. Dobici su u praksi relativno mali i iznose oko 10 procenata ubrzanja u odnosu na fabričke vrednosti. Mali skok u performansama se može naći u činjenici da karta fabrički radi na veoma visokim taktovima, tako da je smanjen prostor za dobitak prilikom overkloka.  
       
      Svi već znamo kakva je situacija sa Radeonom R9 270X u globalu. U pitanju je odlična grafika karta srednje kategorije, koja ima veoma povoljnu cenu, posebno kada se u obzir uzme par modela koji su bili podvrgnuti akcijama u poslednje vreme. Sapphire je sa Toxic verzijom uspeo da nas oduševi u potpunosti. To ne kažemo olako, jer smo testirali “na lopate” različitih HD 7870 modela na čijoj se platformi bazira i sam R9 270X. Ipak, Toxic je fantastičan bez obzira na to koji ste tip korisnika, jer ukoliko se razmišljate o karti u njegovoj klasi, teško je naći bolji izbor.  

      Ukoliko preferirate tihe grafičke karte, tiše od ovoga ćete teško naći. Bilo da ste običan korisnik ili entuzijasta, Toxic će se pokazati odlično zbog dobrog overklok potencijala i mogućnosti, uz visoke fabričke taktove. Kvalitet i ostale detalje možete dodati samo kao šlag na tortu i kada se sve sabere, reč je o, po našem mišljenju, najboljem Radeonu R9 270X koji ćemo imati prilike da vidimo. Čekaćemo da nas neko iznenadi, ali ne verujemo da će se to dogoditi.
      Prednosti:
      – Najbolji R9 270X – Performanse u klasi – Tiha u radu – Battlefield 4 uz kartu
      Nedostaci: – Suštinski HD 7870 rebrand – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio Sapphire.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test