Sapphire Radeon R9 270X Vapor-X 2 GB

Sapphire Radeon R9 270X Vapor-X 2 GB

Radeon R9 270X je sigurno jedan od popularnijih modela na domaćem tržištu, što sugeriše i činjenica da se često pominje i kod posetilaca našeg foruma. Sapphire-ov modeli su među najpristupačnijima, pa smo rešili da proverimo kako se jedan od njih pokazao u našoj test konfiguraciji. U pitanju je srednji od tri modela, koji poseduje tradicionalno odlični Vapor-X kuler. Pogledajmo šta možemo očekivati od pristupačnog, nereferentnog Sapphire Radeon R9 270X Vapor-X 2 GB modela...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      (Cena: oko 21.000 RSD)
      Ovo je prvi uređaj koji stiže u redizajniranom pakovanju koje atraktivne devojke menja agresivnijom temom u formi AMD-ovog robota. Samo pakovanje na prednjoj strani navodi veliki broj stavki vezanih za sam proizvod.
       
      U pogledu informativnosti, Sapphire je pokrio većinu podataka vezanu za implementirane tehnologije, kuler poseduje Dual-X oznaku što implicira oslanjanje na dva ventilatora, a tu je i “vapor chamber”, kao i još dosta toga. Nažalost, nedostaje informacija o frekvenciji na koju su podešeni GPU i memorija i moramo priznati da nam nije jasno zašto većina proizvođača izbegava ove informacije.  

       
      U tradicionalnom Sapphire maniru, pakovanje je prilično bogato, posebno imajući u vidu današnje standarde gde često dobijete grafičku kartu uz eventualno disk sa drajverima. Sa druge strane, Sapphire se zaista potrudio da vam obezbedi neophodnu osnovnu opremu, uključujući i dodatke poput članstva u svom klubu, kao i HDMI kabl koji će svakom dobro doći.  
       
      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – 2 x 4pin to 6pin molex adapter – Uputstvo – CrossFireX kablić – HDMI kabl dužine 1.8 metara – Kod za članstvo u “Sapphire Select” klubu
       
      Sapphire Radeon R9 270X Vapor-X – Karta
       
      Na prvi pogled, mnogi bi pomislili da je reč o R9 280X zbog činjenice da je kuler velikih dimenzija, ali ujedno i veoma masivan. Sapphire nije štedeo na rashladnom profilu koji je prilično kompleksan za jednu kartu ovog cenovnog razreda. On prati celu dužinu štampane ploče, pa čak i prelazi njene granice, što će svakoga navesti na zaključak da će temperature biti izuzetno niske.

       
      Oklop kulera je izrađen od crne plastike i on ga prekriva gotovo u celosti. Aktivni element predstavljaju dva ventilatora tipičnog oblika, bez ikakviih eksperimenata sa oblikom peraja. Njihov prečnik iznosi 80 milimetara, što je sasvim dovoljno da se obezbedi tih rad, iako ne predstavlja ekstremnu dimenziju. Prosto, ima proizvođača koji su i u ovoj klasi počeli da koriste ventilatore od 90 i 100 milimetara.  

        Ipak, sam rashladni profil je izuzetno masivan i verovatno nema konkurenciju na ovom polju. Naređana aluminijumska rebra imaju relativno mali razmak između sebe, a kroz njih prolazi četiri heatpipe-a. Nisu niklovani, što kozmetički možda nije najbolje rešenje, ali u pogledu funkcionalnosti ne postoje razlike. U svakom slučaju, rashladni sistem deluje izuzetno uverljivo i nismo sumnjali da će se pokazati odlično tokom rada.  


      Moramo primetiti i jedan detalj koji jasno govori o Sapphire-ovoj praktičnosti, a to je činjenica da kuler pored GPU-a ima kontakt sa memorijskim čipovima i naponskom jedinicom. Ta odluka je za svaku pohvalu, jer Vapor-X kuler izgleda kao da ima “kapacitet” za mnogo veću termalnu disipaciju od jednog Pitcairn čipa. Stoga, Sapphire je iskoristio termalnu traku kako bi toplota prenela sa kritičnih čipova na telo kulera. Mnogi proizvođači “zaborave” na naponsku jedinicu i memoriju, ali Sapphire očigledno ne želi da upadne u grupu “nemarnih” kompanija.


       
      Iako je kuler vrlo težak, pozadi nismo našli backplate, mada čvrstina karte nije narušena time, jer kuler na prednjoj stranici poseduje okvir koji prati liniju štampane ploče. Na taj način je zadržana čvrstina cele konstrukcije, pa se PCB neće kriviti pod težinom kulera kada se nalazi u kućištu. Na poleđini zaista nema mnogo drugih detalja koji bi mogli da se primete.  

       
        Sapphire Radeon R9 270X Vapor-X sa svih strana
      Da biste obezbedili napajanje Radeonu R9 270X biće vam potrebna dva molex konektora sa šest pinova. Sasvim očekivan potez, kada se zna da je AMD deklarisao potrošnju ove grafičke karte na 180 W iako verujemo da će ekstremne verzije, poput Toxica, posedovati barem jedan 8-pin kako bi se za svaki slučaj eliminisalo potencijalno usko grlo u napajanju. Odmah do naponskih priključaka je lociran i mikroprekidač sa logoom proizvođača. Reč je o tasteru koji menja aktuelni bios, što je daleko atraktivnije rešenje od DIP prekidača koji koriste referentne AMD karte.

      Karta poseduje jedan CrossFireX konektor, što znači da je mogueć ubaciti još jednu kartu u “multi-GPU” konfiguraciju kako biste povećali performanse.  

      U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.


      Sapphire je iskoristio priliku da svoju verziju Radeona R9 270X blago ubrza u odnosu na referentno izdanje. Vrednost nije mnogo povećana, što i ne čudi, jer verujemo da će Toxic biti taj koji će dobiti najviše taktove. Sa druge strane, Vapor-X verzija se zadovoljila sa 1100 MHz za jezgro, što je svega 50 MHz više od propisane AMD-ove vrednosti. Takođe, memorija tradicionalno nije dobila ubrzanje i radi na 1450, odnosno efektivnih 5800 MHz. Ipak, sa ovim taktovima, R9 270X predstavlja bržu grafičku kartu od HD 7870 čiji je zapravo klon. Dopalo nam se šta je pokazao i ASIC Quality test, jer nam je dao nadu da imamo potencijalno dobrog overklokera u rukama.
      [modul]specifikacija=4748[/modul] 
       
       
      Memorijska magistrala od 256 bita, sa brzim GDDR5 čipovima osigurava protok od solidnih 180 GB/s. Sa ovim karakteristikama, Radeon R9 270 je sjajan za igranje u 1080p rezoluciji i to možete računati da ćete vrlo retko morati da pribegnete smanjivanju detalja. Na recimo srednjem kvalitetu možete računati da će svaki naslov raditi bez poteškoća u “FullHD” režimu. .  
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
       
       
       

       
      [modul]test=118[/modul]  

       
       [modul]test=119[/modul] 
        
       

       [modul]test=120[/modul] 
       
       [modul]test=121[/modul] [modul]test=122[/modul] Testiranje Sapphire-ove karte bilo je jedno veoma prijatno iskustvo. Razlog za to je ekstremno tih rad u svim fazama našeg testiranja. Bilo da govorimo o mirovanju karte ili dugim sesijama igranja i benchmark-ovanja, kuler nije ni u jednom momentu postao čujan, a kamoli bučan. Taktovi koje ima u kombinaciji sa veoma dobrim GPU-om čine da u praktično svim aktuelnim naslovima možete bez ikakvih problema da računate na ugodan frejmrejt. U poređenju sa ostalim modelima, čak i u ovako opremljenom izdanju R9 270X je oko 5000 dinara jeftiniji od GeForce GTX 760 modela sa kojim razmenjuje udarce u testovima. To dosta govori o njegovom odnosu cene i performansi.  

      Tokom opterećenja primetili smo da su temperature nešto više nego što smo očekivali. Kada smo pratili i broj obrtaja ventilatora shvatili smo gde leži “problem”. Naime, profil za automatsku regulaciju broja obrtaja je prilično “opušten”, pa čak i kada je karta bila najopterećenija nije prešao oko 1800 obrtaja u minutii. To je objasnilo veoma tih rad karte, koji je gotovo neprimetan čak i tokom najintenzivnijih testova. Sa druge strane, ukoliko preferirate niže temperature, pa čak i po cenu nešto većeg generisanja buke od strane kulera, moraćete da se oslonite na sopstveni profil ili fiksnu vrednost koju ćete podesiti iz alata kao što je MSI Afterburner.  
       
      U pogledu overkloka smo prošli prilično dobro. Očekivano, GPU je premašio 1200 MHz, a zaustavio se na tačno 1225 MHz što je oko 10 % više od originalne vrednosti. Memorija nije pokazala posebno veliki elan, pa se zaustavila na 1625 odnosno efektivnih 6.5 GHz, čime smo ostvarili protok od 208 GB/s. Rezultat je ubrzanje koje je variralo između 5 i 15 procenata u odnosu na fabričke vrednosti. Nije za bacanje, ali svakako nije ni posebno impresivno, jer smo slične taktove izvlačili i iz Radeon HD 7870.
       
      Kada se uzmu u obzir svi faktori kao što su odličan kuler koji prekriva naponsku jedinicu i memorijske čipove i odličan ASIC kvalitet, očekivali smo malo više od ove karte na polju overkloka. Ipak, ostaje nam još jedna potencijalna nada da ćemo imati rekordera, a to je MSI-ev Hawk koji nas je retko razočarao.  
       
      Sa cenom od oko 195 evra, dobijate sjajnu grafičku kartu i po ko zna koji put ćemo pomenuti da je pre nekih godinu ili dve bilo nezamislivo dobiti kartu ove klase po ceni koju trenutno nosi. Kada pogledamo da je istu cenu imao Radeon HD 7770 koji je bezmalo dvostruko slabiji od ove karte, zaista je jasno koliko su cene erodirale u odnosu na prethodni period. Posebno nam se dopada što je ovo napredna verzija sa sjajnim kulerom i bogatom opremom koja ima drastično bolji rad u odnosu na referetno izdanje.  
       
      U skladu sa svim, Sapphire je odradio odličan posao i moramo ga pohvaliti na implementaciji nove generacije Vapor-X kulera, koji je tiši i bolji nego ikad. Što se nas tiče, ovo je jedno od boljih izdanja Radeona R9 270X i moramo priznati da nam se prilično dopao. Ukoliko tražite grafičku kartu za vaš računar koja će upasti u cenovni raspon od 150 do 200 evra ne morate mnogo da razmišljate, jer će to biti neki od R9 270X modela. Ukoliko se odlučite za Sapphire-ovo izdanje možete smatrati da ste napravili pun pogodak.
      Prednosti:
      – Performanse u klasi – Tiha u radu – Cena – Battlefield 4 uz kartu
      Nedostaci: – Suštinski HD 7870 rebrand – Nešto više temperature od očekivanih – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio Sapphire.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test