Nebojša Todorović
Kao i u slućaju nedavno predstavljenog Radeona R9 270 Dual-X i u ovom slučaju su smo se susreli sa pretežno ljubičastom kutijom sa agresivnim dizajnom. Ovaj izgled je proizvod novog imidža kojem se Sapphire priklonio. Pakovanje je relativno informativno, a kupcu se obraća putem logoa umesto klasičnih specifikacija. Barem na prednjoj stranici. Pozadi mogu da se pronađu malo opširnije informacije, ali je sve prilično uopšteno, tako da nećete naći detaljne specifikacije poput frekvencija, karakteristika ugrađenog GPU-a i sl. Sapphire se više orijentisao na PR tekstove, ali za mnoge korisnike koji se informišu pre odlaska u prodavnicu ovo neće biti bitna stavka.
U tradicionalnom Sapphire maniru, pakovanje je, za današnje standarde, prilično bogato. Sapphire se zaista potrudio da vam obezbedi neophodnu osnovnu opremu, uključujući i dodatke poput članstva u svom klubu, kao i HDMI kabl koji će svakom dobro doći.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – 2 x 4pin to 6pin molex adapter – Uputstvo – CrossFireX kablić – HDMI kabl dužine 1.8 metara – Kod za članstvo u “Sapphire Select” klubu
Sapphire Radeon R9 280 Dual-X – Karta
Za razliku od nekih novijih modela koji su dobili potpuni redizajn kulera, Dual-X kao budžetsko rešenje nije dobio kuler sa osveženim izgledom. Nažalost, samo “elitni” proizvodi su obuhvaćeni time, tako da Dual-X ima prepoznatljivi kuler koji uliva poverenje, ali nekako nije preterano atraktivan u vizuelnom pogledu. Oklop je izrađen od mat crne plastike sa belim i prozirnim delovima. Dva ventilatora dominiraju kartom odakle i dolazi ime Dual-X.
Sami ventilatori prate konvencionani izgled i nema nikakvih specifičnosti vezanih za njihov dizajn, iako Sapphire za skuplje modele uvek ima neka simpatična rešenja u vidu zakrivljenih peraja i sl. U ovom slučaju, cena je bila vodeći faktor, pa smo dobili dva uobičajena ventilatora prečnika 90 milimetara koji svoj posao obavljaju odlično. Veliki prečnik osigurava tih rad, posebno u kombinaciji sa masivnim hladnjakom zbog kog nema potrebe da ventilatori rade na visokim obrtajima.
Ispod oklopa se nalazi rashladno telo izvedeno od velikog broja aluminijumskih rebara kroz koje prolazi pet velikih heatpipe-ova izrađenih od bakra. U okviru završne obrade heatpipe-ovi nisu presvučeni niklom što znači da će oksidirati i verovatno malo potamneti nakon nekog vremena. Razlog za to je ušteda u proizvodnji, ali osim kozmetičkog aspekta, ovaj problem nema drugih negativnih konotacija.
Zadnja stranica grafičke karte otkriva plavu štampanu ploču i ne mnogo dodatnih detalja. Sapphire je odlučio da izostavi backplate što možda nije najpametnija odluka, jer je PCB prilično dugačak. Iako nema mnogo ugibanja, moramo priznati da bismo ipak bili sigurniji kada bi ovaj R9 280 raspolagao za nekim vidom ojačanja. Što se dizajna tiče, Sapphire je pozajmio PCB od Radeon HD 7950 što je sasvim očekivano, s obzirom na to da se praktično radi o istim modelima.
Kako je Tahiti zahtevan GPU, Radeon R9 280 ima deklarisani TDP od 230 W, koji je možda previše optimistično naveden. Za ovu kartu su neophodna dva molexa, a od njih jedan ima osam, a drugi šest pinova.
Iako ste verovatno čitali o tome kako će Hawaii baziran model moći da se poveže u CrossFireX mod bez dodatnih konektora i mostića, to ne važi za bilo koji drugi model osim za R9 290X i R9 290. Kako je baziran na Tahiti procesoru, R9 280 zahteva CrossFire kablić i pritom ima dva konektora koji sugerišu rad sa maksimalno tri karte.
Sapphire je opremio svoj proizvod sa dva DVI, kao i sa po jendim HDMI i Display Port izlazom. Kao što često to kažemo, ovo nam je omiljeni paket konekcija, jer ne zahtevaju nikakve adaptere s obzirom da su svi portovi u svojoj punoj veličini.
Što se specifikacija karte tiče, verujemo da smo se smučili i pticama na grani, jer se ne zna šta je više puta “prežvakano”. Radeon HD 7950 ili R9 280 specifikacije su u osnovi iste. Reč je o grafičkoj karti koja se bazira na Tahiti čipu izrađenom u 28nm proizvodnom procesu, a koji je izašao iz TSMC-ovog pogona. Površina je povećih 352mm2, a ovaj GPU poseduje sve aktuelne podrške uključujući i DirectX 11.2 koji AMD navodi kao bitnu stavku iako to zaista nije faktor za donošenje odluke. Tahiti je kod ovog modela upotrebljen u oslabljenoj varijanti, pa raspolaže s 1792 Stream procesora, kao i smanjenim brojem TMU jedinica od 112. Broj ROP-a nije promenjen, jer su isti povezani sa memorijskim kontrolerima koji su neizmenjeni, zbog čega ih i dalje ima 32. Takt od 940 MHz je još jedan način da se R9 280 diferencira od modela sa “X” sufiksom, ali za razliku od broja Stream procesora, frekvenciju je vrlo lako nadoknaditi. Posebno kada je nam je zapao primerak sa visokmm ASIC Quality vrednosti od 76.3%.
[modul]specifikacija=5388[/modul]
Memorijska magistrala ima “širinu” od 384 bita što u kombinaciji sa pristojno brzim GDDR5 čipovima rezultuje velikim maksimalnim protokom od 240 GB/s. Sapphire se nije posebno pozabavio fabričkim overklokom, ostavljajući takt memorije neizmenjenim u odnosu na vrednost koju je AMD propisao referentnu i koja iznosi 1250 MHz.Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
[modul]test=32[/modul][modul]test=33[/modul][modul]test=34[/modul] [modul]test=35[/modul]Tokom testiranja nismo naleteli na bilo kakvo iznenađenje, pa se R9 280 Dual-X pokazao kao vrlo tiha i hladna grafička karta. Možda Sapphire Dual-X modele kategoriše kao budžetski orijentisane proizvode, ali osim u pogledu završne obrade i slabijeg posvećivanja pažnje sitnim detaljima, ovaj model zaista predstavlja odličan izbor. Pored tihog rada, kuler obezbeđuje i veoma niske temperature, pa GPU ne prelazi 60. podeok Celzijusove skale što je svakako dobra vest za one kojima su termalno-akustične specifikacije karte bitne.
Na polju overkloka nismo ostavljeni na cedilu, jer smo ostvarili 1150 MHz za GPU čime smo bez problema dostigli, pa čak i prestigli performanse koje ima R9 280X. Memorija je pokazala solidnu fleksibilnost, pa je bila raspoložena da sa efektivnih 5 GHz dostigne 6.3 GHz čime smo probili marginu protoka od 302.4 GB/s. Sve ovo donosi novih 15-ak procenata bolje performanse u proseku, a u praksi varira između 10 i 20% u zavisnosti od naslova.
Kada se uzme u obzir povoljna cena nakon nedavnih obaranja koje je AMD objavio, nije teško zaključiti da Radeon R9 280 puno nudi korisnicima. Može da se kaže da se dobija “high-end” proizvod po ceni srednje klase što je svakako odlična vest za gejmere ograničenog budžeta. Kada se uzmu overklok potencijal i odličan rashladni sistem u obzir, teško je reći zašto biste trebali da izdvojite dodatni novac za model sa “X” sufiksom.
Sve ovo čini da imamo jako pozitivan stav prema Radeonu R9 280, jer je u pitanju jedna od boljih ponuda u ovom trenutku. Posebno u rukama korisnika koji imaju makar malo iskustva u overkloku i igranja sa profilima za rad ventilatora, jer rezultat može da bude znatno brža karta od onoga što fabrički dobijate, a da pritom i dalje može da se nazove tihom i hladnom.
Prednosti:
– Niske temperature – Overklok potencijal – Tih kuler – Cena
Nedostaci: – Suštinski HD 7950 rebrand – Nekoliko sitnica na polju izrade – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio Sapphire
Sapphire Radeon R9 280 Dual-X
Još od momenta kada je AMD predstavio R9 280X kao preimenovani HD 7970 postojalo je pitanje u kojoj formi će se pojaviti naslednik HD 7950. Ni onda nije bilo teško da se pretpostavi da će nositi naziv Radeon R9 280, tako da je bilo samo pitanje vremena kada će i sam AMD to da potvrdi. Zanimljivo je da smo ipak čekali malo duže od onoga što smo mogli da pretpostavimo. Kompanija je najverovatnije čekala da se isprazne postojeći lageri, s obzirom da je HD 7950 bio veoma popularan model i odlična alternativa skupljoj verziji. Imajući u vidu skorašnje trendove obaranja cena, naslednik, Radeon R9 280, će biti jednako primamljiva kupovina za sve koji žele veoma visoke performanse po sasvim razumnoj ceni