Nebojša Todorović
Novi agresivniji imidž je definitivno pomogao da nova generacija proizvoda iz Sapphire-a bude primećena još dok je u kutiji na polici lokalnog IT šopa. Promena je zaista bila neophodna, jer predstavlja dugo čekano osveženje, s obzirom da se Sapphire izuzetno dugo držao gotovo iste filozofije kada je izgled u pitanju. Kutija na prednjoj strani krije niz logoa različitih tehnologija koje su implementirane, a neke od njih nismo viđali do sada. Zadnja stranica je dosta detaljnija, ali je sve i dalje neuporedivo sa matičnim pločama gde se u velikom broju slučajeva na pakovanju jasno izlistavaju veoma detaljne specifikacije, pored “tekstića” o implementiranim mogućnostima.
Jedna stvar nam je zapala za oko, a reč je o IFC iliti Intelligent Fan Control tehnologiji koja do sada nije bila na spisku proizvođača. Ova tehnologija omogućava da dva od tri ventilatora prestanu da rade kada temperatura GPU-a padne ispod zadate temperature čime se smanjuje količina proizvedene buke u situacijama koje ne iziskuju intentzivno opterećenje grafičke karte.
U tradicionalnom Sapphire maniru, pakovanje je, za današnje standarde, prilično bogato. Sapphire se zaista potrudio da vam obezbedi neophodnu osnovnu opremu, uključujući i dodatke poput članstva u svom klubu, kao i HDMI kabl koji će svakom dobro doći. Mnogi će odmah da primete izostanak CrossFire X mostića, ali nemojte da zaboravite na to da ih Hawaii bazirani modeli ne zahtevaju.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – 1 x 4pin to 6pin adapter – Uputstvo – HDMI kabl dužine 1.8 metara – Kod za članstvo u “Sapphire Select” klubu
Sapphire Radeon R9 290 Vapor-X – Karta
Novi Radeon R9 290 pripada novoj generaciji Sapphire grafičkih karti, a ključ je u novom kuleru sa tri ventilatora koji imaju specifičan, čak uniforman, dizajn gde se samo kolorna šema menja u zavisnosti od verzije. Za sada postoje dve kombinacije, a to su žuta i crna, odnosno plava i crna, a pravilo koje je Sapphire odredio nam nije poznato, jer sve deluje prilično izmešano. U svakom slučaju, kartom dominira veoma veliki rashladni sistem sa tri ventilatora i kvalitetnim plastičnim oklopom koji je obično bio, estetski gledano, boljka velikog broja proizvoda kompanije.
Ventilatori imaju prečnik od 80 milimetara što je gledano aktuelne trendove prilično konzervativno. Ipak, njihov jednostavan dizajn je zaista efikasan i čak pri većim obrtajima kartica je veoma tih. Proizvođač se poziva na upotrebu 2-ball ležajeva, koji praktično imaju dva umesto jednog lagera. U ovu kartu je implementiran i IFC (Intelligent Fan Control) koji sve do temperature GPU-a od 60 stepeni Celzijusove skale drži dva ventilatora ugašenim. Tek kada GPU pređe tu temperaturu oni uskaču u pomoć, što omogućava nizak stepen buke sve dok ne zaigrate neku igru na duže staze.
Možda vam 60 stepeni deluje kao visok prag, ali je na ovaj način Sapphire izbegao problem da pri svakoj aktivaciji karte ventilatori instant krenu u akciju. Moramo priznati da nam je jako drago to što je kompanija izbegla ovu zamku, jer bi bilo veoma iritantno da se pri svakom pokretanju svakog programa koji, makar i na kratko, upošljava grafičku kartu u manjoj meri ventilatori kreću da rade. Rezultat bi bio vrlo problematičan i sa mehaničkog aspekta, jer bi se njihov životni vek na taj način znatno skratio zbog prevelikog broja “kreni/stani” ciklusa.
Ispod rama koji nosi ventilatore se krije prilično masivno rashladno telo koje je sastavljeno od velikog broja tesno naređanih aluminijumskih rebara. Bazu čini takozvani “vapor chamber” koji predstavlja jedan veliki heatpipe čija površina ostvaruje kontakt sa grafičkim procesorom, ali i velikim brojem drugih komponenti među kojima se nalaze i RAM čipovi. Pored vapor chambera tu su i četiri bakarna heatpipe-a. Zanimljiva je odluka proizvođača da ne upotrebi niklovane heatpipe-ove kako bi se napravila mala ušteda u proizvodnji iako ovo nije tipičan potez za proizvode najviše klase.
Poleđina Radeona R9 290 Vapor-X otkriva nekoliko prijatnih iznenađenja. Pre svega, to je backplate koji nismo sreli čak ni na Radeonu R9 290X Tri-X što je krajnje neočekivano, jer su karte vrlo sličnih fizičkih karakteristika. Veliki i debeli metalni backplate itekako utiče pozitivno na rigidnost kompletne strukture grafičke karte, što uliva poverenje korisniku da se neće iskriviti pod sopstvenom težinom. Takođe, tu su i LED-ovi koji osvetljavaju rad naponske jedinice, što nije nešto na šta smo naletali kod grafičkih karti koje je potpisao Sapphire. Istina, to nema neku preveliku funkciju, ali itekako izgleda atraktivno u kućištu sa providnom bočnom stranicom.
Za potrebe napajanja treba obezbediti dva 8-pin PCI-Express konektora, a savetujemo vam da proverite i da li je napajanje odgovarajuće, s obzirom na to da R9 290 može da povuče i preko 300 W kada su u pitanju “peak” vrednosti.
Od prekidača na karti možete naći jedan sa Sapphire logoom, a reč je o sviču za bios. Prvi je standardni, a drugi UEFI, mada u praksi možete jednostavno ubaciti svoj bios po želji. Na drugom kraju je smešten i mikroprekidač za gašenje pomenutog IFC sistema kako bi svi ventilatori uvek bili aktivni, iako za prosečne korisnike zaista ne sugerišemo da to rade.
Sapphire je opremio svoj proizvod sa dva DVI, kao i sa po jendim HDMI i Display Port izlazom. Kao što često to kažemo, ovo nam je omiljeni paket konekcija, jer ne zahtevaju nikakve adaptere s obzirom da su svi portovi u svojoj punoj veličini.
Radeon R9 290 Vapor-X poseduje Hawaii čip koji je ujedno i najsnažniji GPU ikada napravljen od strane AMD-a. Izrađen je u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a karakteriše ga površina od impresivnih 438 kvadratnih milimetara. Ovaj čip je za R9 290 modele koji nemaju sufiks “X” implementiran u svojoj slabijoj verziji sa 2560 Stream procesora. Pored toga, tu su i 160 teksturnih, odnosno 64 ROP jedinice. Sve ovo predstavlja jako mali stepen oslabljivanja u odnosu na “punokrvnu” verziju i ništa što overklok ne može da nadoknadi. Pritom, memorijski podsistem je identičan skupljoj verziji što implicira minimalne razlike u performansama.
[modul]specifikacija=5392[/modul]
Oba biosa koja su ugrađena u kartu imaju iste zadate frekvencije. Za GPU ona iznosi 1030 MHz, što je pristojnih 80 MHz više od vrednosti koju propisuje AMD. Memorija je, primetno ubrzana imajući u vidu generalno spore čipove koji idu u R9 290(X) modele zbog ušteda i činjenice da je upotrebljen široki interfejs od 512 bita. Sa 1400 MHz (efektivno 5.6 GHz) 4 GB GDDR5 memorije ostvaruje poveći bandwidith od 358 GB/s. Sve ovo je moguće zbog ugrađenih Hynix čipova čiji je kvalitet znatno iznad Elpide koja se u poslednje vreme veoma često nalazi i na skupljim grafičkim kartama. Zbog visokog GPU takta može se primetiti i pixel fillrate od 65.9 GB/s, ali i teksturni koji iznosi 164 GTexel/s. Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
[modul]test=28[/modul]
[modul]test=29[/modul]
[modul]test=30[/modul]
[modul]test=31[/modul] Naše tesitranje je pokazalo jasno da smo sa razlogom od samog starta jako pozitivno nastrojeni prema novom Radeonu R9 290 iz Sapphire-a. Temperature su zaista jako niske u svim uslovima, pa smo gotovo jedva došli u situaciju da nateramo sva tri ventilatora na rad. Jednostavno, isključivo tokom dugih sesija testiranja temperatura je prešla 60 stepeni koji su okidač za njihovu aktivaciju. Stoga, karta je kroz ceo period korišćenja bila ekstremno tiha, što će se dopasti gotovo svim korisnicima kojima količina buke visoko na listi prioriteta.
Na polju overkloka smo takođe prošli veoma dobro, jer smo ostvarili solidnih 115 MHz, dok je memoriji ostavljeno relativno malo dodatnog prostora za povećanje frekvencije. Prosto, Sapphire je već povećao takt sa 1250 na 1400, tako da trebamo da budemo zadovoljni i sa 1475 MHz, posebno zbog toga što konkurenti koji su se odlučili na Elpida čipove ne mogu ni da priđu ovoj cifri.
Kada se sve uzme u obzir, jasno je da je Radeon R9 290 odličan izbor za sve korisnike koji nemaju novca za neki od R9 290X ili GTX 780 Ti modela, a žele punokrvnu “high-end” kartu koja će da “melje” sve AAA naslove koji su predstavljeni do danas. U tom svetlu zaista nema potrebe da se traži dalje od Radeona R9 290, jer nudi istinski odlične performanse koje su vrlo često ispred GeForce GTX 780 modela sa kojim se takmiči i od koga je jeftinija između 8 i 10 hiljada dinara. Dok je GTX 780 Ti brži od R9 290X, sa modelom koji nema “X” sufiks je zaista teško da se bilo ko takmiči. Sapphire je pritom odradio fenomenalan posao i unapredio kartu tamo gde je referentni dizajn zakazao, a to je kuler.
U više navrata do sada smo zaključili da je po našem mišljenju Radeon R9 290 bolji izbor od skupljeg modela sa “X” sufiksom, jer su razlike u njima toliko male da nikako ne vrede dodatnog ulaganja. Sapphire je definitivno uspeo da tu razliku dodatno smanji sa svojim Vapor-X modelom koji je fabrički veoma agresivno overklokovan i kao takav daje izuzetne rezultate uz odličan rashladni sistem sa novim IFC sistemom i generalno odličnim korisničkim iskustvom koje je zaista teško nadmašiti.
Prednosti:
– Niske temperature – Tih kuler – IFC tehnologija radi odlično – LED osvetljenje
Nedostaci: – bez većih nedostataka Grafičku kartu na test ustupio Sapphire
Sapphire Radeon R9 290 Vapor-X Tri-X
Sapphire ne usporava predstavljanje novih proizvoda na polju grafičkih karti i sve je teže održati korak sa ovako aktivnom kompanijom. Svaki Radeon koji AMD objavi, Sapphire ponudi u barem dve, a najčešće tri varijante. Pritom, nije moguće otpisati ni treću ili četvrtu varijaciju na istu temu, tako da Sapphire istinski održava veoma visok tempo sa kojim ni konkurencija ne pokušava da se izbori, osim nekoliko izuzetaka. Naravno, kvantitet bez kvaliteta ne znači ništa, ali u visokoj klasi Sapphire zaista ne manjka ni u jednom od ovih aspekata. Sa novim dizajnom kulera u ovom segmentu kompanija je ubola džek pot, tako da je jasno da žele da taj uspeh bude što viđeniji među korisnicima