Sapphire za razliku od drugih proizvođača mnogo češće menja dizajn svojih grafičkih karti, makar to i ne bilo u velikoj meri. Nitro modeli kreću sa R9 300 serijom, a prvi koji nam se na testu našao je R9 380. Dizajn ove karte u velikoj meri liči na Dual-X i to nije bez razloga.
U suštini je upravo reč o modifikovanom Dual-X hlađenju koje je doživelo manji fejslift i nešto bolje ventilatore. Dvostruki ležajevi u ventilatorima od 100 mm sada povećavaju očekivani vek trajanja i smanjuju buku u velikoj meri, barem to Sapphire tvrdi.
Oko ventilatora se nalazi tipični plastični oklop, ali sada izgleda kvalitetnije nego što je to bilo kod Dual-X verzije. Nema više jeftine plastike i iako možda i dalje nije na nivou Asusa iz “high-end” kategorije, napredak je očigledan. Takođe, drago nam je da više nema “nasumičnih” detalja koji su često odudarali i činili da karta ima “kineski šmek”. Nitro kuleri će imati unificirani dizajn i biće prepoznatljivi što svakako pozdravljamo.
Ispod oklopa pronalazimo aluminijumski hladnjak koji nije menjan u odnosu na prethodne generacije, a kroz njega prolaze heatpipe-ovi izrađeni od bakra. Ima ih ukupno četiri, a moramo da prigovorimo na činjenicu da su u završnoj obradi mogli da dobiju sloj nikla. Istina da je ovo stvar estetike, ali bi se na taj način kuler učinio lepšim, a ujedno bi bio i otporan na oksidaciju.
Dobra vest je da Sapphire za ovu kartu koristi kvalitetne zavojnice. U pitanju su njihove najbolje Black Diamond zavojnice koje su se do sada obično koristile za Toxic, Tri-X i ostale pripadnike ekstremnih i najskupljih serija. Takođe tu su i odlični kondenzatori, a naponska jedinica filtrira napon u pet faza. Napon se filtrira u 4 faze, a za VRM je odabran NCP81022.
Na centralnom delu se nalazi Tonga GPU u punom izdanju oko koga je smešteno osam GDDR5 memorijskih čipova koji su potpisani od kompanije Hynix. Čipovi obrazuju 256-bitnu memorijsku magistralu i deklarisani su za takt od efektivno 6 GHz.
Na zadnjoj strani ne nalazimo mnogo detalja, a jedino što upada u oči je nedostatak backplate-a. Kod ove karte je diskutabilno da li je ili nije neophodan, jer je dužina štampane ploče i težina kulera negde na ivici da backplate bude potreban, a pritom je oklop pametno zašrafljen na ivice PCB-a čime se povećava rigidnost cele strukture.
Prednji panel karakteriše, po našem mišljenju, idealan izbor video izlaza. Reč je o dva DVI i po jednom DisplayPortu i HDMI konektoru. Svi konektori su punih dimenzija tako da nema potrebe za bilo kakvim konektorima i adapterima. Takođe tu su i 6-pin konekto
Specifikacije su praktično iste u odnosu na ono što je AMD propisao, s tim da je takt GPU-a povećan za 15 MHz što u praksi ne može da napravi bitnu razliku. Upotrebljena je punokrvna Tonga sa 1792 Stream procesora, uz 32 ROP i 112 teksturnih jedinica. Dakle, vrlo slično onome čime raspolaže stari Tahiti. Drago nam je da se broj ROP-a nije menjao u odnosu na GPU iz Radeona R9 280X.
Sapphire se odlučio na dvostruko veći kapacitet memorije od Asusa. GDDR5 čipovi ukupnog kapaciteta 4 GB koji su deklarisani za rad na 6000 MHz. Sapphire je overklokovao VRAM, te je na fabričkom taktu od 5.8 GHz efektivni memorijski protok pristojnih 185.6 GB/s što je za svaku pohvalu.Pakovanje je blago izmenjeno u odnosu na prošlu generaciju, ali i dalje vrlo prepoznatljivo. Malo ko bi i bez Sapphire logoa na kutiji promašio pri pogađanju koji proizvođač stoji iza dizajna kutije. Interesantan je motiv robota koji ima znak koji liči na “Decepticone” iz Transformersa. Interesantno je to što se nalazi dosta informacija na obe strane kutije, a tu je i providni deo koji otkriva deo kulera.
Na poleđini pronalazimo dosta teksta koji opisuje proizvod, ali i dalje smatramo da bi Sapphire trebao da navede specifikacije konkretnog modela. Što se propratnog pakovanja tiče, verovatno je reč o novinarskom primerku, jer nismo pronašli ništa osim jednog “DVI to VGA” konvertora. Nije bilo čak ni diska sa drajverima i dokumentacije što ipak mora da se nađe u prodajnoj varijanti.
Radna temperatura karte dostiže 69 stepni Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Kako je trenutni trend da sve karte imaju ventilatore koji se pale po potrebi, odnosno hibridni režim hlađenja i R9 380 Nitro ima jako uzak spektar temperatura koji doseže.
Dobra vest je da postoji mala razlika u odnosu na R9 285 Strix, jer se iste temperature postižu sa brzinom ventilatora koja je za oko 300 o/min manja
Razlog za to je činjenica da kada nema opterećenja, ventilatori nisu aktivni i čine kartu nečujnom. Tokom mirovanja temperatura iznosi oko 52 stepena što govori jasno o efektnosti novog Dual-X kulera u pasivnom režimu.
Sjajna vest je da veliki 100-milimetarski ventilatori ne prelaze 1350 o/min i tokom dugotrajnog opterećenja, tako da je karta veoma tiha. Novi ležajevi su definitivno pomogli da se buka još više priguši, iako do sada skoro nikada nismo imali primedbe na Sapphire kulere.
[modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti, GTX 980, GTX 980 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 352.90, Catalyst 15.6 BETA
[modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Interesantno je da do 1440p rezolucije dodatnih 4 GB VRAM-a ne pomaže mnogo, tako da su Sapphire i Asus R9 380 gotovo identični u svim testovima. Verujemo da će se situacija menjati u korist Sapphire modela kako budu nadolazili noviji naslovi koji zahtevaju veći kapacitet video memorije. Osim toga, nema mnogo toga šta možemo reći na temu R9 380 modela.
Jednostavno i dalje je reč o rebrand verziji Radeona R9 285, tako da su isti i rezultati. Možda je novi R9 380 nešto brži zbog par desetina megaherca viših frekvencija, ali reč je o procentima. Ipak, postoji jedna dobra vest, a reč je o ceni.
Što se overkloka tiče Nitro pokazuje lepe tendencije. GPU je bez problema dostigao 1103 MHz, dok je memorija ostala bez daha tek kada je postigla efektivnih 6.4 GHz čime je protok skočio na 204.2 GB/s.
Sapphire R9 380 sa 4 GB košta “svega” 240 EUR-a što je odlična cena imajući u vidu da je Asus sa dvostruko manje Elpida memorije skuplji za nekih 30 EUR-a, a u verziji sa 4 GB košta preko 300 EUR-a što je nemoguće opravdati. Sa druge strane R9 380 Nitro ima odličnu cenu, a košta koliko i GeForce GTX 960 od koga je nešto brži.
U tom smislu, konačno možemo da kažemo da je Radeon R9 iz 300 serije pun pogodak i pored činjenice da je u pitanju “rebrand”, jer ipak donosi neke bitne promene, a to su niža cena, viši taktovi i dvostruko više memorije. Naravno, ukoliko imate R9 285 ili R9 280 nema potrebe za “apgrejdom”, ali ukoliko menjate par godina staru grafičku kartu i tražite nešto u rangu od oko 250 EUR-a, ovaj model ima našu toplu preporuku i ne pada nam na pamet neka bolja alternativa.
Prednosti:– Cena- Niske temperature- Tih kuler- Black Diamond zavojnice- 0 dB u mirovanju
Nedostaci:– OnSemi NCP VRM nepoznatih karakterisitka
Sapphire Radeon R9 380 Nitro OC 4 GB
Radeon R9 380 možda ne donosi ništa novo u pogledu tehnologije, ali uz pomoć kvalitetnih partnera kao što je Sapphire novi Radeon je ipak bolji od starog. Nova generacija Nitro modela je dobila modifikovan Dual-X kuler boljih karakteristika, cena je povoljnija, a tu je i dvostruko veći kapacitet memorije.