Samo smo se pitali kada će se pojaviti ovaj model, jer nam je bilo čudno što ga AMD nije uvrstio u početni “line-up”. Doduše, očekivali smo da će to biti prvi novi GPU iz AMD-a posle dugo vremena koji ne predstavlja “flagship” čip. Ovo očekivanje se povećalo kada smo čuli ime Antigua, međutim situacija je nešto drugačija. Sa jedne strane, dobili smo čip koji se ranije nije koristio, a sa druge strane ovaj GPU uopšte nije nov.
Zapravo, reč je o Tonga procesoru koji je debitovao na Radeonu R9 285 i dan danas se koristi za Radeon R9 380. Dobro, ali kako se onda razlikuje u odnosu na prethodno pomenute modele? Svakako samo kroz taktove ne bi mogao da se dobije dovoljan skok u performansama. Ukoliko se baš ovo pitate, onda vam je zapažanje odlično. Naime, još kada je prvi put predstavljena Tonga bio nam je čudan njen broj compute unit-a, a time i broj Stream procesora. Broj od 1792 SP-a deluje kao nestandardna vrednost koju bi pripisali nekom derivatu, a ne “punokrvnom” čipu. To je upravo zbog toga što je Tonga za R9 285 i R9 380 upravo to, dok se “punokrvni” čip nije koristio. Sada je ušao u upotrebu i upravo za potrebe Radeon R9 380X modela.
Stoga, ovaj čip deli isti DNK, odnosno arhitekuru, organizaciju, mogućnosti itd. Razlika je u jednom aktivnom Compute Unit-u više koji čini da ukupan broj Stream procesora bude mnogo logičnijih 2048, kao i broj teksturnih jedinica od 128 umesto 112 kod slabije verzije Tonge. Sve ostalo je isto, uključujući 32 ROP-a, memorijsku magistralu koja će se koristiti i sl.
Kako je sve ostalo nepromenjeno, karta zasnovana na potpuno funkcionalnom Tonga čipu će biti manje-više ista kao i R9 285 i R9 380 modeli. To znači da će upošljavati 4 GB GDDR5 memorije putem 256-bitne magistrale, a zahtevaće nešto više energije, a AMD navodi vrednost za TDP od 225 W. Sve ukupno, možemo da očekujemo oko 20% bolje performanse ugrubo na osnovu specifikacija što se poklapa sa AMD-ovom željom da smesti Radeon R9 380X u kategoriju za udoban 1440p gejming.
Sapphire Radeon R9 380X Nitro već u ruci deluje odlično. Ne naročito velike dimenzije u kombinaciji sa veoma čvrstim dizajnom gde je sve maksimalno utegnuto ulivaju povrenje. Dizajn je standardan za Nitro modele, tako da nema mnogo toga o čemu bismo pričali. Mahom plastičan oklop ima samo dve metalne sive pločice koje su tu da razbiju monotoniju.
Sa druge strane, veliki 100-milimetarski ventilatori su tu, a prati ih prilično konvencionalan dizajn bez nekih specifičnih detalja. Zapravo najviše podseća na ventilatore kakve Asus koristi u poslednje vreme. Ovi ventilatori imaju manje peraja nego obično, odnosno devet, ali je njihova površina veća. Sapphire kaže da je njihov dizajn izuzetno efikasan, a kako bi obezbedio dugotrajnost koriste se dvostruki kuglični ležajevi na obe osovine.
Kuler se sastoji od velikog broja aluminijumskih rebara kroz koje prolaze bakarni heatpipe-ovi. Interesantno je da Sapphire i dalje izbegava da nikluje svoje heatpipe-ove u većini slučajeva, što ih čini podložnim oksidaciji. Sa druge strane, jedan od njih ima prečnik 10 mm kako bi se povećao rashladni kapacitet. Pored najvećeg, tu su i dva od 8 i jedan od 6 milimetara. Heatpipe-ovi počinju utisnuti u bakarnu bazu što je odličan način da se maksimizuje transfer toplote od izvora, ravnomerno na ostale delove hladnjaka. Dobra vest je da kuler prekriva GPU i memorijske čipove, dok je naponska jedinica hlađenja zasebnim pasivnim hladnjakom sa jedne i backplate-om sa druge strane.
Ispod kulera se nalazi štampana ploča sa svim svojim elementima, a jedan od noviteta je to što Sapphire koristi 16k kondenzatore koji imaju jako dug životni vek. Takođe, upotrebljena je petofazna naponska jedinica koja filtrira napon prema Tonga GPU-u, a koriste se i kvalitetne Black Diamond zavojnice. Stoga, što se pouzdanosti tiče, Sapphire bi trebao da je pomerio sopstvene standarde par koraka unapred. Za kontrolu napona tu je OnSemi VRM koji smo i očekivali da vidimo.
Na poleđini pronalazimo pomenuti backplate koji je izrađen od aluminijuma. Pored toga što obavlja odlično svoju osnovnu namenu, a to je učvršćivanje konstrukcije cele karte, on je tu i za hlađenje naponske jedinice. Ovo je pametna primena backplate-a, posebno što dodatno hlađenje elemenata naponske jedinice uvek dobro dođe.
Što se konekcija tiče, odmah možemo da preskočimo CrossFireX konektore koji izostaju kod modernih Radeona s obzirom da se više ne koriste. Stoga, vredi pomenuti standardno dobar set video izlaza koji obuhvata dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort. Doduše, u današnje vreme bismo možda radije videli dva DisplayPorta. Mnogi će primetiti izostanak HDMI 2.0 izlaza, posebno oni koji imaju 4K televizor. Tu možemo samo da kažemo da se slažemo i da nastavimo dalje, jer ukoliko imate 4K TV sve su šanse da će vam ovaj priključak biti potreban. Za napajanje su potrebna dva 6-pin konektora, što je i očekivano s obzirom na deklarisani TDP karte od 225 W.
Na kraju, ostaje još samo jedan detalj, a to je prekidač za promenu BIOS-a. U slučaju Sapphire modela jedan bios je UEFI kompatibilan, a drugi je “legacy” koji ima veći stepen kompatibilnosti sa starijim sistemima. U suštini, radiće karta sa oba bez ikakvih problema, i iako Sapphire ovo ističe kao prednost, zaista ne vidimo neku razliku u praksi.
Što se tiče specifikacija, o samim karakteristikama karte smo diskutovali na prethodnoj strani, tako da ćemo ovde samo da pomenemo frekvencije. Naime, Sapphire je svoj Nitro model podesio na 1040 MHz za GPU i efektivnih 6000 MHz za memoriju. Ovo je fino ubrzanje s obzirom na to da je AMD propisao vrednost od 970 MHz za GPU i 5700 MHz za memoriju. Samo na osnovu ovih taktova, Sapphire R9 380X Nitro će biti brži između 5 i 10% u odnosu na refentnu verziju.
Radeon R9 380X Nitro stiže u visokoj i uskoj kutiji pomalo atipičnog oblika. Van toga, reč je o klasičnom “Nitro pakovanju” u vizuelnom smislu. Motiv robota sa znakom koji podseća na simbol “Decepticona” iz Transformersa je neizostavan. Informacije su na prednjoj strani izražene kroz male ikone, koje kod ovog modela ističu 4 GB video memorije, inteligentni sistem za kontrolu ventilatora, kao i činjenicu da karta ima omiljeni nam “backplate”.
Naime, na poleđini je izdvojen deo gde Sapphire navodi da je i kod jefitnijih modela koristi kvalitetne komponente kao što su Black Diamond zavojnice, ultra kvalitetni kondenzatori i sl. što je veliki pomak za pouzdanost i kvalitet proizvoda niže klase.
Sadržaj je kao i kod ostalih modela u ovoj klasi spartanski i na spisku nema ničeg sem najneophodnijeg. To znači da se u kutiji nalaze uputstvo, kratka dokumentacija, disk sa drajverima i DVI to VGA adapter.
Radna temperatura karte dostiže 69 stepeni Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Sapphire prati trend i hladnjak miruje kada GPU i karta generalno nisu pod opterećenjem. Odlična vest je da je novi Dual-X kuler tih do mere da je jedva čujan i na otvorenoj platformi. Maksimalni broj obrtaja koji je dostignut iznosi svega 1230 o/min, što kod velikih ventilatora rezultuje veoma niskim stepenom proizvedene buke.
Maksimalni broj obrtaja koji je dostignut iznosi svega 1230 o/min, što kod velikih ventilatora rezultuje veoma niskim stepenom proizvedene buke.
Što se overkloka tiče, on je na očekivanom nivou i podudara se sa prethodnim mogućnostima Tonga čipa koje smo imali da iskusimo kroz razne Radeon R9 285 i R9 380 modele. Grafički čip je dostigao svoj plafon sa 1145 MHz što je veoma dobar rezultat, dok je memorija stala na 1625 MHz što efektivno iznosi 6.5 GHz i sa 192 GB/s povećava memorijski protok na 208 GB/s. Pritom, maksimalna temperatura se nije povećala, već je samo automatski profil kontrole ventilatora bio malo agresivniji, jer mu je 70 stepeni zadata vrednost.
[modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
[modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Sapphire Radeon R9 380X Nitro je veoma dobra grafička karta, a ukoliko najavljena cena od oko 270 EUR-a bude tačna, predviđamo joj lepu budućnost. Ne donosi nikakvu revoluciju, jer u kontekstu sirovih performansi radi isto ono što je radio i Tahiti bazirani Radeon HD 7970, odnosno R9 280X. Verovatno je veliki broj raspoloživih Tahiti čipova i bio razlog zašto AMD nije želeo da uvede punokrvnu Tongu u svoju ponudu, jer je trebalo rasprodati Tahiti. Sada tu su podrške za nove tehnologije, veća energetska efikasnost i generalno sve ono što donosi poslednja revizija GCN arhitekture.
Dakle, zaključak će biti verovatno potpuno očekivan. Ukoliko tražite što bržu grafičku kartu, a ne želite da zađete u kategoriju od 300+ EUR-a, Radeon R9 380X je najbolje što možete da dobijete. Pritom, ono što morate da imate u vidu, jeste da ukoliko ste vlasnik Radeon HD 7970, HD 7950, R9 280(X) ili sličnog GeForce modela, promena će vam doneti samo podršku za nove tehnologije, ali ne i bolje performanse. Doduše i sam AMD sugeriše da je ciljna grupa novog Radeona upravo baza korisnika koja poseduje HD 7870, GTX 660 i slabije/starije modele.
Upravo za takvu grupu koja želi novu grafičku kartu, Radeon R9 380X predstavlja jako dobar izbor. Posebno imajući u vidu da je sledeći korak, bilo da govorimo o Radeon ili GeForce kartama, drastično skuplji. Sa druge strane, GeForce GTX 960 i R9 380 su u grupi ispod i razmenjuju “udarce”, dok se R9 380X lepo smestio u sekciju bez direktne konkurencije u ovom trenutku.
Prednosi:– Visok fabrički overklok- Fantastičan kuler sa hibridnim režimom rada- 4 GB memorije- Backplate
Nedostaci:– Performanse gotovo iste kao i kod Tahiti modela- Bez HDMI 2.0 podrške- Energetska efikasnost bolja nego ranije, ali slabija od konkurencije
Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB
AMD od predstavljanja nove generacije ima poveću rupu u kategoriji između 230 i 400 EUR-a. Pritom, ovde je najneophodnija bila karta koja bi bila brža od Radeon R9 285 i R9 380 kako bi zadovoljila potrebu gejmera da zađu u sve popularniju 1440p rezololuciju, a da pritom ne moraju da odvoje malo bogatsvo za Hawaii bazirane R9 390 i 390X modele. Odgovor je usledio u vidu Radeon R9 380X.