Sapphire Radeon R9 390 Nitro OC 8 GB

Sapphire Radeon R9 390 Nitro OC 8 GB

Radeon R9 390 pripada višoj srednjoj klasi proizvoda. Kada se model prethodne generacije koji se smatra kao svojevrsni "sweet spot" za korisnike koji žele nešto više dodatno unapredi i dobije dvostruko veću količinu memorije, to mora biti zanimljivo za isprobavanje. Još kada imamo u vidu da se radi o modelu iz veoma kvalitetne Nitro serije kompanije Sapphire, jasno je da se radi o jednom od najinteresantnijih proizvoda kada su AMD grafike u pitanju.

    Sadržaj

      Na polju dizajna, Radeon R9 390 Nitro deli genetiku sa nedavno testiranim R9 380 iz Sapphire-a. Obe karte imaju isti koncept kulera, s tim da R9 390 poseduje jedan ventilator više i generalno masivnije rashladno telo. Što se vizuelnog aspekta tiče, veoma su slični, jer kao što smo rekli Sapphire očiglendo želi da standardizuje dizajn kako bi ga učinio prepoznatljvim.


      Tri ventilatora prilično konvencionalnog dizajna su stigla od Apisteka, a poseduju duple ležajeve kako bi duže trajali i proizvodili nešto manje buke. Već smo kod prošle Nitro karte konstatovali da ovo nije samo teorija, već Apistek ventilatori u praksi jako lepo rade.

      Samo rashladno telo je kompleksnije i krije se ispod plastičnog oklopa kulera. Izrađeno je od aluminijumskih rebara tesno spojenih kroz koje prolazi pet heatpipe-ova izrađenih od bakra, a i u ovom slučaju nisu dobili niklovanu završnu obradu što je šteta. Inače sam hladnjak ima identičan dizajn kao i prethodni Tri-X modeli do poslednjeg detalja, što je odlična vest, jer je reč o verovatno najboljim Radeon kulerima koje smo imali prilike da sretnemo.


      U ovu kartu je implementiran i IFC (Intelligent Fan Control) koji sve do temperature GPU-a od 60 stepeni Celzijusove skale drži dva ventilatora ugašenim. Tek kada GPU pređe tu temperaturu oni uskaču u pomoć, što omogućava nizak stepen buke sve dok ne zaigrate neku igru na duže staze.

      Ispod kulera se krije standardna Radeon R9 290(X) štampana ploča koja nije menjana, jer je reč o istom GPU-u, pa tako nije bilo potrebe za razvojem novog PCB-a što bi samo oduzelo vreme i resurse proizvođača. Naponska jedinica je odlična i koristi Black Diamond zavojnice, kao i odlične elektrolite. Filtracija napona je šestostepena što je sasvim dovoljno uz kvalitetne komponente.

      Zadnja strana ne otkriva mnogo detalja, osim izostanka backplate-a, ali je prednja strana ta koja nosi težinu kulera i PCB-a uz pomoć dodatnih metalnih ojačanja i hladanjaka memorije koji obezbeđuju da veliki kuler ima stabilnu osnovu.

      Za potrebe napajanja treba obezbediti dva 8-pin PCI-Express konektora, a savetujemo vam da proverite i da li je napajanje odgovarajuće, s obzirom na to da R9 290 može da povuče i preko 300 W kada su u pitanju “peak” vrednosti. Od prekidača na karti možete naći jedan sa Sapphire logoom, a reč je o sviču za bios. Prvi je standardni, a drugi UEFI, mada u praksi možete jednostavno ubaciti svoj bios po želji.

      Sapphire je opremio svoj proizvod sa dva DVI, kao i sa po jendim HDMI i Display Port izlazom. Kao što često to kažemo, ovo nam je omiljeni paket konekcija, jer ne zahtevaju nikakve adaptere s obzirom da su svi portovi u svojoj punoj veličini.
       
      Radeon R9 390 Nitro poseduje Hawaii čip koji je ujedno neko vreme bio najsnažniji GPU napravljen od strane AMD-a, sve do pojave Fiji čipa. Izrađen je u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a karakteriše ga površina od impresivnih 438 kvadratnih milimetara. Ovaj čip je za R9 390 modele koji nemaju sufiks “X” implementiran u svojoj slabijoj verziji sa 2560 Stream procesora. Pored toga, tu su i 160 teksturnih, odnosno 64 ROP jedinice. Sve ovo predstavlja jako mali stepen oslabljivanja u odnosu na “punokrvnu” verziju i ništa što overklok ne može da nadoknadi. Pritom, memorijski podsistem je identičan skupljoj verziji što implicira minimalne razlike u performansama.

      Oba biosa koja su ugrađena u kartu imaju iste zadate frekvencije. Za GPU ona iznosi 1010 MHz, što je pristojnih 80 MHz više od vrednosti koju propisuje AMD. Memorija je, primetno ubrzana imajući u vidu generalno spore čipove koji idu u R9 390(X) modele zbog ušteda i činjenice da je upotrebljen široki interfejs od 512 bita. Sa 1500 MHz (efektivno 6 GHz) 8 GB GDDR5 memorije ostvaruje poveći bandwidith od 384 GB/s. Sve ovo je moguće zbog ugrađenih Hynix čipova čiji je kvalitet znatno iznad Elpide koja se u poslednje vreme veoma često nalazi i na skupljim grafičkim kartama. Zbog visokog GPU takta može se primetiti i pixel fillrate od 64.6 GB/s, ali i teksturni koji iznosi 161.6 GTexel/s.
       Kao i drugi Nitro model koji smo testirali i R9 390 deli isti dizajn pakovanja. Kutija je prilično informativna, ali ne nudi detaljne specifikacije koje bi bile od koristi korisnicima koji donose odluku na licu mesta. Sapphire kao najbitnije karakteristike izdvaja 8 GB memorije, Tri-X kuler i IFC tehnologiju.



      Kao i u slučaju R9 380 Nitro u pitanju je, po svemu sudeći, novinarski testni primerak, tako da sadržaj pakovanja nije kompletan, te smo pronašli samo HDMI kabl dužine 1.8m, dok je izostalo sve ostalo.

       
       Kuler je jednostavno sjajan i to od samog starta pokazao fenomenalne performanse. Veoma je tih i pri najvećim opterećenjima, a izuzetno termalno zahtevni Hawaii nije prešao 70. podeok Celzijusove skale. Pri malim opterećenjima je zahvaljujući IFC-u potpuno nečujan.

      Tokom ekstenzivnih sesija opterećenja ventilatori se aktiviraju i dolaze do nekih 2100 o/min što u kombinaciji sa kvalitetnim ventilatorima rezultuje iznenađujuće niskim temperaturama. Ipak, smatramo da je Sapphire mogao da malo “opusti” svoj automatski profil za kontrolu ventilatora i da žrtvuje još 5 do 8 stepeni zarad sporijeg rada ventilatora. Na taj način bi nivo buke bio gotovo nepostojeći, ali svakako možete uvek pomoću MSI Afterburner i sličnih programa da napravite svoj profil.
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti, GTX 980, GTX 980 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 352.90, Catalyst 15.6 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Što se overkloka tiče, ova karta postiže odličnih 1146 MHz za GPU i 1725 MHz za memoriju što je efektivnih 6.9 GHz. Na ovaj način se dobija odličan protok od 441.6 GB/s što je čak blizu onoga što imaju Fury modeli. Pritom, tu je i masivnih 8 GB memorije koji itekako predstavljaju bitan faktor kada se zađe u visoke rezolucije.

      Što se performansi tiče, Radeon R9 390 u verziji sa 8 GB daje odlične i konkurente rezultate. Posebno kada uzmemo u obzir cenu od oko 370 EUR-a koja je zapravo razumna za razliku od nove generacije “high-end” karti koje komotno prelaze i neverovatnih 100.000 RSD što je zaista teško da svari čak i najveći entuzijasta u ovoj zemlji.

      Na kraju, Sapphire je odradio dobar posao i ponudio R9 390 koji tehnološki ne predstavlja apsolutno nikakav napredak. Sa druge strane, tu je nešto bolji kuler koji je doduše mogao da dobije opušteniji automatski profil za kontrolu ventilatora.
       
      Prednosti:– Kvalitet izrade- Odličan Tri-X kuler- Kvalitetne komponente
      Nedostaci:– Profil za kontrolu ventilatora je mogao da bude nešto opušteniji

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test