Sapphire Radeon R9 Fury Nitro 4GB HBM

Sapphire Radeon R9 Fury Nitro 4GB HBM

Nekadašnja Dual-X serija je praktično dobila novo ime koje objedinjuje sve pristupačne Sapphire modele u okviru svake kategorije. U pitanju su rafičke karte oznake Nitro. Bilo je samo pitanje vremena kada ćemo videti i jedan sa Fiji grafičkim procesorom, a on je konačno stigao. Sudeći po specifikacijama i izgledu karte, Nitro ne žrtvuje praktično ništa u odnosu na Tri-X, od koga bi mogao biti znatno pristupačniji.

    Sadržaj

      Radeon R9 Fury serija se na našem tržištu nije primila u većem broju. Ukoliko prođete kroz cenovnike, mali je broj modela koje možete da odaberete, posebno kada uporedite to sa Radeon R9 390 ili nekom drugom serijom, pa čak i u poređenju sa “high-end” konkurencijom. Međutim, moguće je da će se to uskoro promeniti, jer su počele da kruže glasine o tome da AMD planira smanjenje cena. U svakom slučaju, pogledajmo da li Nitro pravi kompromis u odnosu na klasičan Tri-X model.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_004_s.jpg
      Na prvi pogled, između nedavno testiranog Radeona R9 Fury Tri-X i novog Radeon R9 Fury Nitro nema gotovo uopšte razlike. Konstrukcija je gotovo identična, a obe karte imaju veliki kuler sa tri ventilatora čiji prečnik iznosi 100 milimetara i ima 9 peraja. Sapphire tvrdi da su ventilatori unapređeni dvostrukim kugličnim ležajevima. To im omogućava duži radni vek kroz veću otpornost na prašinu. Uostalom, čak i sam Sapphire oba kulera naziva Tri-X.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_005_s.jpg
      Međutim, razlike definitivno postoje. Oklop je takođe vrlo sličan iako je plastika možda malo “jeftinija” po pitanju kvaliteta, ali su tu isti metalni detalji, tako da razlika nije velika. Ispod oklopa i ventilatora je situacija malo drugačija.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_006_s.jpg
      Rashladni profil je podeljen na dve celine koje čine aluminijumska rebra. Oni su međusobno i sa bazom kulera spojeni putem četiri bakarna heatpipe-a čiji prečnik iznosi 10 milimetara. Sve to važi i za Tri-X model, ali je kod Nitro verzije jedna od dve celine malo manje debljine čime se smanjuje ukupna površina za hlađenje. U pitanju je svega nekoliko procenata razlike, tako da smo od starta bili sigurni da će razlike u praksi biti minimalne ili se čak neće ni primetiti.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_008_s.jpg
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_012_s.jpg
      Pri okretanju kartice na poleđinu otkrivamo jednu promenu. Umesto poznatog kratkog dizajna koji je karakterističan za sve modele bazirane na Fiji čipom pronalazimo prilično dugačku štampanu ploču. Podsetimo se, razlog za rastično smanjenje površine PCB-a je odgovorna HBM memorija, koja se praktično nalazi u okvirima GPU-a, tako da je površina koju memorijski sistem zauzima smanjena za preko 90%. Međutim, Sapphire je produžio štampanu ploču i stavio na nju uobičanjen metalni “backplate”. Nije nam jasan razlog za ovaj potez, jer se za Nitro modele ne koristi kompleksnija štampana ploča. Sapphire je naglasio da je upotrebljena osmoslojni PCB, naspram onog od 6 slojeva kod referentnog modela, ali to i dalje ne objašnjava razlog za produženi PCB.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_017_s.jpg
      Stoga, najverovatniji razlog za produženje PCB-a je želja kompanije da učini konstrukciju rigidnijom i otpornijom na krivljenje. To može da se oseti i kada se karta uzme u ruku. Kvalitet izrade je perfektan do poslenjeg detalja i zaista se vidi da je uložen napor da karta izgleda “utegnuto”. Naravno, čak i sa produženom štampanom pločom, kuler prelazi njene granice.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_018_s.jpg
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_020_s.jpg
      Ukoliko niste ispratili priču o Radeon R9 Fury modelima i pitate se zašto je kuler tako veliki, a dimenzije karte su tako male, za to postoji razlog. Fiji čip ima deklarisani TDP od oko 300 W, koji sasvim izvesno neretko i prelazi, tako da i pored smanjenih dimenzija, hlađenje mora da bude više nego ozbiljno. Takođe, dva 8-pinska konektora za napajanje su neophodna da biste pokrenuli kartu.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_014_s.jpg
      Na polju video izlaza, Sapphire koristi sličnu konfiguraciju koju predlaže i sam AMD u referentnoj varijanti, a to su tri DisplayPorta zajedno sa jednim HDMI 1.4 koji bode oči zbog toga što AMD nije prilagodio svoj novi model HDMI 2.0 standardu. Na sve to je dodat i jedan DVI za vlasnike starijih monitora koji ne žele da koriste konvertore.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_015_s.jpg
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_016_s.jpg
      Tipično za jedan Radeon R9 Fury ugrađen je oslabljeni Fiji čip sa 3584 Stream procesora, 224 teksturne i 64 ROP jedinica. Što se takta tiče, on iznosi regularnih 1050 MHz, dok je memorija podešena na 500 MHz. Imajte u vidu da HBM ima drugačiji sistem i da ta naizgled niska frekvencija obezbeđuje memorijski protok od rekordnih 512 GB/s što je moguće zahvaljujući tome što koristi 4096-bitni interfejs.
       sapphire_radeon_r9_fury_nitro_001_s.jpg
       
       [modul]specifikacija=8936[/modul]
       
       
       Kao i drugi Nitro model koji smo testirali i R9 Fury deli isti dizajn pakovanja. Kutija je prilično informativna, ali ne nudi detaljne specifikacije koje bi bile od koristi korisnicima koji donose odluku na licu mesta. Sapphire kao najbitnije karakteristike izdvaja 4 GB HBM memorije koja omogućava protok od pola terabajta u sekundi, Tri-X kuler, LiquidVR tehnologiju itd.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_001_s.jpg
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_002_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je siromašan, kao što to obično biva sa Nitro i nekada Dual-X serijom. Jednostavno, ovo su modeli kod kojih je akcenat bačen na cenu i kvalitet same karte, dok je sve ostalo bačeno u drugi plan, što je verovatno najbolji mogući potez. U svakom slučaju, uz kartu dobijate kratku dokumentaciju, disk sa drajverima i softverom, a jedina korisna stvar koja se dobija je zapravo HDMI kabl dužine 1.8 metara.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_003_s.jpg
       Radna temperatura karte dostiže 75 stepeni Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Sapphire je implementirao Intelligent Fan Control sistem, pa ventilatori miruju kada GPU i karta generalno nisu pod opterećenjem. Nažalost, to je oko 13 stepeni više od prethodno testiranog modela, tako da naizgled male modifikacije kulera se zapravo primetno oslikavaju na termalne karakteristike karte. Dobra vest je to što je i 75 stepeni razumno niska temperatura, tako da je veoma daleko od kritične. Pritom, dobar deo vremena ventilatori nisu aktivni, jer je potrebno dosta vremena da GPU zagreje masivni hladnjak. Odlična vest je da je novi kuler izrazito tih za jednu “high-end” kartu. Ventilatori nam nisu prešli 1960 o/min što je sjajno, imajući u vidu da se radi o punokrvnoj Fury grafičkoj karti.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_002.jpg
      Ventilatori nam nisu prešli 1780 o/min što je sjajno, imajući u vidu da se radi o punokrvnoj Fury grafičkoj karti.
      Na polju overkloka nismo ostvarili uspeh vredan pažnje. Sa fabričkih 1050 MHz smo uspeli da povećamo takt na 1085 MHz, nakon čega bi po povećanju frekvencije za makar 1 MHz sistem postajao nestabilan iako temperature nisu bile veće. Doduše, ovo je pomak u odnosu na testiranje referentnog modela gde je pomeranje bilo koje vrednosti rezultovalo zamrzavanjem sistema. Uostalom, sa memorijskim protokm od 512 GB/s povećanje takta memorije ni ne može da donese nekakav skok u performansama, dok je GPU verovatno ograničen činjenicom da je okružen HBM memorijom, kao i da je sada tu interposer što sasvim sigurno utiče negativno na overklok mogućnosti GPU-a.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_001_s.jpg
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Sapphire Radeon R9 Fury Nitro je definitivno pravi put za novu generaciju AMD grafičkih karti, jer u slučaju da se pojavi na našem tržištu sasvim sigurno zauzima poziciju najpovoljnije opcije. Gledajući stranice stranih šopova, zaključili smo da Sapphire želi sa ovim modelom da učini Radeon R9 Fury dostupnim za što veći broj korisnika. Naravno, to ne znači da će biti jeftin, ali su razlike i preko 100 EUR-a u korist Nitro, naspram Tri-X modela.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_022_s.jpg
      Pritom, razlike u performansama su minimalne u svakom smislu. Rezultati u testovima iznose svega oko 5 procenata, iako smo mi na testu imali “otključani” Radeon R9 Fury Tri-X kod koga je ceo Fiji čip bio funkcionalan. Izbacimo li to iz kalkulacije, rezultati bi verovatno bili potpuno isti. Takođe, sam po sebi Radeon R9 Fury serije nema gotovo nikakve bitne overklok mogućnosti, tako da bolja karta ne nudi i veći OC potencijal. Povrh svega, akustičke karakteristike su zaista rame uz rame sa skupljim modelom i treba ih pohvaliti. Očekivali smo da će i ovaj kuler imati slične termalne performanse, međutim tu je ipak nešto slabiji. Razlika od oko 13 stepeni Celzijusove skale nije zanemarljiva, ali u ovom slučaju možemo da progledamo kroz prste. Pre svega, overklok mogućnosti Fury kartica nisu posebno dobre, a maksimalna temperatura od 75 stepeni je i dalje u domenu razumnog.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_004_s.jpg
      U svakom slučaju, za sada nismo uspeli da pronađemo ovu grafičku kartu na našem tržištu. Dok je Radeon R9 Fury X skup i namenjen specifičnoj grupi korisnika, očekujemo da se model poput Sapphire Radeon R9 Fury Nitro pojavi po ceni od oko 600 EUR-a što je ispod cene GeForce GTX 980 Ti, pa čak i mnogih GTX 980 modela. Ukoliko se to obistini, možemo da govorimo o odličnom izboru u “high-end” kategoriji. Pritom, uvek postoji neka nada da će se možda još i otključati na pune FijiXT specifikacije.
      sapphire_radeon_r9_fury_nitro_008_s.jpg
      Prednosti:– Performanse- Tihi rad- Hibridni rad ventilatora- Kvalitet izrade- Očekivana cena od oko 600 EUR
      Nedostaci:– Termalne karakteristike slabije od Tri-X verzije- Nedostatak HDMI 2.0 konektora

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test