Sapphire Radeon RX 460 Nitro 4 GB

Sapphire Radeon RX 460 Nitro 4 GB

AMD nastavlja sa predstavljanjem novih modela, a Radeon RX 460 će zasigurno biti predmet interesovanja velikog broja korisnika na domaćem tržištu. Reč je o novom predstavniku u cenovnoj klasi od oko 130 EUR-a, što znači da bi trebao da nasledi Radeon R7 360. Sve to ga čini pripadnikom najpopularnije kategorije na domaćem tržištu. Glavno pitanje je naravno, šta nam to Radeon RX 460 donosi za taj novac?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ideja koja stoji iza Radeona RX 460 stoji je vrlo jednostavna. AMD je želeo da napravi grafičku kartu koja je štedljiva i nezahtevna u kontekstu energije. Stoga, kompanija je pošla od ograničenja u vidu potrošnje i granicu je povukla na 75 W na koliko je deklarisan PCIe slot. Pored toga, ova karta je morala da ponudi podršku za sve tehnologije kao i skuplji Radeoni RX 470 i RX 480. Ostatak tranzistora je potrošen na hardversku snagu.
      Rezultat je Baffin čip koji je izrađen u 14-nanometarskom proizvodnom procesu (FinFET) kao i reč je čipu koji se krije iza oznake Polaris 11. Dok poseduje sve mogućnosti koje ima i snažniji Ellesmere koji pronalazimo u snažnijim modela, njegova sirova snaga je očekivano skromnija. Suštinski, ovaj GPU ima 14 CU-a umesto 36 koliko ima Ellesmere, a svaki od njih raspolaže sa po 64 vektorske jedinice koje ujedno AMD vodi kao Stream procesor. Dakle, to znači da je ukupan broj Stream procesora 896. To je gotovo trećina od onoga čime raspolaže Ellesmere, što Baffin smešta u nižu srednju klasu automatski. Štaviše, podsetimo se Bonaire čipa koji se nalazi u Radeonu R7 260X koji raspolaže sa istim brojem SP-a.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_013_s.jpg
      Doduše, AMD je napravio veliki napredak kroz tehnologiju. Iako je broj Stream procesora isti, povećan je broj teksturnih jedinica sa 32 na duplo većih 64, a viši je i radni takt za više od 30% zahvaljujući modernijem proizvodnom procesu. Na kraju, dodajmo na to i dvostruko manji TDP i možemo reći da nas Radeon RX 460 najviše podseća na GeForce GTX 750 Ti konceptualno. Primetno bolje performanse u odnosu na prethodnu generaciju uz dvostruko manji TDP. Smatramo da je taj potez AMD-a najbolji moguć za ovu klasu i da je bilo vreme da se grafička karta ove klase vrati na “normalan” TDP. Očekivano, memorijski interfejs je “sužen” na 128 bita, ali je to sasvim očekivano. Jednako očekivana je i upotreba nešto sporijih GDDR5 čipova. No, vratimo se na samu kartu, prvu koja nam je stigla na test.
      Sapphire Radeon RX 460 Nitro 4 GB
      Na prvi pogled ovaj model izgleda isto kao i skuplje verzije sa Ellesmere čipom, ali vrlo brzo postaje jasno da je ipak reč o modelu iz pristupačnije kategorije. Pre svega, dimenzije karte su primetno manje, iako je dizajn oklopa vrlo sličan. Rashladni sistem je jednostavniji i rebra su manja i tanja, ali to je potpuno u skladu sa TDP-om koji je ispod 75 W za Baffin čip.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_005_s.jpg
      Aktivni elementi kulera su dva klasično dizajnirana ventilatora koje Sapphire naziva Dual-X dizajnom sa novim dvostrukim ležajevima za duži radni vek i još tiši rad. Reč je o odličnim ventilatorima od 90 mm koji su potpuno odgovarajući, ako ne i predimenzionirani za nezahtevan GPU. Znajući Sapphire Radeon RX 470 Nitro, bili smo sigurni da će karta biti besprekorno tiha.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_011_s.jpg
      Sapphire je koristio šestofaznu naponsku jedinicu, ali su četiri faze od toga zadužene za sam GPU. Kompanija je ugradila i sjajne Black Diamond zavojnice, uz kvalitetne oklopljene kondenzatore što pokazuje veliku želju Sapphire-a da u svakoj klasi njihovo ime stoji iza premium proizvoda. Moramo da priznamo da smo mi ubeđeni. Odličan kuler i kvalitetne komponente – “So far, so good”.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_015_s.jpg
      Na zadnjoj strani pronalazimo šestoslojnu štampanu ploču sa velikim Nitro logom koji je odštampan na samoj ploči i koji je osvetljen. Ovo izgleda upečatljivo i predstavlja vrlo zanimljiv detalj. Iako karta nema backplate, on nije neophodan zbog kompaktnih dimenzija. Ipak, Sapphire se pobrinuo da ojačanje postoje sa unutrašnje strane, tako da je karta poptuno utegnuta i uliva poverenje.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_012_s.jpg
       
      Moramo priznati da smo se pribojavali da partneri AMD-a ostave Radeon RX 460 bez dodatnog napajanja, ali to nije slučaj. Na zadnjoj stranici karte pronalazimo klasičan 6-pin PCIe priključak čime karta teoretski može da “povuče” do 150 W snage. Međutim, to je više tu zbog overklokera koji bi mogli da požele da povećaju frekvencije, a karta koja se napaja samo iz PCIe slota i ima TDP od oko 75 W nije baš najsrećnije rešenje. Stoga, mi savetujemo da pri kupovini bili kog Radeona RX 460 odaberete onaj koji ima dodatni konektor iako mu sasvim izvesno neće nikada ni zatrebati.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_016_s.jpg
      Što se konekcija tiče, u skladu sa cenovnim segmentom pronalazimo i smanjeni broj video izlaza. Tu su po jedan HDMI 2.0, DVI i DisplayPort 1.4a. Ovo je sasvim pristojan set opcija koji će zadovoljiti većinu korisnika.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_014_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, Radeon RX 460 upošljava BaffinXT čip koji poseduje 896 Stream procesora, 64 teksturnih i 16 ROP jedinica. AMD je propisao nominalni takt GPU-a od 1090 MHz uz mogućnost automatskog overkloka (tzv. Boost) do 1200 MHz, dok je memorija propisana na 1750 MHz odnosno efektivnih 7 GHz. GPU kod našeg testnog modela radi na 1260 MHz. Sapphire je u poptunosti ispoštovao AMD-ovu preporuku za memoriju. To znači da ova karta raspolaže sa 4 GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Micron. Sa druge strane, karta je fino overklokovana u odnosu na referentne vrednosti. Nominalni takt iznosi 1175 MHz, dok je Boost vrednost podešena na 1250 MHz.
      sapphire_radeon_rx_460_nitro_4g_gpuz_default.gif
      Što se tiče očitavanja kvaliteta čipa, on nije radio u trenutku testiranja sa GPU-Z 1.9.0. što je interesantno imajući u vidu da ovo isto očitavanje radi kod Radeon RX 480 i RX 470.
      sapphire_radeon_rx_460_nitro_4g_asic.png
       Kutija je identična onoj u kojoj nam je stigao Radeon RX 470 Nitro, osim ukoliko naravno ne izuzmemo oznake. Kutija je prilično informativna, ali ne nudi detaljne specifikacije koje bi bile od koristi korisnicima koji donose odluku na licu mesta. Sapphire je odabrao na prednjoj strani neke vrlo interesantne karakteristike da istakne. Iako smatramo da Radeon RX 470 treba da se pohvali GPU-om izrađenom u 14nm FinFET litografiji i FreeSyncom, zaista ne znamo koliko će to značiti manje upućenim korisnicima. Naravno, tu su i ostale prepoznatljivije karakteristike kao što su DirectX 12 podrška, 4 GB GDDR5 memorije itd.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_001_s.jpg
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_002_s.jpg
      Na zadnjoj strani možete da pronađete dosta informacija uz interesantan tekstić vezan za samu kartu. Smatramo da su ovakvi detalji uvek za pohvalu iako nam je žao da proizvođači retko pribegavaju predstavljanju detaljnih specifikacija, kao što su frekvencije memorije i GPU-a i sl.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_003_s.jpg
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_004_s.jpg
      Treba napomenuti da je u našem slučaju izostala dodatna oprema. Pretpostavljamo da je reč o novinarskom primerku za test koji jednostavno nije upakovan kompletno, te da će situacija biti drugačija u prodaji. Barem će se isporučivati  disk sa drajverima, ako ništa drugo.Veliki kuler i relativno mali čip koji je gotovo jedna trećina punokrvnog Ellesmere, obećavaju kada su u pitanju termalno-akustične karakteristike grafičke karte. Stoga je interesantno da je maksimalna temperatura nakon višečasovnog testiranja iznosila 75 stepeni Celzijusove skale. Na prvi pogled smo se svi u redakciji složili da je to mnogo, ali nakon boljeg zagledanja, jasan je razlog. Naime, nova generacija Sapphire grafičkih karti je dizajnirana tako da kuleri budu prilično opušteni sve dok GPU ne pređe određenu granicu. Ta granica je očigledno iznad 75 stepeni, jer je tokom kompletnog testiranja kuler ostao ispod 1700 o/min. Jasno, ovaj potez je načinjen kako biste imali maksimalno tihu kartu. I to moramo da poštujemo, jer je Radeon RX 460 sa svojim Dual-X kulerom praktično nečujan tokom opterećenja.
      sapphire_radeon_rx_460_nitro_4g_temp_default_s.png
      sapphire_radeon_rx_460_nitro_4g_temp_default2.png
      Sa druge strane, ova odluka čini da temperatura izgleda prilično visoko. Ipak, tih rad je ono što bi većina izabrala, pa čak  i ukoliko su temperature nešto više. Dakle, ukoliko baš insistirate na tome da se grafička karta manje zagreva, moraćete da napravite sopstveni profil za rad ventilatora. Što se overkloka tiče, on gotovo da ne postoji, jer je karta stala na 1270 MHz što nije donelo nikakva poboljšanja u rezultatima vredne pomena. Memorija je nešto bolja i zaustavila se na 1860 MHz odnosno efektivnih 7440 MHz, ali to nije pomoglo niti moglo da nadoknadi neraspoloženost GPU-a. 
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 16.7.1
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Obratimo li pažnju na performanse, možemo da primerimo kako Polaris arhitektura odlično skalira, jer se snaga GPU-a i karte generalno odlično oslikava kroz rezultate u testovima. U prevodu, Radeon RX 460 je okvirno upola slabiji od RX 470 modela. U odnosu na prethodne Radeone ove klase jasno se vidi prednost u velikom broju teksturnih jedinica, povećanom taktu i ispoliranoj arhitekturi. Štaviše, Radeon RX 460 povremeno razmenjuje udarce sa GeForce GTX 960 modelom što je zaista impresivno.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_007_s.jpg
      Sapphire je takođe obavio odličan posao, povećavajući kvalitet izrade svojih modela u nižim cenovnim segmentima koji obično ne dobijaju vrhunski tretman kada je u pitanju kvalitet komponenti naponske jedinice, kulera itd.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_009_s.jpg
      Očekujući da cena Radeon RX 460 bude oko 130 EUR-a, Radeon RX 460 deluje kao odlična kupovina za sve one koji imaju grafičku kartu iste klase od pre nekoliko godina. Napredak je očigledan i veći nego kod nekoliko prethodnih generacija i u tom smislu bi prelazak na Radeon RX 460 bio logičan izbor. Ipak, sačekajte malo dok se cene slegnu, jer kao i uvek u startu će biti nešto više, pa će se strpljenje svakako isplatiti.
      sapphire_radeon_rx_460_4gb_nitro_award_s.JPG
      Prednosti:– Napredak u odnosu na prethodnu generaciju- Baffin GPU je daleko efikasniji od Bonaire čipa- Odličan kuler- Kvalitet ugrađenih komponenti i izrade generalno- Izuzetno tih rad
      Nedostaci:– Overklok mogućnosti ograničene- Kuler možda i previše opušten

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test