Delimir Tasić Terratec Cinergy 200 USB EMO USB TV Tuner uređaju kompanije Pinnacle imali ste prilike već da čitate na našim stranicama. Nekoliko zamerki koje smo tom prilikom uputili ticale su se loše slike zbog real-time MPEG2 video kompresije uzalnog signala; nešto većih dimenzija; sporog reagovanja na komande i prevelike cene finalnog proizvoda. Da u upućivanju tih primedbi nismo bili usamljeni najbolje pokazuje sama kompanije Pinnacle koja je ubrzo promovisala novu verziju eksternog TV tuner uređaja kod kojeg bi najveći deo tih nedostataka trebalo da je otklonjen. Uočljivo je da veći broj proizvođača TV kartica ima u paleti svojih proizvoda sve više eksternih modela. Tako ćete osim Terratec-a koji vam ovom prilikom prikazujemo, u narednom periodu imati prilike da čitate i o Leadtek eksternim TV tuner uređajima. Terratec je sa Cinergy 200 USB modelom uspeo da otkloni sve značajne nedostatke po pitanju praktičnosti eksternih TV uređaja. Za razliku od Pinnacle PCTV Deluxe uređaja, eksterni transformator je izbačen a uređaj se sada napaja direktno iz USB 2.0 porta. To je omogućeno tako što je eliminisan MPEG2 enkoder/dekoder čip koji je sam po sebi veliki potrošač, ali je time takođe i funkcija kompresije signala tokom snimanja prebačena na centralni procesor. Ako se sećate kada je kompresija video signala u MPEG2 format u pitanju, PCTV Deluxe je jako malo opterećivao procesor. Bilo kako bilo, današnji procesori su uglavnom prešli braijeru od 2 GHz, a pri tolikoj brzini ni real-time MPEG4 kompresija nije nedostižna.
Izuzetno male dimenzije čine Terratec Cinergy 200 USB idealnim izborom za korisnike prenosnih računara, ali će vas u toj nameri delimično sputati poseban kabl koji služi za prenos zvuka – PCTV Deluxe je zvuk prenosio posredstvom USB kabla. Izgleda da nam nije baš lako udovoljiti 😉 Pa, krenimo redom i pogledajmo kako se Cinergy 200 USB pokazao tokom našeg višednevnog testiranja…
Pakovanje Evropsko provenstvo u fudbalu će početi uskoro. Uglavnom ste utakmice do sada pratili pasivno ispred svog televizora. Odlučili ste da ove godine pratite okršaje najboljih fudbalskih ekipa sa starog kontinenta koji će se odigrati u Portugaliji. Terratec će vam omogućiti da i aktivno učestvujete, time što ćete uz Cinergy 200 USB ukoliko ga kupite pre završetka EURO 2004. dobiti i pravu pravcatu fudbalsku loptu! Naravno, Terratec ne odgovara za razbijeni skupi monitor ili neke druge stvari u vašoj sobi usled napucavanja lopte i dokazivanja „da ste tu akciju baš vi mogli bolje da izvedete“ 🙂
Samim tim i pakovanje je redizajnirano tako da pre izgleda kao da uz loptu dobijete i eksterni TV tuner, a ne obrnuto. Kako bilo, jedan od naših redovnih posetilaca – gospodin Zidan 🙂 je bio ljubazan da na njegovo i naše veliko zadovoljstvo u Benchmark ofisu u centru Beograda pozira sa loptom iz paketa…
Pošto ste odigrali partiju fudbala sa ekipom iz komšiluka, istuširali ste se i seli da probate vašu novu TV spravicu. Ako ste manje vešti sa instaliranjem, neće vam se dopasti što za instalaciju morate da konsultujete upustvo na samom CD-u. U paketu ćete od štampanog materijala dobiti samo formular za kontaktiranje tehničke podrške kompanije Terratec i za ragistraciju proizvoda putem pošte. Ipak, upustvo na CD-u je obogaćeno velikim brojem ilustracija i priložene su verzije na nekoliko jezika (našeg, naravno, nema), pa neće biti problem snaći se. Kako se uređaj povezuje na USB nema potrebe da gasite računar tokom instalacije, pa Acrobat Reader u kojem je učitano uputstvo može stajati na ekranu…
Ako je po pitanju štampanog materijala paket „tanak“ to se ni u kom slučaju ne može reći za kablove i ostalu opremu koja se isporučuje uz uređaj. Dakle, osim spomenute lopte, u paketu ćete naći: daljinski upravljač, slušalice („bubice“), dva audio kabla, S-Video kabl, kraći i duži USB kabl i CD ROM sa softverom, drajverima i upustvima.
Posebno su nam se dopali USB kablovi koji su osim interesantnog izgleda posebno ojačani pa se njihov oblik može prilagoditi potrebama. Jasno je da je kratak USB kabl priložen ukoliko koristite prenosni računar ili front USB portove, a duži kabl je koristan ukoliko povezujete Cinergy 200 na port koji se nalazi na poleđini računara. Da ne biste ometali ukućane dok gledate TV program (ili oni vas 🙂 ) priložene su stereo slušalice – „bubice“. Ne može se reći da je namena ovih slušalica vrhunska audio reprodukcija, ali za kvalitet zvuka koji se emituju kroz analogni TV signal sasvim su zadovoljavajuće. Od softvera, pored same Cinergy TV aplikacije kojoj ćemo posvetiti poseban deo teksta, dobićete još samo WinDVR 3.0. Iako je WinDVR dobra aplikacija, smatramo da nije dovoljno samo njega isporučiti u paket i izostaviti npr. neki program za prostiju obradu video sadržaja. Po pitanju sofvera prateći paket je dakle veoma siromašan, ali da budemo iskreni, ne smatramo da domaći korisnici računara neće naći načina da zaobiđu taj problem…
Spoljna izrada i prateća oprema Uređaj je po pitanju dimenzija veoma mali. Debljina od svega 2.3 cm i dužina uređaja od 7.5 cm, jasno stavljaju do znanja o koliko malom uređaju je zapravo reč. Masa celog uređaja je posebna priča, jer sa svojih 65 gr Terratec Cinergy 200 može bez problema da se smesti u bilo koji džep. Kombinacija crne i sive plastike (izuzetne čvrstine) je dobro poznata sa TFT-LCD monitora ili raznih notebook računara, tako da će se odličnim dizajnom uređaj lepo uklopiti u moderno radno okruženje.
Kako izgleda komparacija po pitanju dimenzija između Pinnacle Studio PCTV kartice i testiranog uređaja možete videti na narednoj slici…
Po pitanju priključaka Cinergy 200 ne zaostaje mnogo za klasičnim PCI karticama. Tako pored antenskog RF ulaza za analognu antenu, zatičemo audio ulaz i izlaz i S-Video konektor koji se posredstvom specijalnog kabla, koji se isporučuje uz uređaj, transformiše u klasičan kompozitni video ulaz…
Pored svih pobrojanih priključaka svoje mesto na samom uređaju našao je i IR prijemnik za daljinski upravljač. Iako je možda u slučaju desktop mašine zgodnije koristiti poseban prijemnik koji se povezuje na USB port (ili u gorem slučaju na serijski port) moramo imati u vidu da je kod notebooka svaki dodatni kabal dodatna otežavajuća okolnost po pitanju mobilnosti, pa je ovakvo rešenje sa tog stanovišta izuzetno dobro. Sam daljinski upravljač i prateći senzor nisu previše probirljivi po pitanju jačine IR talasa, pa se ne mora striktno daljinski upravljač uperiti u senzor kako bi komanda bila prepoznata. Signalna dioda koja je implementirana nedaleko od senzora svetli dok god je uređaj priljučen na USB port i napaja se strujom sa njega.
Daljinski upravljač koji se dobija u paketu je veoma malih domenzija i podseća na onaj koji smo viđali kod MSI TV kartice. Tasteri su mali i tvrdi, pa upotreba „daljinca“ ne predstavlja preveliko zadovoljstvo, ali šta je tu je. Upravljač se napaja pomoću baterije malih dimenzija koja je, dok je daljinski upravljač spakovan, zaštićena posebnim plastičnim umetkom koji je potrebno ukloniti pre nego što počnete da koristite daljinski upravljač…
Ako bismo sve karakteristike Cinergy 200 USB TV tunera prikazali u vidu tabele ona bi izgledala upravo ovako…
Terratec Cinergy 200 USB
Veza sa računarom
USB 2.0
Audio/Video dekoder čip
Philips
TV Tuner
Digitalni
Daljinski upravljač
Da
Video ulaz
Da
Video izlaz
Ne
Audio ulaz
Da
Audio izlaz
Da
Stereo TV prijem
Da
Radio prijem
Ne
Teletext
Da
Max. rezolucija – prikaz
720 x 576
Max. rezolucija – grebovanje
720 x 576
Kompresija
Softverska (bilo koji codec)
Dimenzije
7.5 cm x 4.8 cm x 2.3 cm
Masa
65 gr.
Dodatni softver
WinDVR 3.0
Ostalo
Fudbalska lopta „Derbystar“
Cena
82 eur
Terratec Cinergy TV softver Kao što smo već i napomenuli, po pitanju bogatstva softverskog paketa Cinergy 200 nije baš u zavidnoj situaciji, ali se to delimično kompenzuje visokim kvalitetom ponuđene aplikacije za gledanje TV programa (ako zanemarimo fudbalsku loptu 😉 ). Cinergy TV, kako se zove predviđena aplikacija za upotrebu sa Cinergy 200 uređajem, je po malo čemu različita od istoimene aplikacije koju smo vam prikazali tokom testa Cinergy 400/600 PCI kartica. Program je koncipiran, po ugledu na WinDVD ili PowerVCR II, tako da se u posebnom prozoru prikazuje TV slika, a poseban panel služi za podešavanje i kontrolu. Iako je ovo rešenje jako često, nama se više dopada aplikacija koju koristi npr. Pinnacle, a kod koje su u istom prozoru i TV slika i kontrole. Po sličnom principu, ali uz drastično veću upotrebu padajućih menija funkcioniše i odlični DScaler program za TV kartice.
Instalacija je krajnje intuitivna i obezbeđen je instaler na nekoliko evropskih jezika. Potrebno je isntalirati drajvere i aplikaciju. Zajedno sa drajverima će se instalirati i odgovarajuća zakrpa za Windows XP operativni sistem, a koja je neophodan za funkcionisanje softvera i drajvera. Nakon instalacije, iako se to od vas izričito ne traži, morate restartovati sistem kako bi se instalirali drajveri za sam uređaj (instalaciona procedura samo ubacuje drajvere u Windows bazu drajvera). Po startovanju sistema uređaj će biti prepoznat i drajveri će se automatski instalirati. Ukoliko ste uređaj priključili na stari USB1.1 port sva je prilika da neće biti u mogućnosti da se instalira drajver i uređaj neće raditi. Minimalna konfiguracija koju Terratec preporučuje za ovaj prozivod je PC sistem sastavljen od sledećih komponenti… – Windows 2000/XP • USB 2.0 interfejs • procesor radnog takta minimum 800 MHz • 128 MB ili više sistemske memorije • optički uređaj za instalaciju drajvera
A sistem na kome smo testirali Cinergy 200 USB je bio sastavljen od sledećih komponenti…
Procesor
AMD Athlon™ XP 3200+
Matična ploča
Abit NF7-S rev. 2.0
Memorija
512 MB DDR400/PC3200 (2-5-3-3, Dual Chanell)
Hard diskovi
2 x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150, Strippe
RAID kontroler
Silicon Image Sil3112 – Raid 0 režim
Grafička karta
Microstar GeForce FX5900SP-VTD128 ViVo
Zvučna karta
Creative Labs Audigy 2
Optički uređaj
LG GCE 8400B
Izvor napajanja
Chieftec Scorpio TX-10-BD – 360w PFC
Monitor
LG Electronics L1710B(U) TFT-LCD
Operativni sistem
Windows XP Professional (SP1, DirectX 9.0b)
Drajveri
nVidia nForce 4.24, nVidia ForceWare 61.11
Nakon završetka instalacione procedure na vašem desktopu pojaviće se ikonica koja reprezentuje Cinergy TV aplikaciju…
Po pitanju bogatstva opcija slobodno možemo reći da je Terratec softver u samom vrhu. Iako ne baš najsrećnije dizajniran po funkcionalnosti je na zavidnom nivou. Ako krenemo od podešavanja koja se odnose na prikaz TV slike moguće je izabrati punu PAL rezoluciju (768×576), ali i podešavati, pored osvetljenja, kontrasta i saturacije i parametre kao što je oštrina slike. Ne treba preterivati po pitanju ovog slajdera, jer prevelika oštrina dovodi, slično primeni sharpness filtera u Photoshop-u, do većeg šuma na slici…
Kada su parametri koji se odnose na tok snimanja video materijala na HDD (capture) u pitanju, opet smo iznenađeni odsustvom bilo kakvih ograničenja po pitanju izbora codeca – moguće je koristiti bilo koji codec koji je instaliran u vašem sistemu i koji dozvoljava grebovanje. Finije podešavanje parametara samog codeca je moguće izvesti klikom na strelicu desno od naziva codeca. Što važi za sliku, važi i za zvuk, pa je tako moguće grebovanje i u MP3 format. Na kraju, moguće je još izabrati putanju gde će fajlovi biti snimani na HDD-u vašeg računara…
Snimanje statičnih slika iz TV programa je opcija koja je postala sasvim uobičajena, ali je kod Terratec-a moguće odmah, pre snimanja slika, odabrati njen format, a u slučaju JPEG kompresije i nivo te kompresije…
Izborom kartice „Stations“ moguće je pokrenuti detaljnu pretragu frekventnog spektra u potrazi za dostupnim kanalima. Pronađene kanale je moguće preimenovati i poređati prema sopstvenim željama.
Finije podešavanje kanala je moguće posredstvom posebnog prozora koji pored kontrola za podešavanje u manjim i većim koracima, ima i preview tako da odmah možete videti rezultate…
Opcija koju možda još treba spomenuti je „Chanell Surf“ koja, na već poznati način, naizmeničnim smenjivanjem slike sa nekoliko TV kanala sačinjava matricu dimenzija koje ste prethodno odredili u podešavanjima…
Naravno, nije izostavljena ni TimeShifting opcija kao što je to bio slučaj i kod PCI varijanti Cinergy TV kartica. Pored svega pobrojanog, softver je kompletiran i programina za kontrolu daljinskog upravljača, a koji može da se programira i za druge namene (na CD-u se nalazi uputstvo za ovu operaciju).
Valja napomenuti i mogućnost zavidne kontrole parametara slike iz samog drajvera što će pozdraviti korisnici koji koriste programe za grebovanje nezavisnih autora (par besplatnih programčića, kao što je AMCap, se instaliraju zajedno sa Cinregy TV aplikacijom)…
I poslednja opcija koja je inače postala sasvim uobičajena je naravno, Time Scheduler, a koji omogućava programiranje početka snimanja sadržaja određenog kanala u zadato vreme…
Kao što smo već spomenuli, pored navedenih aplikacija u paketu stiže i WinDVR 3.0, a kako verzija 3 izgleda (pošto su razlike kozmetičke prirode) u odnosu na starije verzije možete videti na narednoj slici…
Utisci o radu i zaključak Ako se sećate, jedan od najvažnijih argumenta koje smo koristili kako bi opravdali visoko priznanje koje smo dodelili Cinergy 600 TV kartici je upravo visok kvalitet slike. Samim tim naše očekivanje od Cinergy 200 USB uređaja je bilo veliko, ali nije u potpunosti opravdano. Naime, jako je teško bilo dobiti besprekorno čistu sliku, a kao referencu koristili smo PCTV karticu koju autor teksta već par godina koristi u svom računaru. Očigledno je posredi problem vezan za USB magistralu i pored velike propusne moći 2.0 standarda. Ipak, po pitanju raznih interferencija, slika je bila drastično bolja u odnosu na PCTV, pa su tako kanali sa lošijom slikom bili daleko prijatniji za gledanje. Odsustvo permanentne real-time MPEG2 kompresije signala, pre nego što se pošalje kroz USB kabl, je uslovila viši kvalitet slike nego što je to bio slučaj kod PCTV Deluxe modela. Promena kanala je veoma brza i nema iritirajućeg zastajkivanja po promeni svakog programa. Nivo šuma na slici ipak nije prevelik a može se smanjiti ako se sharpeness postavi na najnižu vrednost, malo pojača osvetljenje i obori kontrast. Dobro je što je broj pronadjenih kanala bio zaista velik, pa je pored onih koji imaju jak signal lista na kraju pretrage kanala obuhvatila i kanale lošijeg nivoa signala…
Po pitanju kvaliteta zvuka bili smo veoma zadovoljni – zvuk je čist i glasan, a dodatne slušalice su jedna od prednosti po tom pitanju. Grebovanje video signala u DivX, koje zanima veliki broj korisnika, je proteklo bez ispuštenih frejmova do rezolucije 640×480. Preko toga tj. u 768×576 imali smo izvestan broj ispuštenih frejmova. To se inače nije dešavalo sa PCI karticama i grebovanjem u toj rezoluciji i codecu. Dakle, ukoliko ste vlasnik nekog notebook računara Cinergy 200 USB je idealan izbor za vas. Probali smo ga i na ASUS M6 notebook računaru sa WideScreen panelom: male dimenzije i odsustvo problema vezanog za manipulaciju brojnim kablovima su stvari koje idu u prilog ovom uređaju. Za neku desktop konfiguraciju pri ceni od 82 eura, postije i bolja rešenja ukoliko se odlučite da idete na PCI varijantu. Npr. za osetno manje novca možete dobiti Cinergy 400 karticu koja, pored besprekorne slike, nudi sve opcije koje ima Cinergy 200 USB. Odluka je na vama, ukoliko vam TV treba za desktop računar. U slučaju prenosnog računara ovo je jedno od najbojih rešenja koja možete naći na tržištu. Uređaj za potrebe testiranja i prikaza ustupio “Pakom”