Delimir Tasić Terratec Cinergy TV karticeKompaniju Terratec mnogi povezuju sa kvalitetnim zvučnim karticama: bilo da je reč o profesionalnim rešenjima ili modelima koje su rame uz rame sa dominantnim Creative consumer proizvodima. Ovog puta pokušaćemo da utvrdimo da li su i njihove TV kartice dostojan konkurent liderima na ovom delu tržišta. Predstavljamo ovom prilikom Terratec Cinergy 400 i Cinergy 600 – nove modele TV kartica na našem tržištu…
Osnovana 1994. godine u Nemačkoj, kompanija Terratec stekla je do danas reputaciju proizvođača izuzetno kvalitetnih proizvoda. Dobro je poznat njihov asortiman kvalitetnih zvučnih rešenja od kojih neke mogu da budu i vrlo dobro produkcijsko rešenje. Širenjem u ostale segmente tržišta, Terratec je postao poznat i po mnogim drugim proizvodima. Jedan od prvih tzv. stand-alone MP3 plejera koji su stigli na naše tržište bio je upravo iz kompanije Terratec. Pored toga, Terratec danas proizvodi i grafičke kartice, uređaje za video obradu i obradu zvuka itd…
Kao reprezente linije TV tuner kartica odabrali smo dva modela koji bi trebalo da budu konkurenti kod nas najpopularnijim rešenjima kompanije Pinnacle. Prvi model nosi oznaku Cinergy 400 i odlikuje se stereo TV prijemom, ali nema mogućnost radio prijema. To ga direktno suprostavlja Pinnacle PCTV Stereo modelu koji je bio prikazan na našem sajtu (razlika je u tome što PCTV Stereo nema daljinski upravljač). Konkurencija PCTV Pro modelu je jači model – Cinergy 600. Kao što i pretpostavljate mogućnost prijema FM radio signala je ono što razlikuje Cinergy 600 od slabijeg modela. Pa, krenimo redom…
Terratec Cinergy TV Kartice su na test stigle u standardnoj ambalaži kada je ovaj tip proizvoda u pitanju. Ne može se reći da se odlikuju bogatstvom opreme pa se nikakva upustva, pa čak ni ona osnovna za instalaciju, ne nalaze u paketu.
Na pratećem disku, koji se isporučuje u paketu, nalazi se sav potreban softver za instalaciju. Naša preporuka je da ipak posetite zvaničnu web lokaciju kompanije Terratec ( www.terratec.net ) i download-ujete novije verzije drajvera. Iako i drajveri koji se isporučuju uz kartice rade korektno, nova verzija nije prevelika (oko 7 MB), i dosta je „svežija“ u odnosu na one koji se isporučuju uz kartice, a koji datiraju iz 2002. godine.
Set standardnih kablova, kao što je onaj za povezivanje posredstvom eksternih konektora TV kartice sa line-in ulazom vaše zvučne kartice, je takođe u paketu. Kabl za povezivanje sa zvučnom kartom je dovoljne dužine, pa neće biti problem da povežete karticu u kojem god slotu da se nalazi i u slučaju da koristite integrisano zvučno rešenje. Daljinski upravljač postao je standardna oprema kada su TV karte u pitanju. U ovom slučaju se risiver za upravljač povezuje na samu karticu posredstvom 2.5 mm (Cinergy 600), odnosno 3.5 mm jacka (Cinergy 400). Daljinski upravljač je u oba slučaja identičnog i pomalo arhaičnog dizajna. Dve AAA baterije su u kesici zajedno sa daljinskim upravljačem tako da ga odmah možete probati. Sami senzori za daljinski upravljač se pomoću „čičak trake“ fiksiraju lako na bilo koje mesto – kao i kod većine drugih TV kartica. Po svemu, radi se o identičnim daljinskim upravljačima kod obe kartice, a i softver koji služi za njihovu kontrolu je identičan u oba slučaja i o njemu će biti više reči u nastavku teksta…
Same TV karte su izrađene na crnom PCB-u koji nije previše popunjen. To je doduše odlika svih TV rešenja baziranih na Philips čipovima. Ovog puta je kao dekoder čip odabran Philips SAA7134HL. Philips čipovi se sve češće nalaze na TV karticama i u poslednje vreme su potisnuli do skoro dominanatna Conexant rešenja. To svakako nije bez razloga. Očigledno je da se radi o jako dobrim rešenjima koja su pri tome bolje podržana u raznom softveru, ako imamo u vidu CX seriju čipova firme Conexant.
Tuner je analogni što pozdravljamo, jer je praksa pokazala da su modeli kartica sa digitalnim tunerom osetljiviji i imaju nešto lošiji prijem (PCTV Stereo, MSI TV @nywhere…). Ukoliko se setimo npr. prestižne ATi serije All-in-wonder kartica videćemo da je čak i ATi odustao svojevremeno od digitalnog tunera i za najnovije modele svojih TV tuner rešenja koristi isključivo analogne.
Uz Philips dekoder čip, Terratec je odlučio da implementira i Philips tuner što se pokazalo kao odlično rešenje. Naravno, slabiji model ima drugačiji tuner koji nema mogućnost FM radio prijema, a kao posledica toga uočava se i nešto manje komponenti na PCB-u. Ipak, slobodno možemo reći da je jedino radio prijem ono što razlikuje ove dve TV kartice. Interesantno je i to što je Terratec obeležio konektore koji se nalaze na TV karticama na poleđini štampane ploče što se pokazalo kao zgodno rešenje ukoliko imate prozor na kućištu ili ga držite otvorenim…
Raspored konektora na obe kartice je manje-više standardan. Audio ulazi i izlazi, kompozitni i S-Video izlazi su prisutni kao i kod većine kartica. Povezivanje sa zvučnom karticom se, kao što smo već rekli, obavlja posredstvom spoljnih konektora. Iako je i takvo rešenje funkcionalno, nepotrebno zauzima spoljašnji line-in ulaz, pa bismo više voleli da smo videli rešenje pomoću internih konektora, ili još bolje oba.
Kao što se i sa slika vidi, jedina razlika između ove dve kartice kada su konektori u pitanju, uz već spomenuti konektor za risiver daljinskog upravljača, je u prisustvu (tj. odsustvu) ulaza za FM radio antenu. Nažalost, iako je to praksa kod ostalih proizvođača, radio antena se ne isporučuje u paketu tako da će vam to, u slučaju izbora Cinergy 600 modela, predstavljati dodatni trošak. Na kraju, kao i obično, osvrnućemo se još jednom na specifikacije Terratec proizvoda sa testa, i prikazujemo ih detaljno i pregledno u tabeli…
Cinergy 400
Cinergy 600
Veza sa računarom
PCI
PCI
Audio/Video dekoder čip
Philips SAA7134HL
Philips SAA7134HL
TV Tuner
Philips analogni
Philips analogni
Daljinski upravljač
Da
Da
Video ulaz
Da
Da
Video izlaz
Ne
Ne
Audio ulaz
Da
Da
Audio izlaz
Da
Da
Stereo TV prijem
Da
Da
Radio prijem
Ne
Da, RDS
Teletext
Da
Da
Max. rezolucija – prikaz
720 x 576
720 x 576
Max. rezolucija – grebovanje
720 x 576
720 x 576
Kompresija
Softverska
Softverska
Dodatni softver
MovieXone 4, WinDVR 1.8
MovieXone 4, WinDVR 1.8
Cena
63 eur
90 eur
Instalacija i softver Instalaciona procedura je manje-više standardna. Autorun aplikacija koja se automatski pokreće sa pratećeg diska prikazaće na ekranu meni iz koga ćete odabrati šta želite da instalirate. Pored Terratec radio i TV aplikacija, možete odabrati instalaciju InterVideo WinDVR softvera koji smo već imali prilike da vidimo tokom testa MSI TV @nywhere modela. Iako je sve u delu koji se odnosi na instalaciju softvera uobičajeno, to se ne može reći i za drajvere koji se moraju instalirati ručno, preko device managera. Ni novija verzija drajvera, koju smo skinuli sa sajta prozivođača, se na razlikuje po tom pitanju. Ipak, u pitanju je sasvim normalna procedura instalacije, koja istina nije najprostija moguća, ali nije ni komplikovana previše. Minimalni zahtevi za pravilno funkcionisanje, u današnjim uslovima zaista nisu preveliki. Kartica će pravilno raditi na sistemu koji ispunjava sledeće uslove… • Pentium II procesor (preporuka: PIII ili kompatibilan AMD sistem) • 64 MB RAM (128 MB) • Windows 98SE/ME/2000/XP • 1 PCI 2.1 Slot • CD-ROM uređaj • grafička karta sa DirectDraw mogućnostima • Zvučna kartica Naravno, kompresija video signala je zahtevniji proces od prostog prikazivanja, pa će za npr. MPEG2 kompresiju biti potreban bar PIII procesor takta 650 MHz, dok će za upotrebu DivX codeca ti zahtevi biti još veći… Sistem na kome smo izvršili testiranje Terratec Cinergy TV kartica bio je sledeći:
Procesor
AMD Athlon™ XP 3200+
Matična ploča
Abit NF7-S rev. 2.0
Memorija
512 MB DDR400/PC3200 (2-5-3-3, Dual Chanell)
Hard diskovi
2 x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150
RAID kontroler
Silicon Image Sil3112 – Raid 0 režim
Grafička karta
Microstar GeForce FX5900SP-VTD128
Zvučna karta
Creative Labs Sound Blaster Live! 5.1 Player
CD-RW uređaj
LG GCE 8400B
Izvor napajanja
Chieftec Scorpio TX-10-BD – 360w PFC
Monitor
Samsung SyncMaster 957DF
Operativni sistem
Windows XP Professional (SP1, DirectX 9.0b)
Drajveri
nVidia nForce 3.13, nVidia ForceWare 53.04
Po instalaciji, na raspolaganju je aplikacija Cinergy TV, odnosno u slučaju skupljeg modela, tu je i Terratec Active Radio. Sama TV aplikacija je u oba slučaja identična tako da u funkcionalnosti, nema razlike između ove dve kartice, kada je reč o TV komponenti. Prilikom startovanja aplikacije u posebnom prozoru će se prikazivati slika, a poseban prozor rezervisan je za kontrolu. Podešavanja su, slobodno možemo reći, najbogatija i nikada do sada nismo na jednom mestu videli sve opcije koje bismo poželeli da imamo kada je kontrola TV-a u pitanju, kao što je to slučaj sa Terratec Cinergy TV karticama…
Kada je reč o osnovnim podešavanjima, može se regulisati rezolucija prikaza slike, a pun PAL format je podržan rezolucijom 720 x 576. Slično kao i kod Pinnacle PCTV modela, moguće je uključivati/isključivati deinterlace filter što će doprineti nešto oštrijoj slici. Nova verzija softvera, koju smo naknadno “skinuli” sa sajta proizvođača, je pored slajdera za podešavanje kontrasta, osvetljenja i saturacije slike, donela i kontrolu oštrine prikaza slike na ekranu. Sa ovog ekrana možete pokrenuti i pretragu frekventnog spektra u potrazi za dostupnim kanalima…
Pronađeni kanali će se smestiti u desni deo ekrana, a potom možete odabrati koji ćete od ovih kanala učiniti dostupnim na listi aktivnih kanala, a naknadno ih možete preimenovati, menjati im redosled, a sve u cilju lakše manipulacije velikim brojem kanala. U našem slučaju softver se, u ovom delu, odlično pokazao pronašavši skoro sve dostupne TV stanice, pa čak i one koje imaju jako slab signal, što primera radi nije slučaj sa ostalim TV kartama. Preview prozor će dati informaciju dokle je stigla pretraga kanala, ali je na žalost taj zanimljiv detalj (koji smo videli još kod Leadtek TV kartice) u novoj reviziji softvera izostao. Kada je o grebovanju (snimanju na hard disk) reč i taj proces se može do detalja iskontrolisati pomoću bogatih opcija u Cinergy TV aplikaciji.
Pošto odredite na koju lokaciju na vašem hard disku će se snimati video materijal (za najbolje rezultate preporučljivo je odrediti posebnu praznu particiju), imaćete mogućnost i izbora i konfigurisanja odabranog codeca. Ograničenja po pitanju izbora codeca nema, što je ogromna prednost ovih TV kartica u odnosu na druge koje uglavnom daju predefinisana setovanja za snimanje (izuzev spomenutog Leadtek-a). Tako je moguća kombinacija snimanja video materijala u DivX format uz kompresiju zvuka u npr. MP3. Ipak, ova kombinacija je izuzetno zahtevna, pa za najbolje rezultate, ipak treba odabrati npr. MJPEG codec i nekompresovani audio, a naknadno, nakon sređivanja snimka u nekom programu za obradu videa, takav zapis rekompresovati pomoću npr. VirtualDub-a ili FlaskMPEG-a u DivX/MP3 format. Samo na taj način dobiće se najbolji rezultati zbog mogućnosti upotrebe 2 pass kompresije. Naravno, za snimanje određenih emisija koje nemate nameru da naknadno arhivirate na npr. DVD disk, real-time DivX kompresija je nezamenljiva, jer takvi fajlovi zauzimaju malo prostora tako da ćete, sa većim diskom, moći i celovečernji TV program da sačuvate za naknadni pregled.
Pored snimanja „žive slike“, moguće je, što je i uobičajeno, snimati i pojedinačne frejmove na hard disk. Ponuđen je izbor između snimanja u fajl ili u clipboard. Snimanjem u clipboard slika ostaje sačuvana u memoriji vašeg računara, tako da je možete komandom „paste“ naknadno učitati u bilo koji program za obradu slike. Format snimanja pojedinačnih slika se ne razlikuje od prikaza, tako da je obezbeđena maksimalna rezolucija 720 x 576 (mada se slike sa tim podešavanjem snimaju u rezoluciji 768 x 576). Parametre formata snimljenih slika na HDD-u moguće je takođe odavde podesiti, pa je tako moguće snimiti sliku nekompresovano u BMP formatu ili, uz izbor proizvoljnog stepena kompresije što se reguliše posebnim slajderom. Ostala podešavanja su uobičajena i tiču se izbora ulaza na zvučnoj kartici na koju je TV tuner povezan, kolornih šema i ostalih manje bitnih opcija…
Sama TV aplikacija je zbog svoje kompaktnosti (instalacija je oko 6 MB) veoma brza, ali ne previše praktična. Naravno, obiljem opcija taj nedostatak se uspešno nadoknađuje tako da je utisak na kraju ipak povoljan. Dobar utisak dodatno upotpunjuje i mogućnost prijema teletekst stranica uz već uobičajeno keširanje radi bržeg prikaza…
Kao što smo već i rekli, InterVideo WinDVR se isporučuje u paketu zajedno sa karticom tako da, ukoliko vam ne odgovara Cinergy TV softver, možete koristiti njega. Pored tih aplikacija, probali smo i aplikacije nezavisnih autora i sve su radile veoma lepo. Npr. odlični i besplatni DScaler u verziji 4.1.8 je automatski prepoznao karticu i tuner na njoj, dok je VirtualDUB omogućio snimanje bez ikakvih ograničenja. Interesantan program iuVCR takođe nije odbio saradnju, isto kao i PowerVCR II. Sve u svemu, kartica ima odlične drajvere koji su bez ikakvih problema funkcionalni u skoro svakoj popularnoj aplikaciji. Radio komponenta je kao i TV veoma dobro urađena. Sam dizajn aplikacije je po ugledu na radio uređaje u automobilima, a mogu se primenjivati i skinovi (nažalost u paketu se ne isporučuje veliki broj skinova). TerraTec ActiveRadio ima za razliku od ostalih TV kartica mogućnost prijema RDS signala što je veoma pohvalno. Takođe nam se dopala i skala kojom se meri jačina signala tako da se možete informisati o tome da li je frekvencija dobro podešena i da li ju je uopšte moguće podesiti.
Pored toga, obezbeđeni su i tasteri na koje možete postaviti vaše omiljene stanice, uz mogućnost dodeljivanja željenog naziva svakom tasteru. Opcije podešavanja ActiveRadio aplikacije su takođe, kao i kod TV aplikacije solidno urađene i manje-više su uobičajene…
Zamerka bi se odnosila na to što nije, kao i kod TV aplikacije, omogućen izbor codeca za snimanje radio programa. Ipak, ako Cinergy 600 uporedimo sa njegovim cenovnim pandanom iz kompanije Pinnacle onda se Terratec nameće kao mnogo bolje i opcijama bogatije rešenje. Naravno, kvalitet zvuka je najbitniji, a on je kod Terratec-a zaista odličan. Broj pronađenih stanica dodatno možete povećati pomoću opcije za regulaciju osetljivosti tunera čime će pretraga biti nešto sporija, ali broj pronađenih stanica u frekventnom spektru daleko veći. Dizajnom, opcijama i kvalitetom Cinergy 600 radio se jasno izdvaja od ostalih rešenja na tržištu. Dodatni plus Terratec-u je odličan program za kontrolu daljinskog upravljača, kojim je moguće do detalja podesiti daljinski upravljač tako da kontroliše bilo koju aplikaciju…
Za neke uobičajene aplikacije, koje koristi većina korisnika, ponuđena su predefinisana podešavanja, a za sve ostale, kao što smo već naveli, veoma jednostavno, možete sami podesiti daljinski upravljač. Sve to je bilo moguće i do sada upotrebom npr. Girder aplikacije, ali pošto Girder više nije freeware softver, onda je ovo svakako velika prednost Terratec Cinergy TV kartica. Ne treba zaboraviti ni programiranje snimanja radio/TV programa u naznačeno vreme, pa je tako ponuđen i mali program za tu namenu…
Kao što je to već i uobičajeno, ponuđen je potpuno funkcionalan program za nelinearnu video montažu MovieXone 4. Sam program je veoma bogat opcijama, ali njihovo opisivanje uveliko prevazilazi okvire ovog teksta…
Realan rad Sve priče o bogatstvu opcija, kvalitetu izrade kartice ili stabilnosti softvera, padaju u vodu ukoliko ono najvažnije nije na nivou. Svakako najvažniji kod TV kartice je kvalitet slike. On je u ovom slučaju definitivno najbolji od svih TV kartica koje smo do sada testirali a nije ih mali broj. Kod kanala koji imaju dobar nivo jačine signala razlike u odnosu na Pinnacle PCTV, sa kojim smo izvršili poređenje, nema mnogo razlike. Slika je u oba slučaja izuzetno oštra, boje su ipak nešto slabije kod Terratec-a, ali se to već vrlo lako može regulisati. Ono što nas je izuzetno prijatno iznenadilo je prijem kanala sa slabim i izuzetno slabim signalom. Naime, tek kod Terratec Cinergy kartica kvalitet prijema takvih kanala je zadovoljavajući. Nema nikakvih anomalija na slici (npr. vertikalne linije koje se javljaju kod PCTV i ostalih TV kartica). Istina je da ima nešto više snega, ali je to prilikom posmatranja animirane slike daleko manje uočljivo, nego npr. gledanje slike kroz „rešetke“ koje se jako često javljaju kod ostalih TV kartica koje smo imali prilike da testiramo. Kako bismo ilustrovali naše tvrdnje priložili smo nekoliko screenshot-ova, kako sa Cinergy 400 kartice tako i sa Pinnacle PCTV kartice. Razlike u slici između Cinergy 400 i Cinergy 600 modela su zanemarljive, pa zbog toga nismo uključili i nju u poređenje. Pinnacle PCTV koji smo uporedili je iz nešto starije serije koja je na sebi imala analogni tuner i koji, da stvar po „čuveni PCTV“ bude još gora, daje bolju sliku u odnosu na nove modele. Pažljivo smo napravili izbor kanala, kako bi stekli utisak o kvalitetu slike i u slučaju dobrog, ali i u slučaju jako lošeg signala…
Svi screenshotovi su uzeti pomoću programa DScaler i u oba slučaja je kontrast, osvetljenje i nivo boja bio podešen na iste vrednosti (uočava se nešto bleđa slika kod Terratec kartice). Utisak autora teksta da je slika sa TV stanica čiji je prijem loš daleko prijatnija za gledanje na Terratec kartici se zasniva pre svega, na osnovu utiska da je većina anomalija na slici, a koje su tako izražene kod PCTV kartice, kod Cinergy 400/600 modela izostala, pa je takva slika praktično identična kao i kod TV aparata.
Zaključak testa
Terratec Cinergy 600
Na kraju ostaje samo da konstatujemo zavidan kvalitet Terratec Cinergy rešenja. Softver veoma bogat opcijama, više nego dobra radio aplikacija uz odličan kvalitet zvuka, mogućnost programiranja daljinskog upravljača samo su neke od stvari zbog kojeg ćemo Terratec postaviti ispred ostalih TV kartica na našem tržištu. Naravno, ima i zamerki, a tiču se nemogućnosti kompresije zvuka sa radio tunera, siromašnog propratnog paketa, loše dizajniranog daljinskog upravljača… Ipak, sve su to sitnice pred najvećom prednošću koja Cinergy postavlja na tron – kvalitet slike. Izgleda da je Philips uspeo da obezbedi jako kvalitetan dekoder čip oličen u SAA7134 modelu, a Terratec je to implementirao na najbolji mogući način. Kako finansijske prilike u našoj zemlji nisu na zavidnom nivou, moramo se osvrnuti i na cenu. Za nju se ne može reći da je povoljna. Cena od čak 63€ ( bez poreza na promet) za slabiji model je veća od konkurentskih rešenja koji donose i radio prijem, dok je model Cinergy 600 skuplji čak i od, do sada najskuplje PCT TV kartice na tržištu, Pinnacle PCTV Pro. Ukoliko uspete da prevaziđete finansijsku prepreku i ne treba vam radio prijem, sasvim je izvesno da ćete biti veoma zadovoljni sa Cinergy 400 rešenjem. Jači model nudi po većoj ceni sve što i slabiji, uz dodatak odlične radio funkcije sa do sada, barem na PCI TV karticama neviđenim RDS-om. Baš zbog toga, ali i zbog već spomenutog odličnog kvaliteta slike, model Cinergy 600 je najbolja PCI TV kartica koju smo do sada imali prilike da probamo i samim tim u potpunosti zaslužuje „Editor ‘s Choice” nagradu Benchmark sajta. Terratec kartice za potrebe testa ustupio “Pakom”