Top proizvodi 2012 - matične ploče

Top proizvodi 2012 - matične ploče

Još jedna godina polako nam se provukla kroz prste. Susreli smo sa novim tehnologijama, ispratili poneke u penziju i trudili se da polagano pratimo tokove svetskih dešavanja. Suviše brza smena generacija u IT svetu postala je surova realnost. Navika da dobar, skupo plaćen računar može da bude dovoljan za narednih nekoliko godina odavno je prevaziđena a očekivanja kupaca izneverena. Visok tempo koji je nametnut na velikom broju polja IT industrije d

    Sadržaj

      Zoran Petrović

      Top proizvodi 2012 – matične ploče

      Postoji mnogo razloga zašto se ICT tržište danas nalazi u stanju u kakvom se nalazi. Proizvođači tableta i pametnih telefona podršku za svoje premijum uređaje daju samo dok ne najave novu generaciju. Intel, s druge strane nameće svoju sumanuto agresivnu Tick-Tock strategiju stavljajući upravo potrošače u nezgodnu situaciju, da na svakih godinu dana treba da menjaju svoj računar, jer je nekompatibilan sa novim komponentama. Imate i AMD s druge strane koji je izašao iz “velike trke”, ali i dalje igra sličnu igru sa grafičkim kartama, predstavljajući nove generacije sa minimalnim prednostima u odnosu na prethodnu, jer konkurencija praktično nije ni postojala.

      Onda u priču ubacite i proizvođače poput velike trojke (ASUS, Gigabyte i MSI) i stvari postanu dodatno komplikovane. Svako od njih ima po deset različitih verzija svakog grafičkog čipa, svakog čipseta matične ploče, laptopa… Već odavno pokušavamo da vam pomognemo da u moru šuma odaberete komponente koje vam najviše odgovaraju, pa se priča ni sada ne razlikuje.

      Matične ploče su oduvek imale posebno mesto u srcu svakog iole ozbiljnog zaljubljenika u hardver. Iako smo pri odabiru novih matičnih ploča često izbor pravili vođeni nekom čudnom logikom i kupovali modele koji su često prevazilazili naše potrebe, bar u srcu potpisnika ovih redova matične ploče su bile i ostale najfascinantnije parče hardvera današnjice. Od čuvene priče početka kompanije ASUS, kada su njeni inženjeri napravili matičnu ploču za procesor koji nikada nisu videli, do bolesno pedantnih Gigabyte dizajnera koji sa tolikom pažnjom prave raspored svake komponente da je prosto nemoguće zameriti im u bilo kom trenutku.
       

      Gledanje u kristalnu kuglu već odavno se pokazalo kao veoma nezahvalna rabota, ali je zato sagledavanje stvari s distance nešto što vam niko ne može osporiti. Stvari koje smo primetili poslednjih godina nastavile su u istom pravcu i ove godine bez preteranih devijacija. Bez obzira na to šta drugi mislili nesporno je da je ASUS kao brend u pomenutom periodu prilično ojačao lagano potiskujući konkurenciju. S vremena na vreme MSI koji je doskora stajao rame uz rame s najboljima predstavi vanserijski model koji ne može ni da dobije dovoljno pažnje jer je ASUS u međuvremenu izbacio tri konkurentna modela.
       

      Gigabyte se i dalje odlično drži, ali se čini da je “donji dom” mesto na kojem se vodi najljuća borba. Fantastični modeli poput pomenutog Z77X UP7 su prijatno iznenađenje, jer je zdrava konkurencija ono što nam je mnogo potrebnije od velikog broja modela istog proizvođača, bez obzira koliko dobri oni bili. Jednostavno ne želimo da nam se desi situacija u kojoj se Intel nalazi, i u kojoj apsolutno diktira nove trendove i tehnologije, da ne govorimo da ulaže i dosta novca u AMD kako bi, bar načelno postojala konkurencija koja ih spasava od monopolističkih zakona.

       

      Urednici su nama novinarima postavili veoma tešku misiju, a to je da odaberemo proizvod koji je po našem mišljenju, nakon desetina modela koji su prošli kroz naše ruke, obeležio proteklu godinu. Kada su matične ploče u pitanju problematika je multiplicirana ogromnim brojem veoma sličnih modela čije razlike morate da tražite lupom. Na njihovu veliku žalost, potpisnik ovih redova odbija da se povinuje parametrima misije, jer na ovom polju ne postoji apsolutni pobednik i bilo bi nepravedno reći drugačije. (a to je pravo novinara koji je uređaje testirao, primedba urednika)
       

      Ako pogledamo donji segment ponude, takozvane “budžet” modele prosto je nemoguće diferencirati konkretan model sa pričom da je toliko bolji od konkurencija, bilo da su u pitanju cena, performanse ili sveukupne karakteristike. Pošto sebe smatramo entuzijastima modeli koji nam ostanu u pamćenju uglavnom su oni koji predstavljaju sam vrh ponude, a samim tim i demonstraciju moći dotične kompanije. Uspeli smo da suzimo izbor na dva konkretna modela: ASUS P8Z77 WS i Gigabyte Z77X UP7.
       

      Stvar je vrlo prosta. Koliko god da ASUS gurao priču sa ROG komponentama i koliko god se trudio da istu predstavi u najboljem svetlu, Workstation (WS) modeli oduvek su bili sam vrh njihove ponude. Na njih možete gledati kao na Deluxe verziju Deluxe matične ploče. Ako nas pitate, najbolji od najboljih ove kompanije među prvim modelima za nove čipsetove naprave WS matičnu ploču, a onda skidajući i veoma retko dodajući pojedine komponente dobijaju ostatak ponude. Nije slučajnost što obe odabrane ploče imaju odličan Intel Z77 čipset.

      Pažljivo biranim komponentama P8Z77 WS predstavlja najbolje od najboljeg – ploču pravljenu po meni pravog entuzijaste. Sa brižljivo biranim komponentama na WS pločama često nećete pronalaziti raznobojne tastere, svetleće elemente i gomilu komponenata koji iz aviona traže vašu pažnju. Radi se o modelu smirenog “layouta”, koji nije tu da vas osvoji svojim izgledom, već performansama, potencijalom i apsolutnom stabilnošću. Kao i kod drugih WS modela koje smo dosad sreli ni P8Z77 nije drugačiji. Sve je tu – najbolje od najboljeg, u razumnoj meri, sa svim potrebnim elementima koji vam mogu ikada zatrebati. Ne treba preterano trošiti reči i ponavljati se, jer smo o P8Z77 WS pričali naširoko i nadugačko, a ono u šta možemo biti sigurni je da će i dogodine WS model biti sigurno u vrhu našeg izbora za ploču 2013. godine.
       

      Za Gigabyte Z77X UP7, s druge strane možemo reći samo WOW! Njihovi inženjeri su se odlučili za drugačiji pristup i napravili model koji je u velikoj meri sličan, ali i u velikoj meri različit od pomenute ASUS P8Z77 WS. Sa “A new legend is born” geslom i oborenim svetskim rekordima Gigabyte je uz veliku pompu predstavio ovaj model. Kao i kod ASUS modela, sa dobrim razlogom. Monstruozne dimenzije, čak 32+5 faza i PCB-om bukvalno preplavljenim raznoraznim kontrolerima ova matična ploča predstavlja upravo tehnološku moć ovog velikog igrača da stane rame uz rame sa najboljim od onoga što konkurencija nudi.

       

      Za razliku od “mirne” ASUS P8Z77 WS, Gigabyte Z77X UP7 samo što vam ne zareži u lice. Nivo predanosti dizajnu i rasporedu komponenata polako dostiže granice koje prelaze normalno. Sumanuta količina elemenata na naponskoj jedinici, duplirani, pa i triplirani broj kontrolera, fizički prekidači za kontrolu interne magistrale i radne frekvencije govore o nameni ove ploče – ona je tu da bude najbolja i da obara rekorde. Bilo da je pazarite zbog toga što nema pravu konkurenciju ili zbog toga što želite da se vaše ime pojavi na vrhu HWBot liste ovo je definitivno najbolje što Gigabyte može da ponudi. Dovoljno je da otvorite naš review i pogledate prednosti i mane.
       

      Upravo je zdrava konkurencija ono što bismo voleli da nam Deda Mraz donese u 2013. jer je to jedini način očuvanja tržišta od kojeg koristi imaju i proizvođači i kupci. Mi čestitamo kompanijama ASUS i Gigabyte i konstatujemo da titulu proizvoda godine u kategoriji matičnih ploča ravnopravno nose njihove P8Z77 WS i Z77X-UP7 matične ploče.

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test