Branko Lukić
Uporedni test 16x DVD±RW pisača #2Već neko vreme, DVD Forum na sve načine pokušava da vrati stari sjaj. Ne radi se više samo o poljuljanom uticaju na polju DVD-a, već i na nedopustivo slabom uticaju na polju “plavog zraka”. Suparnička “Blu-ray” grupacija je već ozbiljno pripretila nekadašnjem standardizatoru. Na stranu “blu-ray” grupacije su se već opredelile kompanije Disney i Apple. Dok je prva kompanija pravi multimedijalni džin i izuzetno važan partner, dotle Apple predstavlja ne baš jaku podršku, ali ima više nego prepoznatljivo ime. DVD Forum se još uvek uzda u podršku većeg broja velikih filmskih studija, ali po svemu sudeći, postoji velika bojazan da i oni krenu stopama Disney kompanije.
Kao prekretnicu, DVD Forum je označio septembar prošle godine, kada se odigrao 27. Upravljački komitet Foruma. Ovaj komitet je doneo nekoliko odluka među kojima su najvažnije bile da se ponovo započne trka sa DVD+RW Alijansom u brzinama, tj. da DVD- na sve načine pokuša da dostigne DVD+ standard. To je podrazumevalo debele izmene u DVD- standardu da bi se omogućilo pravilno snimanje brzinom 16x, a u isto vreme trebala je da se zadrži kompatibilnost sa ranijim generacijama. Na komitetu je usvojena specifikacija DVD-R 16x standarda, kao i DVD-RW 6x, dok je napravljen kostur za DVD-R DL specifikaciju. Rekli bi neki, više nego uspešan sastanak.
Međutim, onda je sve stalo. Iako su se na tržištu već nalazili 16x DVD-R snimači, od sertifikovanih diskova nije bilo ni traga ni glasa. Što je bilo još čudnije, tokom već pominjanog septembra, svi vodeći proizvođači diskova su najavili svoje DVD-R diskove sa 16 sertifikatom. Ruku na srce, i pored nedostatka odgovarajućih medija, bile su moguće razne varijacije na temu. Tako su neki DVD snimači mogli da snimaju sa 16x brzinom po nekim kvalitetnijim 8x DVD-R diskovima, ali u velikoj većini slučajeva rezultati nisu bili ni približno dobri. U novembru mesecu, DVD Forum je uvideo da je tvrdoglavost proizvođača medija prevršila svaku meru, i počinje da polako vrši pritisak na proizvođače diskova. Velikim proizvođačima medija se naravno nije žurilo da podrže 16x DVD-R standard, jer i što bi? DVD+ standard je bio apsolutni vladar, a prodaja 8x, 12x i 16x DVD+R diskova je išla više nego dobro. Da bi se opravdali pred DVD Forumom, mnogi priozvođači su se vadili činjenicom da DVD Forum nije održao obavezni verifikacioni seminar za novu brzinsku specifikaciju. DVD Forum je morao svakog proizvođača posebno da ubedi da to nije neophodno, ali da će seminar biti zakazan u najskorije vreme. I tako, tek krajem decembra meseca prošle godine, u prodaji su se pojavile minimalne količine 16x DVD-R medija.
Problematični seminar je zakazan početkom februara, a održan je 2. marta 2005. godine na MingChi Tehnološkom Univerzitetu na Tajvanu. Na seminaru su razmatrane najnovije brzinske specifikacije DVD-R/RW i DVD-RAM standarda. Tad je dogovoren verifikacioni postupak za 16x DVD-R, 6x DVD-RW, 6x DVD-R DL i 16x DVD-RAM. Ako pogledamo sa zakonske strane, ispostavlja se da su svi proizvođači koji su u periodu pre seminara proizvodili 16x DVD-R dikskove, to radili nezakonito. Ali, šta da se radi…
A gde su tu 6x DVD-RW diskovi? Zašto DVD Forum nije lobirao za njihovu proizvodnju? Kad se stavi na papir, 6x DVD-RW diskovi nisu nimalo naivni za proizvodnju, kao DVD-R diskovi. Kad se tome doda da ni DVD+RW Alijansa ne žuri mnogo sa 8x DVD+RW diskovima, DVD Forum nije smatrao za neophodno za požuruje ionako nepouzdane proizvođače medija.
A šta bi sa DVD-R DL diskovima? To je i najveća misterija. Ostaje pitanje zašto DVD Forum nije lobirao za ovaj svoj standard. Prošle godine je pominjano da bi cena proizvodnje ovih diskova bila previsoka, te da bi diskovi koštali u slobodnoj prodaji i do 15€. Povrh toga, tako složenu proizvodnju mogu da priušte samo veliki proizvođači kao što su Memorex ili MKM/Verbatim. Prvog ne interesuju mnogo DL diskovi, dok drugom nije bilo u interesu da napada sopstveni DVD+R DL standard, bar ne još neko vreme.
Međutim, sredinom februara ove godine, MKM/Verbatim povlači pomalo neočekivani potez. Postaje prvi proizvođač koji je najavio DVD-R DL disk! Mnogi analitičari su procenili ovaj potez Verbatima, kao stav “da vidim ko mi sme na crtu”. U Verbatimu su napravili odličnu procenu: svom DVD+R DL standardu ne mogu da naude, pošto mu je cena već došla na prihvatljivih 3-4€ po disku, prodaja ide sasvim dobro, a uskoro se očekuje i 8x DVD+R DL. S druge strane, DVD-R DL je još uvek novi standard, i kao takav će koštati više, pa eto prilike da se od neupućenih korisnika uzme još koja para.
“And Now For Something Completly Different”
Trenutno se pred nama nalaze DVD snimači koje bi grubo mogli da svrstamo u drugu generaciju 16x DVD snimača. U takvoj podeli, prvu generaciju bi činili DVD snimači koji ne podržavaju snimanje DVD-R DL diskova, dok druga generacija podržava. Međutim, ne možemo reći da se trenutno u prodaji mogu naći samo snimači druge generacije. Zbog inercije tržišta (ne samo našeg), trenutno imamo situaciju da se u prodaji mogu naći snimači i prve i druge generacije. Povrh toga, neki porizvođači snimača još uvek nisu predstavili svoje pulene iz druge generacije.
U drugom testu 16x DVD±R snimača, pred nama se nalaze: LG GSA-4163B, LiteON SOHW-1653S, Pioneer DVR-109 i Sony DW-D22A. U podeli na prvu i drugu generaciju 16x DVD snimača, samo bi Pioneer DVR-109 pripadao drugoj, dok su svi ostali pripadnici prve generacije. Snimači su flešovani poslednjim zvaničnim firmwareima: A103 za LG GSA-4163B, CS0G za LiteON SOHW-1653S, 1.17 za Pioneer DVR-109 i BYS3 za Sony DW-D22.
Napomena: posle završenog testiranja, za Pioneer DVR-109 se pojavio 1.40 firmware. Pošto nismo imali dovoljno vremena da ponovimo sva testiranja, ponoviili smo ona najvažnija, tj. ona gde ovaj snimač nije blistao. Nijedan ponovljeni test nije pokazao bolje rezultate. Po nezvaničnim informacijama ovaj firmware je doneo podršku za nove medije, kao i neke ispravke vezane za DVD-R DL.
Po prvi put, nabavka test diskova nije predstavljala veći problem, jer su svi skoro svi diskovi za potrebe testiranja nabavljeni bez problema. Kao test diskovi su poslužili: Primedisc DVD+R 8x, Primedisc DVD-R 8x, TDK DVD-R 8x, TDK DVD+R 16x, TDK DVD-R 16x, Verbatim DVD+R DL 2,4x, Philips DVD+RW 4x, Verbatim DVD-RW 4x i Verbatim CD-R DataForLife 48x. Verbatimovi DVD+R DL 2,4x diskovi su se bez problema snimali i na 4x i na 6x (!) brzinama. Po svemu sudeći, Verbatim je od početka imao u planu da ove diskove “rastegne” do 6x. Kao dokaz može da posluži činjenica da će kompanijini sledeći diskovi biti tek 8x DVD+R DL. Nažalost, nismo uspeli da dodjemo do bržih DVD±RW diskova, pošto ih je praktično skoro nemoguće naći.
Test sistem – Windows XP Professional
CPU
– AMD Athlon 2600+ (2,083 GHz)
Matična ploča
– ASUS A7N8X rev.2.0
Memorija
– 1 GB DDR400 SDRAM
Video-karta
– ATi All-in-Wonder Radeon 9200
Hard-diskovi
– 2 x Maxtor DM+9 120GB (RAID0) (na Silicon Image 680 Medley kontroleru)
CD-ROM
– LG GSA-4163B – LiteON
SOHW-1653S – Pioneer DVR-109 – Sony DW-D22A
Korišćeni programi
– Ahead Nero – Ahead InCD – Nero CD Speed – DVDInfoPro
Predstavljanje
LG GSA-4163B
LG (mada bi ispravno trebalo HLDS, odnosno Hitachi-LG Data Storage) kod nas uživa veliko poverenje kupaca. Kompaniju bije dobar glas još od vremena CD-R/RW snimača. Svojevremeno su LG-jevi combo uređaji takođe bili među najboljima. Nažalost, start ovog proizvođača na DVD tržištu nije bio najuspešniji. Posle malog lutanja, kompanija je odlučila da je najbolje da sve delove DVD snimača sama proizvodi. Tako su dva najskuplja dela u snimaču, nosač optike i lasera i glavni čipset, proizvodi ove kompanije.
Pred nama je još jedan iz LG-jeve porodice Super-Multi DVD snimača. Glavna odlika ove porodice je ta što podržava sva tri dosadašnja standarda za snimanje DVD-ova: DVD+R/RW, DVD-R/RW i DVD-RAM. Ovaj poslednji standard je još uvek potpuna nepoznanica zašto ga LG toliko potencira. Zastupljenost DVD-RAM standarda u odnosu na celokupni broj prodatih DVD medija je odavno pala ispod 5%, pa se stiče utisak da LG pokušava da podršku za ovaj standard istakne najpre kao mamac za neupućene kupce. GSA-4163B je, kako smo i navikli od LG-a, solidno izrađen uređaj, i jedan od retkih koji nisu spakovani u skraćeno kućište. Glavni procesor ovog snimača je Hitachijev RENESAS R8J32006FPV. Ovaj čipset (sa svim svojim revizijama) se već duže vremena ugrađuje u LG-jeve DVD snimače. Pošto ima uvid u razvoj čipseta, programerski tim koji pravi firmware je bio u mogućnosti da iskoristi mogućnosti čipseta na najbolji mogući način. Tako je jedna od osobenosti ovog snimača ta, što pri snimanju DVD±R diskova koristi P-CAV metod snimanja! U poslednjoj četvrtini diska, dostiže se brzina snimanja od 16x i ostaje do kraja. Zahvaljujući ovoj činjenici, LG je bio jedan od najbržih drajvova u testovima snimanja DVD±R diskova.
LG je uvek bio škrt u saopštenjima koje se napredne tehnologije mogu naći u njihovim snimačima, smatrajući da o kvalitetu rada snimača, najbolje govori armija zadovoljnih korisnika. Ono što smo primetili je da drajv pri čitanju CD-ova koristi adaptivnu tehniku čitanja, koja se prilagođava osobenostima ubačenog CD-a. Ova tehnika iz nekog razloga nije primenjena pri čitanju DVD-ova, niti pri snimanju diskova.
S mehaničke strane, LG je ponovo odradio veoma dobar posao. Već neko vreme, LG koristi nove pogonske motore za svoje optičke uređaje, koje odlikuje vrlo tih rad, što nije bio običaj sa dosadašnjim motorima koji su se nalazili u LG-jevim drajvovima. Da bi se maksimalno umanjile vibracije, motor je dodatno osiguran, tako da je dobijen veoma miran rad DVD snimača čak i pri najvećim naprezanjima motora.
LG GSA-4163B – Ahead Nero
LG GSA-4163B – Nero InfoTool
LG GSA-4163B – DVDINFOPro
LiteON SOHW-1653S
Već smo pisali da je LiteON za ovu godinu sebi dao zadatak da postane jedan od tri najveća proizvođača DVD snimača na svetu. LiteON je kompanija koja je žarila i palila CD-R/RW svetom, i koja je bila ubeljiv lider na ovom polju dugo vremena. Međutim, inertnost kompanije je najzaslužnija za loš start LiteON-a na DVD tržištu. Ipak, sreća se osmehnula LiteON-u, pošto je prošlogodišnji “bum” DVD tržišta izazvao povećanu potražnju za DVD snimačima, a ova kompanija je sve to pratila i iskoristila. LiteON je na sigurnom putu da sebi obezbedi ulazak među vodeću “trojku”, jer ima velik broj ugovora sa drugim proizvođačima (Sony, Gigabyte, TEAC).
Prošla godina nije bila baš najslavnija za ovog proizvođača, a na kraju se ipak sve dobro završilo. Serija 16×3 DVD snimača je imala probleme u radu, pa je LiteON skoro na mesečnoj bazi izbacivao ne firmwaree, već celokupne revizije snimača. Najverovatnije se ne bi podigla ovolika buka, da po nekim vestima, brojni drugi proizvođači, koji imaju ugovor sa LiteON-om, nisu ulagali određene primedbe na rad DVD snimača. LiteON se svim silama trudio da izađe svima njima u susret, pa je odmah ispravljao i najmanje nepravilnosti u radu.
Pred nama je pretposlednji izdanak 16×3 serije – SOHW-1653S. Ovaj snimač je po svemu klasični LiteON. Naime, kao što je neko primetio, može da stane u mišju rupu koliko je mali. Radi se o najkraćem DVD snimaču na tržištu, pa verujemo da ne postoji desktop kućište u koje ovaj snimač ne može da se smesti. Drajv je baziran na Mediatekovom MT1828E čipsetu. Mediatek je već duže vremena jedan od vodećih proizvođača čipsetova i kontolera za optičke uređaje. Kako neki tvrde, za uspeh ove kompanije su najzaslužniji bili LiteON, LG (ranije) i Samsung, koji su među prvima okrenuli leđa dotadašnjem “alfi i omegi” japanskom Sanyou. Istina, MT1828E je jedan od slabijih Mediatekovih procesora, i smatra se da nije bezrazložno doživeo velik broj revizija kako bi proradio onako kako su tvorci zamislili.
LiteON je dosta dobro odradio posao sa mehaničke strane, pa možemo da kažemo da je mehanika traya jedna od boljih koje smo imali priliku da vidimo u poslednje vreme. Nažalost, pohvale ne možemo da iznesemo na račun glavnog motora, koji je, kako to i dolikuje LiteON-u, nepodnošljivo bučan. Prava mala turbina u kućištu pored vas. Na svu sreću, velika buka motora ne povlači za sobom vibracije. Ovo je pravo čudi s obzirom da je LiteON-ov DVD snimač spakovan u kratko kućište.
Pošto ovaj snimač pripada po našoj podeli prvoj generaciji DVD snimača, ne treba da čudi što ne podržava DVD-R DL standard, ali se zato manom može smatrati ne podržavanje snimanja DVD-R diskova brzinom od 16x (max. 12x). Ne znamo da li je problem u čipsetu, kako su se mogle čuti nepotvrđene vesti.
LiteON SOHW-1653S – Ahead Nero
LiteON SOHW-1653S – Nero InfoTool
LiteON SOHW-1653S – DVDInfoPro
Pioneer DVR-109
U prošlom testu smo najavili da će japanski Pioneer početi postepeno da se povlači sa tržišta DVD snimača, a sve u želji da se usredsredi na razvoj drajvova sa “plavim zrakom”. Kao glavni partner Pioneera, ASUS-u je pripala ta čast da nasledi Pioneer na tržištu DVD snimača. Određene vesti naglašavju činjenicu da je Pioneer ASUS-u prepustio i veći deo proizvodnje komponenti za sam DVD snimač.
Prošla godina je bila katastrofalna po Pioneer, a za sve je zaslužna konstantna trka u obaranju cena. Naime, ovaj gigant je završio treći kvartal fiskalne 2004. godine sa profitom koji je 80% (!!!) manji od profita ostvarenog u istom periodu prethodne fiskalne godine. Ono što je najtužnije je da je prodaja DVD snimača ovog giganta ostala skoro ista (opala za samo 0,09%). Ovo katastrofalno stanje je samo ubrzalo odluku japanske kompanije da što pre otpočne svoje povlačenje sa neprofitabilnog tržišta kao što su DVD snimači. Međutim, vodeće kompanije se teško povlače, naročito kad su godinama u samom vrhu, pa je Pioneer ipak rešio da ostane još malo na tržištu DVD snimača. Tako je ova kompanija među prvima izbacila DVD snimač, koji po našoj klasifikaciji pripada drugoj generaciji – DVR-109.
Pioneerov DVD snimač po prvi put dolazi u kraćem kućištu (tzv. midi), što je očigledna posledica saradnje sa ASUS-om, a sve kako bi se izašlo u susret novim trendovima koji propagiraju što skučenija kućišta. U odnosu na DVR-108, promenjen je DSP, tako da sada NEC D63641GM obavlja posao umesto penzionisanog D63635GM. Ugradnjom novijeg procesora, kao i novog servo kontrolera, dobijena je mogućnost podržavanja većih brzina snimanja DVD±R i DVD±RW diskova. Što se tiče naprednih tehnika snimanja i čitanja, ništa nije menjano u odnosu na DVR-109.
Smanjenje kućišta je bilo pogubno za Pioneerov DVD snimač. Naime, ništa novo nije upotrebljeno u drajvu da bi se smirile vibracije. Raniji Pioneerovi DVD snimaču su išli na masu i veličinu, i tako amortizovali vibracije, ali sad su te dve pogodnosti nestale. Stvar se dodatno pogoršava kad se ubaci disk koji je i malo deformisan.Zvuk koji motor stvara postaje čudan, a servo mehanika se baš čuje u pokušajim da dovede laser na željenu traku. Čak je i mehanika vezana za tray nešto lošija nego kod prethodnih generacija.
Overspeeding, koji je bio glavna okosnica i marketinški “punch line” DVR-108, kod ovog snimača se tek spominje. Naime, feedback od korisnika povodom overspeedinga je bio veoma negativan. Korisnici su se žalili što overspeeding ne radi sa nekim popularnim diskovima ili se uz pomoć njega dobijaju potpuno nečitljivi diskovi. Ipak, nama se svideo overspeeding DVD+R DL diskova. Verbatimove DVD+R DL disk koji imaju 2,4x sertifikat, smo uspeli da snimimo na 6x. Snimanje punog DL diska traje manje od 20 minuta!
Pioneer DVR-109 – Ahead Nero
Pioneer DVR-109 – Nero InfoTool
Pioneer DVR-109 – DVDInfoPro
Sony DW-D22A
Japanska kompanija koja je učestvovala u stvaranju CD i DVD standarda, koja je promenila naše poimanje kućne i zabavne elektronike, Sony, već duže vreme ne pridaje veliki značaj DVD tržištu. “A i što bi”, kako je to sažeto rekao jedan od rukovodilaca ovog giganta. Po njegovim rečima, Sony je postigao sve što je hteo, kad je trebalo da se ostvari nešto revolucionalrno, oni su bili tu. Kod DVD-a, po njima, nema više šta da se otkrije revolucionarno, i tu prestaje interesovanje Sonyja. Ma kako zvučala ova izjava, jedno je sigurno, Sony se u poslednjih četvrt veka ponašao upravo tako: dok je zanimljivo – tu je Sony, a kad cela stvar uđe u kolotečinu – Sonyja nigde nema.
Sony DVD snimači odavno predstavljaju samo prepakovani LiteON DVD snimač. Japanska kompanija je LiteON-u obezbedila sve uslove za razvoj i brzi napredak, što je ova tajvanska kompanija na najbolji način iskoristila. Zauzvrat, Sony je LiteON-ova prva i najbolja mušterija, i kupac koji će uvek reći šta ne valja na novom DVD snimaču. Sony, međutim, nikad nije samo stavljao svoju nalepnicu i preprodavao uređaj, već je uvek stavljao nešto novo, po čemu će se uređaj razlikovati.
I DW-D22A model ima Sonyjev pečat oličen u već hiljadu puta pominjanoj Turbo-BOOST funkciji. Naime, ova funkcija je bila ultra popularna kod Sonyjevih CD-R/RW snimača, a sad je našla svoje mesto i u DVD snimačima ove firme. Po defaultu ovaj snimač će raditi sa maksimalnom brzinom od 40x kad su u pitanju CD-ovi (i snimanje i čitanje), a kad se pritisne i drži eject taster na 5 sekundi, uređaj će ući u Turbo mod, kad se maksimalna brzina podiže na 48x. Prevaziđeno rešenje rećiće neki, ali nećemo sada o tome. Pri korišćenju DVD-a ne postoji turbo mod.
Oznaka DW na Sonyjevim modelima je oznaka da se radi o proizvodu namenjenom za druge proizvođače računara, a ne za maloprodaju. Sony za malopodaju ima legendarnu DRU seriju. DW serija zato nema nikakvu Sony oznaku sa prednje strane, dok je po dizajnu potpuno identična ranijim LiteON snimačima. Kod ove serije, Sony uvek uštedi na ponekom delu, pa je kod DW-D22A ušteda bila na glavnom motoru. Pri radu punom brzinom, zvuk koji ovaj motor stvara podseća pre svega na tiho krckanje. Ukoliko se zadovoljavate default modom, motor je više nego tih. Sony se potrudio da umiri motor, tako da su vibracije svedene na minimum čak i u Turbo modu. Mehanika vezana za tray je solidna, a tray ima pravilan i čvrst hod.
Ovaj Sonyjev DVD snimač je baziran na starijem LiteON SOHW-1633S DVD snimaču, ali koji je dosta izmenjen da bi se ispravile greške koje je ovaj uređaj imao. Ipak, Sony se odlučio da ne povećava na veštački način brzinske specifikacije, te je ovaj snimač osta na veoma skromnim specifikacijama kad je u pitanju DVD-R deo, pošto je brzina snimanja samo 8x.
Sony DW-D22A – Ahead Nero
Sony DW-D22A – Nero InfoTool
Sony DW-D22A – DVDInfoPro
Snimanje DVD+R diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina snimanja: 12,87x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina snimanja: 11,95x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina snimanja: 11,61x
Sony DW-D22A prosečna brzina snimanja: 11,87x
LG je imao najbolje vreme, jer jedini snima disk korišćenjem P-CAV metode, što je do sada bilo nezamislivo. – vreme snimanja DVD+R-a
LG GSA-4163B vreme snimanja: 5′ 54″
LiteON SOHW-1653S vreme snimanja: 6′ 34″
Pioneer DVR-109 vreme snimanja: 6′ 38 “
Sony DW-D22A vreme snimanja: 6′ 21 “
Nešto duža vremena od očekivanih pokazuju da su najverovatnije sva četiri snimača pri kraju snimanja oborili brzinu, pa su zato rezultati nešto viši od očekivanih. Snimanje DVD+RL diskova
LG GSA-4163B (@4x) vreme snimanja: 26′ 19″
LiteON SOHW-1653S (@4x) vreme snimanja: 26′ 24″
Pioneer DVR-109 (@6x) vreme snimanja: 19′ 26″
Sony DW-D22A (@2,4x) vreme snimanja: 44′ 52″
Snimanje DVD+R DL diskova je prešlo sokro u rutinu kod većine novijih DVD snimača. Sony je jedini ostao van uporebljivost, jer je brzina snimanja od 2,4x suviše niska, a samo snimanje previše dugo traje.
Snimanje DVD-R diskova
LG GSA-4163B (@16x) prosečna brzina snimanja: 12,91x
LiteON SOHW-1653S (@12x) prosečna brzina snimanja: 9,58x
Pioneer DVR-109 (@16x) prosečna brzina snimanja: 11,98x
Sony DW-D22A (@8x) prosečna brzina snimanja: 7,09x
LiteON i Sony imaju ozbiljan zaostatak koji je posledica njihovih nižih brzinskih specifikacija (12x, odnosno 8x). LG je ponovo zahvaljujući snimanju u P-CAV režimu zabeležio najbolje vreme. – vreme snimanja DVD-R-a
LG GSA-4163B (@16x) vreme snimanja: 5′ 21″
LiteON SOHW-1653S (@12x) vreme snimanja: 7′ 49″
Pioneer DVR-109 (@16x) vreme snimanja: 6′ 51″
Sony DW-D22A (@8x) vreme snimanja: 9′ 27″
Snimanje DVD+RW diskova
LG GSA-4163B vreme snimanja: 14′ 16 “
LiteON SOHW-1653S vreme snimanja: 14′ 03 “
Pioneer DVR-109 vreme snimanja: 14′ 47″
Sony DW-D22A vreme snimanja: 14′ 04″
Snimanje DVD-RW diskova
LG GSA-4163B vreme snimanja: 14′ 56″
LiteON SOHW-1653S vreme snimanja: 14′ 50 “
Pioneer DVR-109 vreme snimanja: 15′ 9 “
Sony DW-D22A vreme snimanja: 14′ 44″
Snimanje CD-R diskova
LG GSA-4163B (@40x) prosečna brzina snimanja: 31,76x
LiteON SOHW-1653S (@48x) prosečna brzina snimanja: 37,22x
Pioneer DVR-109 (@40x) prosečna brzina snimanja: 30,53x
Sony DW-D22A (@48x) prosečna brzina snimanja: 37,40x
LiteON i Sony su bili više nego ubedljivi iz prostog razloga što su imali veću maksimalnu brzinu snimanja. Ono što čudi je da LG i dalje koristi Z-CLV za snimanje CD-R-ova, iako je ovaj mod odavno napušten.
– vreme snimanja CD-R-a
LG GSA-4163B (@40x) vreme snimanja: 3′ 13 “
LiteON SOHW-1653S (@48x) vreme snimanja: 3′ 21 “
Pioneer DVR-109 (@40x) vreme snimanja: 3′ 33 “
Sony DW-D22A (@48x) vreme snimanja: 3′ 24 “
Pretvoreno u vreme, situacija se menja. LG, koji po teoriji ima najsporiji mod snimanja, postiže najbrže vreme. Očigledno je da su ostala tri drajva u jednom trenutku oborili brzinu snimanja na nižu vrednost, što je imalo za posledicu neobično velika vremena (naročito kod Sonyja i LiteON-a).
– oversize (CD-R 90 minuta)
LiteON i Sony nemaju “kočnicu” za oberburn, tj. ne prepoznaju dokle mogu da idu u snimanju. Iz toga razloga, ako snimate na ova dva drajva overburn/oversize CD-R, pažljivo koliko podataka snimate. Snimač će završiti snimanje sa porukom da je sve u redu, dok disk može biti totalno nečitljiv.
Snimanje CD-RW diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina snimanja: 23,3x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina snimanja: 22,48x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina snimanja: 22,35x
Sony DW-D22A prosečna brzina snimanja: 22,45x
– vreme snimanja CD-RW-a
LG GSA-4163B vreme snimanja: 3′ 41″
LiteON SOHW-1653S vreme snimanja: 4′ 1″
Pioneer DVR-109 vreme snimanja: 4′ 12″
Sony DW-D22A vreme snimanja: 4′ 2″
Vremena se uglavnom poklapaju sa postignutim prosečnim brzinama. LiteON i Sony ne mogu da snimaju sa 24x po HS-RW diskovima druge generacije (sertifikat 24x-32x), već samo po HS-RW prve generacije (sertifikat 16x-24x). Ako se koriste HS-RW diskovi druge generacije, maksimalna brzina snimanja je ograničena na 16x.
Čitanje DVD-Video 5 diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 5,96x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 11,69x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 3,81x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 11,69x
Samo je Pioneer zadržao veoma striktan rip control, dok je LG koristio znatno labavije ograničenje. LiteON i Sony nemaju “kočnicu”, te postižu maksimalne specifirane brzine. Čitanje DVD-Video 9 diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 6,2x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 6,18x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 3,96x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 4,70x
LG i LiteON beleže čuvenu “šesticu”. Radi se o tome da većina proizvođača pokušava da njihovi drajvovi sve vrste DVD-ova u proseku čitaju brzinom koja se kreće oko 6,2x. Pioneer je prijatno iznenadio pa je pročitao DVD-9 brže nego DVD-5 disk, ali je zato Sony podbacio u odnosu na LiteON-a. Ovde se očigledno radi o nekom problemu vezanom za firmware, pošto je definitivno maksimalna brzina čitanja DVD-9 diskova zaključana na 6x.
Čitanje DVD+R diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 7,70x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 6,19x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 9,36x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 6,10x
I dok se LiteON i Sony pridržavaju “šestice”, dotle je Pioneer dobio “krila” i jednostavno ostavio sve konkurente za sobom.
Čitanje DVD+R DL diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 6,15x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 4,28x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 5,63x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 4,26x
Dosta šareni rezultati, mada moramo reći da nismo očekivali lošije prosečne brzine LiteON-a i Sonyja.
Čitanje DVD-R diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 7,69x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 6,08x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 9,35x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 6,05x
Rezultati su identični onima koji su postignuti u čitanju DVD+R diskova.
Čitanje DVD+RW diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 6,16x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 6,21x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 6,03x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 6,21x
Teorija “šestica” u praksi 🙂
Čitanje DVD-RW diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 6,15x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 6,08x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 6,14x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 6,04x
No comment 🙂
Čitanje CD-R diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 31,27x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 37,26x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 31,93x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 37,65x
– čitanje 90 minutnih CD-R diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 31,89x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 37,55x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 32,23x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 37,78x
Čitanje CD-RW diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 31,24x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 24,19x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 25,37x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 23,95x
Vreme slučajnog traženja
Vreme potrebno za prepoznavanje diskova
Čitanje oštećenih diskova
Podnaslov stari, ali novi test. Ovo će biti sada jedan od glavnih testova za ocenu optičkog uređaja. Na CD-R i DVD±R diskove smo naneli oštećenja koja idu u pravcu traka na disku (uzdužna oštećenja). Oštećenja se nalaze sa donje strane diska i raspoređena su na nekoliko mesta gledano od centra diska ka obodu. Oštećenja koja su bliža centru su manja, praktično tačkasta, dok se povećavaju kako se ide ka obodu.
Test diskove propuštamo kroz Surface Test u CD Speedu, koji javlja kako uređaj vidi određeni sektor na disku (čitljiv, oštećen, nečitljiv). Ovaj test pokazuje dve stvari: – prva i najvažnija: kvalitet optike! U zavisnosti da li je optika dobra ili ne, mnogo će manje biti oštećenih i nečitljivih sektora – druga: kvalitet algoritma za otklanjanje grešaka. Mada je teško razdvojiti koliko uticaja ima optika, a koliko algoritam za otklanjanje grešaka, smatra se da optika ima duplo veći uticaj na čitljivost diska u odnosu na algoritam.
Ukupno u testu imamo četiri diska, i to dva CD-R, jedan DVD+R i jedan DVD-R.
Test CD-R #1: tačkasta oštećenja uz centar, dok se povećavaju kako se ide ka obodu. Najduže oštećenje na obodu ima dužinu od 5 mm. Sva oštećenja su relativno plitka, i trebala bi da reprezentuju klasična oštećenja koja se mogu desiti prilikom nepažljivog rukovanja diskom. Ovaj test disk moraju da pročitaju svi uređaja sa dobrom optikom!
Test CD-R #2: tačkasta oštećenja uz centar, dok se povećavaju kako se ide ka obodu. Najduže oštećenje na obodu ima dužinu od 12 mm. Sva oštećenja su prilično duboka. Teoretski ovakav disk je nemoguće pročitati, ali ćemo zato gledati koji uređaj prijavljuje više nečitkih sektora. Što je manje nečitkih sektora, to je uređaj bolji.
Test DVD+R i DVD-R: tačkasta oštećenja uz centar, dok se povećavaju kako se ide ka obodu. Najduže oštećenje na obodu ima dužinu od 8 mm. Sva oštećenja su prilično duboka. Teoretski ovakav disk je nemoguće pročitati, ali ćemo zato gledati koji uređaj prijavljuje više nečitkih sektora. Što je manje nečitkih sektora, to je uređaj bolji.
LG GSA-4163B
LiteON SOHW-1653S
Pioneer DVR-109
Sony DW-D22A
CD-R #1
LG GSA-4163B
LiteON SOHW-1653S
Pioneer DVR-109
Sony DW-D22A
CD-R #2
LG GSA-4163B
LiteON SOHW-1653S
Pioneer DVR-109
Sony DW-D22A
DVD+R
LG GSA-4163B
LiteON SOHW-1653S
Pioneer DVR-109
Sony DW-D22A
DVD-R
Sve ove rezultate smo tabelirali i postavili formulu koja će automatski izračunavati finalni skor za svaki uređaj. Formula je sačinjena tako da se oni rezultate koji su važniji boduju mnogo više od ostalih. Originalni Excel fajl možete skinuti ako kliknete na sliku.
Rezultati govore više od 1000 reči. LG, a naročito Pioneer, su do nogu potučeni od LiteON-a i njegovog klona. I dok je LG poznat da nema vrhunsku optiku, dotle nas je Pioneerov rezultat poprilično zatekao. Da bi bolje sagledali greške koje je napravio Pioneer DVR-109, direktno ćemo uporediti sa greškama koje pravi prethodna generacija Pioneerovih DVD snimača – DVR-108.
CD-R #1
CD-R #1
CD-R #2
CD-R #2
Pioneer DVR-108
Pioneer DVR-109
Ili tabelarno:
Pioneer DVR-108 je do nogu potukao DVR-109. Pošto oba uređaja imaju identični algoritam za ispravljanje grešaka, sva razlika se svodi na razliku u kvalitetu optike kod ova dva uređaja. Ovo je najbolji pokazatelj da je Pioneer napravio dosta loš posao oko DVR-109. Sve ovo se ponovo vraća na onu priču sa početka, da je Pioneer rešio da završava priču zvanu DVD snimači, i da proizvodnju i brigu oko novih snimača prepušta ASUS-u.
Čitanje audio diskova
LG GSA-4163B prosečna brzina čitanja: 31,21x
LiteON SOHW-1653S prosečna brzina čitanja: 37,33x
Pioneer DVR-109 prosečna brzina čitanja: 29,50x
Sony DW-D22A prosečna brzina čitanja: 37,37x
Kvalitet ripovanja audio CD-ova
LG GSA-4163B
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
LiteON SOHW-1653S
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
Pioneer DVR-109
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
Sony DW-D22A
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
Jedino je Pioneer imao malih poteškoća pri čitanju audio diskova, ali se to nije odrazilo na kvalitet izripovanog materijala. LG uređaj za potrebe testiranja ustupio “CT Computers“
LiteOn uređaj za potrebe testiranja ustupio “PiN Computers” SONY drajv za potrebe testiranja ustupio “Pakom“
Link ka trećem
roundupu 16x DVD rezača