Uporedni test 16x DVD±RW pisača #4 (Q2, 2005)

Uporedni test 16x DVD±RW pisača #4 (Q2, 2005)

Pred vama je četvrti i za sada poslednji deo velikog testa 16x DVD±R snimača. U poslednjih mesec dana, kroz naše ruke je prošlo jedanaest snimača koji se trenutno mogu naći kod nas u maloprodaji. Kao što ste mogli videti u prethodna dva testa, favoriti su uglavnom podbacili, dok su neočekivano zablistali autsajderi. Ni ovaj nastavak ne donosi promenu u trendu.

    Sadržaj

      Branko Lukić
      Uporedni test 16x DVD±RW pisača #4Predstavljanje 16x DVD±R snimača na Benchmarku počinje da poprima obrise latino-američkih serija, bar po broju nastavaka (prim ur.). Iako je ovo poslednji u trenutnom nizu testova, u narednih nekoliko meseci očekujemo DVD snimače “druge generacije” i od ostalih proizvođača. Kad i oni prođu, očekuju se DVD snimači sa podrškom za veoma simpatičnu LightScribe tehnologiju, i to bi trebalo da je kraj.
      Pomenuta LightScribe tehnologija je pokušaj da se po poslednji put unese malo živosti među učmale DVD snimače. Čitaoci sa malo dužim stažom na Benchmark web sajtu, verovatno se sećaju Yamahinog neverovatnog F1 CD-R/RW snimača. Zahvaljujući izuzetno preciznom servo mehanizmu, snimač je bio u stanju da crta po disku sa snimajuće strane. Slike ili tekst koje je snimač šarao su bili jednobojni, kao da je samo na tom mestu disk snimljen. Ovo je bio jedini snimač do sada koji je bio u mogućnosti da ovako nešto uradi. Ne znamo kako nekom ranije nije palo na pamet, ali se HP tokom prošle godine dosetio i patentirao veoma sličnu tehnologiju.
      HP je malo obrnuo stvari, pa je rešio da snimač crta ne sa snimajuće strane (i time oduzima kapacitet diska), već da crta sa gornje strane diska. To znači da kad završite snimanje, okrente disk na drugu stranu, ubacite ponovo u snimač i snimite na gornjoj strani sliku ili tekst. Naravno, ova tehnologija podrazumeva korišćenje specijalnih LightScribe diskova, koji se već mogu naći u prodaji i kod nas (samo još da sačekamo odgovarajuće snimače). Za razliku od Yamahine tehnologije, HP-ovo crtanje se obavlja u nijansama pigmenta koji je poslužio za LighScribe podlogu. Slike snimljenih LightScribe diskova koje se mogu videti na HP-ovoj prezentaciji su više nego zanimljive.
      Čemu ovo produžavanje života DVD snimačima? Kao što smo već pisali, sukob “plavih zrakova” još uvek traje, i najnovije procene govore da će novi standard početi da zauzima tržišne pozicije tek 2007. godine. Neki analitičari smatraju da se to neće desiti ni do 2009. godine. Sve u svemu pesmistične prognoze. Baš iz ovog razloga, revidirane su procene rasta DVD tržišta. Procenjeno je da je prodaja DVD snimača (PC i kućnih snimača) 2004. godine bila duplirana u odnosu na 2003. godinu. Takođe se očekuje da će ove godine rast prodaje biti 87%. Ipak ono što je najzanimljivije su brojke s kojima se barata. Izveštaji nam govore da je tokom 2004. godine prodato oko 9,4 miliona DVD snimača širom sveta, a da će taj broj skočiti na neverovatnih 67,7 miliona DVD snimača koliko će biti prodato tokom 2009. godine.
      Sva ova predviđanja ne važe jedino za Japan. Po starom dobro običaju, Zemlja izlazećeg sunca je već u 2010. godini. U Japanu se već mogu kupiti blu-ray snimači, i po prvim vestima, prodaja ide dobro. HD-DVD-a još uvek nema, ali se on očekuje u drugoj polovini ove godine. Po prvih nekoliko meseci prodaje blu-ray snimača i plejera u Japanu, napravljene su procene i za globalni nivo. Tako se očekuje da će se tokom 2008. godine prodati oko 4 miliona snimača i plejera sa “plavim zrakom”. Ovo je više nego očajna brojka, oko koje bi trebali da se zamisle i “Blu-ray” grupacija i DVD Forum. Ako pogledamo još u budućnost, ispostavlja se da će “plavi zrak” biti na trenutnom nivou DVD-a tek tokom 2009-2010. godine!
      Zašto je bitno što brže nastupanje “plavog zraka”? Već tokom 2004. godine, mnogi proizvođači DVD snimača su se žalili na veliko obaranje cena i na smanjenje zarade. Pioneer i NEC su najbolji primeri za ovo. Sve to znači da se već sad veliki proizvođači povlače iz proizvodnje DVD snimača. Procenjuje se da će kineske, tajvanske i korejske fabrike proizvoditi 85% prodatih DVD snimača već tokom ove godine. Ako znamo njihovo dosadašnje ponašanje (obaranje cena na uštrb kvaliteta), možemo već krajem ove godine očekivati cenu u nivou ispod 50 €, sa veoma sumnjivim kvalitetom izrade. I tako bi trebalo da ostane do 2009. godine!
      Ostaje jedina nada da se velike japanske kompanije potrude da već u narednih godinu dana dovedu “plavi zrak” na prvu stepenicu, i da počnu da objašnjavaju kupcima sve prednosti nove tehnologije. Naravno, uslov da bi do ovoga došlo je svakako pomirenje ili bilo kakav vid primirja između dve zaraćene strane. Sony je po ko zna koji put pružio ruku pomirenja, ali je pitanje hoće li je DVD Forum pihvatiti.
      Opet nešto kompletno drugačije…
      Četvrti test 16x DVD±R snimača, donosi sledeća četiri DVD snimača: ASUS DRW-1608P, Gigabyte GO-W1608A, NEC ND-3520A i Plextor PX-716A. Drajvovi su flešovani poslednjim zvaničnim firmwareima u trenutku testiranja (tokom sredine marta 2005. godine): 1.17 za ASUS DRW-1608P, B8S3 za Gigabyte GO-W1608A, 1.04 za NEC ND-3520A i 1.04 za Plextor PX-716A.
      Za test diskove smo koristili, kao i do sada: Primedisc DVD+R 8x, Primedisc DVD-R 8x, TDK DVD-R 8x, TDK DVD+R 16x, TDK DVD-R 16x, Verbatim DVD+R DL 2,4x, Philips DVD+RW 4x, Verbatim DVD-RW 4x i Verbatim CD-R DataForLife 48x. Verbatimove DVD+R DL 2,4x diskove smo bez problema snimali i na 4x i na 6x brzinama.

      Test sistem – Windows XP Professional

      CPU

      – AMD Athlon 2600+ (2,083 GHz)

      Matična ploča

      – ASUS A7N8X rev.2.0

      Memorija

      – 1 GB DDR400 SDRAM

      Video-karta

      – ATi All-in-Wonder Radeon 9200

      Hard-diskovi

      – 2 x Maxtor DM+9 120GB (RAID0) (na Silicon Image 680 Medley kontroleru)

      CD-ROM

      – ASUS DRW-1608P – Gigabyte GO-W1608A – NEC ND-3520A – Plextor PX-716A

      Korišćeni programi

      – Ahead Nero – Ahead InCD – Nero CD Speed – DVDInfoPro

      Predstavljanje
      ASUS DRW-1608P

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Na jednoj od konferencija, na kojoj je ASUS objašnjavao svoj nastup na tržištu optičkih uređaja, kompanija je rekla da očekuje da postane broj jedan proizvođač u najkraćem mogućem roku. Kad se ASUS na nešto odluči, malo je onih koji smeju da mu stanu na put. Kad se tome doda da će ASUS imati svu potrebnu podršku od Pioneera, dobija se mašina koja bi trebala da melje sve pred sobom. Ostaje pitanje kako će na sve to reagovati još uvek važeći vladar tržišta DVD snimača LG, i glavni pretendent na ulazak u sam vrh LiteON. LG je jedini pripadnik nekadašnje “velike trojke” (tu su još Pioneer i NEC), koji nije javio značajnije smanjenje proizvodnje svojih DVD snimača.
      Kao što smo već pisali, ASUS je kod ovog modela počeo da upliće svoje prste u dizajn samog uređaja, pa kućište ovog DVD snimača spada u mid klasu. Ovo skraćenje kućišta nije ostavilo velike posledice na ASUS-ov DVD snimač, kao što je to bio slučaj sa Pioneerovim DVR-109 modelom. ASUS već od ranije koristi efikasan DDSSII sistem visećih tegova, koji je kod prethodnog modela zablistao punim sjajom. Mehanika je preneta iz ranijih ASUS-ovih optičkih uređaja, samo što je ovaj put prihvatni tray mehanizam mnogo više zategnut. Samim tim je otežano zatvaranje traya na “gurku”. Glavni motor je više nego dobro umiren zahvaljujući DDSSII, te su vibracije i buka svedeni na minimum. Ovde ipak treba imati u vidu da se ovaj motor vrti sporije neko konkurentski, pošto ASUS-ov i Pioneerov DVD snimač ostaje na ispod 8000 obrtaja u minuti u većini slučajeva.
      Snimač je pokazao nekoliko mana u radu. Iz nepoznatih razloga, po nekim 52x sertifikovanim CD-R diskovima (npr. PrimeDisc), snimač je dozvoljavao brzinu snimanja od svega 32x. Pošto se u tom modu snimanje obavlja u Z-CLV režimu, produžetak vremena snimanja nije nimalo zanemarljiv. Slično svom starijem bratu Pioneeru, i ovaj snimač obara brzinu kod snimanja DVD±R diskova brzinom od 16x. Obaranje brzine se dešava pred kraj diska, otprilike u poslednjoj četvrtini diska, kada brzina pada na 12x. Iz ovog razloga su vremena snimanje znatno duža nego kod konkurencije.
      Ipak, najveći problem ovog snimača je neverovatno nestabilan bafer. Pioneerov model nije imao ovaj problem, ali je kod ASUS-a poprilično izražen. Bafer se prazni isključivo pri snimanju 16x DVD±R diskova, i nema pravila kad se to dešava. Ako vam snimanje krene i ne desi se pražnjenje bafera u prvih nekoliko stotina MB, neće se desiti ni do kraja snimanja. Ukoliko se desi na početku, bafer će nastaviti da šeta tokom celog snimanja. Ovaj problem je očigledno vezan za firmware i nepravilno prepoznavanje brzih DVD±R diskova, pa snimač tokom snimanja non-stop menja strategiju snimanja.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P – Ahead Nero

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P – Nero InfoTool

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P – DVDINFOPro

      Gigabyte GO-W1608A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Gigabytea dugo nije bilo kod nas kad su u pitanju DVD snimači. Prvi DVD snimač ove kompanije je bio baziran na BTC-ovom referentnom modelu, ali je kasnije kompanija odlučila da klonira LiteON-ove DVD snimače. Gigabyte ne gaji velike nade u svoj proboj među vodeće proizvođače optičkih uređaja, pa se stiče utisak da je ovo popunjavanje portfolia kompanije.
      Za neverovati da je ovaj model četvrti po redu klon LiteON-a SOHW-1633S koji smo testirali u mesec dana (dva Sonyja i jedan TEAC). Napomenuli smo da se SOHW-1633S nije proslavio svojim nastupom, te je veoma brzo zamenjen novim revizijama. Da bi koliko-toliko umanjili probleme koje je ovaj snimač izvorno imao, u Gigabyteu su se svojski potrudili. Tako je buka glavnog motora (rak rana većine LiteON-ovih uređaja) je smanjena na najmanji mogući nivo. Da ne bi mnogo ekspermentisao, Gigabyte se opredelio za siguran metod: unutrašnjost kućišta je oblepljena specijalnim sunđerastim oblogama. Ove obloge ne idu celom površinom unutrašnje oplate već se protežu samo onim mestima odakle dopire najveća buka motora. Na ovaj način je izbegnuto pregrevanje uređaja, jer se veći deo površine oplate i dalje može koristiti kao hladnjak.
      LiteON obično ne savetuje (čitaj: ne dozvoljava) menjanje svog optičkog PUH-a, pa je tako Gigabyte zadržao originalni PUH sa SOHW-1633S modela. Za razliku od Sonyja, Gigabyte nije želeo da kroz firmware ubrza uređaj, te je većina brzinskih specifikacija ostala relativno niska, kao kod Sonyjevog DW-D22A modela. Najveća mana je svakako snimanje DVD+R DL diskova brzinom od samo 2,4x, pa pun double layer disk bude snimljen tek za 45 minuta.
      U samom radu, uređaj je pokazao određene probleme koji imaju veze najpre sa firmwareom. Kada snimate CD-R, može se desiti da se snimač „zaglupi“ i da snimi disk do kraja, ali da ne može da ga finalizira, već nastavi da vrti u beskonačnost. Tada ne pomaže ništa nego samo hard reset računara, pošto Windows ne može da ubije proces, te ne može da izvrši soft reset. S obzirom da se ovaj DVD snimač još uvek nalazi u aktuelnoj ponudi Gigabyte, nadamo se da će uskoro izaći novi firmware.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A – Ahead Nero

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A – Nero InfoTool

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A – DVDInfoPro

      NEC ND-3520A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Jedan od članova “velike trojke”, japanski NEC, već dugo vremena uživa u slavi koju je stekao svojim ND-25xx i ND-3500 DVD snimačima. Ovi uređaji su i glavni “krivci” što je NEC postao jedan od tri najveća svetska proizvođača DVD snimača. Nažalost, slično Pioneeru, i NEC je pogodilo smanjenje cena DVD snimača, pa je kompanija odlučila da počne sa smanjivanjem obima proizvodnje zbog premale zarade. Za razliku od Pioneera, koji će svoju prodaju polako prepuštati ASUS-u, NEC će nastaviti da proizvodi i prodaje svoje DVD snimače.
      Po prošlogoišnjim najavama, NEC ND-3520A je trebao da predstavlja samo nadogradnju veoma uspešnog ND-3500AG modela. Nažalost, reči su jedno, a stvarnost je drugo. Da bi smanjio cenu proizvodnje, slično Pioneeru, i NEC se odlučio na smanji kvalitet ugrađenih komponenti. NEC-u nije pomoglo ni to što u DVD snimaču koristi sopstveni D63641GM čipset i odgovarajući servo kontroler, pa je smanjenje na kvalitetu zahvatilo najosetljiviji deo – optiku.
      Pri prvom susretu postaje jasno da ovaj uređaj daleko odstupa od onoga na šta nas je proizvođač navikao svojim prethodnim modelima. Mehanika je ostala identična kao kod prethodnika, ali je glavni motor preglasan. Ovo naročito dolazi do izražaja pri čitanju CD-ova kada brzina pređe 8000 obrtaja u minuti, a buka postaje neverovatna kada na trenutke brzina motora dostigne i ogromnih 10000 obrtaja u minuti. Vibracije su umanjene korišćenjem tradicionalnih podloga, ali u slučaju da je disk bar malo fizički deformisan, vibracije se prenose na čitavo kućište.
      Da bi izašao u susret korisnicima koji su se žalili na kvalitet snimanja DVD±R diskova brzinom od 16x kod ND-3500 modela, NEC je u ovaj snimač implementirao adaptivnu tehnologiju snimanja, koja veoma često vrši preventivne korekcije brzine snimanja. Nama se pre čini da je ovo kompenzacija za lošu optiku, nego što je izlaženje u susret korisnicima. Ova adaptivna tehnologija ima jednu veliku manu, a to je da u nekim slučajevima zna da isprazni bafer snimača, pa se tada aktivira buffer-underun zaštita.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A – Ahead Nero

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A – Nero InfoTool

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A – DVDInfoPro

      Plextor PX-716A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Iako je nekada važio za “kralja optičkih uređaja”, Plextor već dugo vremena ne može da pronađe staze stare slave. Ubrzo po prebacivanju ovog proizvođača na DVD snimače, kompanija je upala u probleme, iz kojih se jedva izvukla. Nažalost, njihovi DVD snimači im nikako ne pomažu u oporavku, pošto ima prodaja ide više nego slabo, pre svega zbog neverovatno visoke cene, koja je i do 80% veća od konkurencije.
      Plextor je jedan od retkih proizvođača koji se zaleteo i na tržište izbacio 12x DVD+R snimač, iako se već tad znalo da će DVD+RW Alijansa ubrzo predstaviti 16x specifikaciju. Zato, poslednji DVD snimač ovog proizvođača PX-716A, predstavlja iskupljenje kompanije za srljanje. PX-716A krasi prepoznatljiv Plextorov dizajn ca crnom linijom koja se proteže celim trayom. Sve oznake sa prednje strane su umereno istaknute, te se može videti da se pazilo o stilu koji donosi ime Plextor.
      Zaimljivo, ovo je jedini snimač na testu koji koristi Sanyo LC897492FL čipset. Sanyo je nekada bio vodeći proizvođač čipsetova za optičke uređaje, ali je počeo da gubi pozicije naglim bumom Mediateka. Sanyo sada pokušava da pridobije veći broj proizvođača optičkih uređaja, tako što će u paketu sa svojim čipsetom prodavati svoj veoma kvalitetan optički PUH po veoma niskoj ceni. Po nepotvrđenim vestima, prvi kupac bi mogao da bude čak i LiteON, koji je dosta kivan na Mediatek.
      Mehanika je odlična, a posebno nam se svidelo otvaranje traya u dve brzine. Glavni motor Plextora je karakteristično tih, ali je zbog ublažavanja buke uređaj je prešao u drugu krajnost jer se dosta greje prilikom dužeg rada. Iako zvuči neverovatno, optika ovog snimača je ubedljivo najlošije prošla na našem testu. Kao vrhunac je došla činjenica da je Plextor prvi (!) DVD snimač koji nije mogao ne da pročita, nego uopšte da prepozna, naš test DVD+R DL disk, dok su ga svi uređaji u poslednjih deset meseci bez problema čitali! Double layer disk koji je sam uređaj snimio, pročitan je bez većih problema. Sa ovim se ne završava lista neprijatnih iznenađenja, pa nam se desilo da se jednom snimač čak i „zakucao“ kad smo u njega ubacili prazan CD-R disk, a pomoglo je izbacivanje, pa ponovno ubacivanje diska. Ovo je već greška do firmware, koja bi trebala da bude ispravljena u sledećoj verziji.
      Pri snimanju DVD±R diskova brzinom od 16x, obavezno se dešava smanjivanje brzine na 12x, što produžava snimanje za više od minut. Ovde treba dodati i Plextorov katastrofalan rad sa DVD+R/DL/RW diskovima, pošto je kvalitet snimljenih diskova daleko od dobrog, a problemi se javljaju i pri čitanju istih.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A – Ahead Nero

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A – Nero InfoTool

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A – DVDInfoPro

      Snimanje DVD+R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina snimanja: 11,61x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina snimanja: 11,97x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina snimanja: 11,53x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina snimanja: 10,95x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Već smo pomenuli da Plextor obavezno obara brzinu snimanja na 12x, što je rezultiralo najlošijom prosečnom brzinom snimanja na celom testu. – vreme snimanja DVD+R-a

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P vreme snimanja: 6′ 45″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A vreme snimanja: 6′ 22″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A vreme snimanja: 6′ 14″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A vreme snimanja: 6′ 49″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      ASUS i Plextor su postigli najlošija vremena, a razlog kod oba snimača je obaranje brzine snimanja na 12x pri kraju snimanja. Snimanje DVD+RL diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P (@6x) vreme snimanja: 19′ 22″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A (@2,4x) vreme snimanja: 45′ 6″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A (@4x) vreme snimanja: 26′ 12″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A (@6x) vreme snimanja: 19′ 8″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Gigabyte se priključio Sonyijevom modelu DW-D22A, kao praktično neupotrebljiv za snimanje DVD+R DL diskova.

      Snimanje DVD-R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P (@16x) prosečna brzina snimanja: 11,98x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A (@8x) prosečna brzina snimanja: 7,71x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A (@16x) prosečna brzina snimanja: 11,74x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A (@16x) prosečna brzina snimanja: 11,50x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      – vreme snimanja DVD-R-a

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P (@16x) vreme snimanja: 6′ 30″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A (@8x) vreme snimanja: 8′ 43″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A (@16x) vreme snimanja: 5′ 54″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A (@16x) vreme snimanja: 6′ 53″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      ASUS i Plextor su postigli dosta slabije rezultate nego što bi se očekivalo. Osim smanjenja brzine snimanja na 12x pred kraj diska, oba snimača imaju beobično dug Lead-Out. Interesantno da je Gigabyte bio čak 45 sekundi brži od Sonyja DW-D22A, iako oba drajva imaju istu brzinsku specifikaciju.

      Snimanje DVD+RW diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P vreme snimanja: 14′ 46″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A vreme snimanja: 14′ 1″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A vreme snimanja: 13′ 59″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A vreme snimanja: 14′ 46″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Snimanje DVD-RW diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P vreme snimanja: 15′ 2″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A vreme snimanja: 14′ 47″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A vreme snimanja: 14′ 41″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A vreme snimanja: 15′ 2″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Snimanje CD-R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P (@40x) prosečna brzina snimanja: 30,52x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A (@48x) prosečna brzina snimanja: 37,28x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A (@48x) prosečna brzina snimanja: 36,36x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A (@48x) prosečna brzina snimanja: 36,42x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Iako u principu snima u P-CAV režimu, NEC ND-3520 ne postiže najveću prosečnu brzinu.
      – vreme snimanja CD-R-a

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P (@40x) vreme snimanja: 3′ 18″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A (@48x) vreme snimanja: 2′ 45″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A (@48x) vreme snimanja: 3′ 1″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A (@48x) vreme snimanja: 2′ 44″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Prosto je neverovatno da su samo Plextor, Gigabyte i Samsung postigli vremena snimanja CD-R diska ispod 3 minuta, iako su svi 48x snimači morali da snimaju za to vreme.
      – oversize (CD-R 90 minuta)

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Gigabyte, kao i svi ostali LiteON klonovi, nema “kočnicu” za overburn, pa uređaj ne prepoznaje kraj nestandardnog CD-R diska.
      Snimanje CD-RW diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina snimanja: 22,35x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina snimanja: 22,51x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina snimanja: 23,64x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina snimanja: 23,90x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      – vreme snimanja CD-RW-a

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P vreme snimanja: 3′ 59″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A vreme snimanja: 4′

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A vreme snimanja: 3′ 54″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A vreme snimanja: 3′ 48″

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Gigabyte, kao i ostali LiteON-based snimači, ne može da snima sa 24x po HS-RW diskovima druge generacije (sertifikat 24x-32x), već samo po HS-RW prve generacije (sertifikat 16x-24x). Ako se koriste HS-RW diskovi druge generacije, maksimalna brzina snimanja je ograničena na 16x.

      Čitanje DVD-Video 5 diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 3,80x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 11,77x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 3,63x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 2x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Plextor je jedini DVD snimač koji ima stroh “rip lock”, što podrazumeva brzinu od svega 2x! ASUS i NEC su bili nešto liberalniji, a Gigabyte nije postavio nikakva ograničenja. Čitanje DVD-Video 9 diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 3,96x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 6,23x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 3,45x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 2x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      I ponovo Plextor postiže svega 2x pri čitanju DVD-Video diskova. Gigabyte je postigao standardnih 6x.

      Čitanje DVD+R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 9,36x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 6,19x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 11,91x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 9,04x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      NEC je prosto “eksplodirao” u ovom testu, i u bukvalnom smislu oduvao konkurenciju, dok su ASUS i Plextor postigli takođe zapažena vremena.
      Čitanje DVD+R DL diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 5,68x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 4,26x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 3,45x

      Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: –

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Kao što smo već rekli, Plextor je jedini DVD snimač koji nije uspeo ni da preozna naš DVD+R DL test disk. Plextor je prepoznao disk koji je on snimio, ali pošto smo želeli da sve uređaje podvrgnemo istim uslovima, namerno smo ostavili Plextor u ovom testu bez rezultata.
      Čitanje DVD-R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 9,36x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 6,08x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 11,94x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 9,04x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Ponovo je NEC oduvao konurenciju, a ASUS i Plextor su mu ostali za petama.

      Čitanje DVD+RW diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 6,14x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 6,21x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 5,96x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 5,56x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Plextor ima velikih problema sa čitanjem DVD+RW diskova, što se može videti po krivi čitanja.
      Čitanje DVD-RW diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 6,24x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 6,09x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 5,96x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 9,05x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Po ovom testu se vidi da Plextor “ume” da čita RW DVD diskove, i to više nego dobro, pošto je postignut rezultat za neverovatnih 50% bolji od rezultata konkurencije. S pravom sumnjamo na namernu ne optimizaciju za rad sa “+” diskovima.

      Čitanje CD-R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 31,90x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 37,53x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 36,48x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 32,32x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      – čitanje 90 minutnih CD-R diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 32,33x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 37,56x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 36,71x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 32,02x

      Čitanje CD-RW diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 25,35x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 24,24x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 25,62x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 31,30x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Vreme slučajnog traženja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Plextor i ASUS su jedini uz Samsung koji su postigli vremena ispod 100 ms. Zanimljivo da je Pioneer postigao lošije vreme od svog klona.
      Vreme potrebno za prepoznavanje diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Čitanje oštećenih diskova
      Podnaslov stari, ali novi test. Ovo će biti sada jedan od glavnih testova za ocenu optičkog uređaja. Na CD-R i DVD±R diskove smo naneli oštećenja koja idu u pravcu traka na disku (uzdužna oštećenja). Oštećenja se nalaze sa donje strane diska i raspoređena su na nekoliko mesta gledano od centra diska ka obodu. Oštećenja koja su bliža centru su manja, praktično tačkasta, dok se povećavaju kako se ide ka obodu.
      Test diskove propuštamo kroz Surface Test u CD Speedu, koji javlja kako uređaj vidi određeni sektor na disku (čitljiv, oštećen, nečitljiv). Ovaj test pokazuje dve stvari: – prva i najvažnija: kvalitet optike! U zavisnosti da li je optika dobra ili ne, mnogo će manje biti oštećenih i nečitljivih sektora – druga: kvalitet algoritma za otklanjanje grešaka. Mada je teško razdvojiti koliko uticaja ima optika, a koliko algoritam za otklanjanje grešaka, smatra se da optika ima duplo veći uticaj na čitljivost diska u odnosu na algoritam.
      Ukupno u testu imamo četiri diska, i to dva CD-R, jedan DVD+R i jedan DVD-R.
      Test CD-R #1: tačkasta oštećenja uz centar, dok se povećavaju kako se ide ka obodu. Najduže oštećenje na obodu ima dužinu od 5 mm. Sva oštećenja su relativno plitka, i trebala bi da reprezentuju klasična oštećenja koja se mogu desiti prilikom nepažljivog rukovanja diskom. Ovaj test disk moraju da pročitaju svi uređaja sa dobrom optikom!
      Test CD-R #2: tačkasta oštećenja uz centar, dok se povećavaju kako se ide ka obodu. Najduže oštećenje na obodu ima dužinu od 12 mm. Sva oštećenja su prilično duboka. Teoretski ovakav disk je nemoguće pročitati, ali ćemo zato gledati koji uređaj prijavljuje više nečitkih sektora. Što je manje nečitkih sektora, to je uređaj bolji.
      Test DVD+R i DVD-R: tačkasta oštećenja uz centar, dok se povećavaju kako se ide ka obodu. Najduže oštećenje na obodu ima dužinu od 8 mm. Sva oštećenja su prilično duboka. Teoretski ovakav disk je nemoguće pročitati, ali ćemo zato gledati koji uređaj prijavljuje više nečitkih sektora. Što je manje nečitkih sektora, to je uređaj bolji.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A

      CD-R #1

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A

      CD-R #2

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A

      DVD+R

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A

      DVD-R

      Sve ove rezultate smo tabelirali i postavili formulu koja će automatski izračunavati finalni skor za svaki uređaj. Formula je sačinjena tako da se oni rezultate koji su važniji boduju mnogo više od ostalih. Originalni Excel fajl možete skinuti ako kliknete na sliku.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Plextor je ubedljivo najlošije prošao na našem testu optike. Prosto je neverovatno da je optika ovog DVD snimača znatno lošija od optike, recimo, Samsungovog DVD snimača. I NEC je više nego loše prošao, dok je ASUS za dlaku postigao bolji rezulatat. Gigabyte je bio na visokom nivou koji su postigli i ostali LiteON-based DVD snimači.

      Čitanje audio diskova

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja ASUS DRW-1608P prosečna brzina čitanja: 29,51x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Gigabyte GO-W1608A prosečna brzina čitanja: 36,39x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja NEC ND-3520A prosečna brzina čitanja: 26,19x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Plextor PX-716A prosečna brzina čitanja: 32,19x

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      Kvalitet ripovanja audio CD-ova

      ASUS DRW-1608P

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test

      Gigabyte GO-W1608A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test

      NEC ND-3520A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test

      Plextor PX-716A

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test

      ASUS je ponovio probleme koje je pokazao i Pioneer, pa možemo zaključiti da je problem u samom dizajnu snimača. NEC je po ko zna koji put izuzetno loše prošao na Nero CD Speed Advanced DAE Quality Test.

      Konačno kraj?

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja “Porodična fotografija”

      Ako je nešto pokazao ovaj test 11 DVD snimača, to je da se ne živi na staroj slavi. Pobednici našeg prvog testa 16x DVD±R snimača, NEC i Pioneer, su katastrofalno prošli sa svojim novim snimačima na ovom testu. Plextor, kojeg i dalje prati fama, je pokazao da i dalje spava na lovorikama. LiteON je prijatno iznenadio veoma dobrim uređajem, što je veliki plus za ovog proizvođača, koji se već dugo vremena muči da dođe do “zlatne žice”. Ipak, najprijatnije iznenađenje je Samsungov DVD snimač, koji je prosto briljirao na testu optike. LiteON-based DVD snimači su postigli dobre rezultate, koji bi bili bolji da je kao referentni model korišćen neki noviji LiteON-ov DVD snimač. Sa finansijkse strane gledano, skoro svi testirani DVD snimači se uklapaju u cenovni rang od 70-85 €. Jedino se Plextor neopravdano ističe svojom cenom od 120 €.

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, 16x DVD±RW optickih uredjaja

      LiteON SOHW-1653S

      Samsung TS-H552U

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test