Branko Lukić Uporedni test combo uređajaU trenutku pojavljivanja, kombo uređaji su po brzinskim specifikacijama dosta kaskali za svojim CD-R/RW kolegama. Glavni razlog ovog kaskanja je nezainteresovanost proizvođača čipsetova, pa čak i proizvođača drajvova. Bilo je to vreme začetka snimajućeg DVD-a, i mnogim proizvođačima je bilo interesantnije da se bakću oko novog standarda. Međutim, ubrzo se videlo da od snimajućeg DVD-a još dugo ništa biti neće, te su se mnogi proizvođači okrenuli ka, kako je neko nazvao, mostu između CD i DVD sveta. Kombo uređaji se nalaze tačno između CD-R/RW i DVD±R/RW snimača – može da čita i snima CD-R/RW diskove, može da čita DVD±R/RW diskove, ali ih ne može snimati. Kako se povećavala brzina kojom rade kombo uređaji, tako je rasla njihova prodaja. Specifikacije su se nizale, ali dečje bolesti ovih uređaja su ostajale. Proizvođači su tražili modus kako da proizvodnju učine jeftinijom da bi kombo bio konkurentan sa cenom. Glavni problem je bio proizvesti što jeftiniji nosač za laser. Bilo je raznih rešenja i pokušaja, a sve to eksperimentisanje je onemogućilo kombo uređaje da mnogo brže brzinski napreduju. Dok se nije dosegla granica od 32x za snimanje CD-R-ova, prošla je čitava večnost. Ova brzinska specifikacija označava pravi početak života kombo uređaja, pošto su tek sa tom generacijom oni postali koliko-toliko uporedivi za CD-R/RW snimačima po brzini, a i cena im je značajnije pala. U tom trenutku, LG je predstavio prvi kombo uređaj koji je po svemu, a naročito po kvalitetnom radu, bio jednak CD-R/RW snimaču i DVD-ROM-u. LG-jeva “tridesetdvojka” je dugo vremena bila najbolji uređaj na tržištu. Konkurencija je kasnije uspela da se pretekne LG, koji nije uspeo da ponovo napravi uređaj ni približan kvalitetu “tridesetdvojke”. Kako je vreme prolazilo, proizvođači su počeli da zapostavljaju tržište kombo uređaja, zadovoljavajući se kupovinom gotovih rešenja od svoje konkurencije. Tako je započela “moda” koja je veoma brzo postala prihvatljivo rešenje čak i za nekadašnje lidere na tržištu poput Sonya ili Teaca. Danas se kombo uređaji još uvek nalaze u “praznom” prostoru. CD-R/RW snimači se i dalje bolje prodaju od njih, dok DVD±R/RW snimači samo čekaju još mali pad u ceni da i jedne i druge zbrišu sa tržišta. Ipak, za one kojima je kupovina DVD snimača prevelika investicija, kombo uređaj predstavlja sasvim privlačno rešenje. Takođe, ako ste vlasnik DVD snimača, kombo uređaj može biti odličan drugi uređaj koji će raditi poslove koji ne “priliče” DVD snimaču. Na našem testu se našlo pet uređaja koji su se pojavili u poslednjih nekoliko meseci, i jedan “oldtimer” kao najbolji predstavnik nešto starije generacije. Od “novih” uređaja smo testirali: LG GCC-4521B, MSI X48, MSI X52, Sony CRX230E i TEAC DW-552G, dok je “staru” gardu predstavljao nekada No.1 kombo – LiteOn LTC-48161H.
Test sistem – Windows XP Professional
CPU
– AMD Athlon 2600+ (2,083 GHz)
Matična ploča
– ASUS A7N8X rev.2.0
Memorija
– 1 GB DDR400 SDRAM
Video-karta
– ATi All-in-Wonder Radeon
Hard-diskovi
– 2 x Maxtor DM+9 120GB (RAID0) (na Silicon Image 680 Medley kontroleru)
CD-ROM
– LG GCC-4521B – LiteOn LTC-48161H – MSI X48 – MSI X52 – Sony CRX230E – TEAC DW-552G
Korišćeni programi
– Ahead Nero – Ahead InCD – Nero CD Speed – CDVD Benchmark – CDDAE 99
LG GCC-4521B
Kompanija LG je već dugo vremena jedan od lidera u proizvodnji optičkih uređaja. Zanimljivo da ova kompanija nikad nije pratila trendove koji su vladali u industriji, i uvek je sledila svoj pravac. Dok je ta strategija ranije donosila pozitivne efekte i izdvajala njihove uređaje od konkurencije, dotle u današnje vreme donosi negativan efekat. LG i dalje forsira neka zastarela rešenja na nekim svojim optičkim uređajima. Nova istraživanja su suviše skupa i neisplativa za proizvod koji još dugo neće biti na tržištu, dok s druge strane LG nikad nije voleo da kupuje rešenja drugih proizvođača.
Kombo drajv je klasičnih dimenzija i znatno je teži od ostalih drajvova. Ovaj stariji dizajn ima svoje prednosti kad je u pitanju umirivanje vibracija, ali dužina drajva može biti problem za nova kućišta koja su sve manja. Mehanika je izuzetno dobra, na šta je LG već navikao svoju klijentelu. LG je već dugo vremena pobornik “safe handling” pravca. Naime, kad su se pojavili prvi 48x uređaji, LG je propagirao na sva zvona kako pri toj brzini može doći do prskanja CD-R-a u drajvu. Da bi to “sprečili”, tada su u LG-u došli na ideju da brzinu čitanja od 48x rezervišu samo za pressed ili “originalne” CD-ove, dok bi se CD-R diskovi čitali brzinom od 40x. Kupci su bili besni zbog ove odluke, jer su dobili uređaj koji i jeste, a i nije 48x čitač. Zato je LG na ovom modelu primenio nešto drugačiji mehanizam, sličan Sonyjevom Turbo-BOOST-u. Kad ubacujete CD u drajv, zadržite pritisnu eject taster nekoliko sekundi. Indikator će svetleti par sekundi, a potom će zatreptati, što je znak da ste uređaju “odobrili” korišćenje 52x brzine. Veoma elegantno rešenje.
Ahead Nero
Nero Info Tool
LiteOn LTC-48161H LiteOn je u izuzetno velikoj ekspanziji u poslednjih nekoliko meseci. Kompanija je rešila da se u potpunosti posveti tržištu DVD snimača, i ima cilj da uđe među tri najveća proizvođača. LiteOn je dosta kasno ušao u trku na DVD tržištu, pošto je kao vodeći proizvođač CD-R/RW snimača dugo spavao na lovorikama. Prošle godine, kompanija je zabeležila veoma loše rezultate, ali je ove prosto iznenadila sve i veoma se brzo probija sa namerom da pomrsi konce velikoj trojci (LG-NEC-Pioneer).
Ovaj prošlogodišnji model LiteOna je u trenutku pojavljivanja bio deleko ispred svoje konkurencije. Međutim, LiteOn je u poslednjim serijama namerno “osakatio” ovaj model, te on postiže rezultate koji su daleko od onih koji su ga proslavili. Razlog za ovo slabljenje modela je stvaranje mesta za njegovog naslednika, koji se mora pokazati boljim od svoga prethodnika.
Ahead Nero
Nero Info Tool
MSI X48 Microstar je svoju ponudu pre par godina obogatio optičkim uređajima. Čak je i kupio jednog omanjeg proizvođača i njegov projektni biro. Međutim, prošle godine je došlo do razlaza dojučerašnjih partnera. Paralelno sa ovim događajem, kompanija je unela značajne promene u svoje poslovanje vezano za optičke uređaje. Promenjena je gama proizvoda, dodati su novi proizvodi, ispraćeni su svi trendovi, tako da uređaji koji nose MSI oznaku izgledaju znatno savremenije.
Ono što izdvaja ovaj kombo uređaj od ostalih je izuzetno rešenje menjanja prednjih maskica. Uz uređaj se dobijaju crna i bela maska za prednju strana uređaja, kao i crna i plava maskica za prednji deo traya. Sa ovim maskicama je moguće napraviti čak četiri različite kombinacije (crno-bele kombinacije ima, ali nažalost nema crveno-bele :). Maskice perfektno ležu i skoro je nemoguće da se desi da ispadnu iz ležišta. Druga stvar koja nas je oduševila je ogromni trobojni LED (istovremeno je eject taster), koji korisnika obaveštava o svakom poslu koji drajv trenutno obavlja. Sve u svemu, veći “fensi” drajv je nemoguće naći na tržištu.
Ahead Nero
_ Nero Info Tool
Ovaj drajv je pre svega namenjen prodaji prooizvođačima hardvera, pošto na drajvu ne postoji skoro nikakva vidljiva oznaka proizvođača. Da stvar bude čudnija, čak ni na nalepnici ne postoji podatak o proizvođaču (samo se po oznaci MS-xxxx može pretpostaviti o kojem se proizvođaču radi). Zbog namenske proizvodnje, ovaj drajv je oslobođen sve šminke koja je pratila njegovog prethodnika. Dizajn uređaj je u pravom smislu klasičan.
Ahead Nero
Nero Info Tool
Sony CRX320E Iako ima možda najviše zasluga za celu optičku revoluciju od osamdesetih godina pa do dana današnjeg, japanski gigant se ponaša kao inicijalna kapisla, a zatim se povlači i ostavlja da drugi pokupe zasluge. Tako se desilo i kad je u pitanju CD standard, tako se desilo i sa DVD standardom. U oba slučaja, Sony je bio uz Philips glavni standardizator i praktično izumitelj, ali se u oba slučaja japanska kompanija posle određenog vremena jednostavno povukla. Zato ne treba da čudi totalna ravnodušnost koju Sony pokazuje prema svojim uređajima. Prvih nekoliko inicijalnih uređaja Sony bi napravio sam, a zatim bi prešao na kupovinu gotovih rešenja od drugih proizvođača (ranije BTC, a danas LiteOn), u čijoj izradi su učestvovali i Sonyjevi inžinjeri. Jednostavno, u Sonyju su procenili da je tako najbolje i drže se tog recepta.
Sonyjev kombo predstavlja identičan uređaj LiteOnovom 52x kombo drajvu. Sony je dodao nekoliko, za njega karakterističnih, funkcija. Glavna je svakako Turbo-BOOST funkcija, koju Sony forsira od trenutka kad je brzina čitanja postala veća od 40x. Po defaultu, uređaj čita CD-R-ove brzinom od 40x. Ako po ubacivanju diska pustite eject taster, pa ga ponovo pritisnete na nekoliko sekundi, indikator će zatreptati. To je znak da je uređaj ušao u Turbo mod. Ovaj double-click sistem je po nama nešto lošije rešenje nego LG-jevo single-click rešenje.
Ahead Nero
Nero Info Tool
TEAC DW-552G Legenda na našim prostorima, japanski TEAC, se posle nekoliko godina totalnog zatišja konačno vratio. Ipak, nije to onaj “stari” TEAC, pošto se i ovaj japanski proizvođač odlučio na kupovinu gotovih rešenja (a posle kažu da su Japanci vredan narod). Kao i Sony, i TEAC se odlučio za kupovinu LiteOnovih uređaja. Skoro je saradnja ove dve kompanije proširena i na DVD snimače. Pre LiteOna, TEAC je imao saradnju sa Pioneerom, koja je došla pod znak pitanja zbog problema u koje je upao Pioneer i njegov DVD- standard.
Ovaj TEAC je identičan gore pomenutom Sonyjevom modelu. TEAC-ov model nema, pomalo iritirajuću, Turbo-BOOST funkciju, već je u pitanju čistokrvni 52 čitač. Takođe, TEAC je na uređaj stavio svoju karakterističnu “kockastu” masku, i to u crnoj boji. Sonyjeva i TEAC-ova kopija LiteOnovog kombo drajva se razlikuju u broju firmwarea – Sony ima NYK1, dok TEAC ima N4K1. Razlika u firmwareu se jedino odrazila na rad sa CD-RW diskovima, koje TEAC nešto brže čita. U ostalim rezultatima, ova dva drajva su skoro identična.
Ahead Nero
Nero Info Tool
Snimanje CD-R diskova
LG GCC-4521B prosečna brzina snimanja @52x: 40,15x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina snimanja @48x: 37,17x
MSI X48 prosečna brzina snimanja @48x: 37,08x
MSI X52 prosečna brzina snimanja @52x: 39,89x
Sony CRX320E prosečna brzina snimanja @52x: 40x
TEAC DW-552G prosečna brzina snimanja @52x: 39,95x
– vreme snimanja CD-R-a
LG GCC-4521B vreme snimanja @52x: 2′ 38″
LiteOn LTC-48161H vreme snimanja @48x: 2′ 43 “
MSI X48 vreme snimanja @48x: 2′ 45 “
MSI X52 vreme snimanja @52x: 2′ 40 “
Sony CRX320E vreme snimanja @52x: 2′ 31″
TEAC DW-552G vreme snimanja @52x: 2′ 31″
Kombo drajvovi se nalaze na veoma maloj vremenskoj razlici. iako po prosečnim brzinama to izgleda bar kao razlika od 20-ak sekundi. – overburn (CD-R 90 minuta)
Samo MSI X48 nije pravilno uradio overburn test, pošto nema kontrolu za detekciju kraja diska kod snimanja nestandardnih kapaciteta. Kad vršite overburn na ovom drajvu, obratite pažnju koliku količinu podataka snimate.
Snimanje CD-RW diskova
LG GCC-4521B prosečna brzina snimanja @32x: 30,88x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina snimanja @24x: 18,55x
MSI X48 prosečna brzina snimanja @24x: 23,8x
MSI X52 prosečna brzina snimanja @24x: 23,91x
Sony CRX320E prosečna brzina snimanja @32x: 26,01x
TEAC DW-552G prosečna brzina snimanja @32x: 27,6x
Jedino je LiteOnov kombo dosta podbacio pošto em ima nižu specifikaciju, em koristi CAV režim, koji je i najsporiji. LG je imao ubedljivo najbolji rezultat zbog korišćenja P-CAV režima, tj. veoma brzo je postigao brzinu od 32x. – vreme snimanja CD-RW-a
LG GCC-4521B vreme snimanja @32x: 3′ 6″
LiteOn LTC-48161H vreme snimanja @24x: 4′ 53″
MSI X48 vreme snimanja @24x: 3′ 38″
MSI X52 vreme snimanja @24x: 3′ 45″
Sony CRX320E vreme snimanja @32x: 3′ 48″
TEAC DW-552G vreme snimanja @32x: 3′ 29″
Čitanje CD-R-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja (52x): 40,21x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja (48x): 37,85x
MSI X48 prosečna brzina čitanja (48x): 37,22x
MSI X52 prosečna brzina čitanja (52x): 39,52x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja (52x): 40,37x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja (52x): 39,54x
MSI kombo drajvovi su pokazali jednu zanimljivu osobinu. Kada se u njih baci CD, drajv ga daleko sporije čita u odnosu na specifikaciju.
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 13,02x
Ovo je jasan pokazatelj da i MSI kombo ima sigurnosnu kočnicu protiv brzog čitanja. Ipak ova kočnica je više nego efikasna pošto spušta brzinu čitanja na čak 8x. Ono što nas je najviše začudilo je da na kutiji nigde nije pisalo kako se ulazi u Turbo mod. Probali smo nekoliko kombinacija i utvrdili smo da tek kad drajv počne da čita disk (!), ako pritisnete eject taster na par sekundi, motor će početi da se vrti punom brzinom. Najčudnije i najlošije rešenje za turbo mod, a zna da košta živaca ako često pristupate disku. – vreme slučajnog traženja
– vreme potrebno za prepoznavanje diska
– Čitanje oštećenih CD-ova
Pomalo iznenađujuće, samo LiteOn nije uspeo da pročita naš oštečeni test disk. Primera radi, ovaj isti model sa početka proizvodnje je mogao da pročita disk. – čitanje 90-minutnih CD-R-ova
U ovom testu je LG podbacio, dok su ostali drajvovi bez većih problema pročitali 90 minutne diskove. Briljirali su LiteOn i LiteOn-based uređaji.
Čitanje CD-RW-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 40,21x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 37,85x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 37,22x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 39,52x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 40,37x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 39,54x
Čitanje audio CD-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 40,21x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 37,85x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 37,22x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 39,52x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 40,37x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 39,54x
Kvalitet ripovanja audio CD-ova
LG GCC-4521B
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
LiteOn LTC-48161H
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
MSI X48
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
MSI X52
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
Sony CRX320E
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
TEAC DW-552G
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
Sony i TEAC, LiteOn-based uređaji, su podbacili u Nero CD Speed testu, ostvarivši kvalitet od 75%. Ovaj rezultat se nije odrazio u CDDAE99 testu, niti u realnom radu.
Čitanje jednoslojnih DVD-Video diskova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 11,69x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 5,89x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 6,02x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 6,06x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 11,86x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 11,72x
“Stari” LiteOn i MSI drajvovi su znatno sporije čitali DVD-5 diskove, iako pri čitanju ovog tipa diskova svaki proizvođač garantuje maksimalnu specifiranu brzinu. Čitanje dvoslojnih DVD-Video diskova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 6,33x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 5,98x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 6,14x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 6,14x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 6,15x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 6,13x
Čitanje dvoslojnih DVD-Video diskova je kod svih diskova istovetno, što nije čest slučaj.
Čitanje DVD+R-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 4,96x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 6,04x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 6,17x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 6,19x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 6,21x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 6,17x
Čitanje DVD+RW-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 2,24x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 6,05x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 6,18x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 6,21x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 6,05x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 6x
Pri čitanju DVD+R/RW diskova, samo je LG-jev kombo drajv više nego podbacio. Kad bi verovali u teoriju zavere, rekli bismo da je ovo zato što je LG jedan od glavnih u DVD Forumu, a koji podržava “-” standard.
Čitanje DVD-R-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 6,07x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 6,07x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 6,17x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 6,20x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 6,21x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 6,18x
Čitanje DVD-RW-ova
LG GCC-4521B prosečna brzina čitanja: 4,97x
LiteOn LTC-48161H prosečna brzina čitanja: 6,06x
MSI X48 prosečna brzina čitanja: 6,16x
MSI X52 prosečna brzina čitanja: 6,20x
Sony CRX320E prosečna brzina čitanja: 6,21x
TEAC DW-552G prosečna brzina čitanja: 6,17x
Pri čitanju DVD-R/RW diskova rezultati su ponovo ujednačeni, a samo je LG ponovo loše prošao. Ovaj put pri čitanju DVD-RW diskova.
Za kraj…
Svi uređaji su se pokazali solidnim, svaki sa svojim dobrim i lošim stranama. Najviše je podbacio LG-jev kombo, od kojeg smo najviše očekivali. Njegov rad sa DVD-ovima je daleko ispod očekivanog nivoa. MSI drajvovi su bili prosečni, a njihova glavna i najveća mana je ta što imaju loše rešenje za ulazak u turbo mod. LiteOn-based drajvovi, TEAC i Sony se pokazali više nego dobrima, a naša preporuka ide samo TEAC-u pošto on nema nijedan ograničavajući faktor za brzo čitanje.
TEAC DW-552G