Uporedni test: Radeon HD7970 vs GeForce GTX580

Uporedni test: Radeon HD7970 vs GeForce GTX580

Kao što smo i obećali prilikom testiranja referentnog modela Radeon-a HD7970, došao je momenat kada novajlija na tržišnoj sceni mora da se obračuna sa dosadašnjim liderom kada su "single-GPU" performanse u pitanju. NVIDIA GeForce GTX580 je do sada važila za najbržu grafičku kartu sa jednim grafičkim procesorom, što i ne čudi s obzirom da se radi o ogromnom čipu sa čak tri milijarde tranzistora. Ipak, vreme je

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Uporedni test: Radeon HD7970 vs GeForce GTX580

      Još od pojave prvog Fermija koji se nalazio u GeForce GTX480, NVIDIA ima najsnažniji grafički čip, što i pored činjenice da je u pitanju proizvod sa megalomanskom potrebom za energijom ima određenu težinu. Jednostavno, kada je GTX480 predstavljen postojao je niz problema vezan za njega. Od visokih temperatura, nekontrolisane potrošnje, pa čak i nešto veće buke ventilatora, ali s obzirom da je to bila najbrža kartica u tom trenutku, mišljenja novinara nisu bila negativna. Istina, bila su puna zamerki, ali je ishod bio pozitivan. Kasnije je NVIDIA predstavila GF110 koji je doneo brojne ispravke na pomenutim poljima i rezultat toga, GeForce GTX580, već neko vreme nosi krunu kao najbrža grafička kartica sa jednim GPU-om.

      AMD je u tom periodu radio na prelasku u novu arhitekturu i iako Cayman bazirane kartice predstavljaju odlične proizvode, kada je Radeon HD6970 konačno izašao na tržište, svi su ostali pomalo razočarani činjenicom da nije brži od GF110. Doduše, tada nismo mogli da predvidimo da je Cayman-ova svrha da premosti VLIW5 i NGC arhitekture, ali zato sada imamo pretendenta na mesto koje trenutno uživa GF110.

      Za potrebe ovog testa smo dobili priliku da isprobamo i ASUS-ov Radeon HD7970 koji je zasnovan na referentnom modelu. Radi se o praktično istoj kartici koju smo ranije testirali i jedino po čemu se ASUS-ov model razlikuje, predstavljaju nalepnice sa logom kompanije. Propratni paket nije preterano bogat, ali ćete naći sve od osnovne opreme kao što su kablovi, konvertori i dokumentacija.

      Sama kartica je fizički identična testiranom modelu od pre nedelju dana, a interesantno je to da ASUS iskoristio standardni pristup da makar nešto unapredi i doda makar “Voltage-Tweak” ili “Super Alloy Power” logo. Osim standardnih oznaka, na kutiji se nalazi GPU Tweak logo, ali to ne znači mnogo, s obzirom da praktično svaka grafička kartica (bilo ASUS ili neka druga) radi sa ovom aplikacijom za overklok, pa je to više reklama za aplikaciju nego za samu karticu. Ipak, načuli smo da će uskoro na naše tržište stići i DirectCU II model koji će tradicionalno sa sobom doneti niz poboljšanja u odnosu na referentni proizvod.

      Očekujemo mnogo od ove karte i nadamo se da je to što smo čuli istina, jer kombinacija troslotnog kulera sa 28nm Tahtiti čipom zvuči kao pun pogodak koji će imati velike rezerve overkloka. Pogotovo zbog činjenice da će kartica imati kvalitetne komponente i mogućnost promene napona kako bi se izvukao maksimum iz kartice. Sa druge strane, to bi objasnilo zašto se ASUS nije previše potrudio oko trenutno predstavljene karte, pa nam priča o DirectCU II verziji zvuči smisleno, a i uostalom to je postala svojevrsna tradicija ove kompanije.

      Vratimo se na ASUS Radeon HD7970. Kako je karta klon referentne verzije, ne čudi nas da je ASUS do detalja ispratio specifikacije koje je propisao AMD. Njegov Tahiti GPU sa 2048 Stream procesora radi na taktu od 925MHz. Memorijski čipovi ukupnog kapaciteta 3GB su GDDR5 tipa. Njihova frekvencija je postavljena na 1375MHz, što efektivno iznosi 5,5GHz s obzirom na to da se radi o petoj generaciji GDDR memorije. Overklok kartice nije bio znatno drugačiji od onoga što smo imali prilike da doživimo sa referentnim modelom. Margina je bila nešto veća, jer smo uspeli da povećamo napon na grafičkom procesoru.

      Naime, aplikacije namenjene overkloku grafičkih karti kao što su ASUS GPU Tweak ili MSI Afterburner su dobile update-ove sa podrškom za Radeon HD7970, pa je moguće dobiti kontrolu na VRM čipovima. Sa 1.2V smo stigli do 1200MHz što je bio maksimum ASUS-ovog primerka što je više nego odlično. Naravno za testiranje nismo želeli da iskoristimo ovu frekvenciju, jer, iako stabilna, ne predstavlja ni približno realno stanje stvari zbog činjenice da je ventilator morao da se postavi na 70 procenata od maksimalnog broja obrtaja. Ne trebamo pominjati da pri ovoj brzini, reč “nepodnošljiv” prva pada na um kada treba da se opiše doživljaj koji ova mala turbina stvara.

      Kako bismo uporedili karticu sa GTX580-icom, ASUS nam je ustupio primerak sa referentnim hlađenjem. Njegova overklok margina je bila na 900MHz za GPU i 4,4GHz za memoriju (efektivnih), što je možda i malo iznad proseka kada je GeForce GTX580 u pitanju. Testove smo radili na referentnim frekvencijama, kao i pri overkloku. Za Radeon HD7970 smo odabrali maksimalni takt koji je bio zajednički za referentni i ASUS-ov primerak, a to je 1125MHz za GPU i 6GHz za memoriju, a rezultate možete naći na naredne dve strane.

      Rezultati – default

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Entertainment 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: AMD Catalyst December 6th Tahiti Driver

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja

       

       

       

      Rezultati – overklok

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Entertainment 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: AMD Catalyst December 6th Tahiti Driver

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja

       

      Zaključak

      Nakon 160 odrađenih benchmark-a, dobijamo potpuno jasnog pobednika i to je Radeon HD7970. AMD je konačno preuzeo titulu najbržeg GPU-a i grafičke karte sa jednim grafičkim čipom koja je već neko vreme bila kod konkurentskog tabora. Ostaje da vidimo da li će se možda ona zadržati i kada NVIDIA bude predstavila Keplera. Ipak, sudeći po raznim informacijama koje kruže okolo, Radeon HD7970 će biti “miran” barem do početka sledećeg kvartala, što je vrlo verovatno, s obzirom da NVIDIA ima problema još od prelaska na 40nm litografiju i očigledno je da im više “škripi” kod prelaska na novi proizvodni proces, iako bi Jen-Hsun Huang želeo da pomislimo drugačije.

      Kao što možete videti na grafikonima, Radeon HD7970 gotovo u svakom testu ima prednost, što govori da je u pitanju u globalu brža grafička karta. Čak i u igri Lost Planet 2 koja je orijentisana ka NVIDIA arhitekturi i oduvek znatno bolje radi na GeForce kartama, ovog puta daje poveću prednost Radeon-u. Ovo je jako zanimljivo, jer gotovo da nema testa gde je GeForce GTX580 odneo pobedu i u par testova gde je to bio slučaj, razlika je bila marginalna i velike su šanse da su rezultat manjeg ograničenja našeg test procesora.

      Sve u svemu, AMD definitivno može da se ponosi svojim novim proizvodom, jer i pored velikog broja noviteta koji donosi, činjenica je da bi svi bili blago razočarani da rezultati nisu ovakvi. S tim u vidu, AMD nam je ponudio kompletan proizvod koji je odličan iz kog god ugla da ga gledate. Jednostavno, brži je od konkurenta, brži je od svog prethodnika, donosi po prvi put novi proizvodni proces, a zadržao je relativno nisku potrošnju, nizak stepen zagrevanja i veliku overklok marginu zbog čega konkurenciju još više ostavlja “u prašini” kada se dođe do pitanja dodatnog povećanja performansi. Stoga još samo ostaje da se cene malo smire, mada je već i sada Radeon HD7970 možda i najpametnija investicija koju možete da napravite, ukoliko tražite “high end” rešenje.

      Zahvaljujemo se kompaniji ASUS na ustupljivanju hardvera neophodnog za izvođenje testa.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test